انواع آشکارساز آنالیز برای میکروسکوپ الکترونی | تعبیرستان
انواع آشکارساز آنالیز برای میکروسکوپ الکترونیعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

انواع آشکارساز آنالیز برای میکروسکوپ الکترونی

آشکارسازهای آنالیز که در میکروسکوپ های الکترونی استفاده می گردد، انواع مختلفی دارند. در این مقاله سعی شده است به صورت اجمالی مزایای نسبی آشکارسازهای موجود، مورد بررسی قرار گیرد.
انواع آشکارساز آنالیز برای میکروسکوپ الکترونی این آشکارسازها عبارتند از: EDAX) EDS،(WDX) WDS ،AES (اوژه) و EELS که به شرح زیر بررسی می شوند:
▪ آنالیز سریع و راحت (در هر بار آزمایش) (بدلیل بزرگی زوایة فضایی آشکاساز و جمع آوری همة پرتوهای X با انرژی مختلف دریک زمان)
▪ آنالیز کیفی (خطوط نزدیکتر از ev ۲۰۰-۱۰۰ قابل آشکارسازی نیستند) (علاوه بر درهم رفتن دو پیک مجاور نسبت ارتفاع پیک ها به زمینه خیلی خوب نیست)
▪ ارتفاع پیک به زمینه نامناسب (برای استفاده در اندازه گیری های کمی) (به دلیل پارازیت های الکترونی موجود در آشکارساز)
▪ محدودیت عنصری (Na به بالا یا B به بالا) (به دلیل جذب فوتون های کم انرژی توسط پنجره ها)
▪ مشکلات سرد بود دائم آشکارساز (شارژ دائمی نیتروژن مایع)
▪ در برخی نمونه ها (تقریباً مشخصند) پیک های نویزگونه (نویز مجموع دو فوتون و نویز گریزKeV ۷۴/۱ E-) وجود دارد که تشخیص این پیک های نویزی نیازمند تجربة تحلیلگر یا قدرت نرم افزار تحلیل کننده دارد.
▪ امکان تهیة همزمان نقشه های چندگانه (در WDS یگانه) از چند عنصر در یک ناحیه (بر خلاف WDS)
▪ تنها آشکارسازی که بر روی TEM و STEM قابل نصب است (البته به شرطی که این مسالة در هنگام طراحی TEM و لنزها در نظر گرفته شده باشد) (به دلیل تعداد بسیار کم فوتون های X و راندمان بسیار بالاتر آشکارسازی نسبت به WDS) (از مزایای نصب EDS بر روی TEM به جای SEM بالا رفتن تفکیک پذیری نقشة به دست آمده از فوتون های X (تا ۱۰ نانومتر هم می تواند باشد در حالی که در SEM بهتر از ۱ نمی تواند باشد)
▪ سرعت نسبتاً کند ( به دلیل کوچکی زاویة فضایی آشکارسازی و جمع آوری فقط یک طول موج در آن واحد و در نتیجه لزوم جمع آوری دیتا در تمام زوایای ممکن)
▪ آنالیز کمی با دقت بالا:
ـ تیز بودن پیک ها (تشخیص عناصر با انرژی فوتون X نزدیک به هم و نادر بودن همپوشانی پیک های مجاور)
ـ زیاد بودن نسبت ارتفاع پیک به زمینه (اندازه گیری کمی غلظت عناصر با دقت خوب ۱۰ برابر EDS)
▪ لزوم مهندسی دقیق در طراحی دستگاه به دلایل:
ـ حساسیت بالای قدرت سیگنال فوتو نهای X به جابجایی و خروج میکرومتری نمونه از دایرة رولاند (در نتیجه برای به دست آوردن نقشة شیمیایی نواحی بزرگتر از ۵ × ۵ باید نمونه جابه جا شود نه باریکة الکترونی)
ـ لزوم دقت تنظیم زوایای و ۲ با دقت بهتر از ۱ دقیقه برای تشخیص خطوط نزدیک به هم
ـ عدم محدودیت آشکارسازی عنصری (به شرط امکان استفاده از چند کریستال، با ثابت شبکه مختلف، در هنگام آنالیز طیفی) (به دلیل محدودیت های عملی در طراحی مکانیکی دستگاه در چرخش های زیاد)
- سرعت معقول آشکارسازی هنگامی که نوع عنصر را از قبل بدانیم (برای آنالیز کمی و نقشه عنصر مربوطه) (چرا که زاویة در مقدار خاصی ثابت نگه داشته می شود و از طرفی سرعت آشکارسازی تعداد فوتون ها توسط آشکارسازگازی WDS زیاد است)
- تفکیک پذیری غلظتی بهتر از EDS است (%۰۵/۰ در برابر % ۱/۰)
توجه
۱) دستگاه مخصوصی در بازار وجود دارد (EPMA) که برای آنالیز حرفه ای نمونه های متعدد طراحی شده است.
۲) آنالیزگرهای پرتو X هر دو (EDS و WDS) این مشکل را دارند که برای نمونه های ناهموار خیلی مناسب نیستند چرا که بلندی ها بعضاً جلوی رسیدن فوتون های X جاهای گود را می گیرند.
۳)در برخی ازموارد هر دو آشکارساز بطور همزمان بر روی دستگاه نصب میشود .
- نیاز به خلأ بالا (torr ۸-۱۰ )، آسیب دیدگی نمونه های حساس (برخی ترکیبات آلی و بیولوژیک)
- می تواند به عنوان آشکارسازی روی SEM نصب شود و نقشة شیمیایی سطح را با دقت عرضی ۱۰۰ نامتر (۱۵ نانو متر در FEAES) و دقت عمقی ۳ نانومتر به دست دهد.
- زمان آنالیز کامل طیفی هر پیکسل حدود ۵ دقیقه
- قابلیت تشخیص همة عناصر و ترکیبات شیمیایی آنها (به جز هلیم و هیدروژن) با دقت غلظتی ~ % ۳۰ تا % ۱۰ (و به روایت Evans %۱ تا % ۱/۰ )
- در TEM نصب می شود چرا که الکترون های عبوری مورد بررسی قرار می گیرند و ضخامت نمونه باید کمتر از ۱۰۰ نانومتر باشد.
- برای عناصر سبک مناسبتر است.
- سرعت نسبتاً کمی دارد ولی استفاده از آشکارسازهای آرایه ای (چیزی شبیه CCDها) این مساله را کمرنگ می کند.
- برای آنالیز کمی نیاز به زمان بالای جمع آوری اطلاعات دارد (برای کافی شدن آمار الکترونی)
- در صورت کافی بودن آمار آشکارسازی الکترون ها ضخامت نمونه و ترکیب شیمیایی عناصر (علاوه بر نوع عنصر و غلظت آن) هم قابل تعیین است.آسمان ابری

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
زنهای ایران تحریک کننده تر هستن (رائفی پور)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند