دفع بلا با صدقه | تعبیرستان
دفع بلا با صدقهدانستنیها
×
بستن

دفع بلا با صدقه

احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. همچنین توجه کنید که صدقه فقط پول دادن به فقیر نیست (در این مورد در قسمت "انواع صدقه" بیشتر توضیح می‌دهم).
پیامبر اسلام (ص) می‌فرمایند: صدقه بلا را برطرف می‌كند و موثرترین داروست و قضای حتمی را دفع می‌کند و درد و بیماری‌ها را چیزی جز دعا و صدقه از بین نمی‌برد (الصَّدَقَةُ تَدْفَعُ الْبَلَاءَ وَ هِیَ أَنْجَحُ دَوَاءً وَ تَدْفَعُ الْقَضَاءَ وَ قَدْ أُبْرِمَ إِبْرَاماً وَ لَا یَذْهَبُ بِالْأَدْوَاءِ إِلَّا الدُّعَاءُ وَ الصَّدَقَة - بحارالأنوار، ج 93، ص 137، ح71).
همچنین ایشان فرموده‌اند که: صدقه، هفتاد نوع بلا را دفع می‌كند كه ساده‌ترین آنها جذام و پیسی است ( الصَّدَقَةُ تَمنَعُ سَبعینَ نَوعا مِن أنواعِ البَلاءِ، أهوَنُها الجُذامُ و البَرَصُ _ کنزالعمال). مرگ حق است و هر کسی طعم آن را می‌چشد ولی نوع بد آن را می‌توان با صدقه دفع کرد، همان‌طور که امام محمدباقر (ع) فرموده اند: كار خیر و صدقه، فقر را می‌بَرند، بر عمر می‌افزایند و هفتاد مرگ بد را از صاحب خود دور می‌كنند (اَلبِرُّ وَ الصَّدَقَةُ یَنفیانِ الفَقرَ وَ یَزیدانِ فِی العُمرِ وَ یَدفَعانِ عَن صاحِبِهِما سَبعینَ میتَةَ سوءٍ -  من لا یحضره الفقیه، ج 2، ص 66، ح 1729).
انواع صدقه
تا اینجا راجع به دور کردن بلا و مصیبت با استفاده صدقه صحبت کردیم و جا دارد که راجع به انواع صدقه نیز صحبت کنیم. زیرا خیلی‌ها فکر می‌کنند صدقه فقط این است که یک سکه صد تومانی را در دست یک فقیر بگذارند.
پیامبر اسلام (ص) می‌فرمایند که: هر نیکی صدقه است (كُلُّ مَعروفٍ صَدَقةٌ – کافی ج4). مسلماً با توجه به احادیثی که گفته خواهد شد، در این حدیث شریف منظور پیامبر (ص) نیکی به "دیگران" است و نه اینکه غذا بخورم و بگویم این هم نیکی به شکم خودم!
در ادامه احادیثی که در مورد انواع صدقه می‌باشد گفته خواهد شد و با توجه به آنها باید دیگر برای شما مسلم و قطعی باشد که صدقۀ مالی یکی! از انواع صدقه است:
پیامبر اسلام (ص) فرموده‌اند: بر هر مسلمانی است كه هر روز صدقه بدهد. به ایشان عرض کردند چه كسی توان انجام این كار را دارد؟ حضرت فرمودند: برداشتن چیزهای آسیب رسان از سر راه صدقه است؛ نشان دادن راه به كسی صدقه است؛ عیادت از بیمار صدقه است؛ امر به معروف صدقه است؛ نهی از منكر صدقه است و سلام را جواب دادن صدقه است (بحارالانوار، ج 72). امام صادق (ع) فرموده‌اند: فهماندن سخن به ناشنوا، بدون آن كه از این كار اظهار ناراحتی كنی، صدقه ای گواراست (إسماعُ الأصَمِّ مِن غَیرِ تَضَجُّرٍ صَدَقةٌ هَنِیئَةٌ - میزان الحكمه جلد 6).
همچنین ایشان فرموده‌اند که: صدقه‌ای كه خدا آن را دوست دارد عبارت است از : اصلاح میان مردم هرگاه رابطه‌شان تیره شد و نزدیك كردن آنها به یكدیگر هرگاه از هم دور شدند (إصلاحٌ بینَ الناسِ إذا تَفاسَدُوا، و تَقارُبٌ بَینَهِم إذا تَباعَدُوا. میزان الحكمه جلد 6).

نویسنده: عبادنژاد
منبع: تعبیرستانارسال نظرات

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود