تعبیر خواب روشنائی و تاریکی | تعبیرستان
روشنائی و تاریکیفهرست تعبیر خواب - حرف رفهرست تعبیر خواب - حرف ر
×
بستن

تعبیر خواب روشنائی و تاریکی

پس از مطالعۀ مطالب زیر اگر تعبیرخواب خودت را متوجه نشدی از من بپرس!
برگرفته از کتاب کامل التعبیر
نوشتۀ: حبیش تفلیسی
بازنویسی: احمد عبادنژاد

فهرست این تعبیر:   روشنائی   تاریکی

  روشنائی

ابن سیرین می‌گوید: اگر ببینی محیط تاریکی که در آن قرار داشته‌ای روشن شده است، یـعـنـی توبه می‌کنی و به راه راست هدایت می‌شوی. اسماعیل بن اشعث می‌گوید: اگر ببینی از تاریکی وارد روشنایی شده‌ای، یـعـنـی از فقر به ثروت می‌رسی، و غم و ناراحتی تو از بین می‌رود و در کار تو گشایش به وجود می‌آید و از گمراهی دور می‌شوی، ‌‌‌‌‌ کرمانی نیز می‌گوید: اگر ببینی از تاریکی به روشنائی می‌روی، تعبیرش این است که از رنج و تنگنا به نعمت و گشایش و فراخی خواهی رفت.
ابراهیم کرمانی می‌گوید: اگر ببینی روشنی به سینۀ تو افتاده و روشن شده است، یـعـنـی پرهیزکار و پاکدامن خواهی بود، همانطور که در قرآن کریم آمده: اَفَمَن شَرَحَ اللَّهُ صَدْرَهُ لِلْاِسْلَامِ فَهُوَ عَلَى نُورٍ مِّن رَّبِّهِ... _ آیا کسی که خدا سینه‌اش را پذیرای اسلام کرد و در نتیجه همواره با نور الهی قدم برمی‌دارد...(زمر، 22) و همچنین عاقبت به خیر می‌شوی، همانطور که در قرآن کریم آمده: ...یَسْعَى نُورُهُم بَیْنَ اَیْدِیهِمْ وَبِاَیْمَانِهِم... _ ...نورشان از پیش رو و از دست راستشان در حرکت است... (حدید، 12).
امام صادق (ع) می‌فرمایند: تعبیرهای روشنائی عبارتند از: 1- دین هدایت 2- علم 3- راه پاک 4- اعتقاد پاک.
تعبیرهای مرتبط :  صبح  -  روشنائی آتش   

  تاریکی

ابن سیرین می‌گوید: تعبیر تاریکی گمراهی در دین می‌باشد. ‌‌‌‌‌ اگر ببینی تاریکی فراگرفته‌ای و به دست آورده‌ای یا کسی به تو تاریکی داده است، تعبیرش این است که به اندازه آن تاریکی دچار گمراهی می‌شوی، ولی جابر مغربی می‌گوید: تعبیر تاریکی غم و اندوه است، ‌‌‌‌‌اگر ببینی هوا خیلی تاریک شده است، یـعـنـی مردم آنجا دچار غم و اندوه می‌شوند و کارشان متوقف شده و بسته می‌شود، تعبیرگری نیز می‌گوید: اگر ببینی شب تاریک می‌باشد، تعبیرش غم و اندوه است، ‌‌‌‌‌ ولی اگر شب روشن و مهتابی می‌باشد، تعبیرش شادمانی و نشاط است.
امام صادق (ع) می‌فرمایند: اگر ببینی جائی تاریک شده است، یـعـنـی در آنجا فتنه بوجود می‌آید. جابر مغربی می‌گوید: اگر ببینی هوا روشن است، ولی ناگهان ابرها هوا را تیره و تار کردند، یـعـنـی در آن سرزمین مرگ ناگهانی گسترش پیدا می‌کند.
ابراهیم کرمانی می‌گوید: اگر ببینی جای تاریکی که در آن قرار داشته‌ای روشن شد، ولی دوباره تاریک گردید، یـعـنـی منافق می‌شوی، همانطور که در قرآن کریم آمده: ... كُلَّمَا اَضَاء لَهُم مَّشَوْاْ فِیهِ وَاِذَا اَظْلَمَ عَلَیْهِمْ قَامُواْ... _ ... هر گاه روشن شود [در اثر نور رعد و برق] راه روند و چون تاریک شود باز ایستند... (بقره-20)، ‌‌‌‌‌ یا اگر ببینی از تاریکی بیرون آمده‌ای، ولی دوباره وارد آن شدی یـعـنـی گمراه می‌شوی، همانطور که در قرآن کریم آمده: ... وَاِذَا اَظْلَمَ عَلَیْهِمْ قَامُواْ... _.
اگر ببینی در شب تاریکی راه می‌روی، تعبیرش استقامت تو می‌باشد. اگر ببینی در شب تاریکی در جاده‌ای می‌روی و راه رفتن مشکل شده است، یـعـنـی استقامت به دست می‌آوری و راه راست را پیدا خواهی کرد.
جابر مغربی می‌گوید: اگر ببینی در تاریکی نماز می‌خوانی، یـعـنـی از غم و اندوه رها می‌شوی. ابراهیم کرمانی می‌گوید: اگر ببینی در تاریکی دعا می‌کنی، یـعـنـی از غم و غصه نجات پیدا می‌کنی.
امام صادق (ع) می‌فرمایند: تعبیرهای تاریکی عبارتند از: 1- کفر 2- حیرت و سرگردانی 3- گره خوردن و متوقف شدن کارها 4- «بدعت» 5- گرفتار ضلالت و گمراهی شدن.
تعبیرهای مرتبط :  مه  -  دود  -  سایه  -  خفاش  -  تاریکی ابر  


تعبیرهای مرتبط با موضوع اصلی:
تیرگی و پوشیدگی آفتاب   - شمع  -  چراغ  -  آتش  -  آسمان  -  هوا   

چه خوابی دیدی؟

میتونی خیلی راحت خوابتو ارسال کنی تا احمد عبادنژاد (مدیر سایت تعبیرستان) که هزاران خوابو تعبیر کرده، خواب تو رو هم تعبیر کنه.
پاسخ ویژه و مخفی (با کمی هزینه)
امیر.محمد.مبین
با سلام خدمت شما .ببخشید من پسری 17 ساله هستم .2 شب پیش خواب دیدم که تنهایی در راه تاریکی می دویدم تا به مقصد برسم .بعد از تاریکی رسیدم به خونه که اونجا روشنایی بود .
 
 
احمد عبادنژاد (مدیرتعبیرستان)
من هم خدمت شما سلام عرض می کنم
تعبیرش اینه که توی راه درست می بایست استقامت داشته باشید و منحرف نشید تا به مقصد برسید.

 
سعید.لاوانی.چوبینی
سلام و خسته نباشید من در خواب صدای شنیدم که گفت اگه تاریکی و ظلمت نباشه نور و روشنایی معنایی نداره
 
 
احمد عبادنژاد (مدیرتعبیرستان)
سلام
شما هم خسته نباشید
تاریکی و ظلمت توی این خواب یعنی ناراحتی!
خب مسلماً اگه گاه گاهی توی زندگی ناراحتی نباشه نمیتونیم به خوبی خوشیهای زندگی رو درک کنیم ... خوشیهای زندگی برامون یکنواخت میشن.

 
mansoureh
دوتا ماه تو آسمون بود هوا هم ابری بود.یهو انگار داشت هوا روشن میشد مثل هوای شب ۱۵هم.خورشید هم تو اسمون بود ولی شب بود.ترسیدم رفتم تو خونه تو آینه خودمو نگا کردم قیافم مثل جن بود.
 
 
احمد عبادنژاد (مدیرتعبیرستان)
سلام
این خواب نشونۀ نادرستکاری شماست و می بایست توبه کنید و اصلاح بشید.

 
کشاورزان
سلام. من حدودا ساعت ۳ نیمه شب از خواب پریدم. و خواب دیده بودم که در یک کوچه ی وسیع که خانه های نوساز دارد در سمت راست کوچه درحال به سمت جلو رفتن هستم.به نظر میومد که بالا شهر باشه.و به دنبال مردی که خیلی دوستش دارم هستم.تا اینکه به سر کوچه ای فرعی رسیدم در همان دست راست که فهمیدم آن شخص در ساختمان نبش همان فرعی است.ساختمان نو ساز ولی تمام نشده بود.هوا دیگر داشت تاریک میشد.و من هم وارد همان فرعی سمت راست شدم و جلوتر نرفتم تا با گوشی موبایلم‌ شماره اش رو بگیرم تا از ساختمان بیرون بیاد. و با همدیگه صحبت کنیم .انتهای همین کوچه ی فرعی خاکی به نظر می‌رسید و چون تاریک هم شده بود جلوتر نرفتم و در هنگام شماره گرفتن هم با خودم می گفتم: حالا اگه جواب بده و معلوم نیست... در ضمن عجله هم برای رفتن از اونجا داشتم و اینکه اطرافیان متوجه حضور من در اونجا نشن و هم چنین برگشت به خونه هم دیر نشه.
 
 
احمد عبادنژاد (مدیرتعبیرستان)
سلام
با توجه به توضیحات تکمیلی ارائه شده از سوی شما تعبیرش اینه که ایشون داره زندگی جدیدی رو شروع میکنه و سراغ شما نمیاد. بنابراین به زندگی خودتون برسید و معطلش نمونید.

 
.ncshayan
سلام.من نیم ساعت پیش از خواب پریدم.و خواب دیدم با پسر کوچکم در خواب در تاریکی میدویم برای اینکه ب روشنی برسیم خیابان خلوت و خیلیییی تاریک بود..ک ی دفه دایی مرحوممو میبینم ک سرگرمه چنتا بچه کوچیکه و تا دایی میبینم چشمم ب ی کوچه روشن میوفته و بیدار میشم
 
 
احمد عبادنژاد (مدیرتعبیرستان)
سلام
با توجه به توضیحات تکمیلی ارائه شده از سوی شما این خواب نشونۀ اینه که می بایست برای گشایش در زندگی زناشویی خودتون بیشتر تلاش کنید تا انشاالله زندگی بهتری داشته باشید.

 
shirzadi
من‌ یک نفرو‌‌تو مدرسه‌ دیدم‌‌‌‌که‌ اطلا‌ نمیشناختمش‌ اما‌هم من اونو یه جا دیده‌ بودم هم‌ اون منو‌.بعد‌ خواب دیدم که نمیتونم برم‌خونه چون جلوم تاریک بود و ترسیدم اما‌همون‌ طرف اومد‌ دستمو‌ گرفت منو‌ از تاریکی‌ رد کرد‌ رسوند خونه چهارشنبه‌ بود‌که خوابو‌ دیدم و‌‌‌ همون‌‌روز‌ طرف‌ نیومد‌ مدرسه.
 
 
احمد عبادنژاد (مدیرتعبیرستان)
سلام
اون شخصی که توی خواب مشاهده کردین به احتمال زیاد فقط نماد و سمبول هستش و تعبیر به شخص خاصی میرسه که شما رو از مشکل خارج میکنه (احتمالاً این مربوط به مشکلی باشه که پیش از خواب ذهن شما رو مشغول کرده).

 
حامد0098
دیشب خواب دیدم که خوابیده بودم یه دفعه از خواب بیدار شدم دیدم برق رفته داداشم یه دفعه ترسید آون یکی داداشم گفت چه خبره بابا فکر کردم چیزی شده برق رفته بعد آون یکی داداشم گفت آها ببخشید فکر کردم چیزهایی دیگه ای بود
تا همین‌جا خواب دیدم بعدش بیدار شدم
 
 
احمد عبادنژاد (مدیرتعبیرستان)
سلام
این خواب داره به مشکلات بی اهمیتی اشاره میکنه که نباید به خاطرشون ناراحت باشید.

 
امین66
سلام
شبی در خواب دیدم که نور تمام خیابان ها و کوچه ها و کل شهر و انگار کل عالم رفته بود خیابانها تاریک بودن
با زحمت زیاد از نور ماشین های کمی که عبور میکردن میشد معابر رو تشخیص داد
حتی به اسمان نگاه کردم دیدم ستاره ها خیلی کم نور و گویا اصلا در اسمان نبودن خیلی ناراحت شدم و با حال ناراحتی به مسیر خودم ادامه میدادم و با خود فکر میکردم چکار کنم تا روشن شود؟! چرا یهو تاریک شد همه جا؟ و در خواب غم بزرگی بر دلم نشست
از این خواب دوسال میگذره
 
 
احمد عبادنژاد (مدیرتعبیرستان)
سلام
در کل توصیه می کنم که زیاد دنبال خوابهایی که در گذشته های دور دیدید نباشید. زیرا فهم تعبیر اونها خیلی دشوار یا حتی محاله (چون خوابها با وقایع پیش از خواب مرتبط بوده و با یادآوری اونها میشه پی به تعبیرشون برد... ولی همونطور که میدونید یادآوری تمامی افکار و وقایع گذشته میسر نیست). علاوه بر این بعضی از خوابها که پیشگو هستند خیلی زود به وقوع میپیوندند و دونستن تعبیرشون فایدۀ چندانی نداره.
اما به طور کلی به نظر میرسه که این خواب داشته به شما اخطار میداده. ظاهراً می بایست بیشتر احتیاط می کردین یا بیشتر خودتون رو آماده نگه می داشتین.

 
حسنفولادی
خواب ديدم تو خونمونم با خانمم و بچه م ايستاده ام و برق خانه رفته وسعي ميكنم نور گوشي را روشن كنم ولي روشن نميشود به سمت درب خروجي ميروم ميبینم كه در قفل است ناگهان ميبينم از اتاق یك خانم قد كوتاهي با چادر سفيد از اتاق بيرون مي ايد و به ما حمله ميكند كه از خواب بيدار شدم
 
 
احمد عبادنژاد (مدیرتعبیرستان)
سلام
این خواب نشونۀ اینه که گرفتار یک فتنه میشید. شاید این خواب مربوط به تصمیمهای قبل از خواب باشه؛ بنابراین لازمه که تجدید نظر کنید؛ یا مربوط به گناهان شما باشه؛ بنابراین لازمه که توبه کنید.

 

سوالهای متداول