مبارزه با فراموشی خواب | تعبیرستان
مبارزه با فراموشی خوابدانستنیها
×
بستن

مبارزه با فراموشی خواب

تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود دارد که در زیر به آن‌ها پرداخته شده است:
1.    ذهن آشفته باعث می‌شود که خواب‌های آشفته ببینید و مسلماً آشفته به خاطر آورید. به خاطر داشته باشید که زندگی منظم و روبه راه، خواب‌های منظم و روبه راه را برای شما به ارمغان می آورد.
2.    یکی از عوامل موثری که باعث واضح‌تر شدن خواب می‌شود، خوابیدن‌های متعدد می‌باشد. یعنی وقتی که برای بار اول به خواب می‌روید و خوابی را مشاهده می‌کنید و بعد از خواب بلند می‌شوید، ممکن است چیزی به خاطر نیاورید، ولی وقتی فوراً دوباره می‌خوابید، این بار صحنه‌های خواب دوم واضح‌تر می‌شوند.
3.    قبل از خواب به این امید بخوابید که حتماً خواب بامعنایی را خواهید دید.
4.    خیلی مهم: بهترین زمان به یادآوری رویا، لحظۀ بین خواب و بیداری می‌باشد، چون اولاً طبق قانون حافظه هر چقدر از زمان دیدن رویا بیشتر بگذر بیشتر فراموش می‌شود بنابراین بهترین زمان برای یادآوری خواب همان لحظات اولیه بیدار شدن است،  دوماً در این لحظه، یعنی لحظه‌ای که ذهن حالت نیمه‌هوشیار است قدرتمندتر عمل می‌کند، حتی در این لحظه می‌توانید خیلی از افکار و محاسبات سخت و دشوار را به راحتی انجام دهید. بعد از اینکه خواب را مشاهده کردید و بیدار شدید، در همان لحظات بین خواب و بیداری (حالت نیمه‌هوشیاری) به مرور خواب خود بپردازید.
5.    خواب خود را از آخر به اول مرور کنید.
6.    خیلی مهم: بعد از بیدار شدن فوراً خواب خودتان را یادداشت کنید، یا حداقل موضوع اصلی خوابتان را در حد یک یا دو کلمه هم که شده بنویسید. مثلاً اگر خواب سگ را دیده‌اید، بنویسید "سگ"، و بعد در اولین فرصت به یادآوری کامل و تعبیر خواب سگ بپردازید.
7.    اگر به یکباره به یاد نمی آورید، در طول روز و به دفعات سعی کنید. ممکن است به یکباره خواب خود را یاد نیاورید، بنابراین در طی روز در هر لحظه‌ای که ذهن شما آزاد باشد می‌توانید شروع به یادآوری کنید. مثل این می‌ماند که یک ضربۀ چکش جوابگو نباشد و باید چندین مرتبه بر سر میخ کوبید.

البته باید توجه داشته باشید که کارهایی که گفته شد را نمی‌توان به یکباره انجام داد و پیاده‌سازی کرد، بلکه در هر بار به یکی از آنها و آن هم تدریجاً عادت کنید. مثلاً عادت کنید بعد از بیدار شدن موضوع اصلی خوابتان را در حد یک یا دو کلمه یادداشت کنید.
همچنین تقویت حافظه اصول مختلفی دارد که در منابع مختلف به آنها پرداخته شده است و در اینجا برای خلاصه‌سازی از آنها حرفی به میان نیاوردم و می‌توانید از آن‌ها نیز کمک بگیرید.

نویسنده: عبادنژاد
منبع: تعبیرستانارسال نظرات

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود