كدام پولیپ ها خطرناكند؟ | تعبیرستان
كدام پولیپ ها خطرناكند؟بیماری‌ها و آسیب‌هاپزشکی تخصصیپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

كدام پولیپ ها خطرناكند؟

احتمالا پولیپ برای شما واژه ناآشنایی نیست. پولیپ ها همه جا حضور دارند، از درون بینی تا منتهی الیه دستگاه گوارش. به طور معمول پولیپ ها روی مخاط دستگاه تنفس
كدام پولیپ ها خطرناكند؟ و گوارش پیدا می شوند و سطحی هستند. این گونه پولیپ ها سرطانی نمی شوند و فقط ممكن است مشكلات موضعی ایجاد كنند. پولیپ های بینی هم جزء این نوع پولیپ ها هستند. در درون مری، معده و روده باریك و بزرگ هم پولیپ پیدا می شود و اغلب اوقات بدون علامت و بدون عارضه هستند . اما گاهی اوقات به دلیل عوارضی كه پیدا می كنند، نیازمند شناسایی و درمان هستند. شاید مناسب ترین راه بحث روی پولیپ ها، تقسیم بندی آنها در محل پیدایش و برحسب سن بیماران باشد.
اگر نوجوان شما گاه گاهی خونریزی گوارشی پیدا می كند و از مقعد او ضایعه ای غده مانند خارج شود كه به راحتی جا می رود، به طور معمول دچار پولیپ است. این پولیپ ها همیشه خوش خیم هستند و به جز همین خونریزی و خارج شدن از مقعد، گرفتاری دیگری ندارد. به دلیل این عوارض، پولیپ های جوانان باید برداشته شوند.
در سنین بالاتر و در میان سالی پولیپ ها، از مری تا روده و در دستگاه صفراوی نیز پیدا می شوند. اغلب این پولیپ ها بدون علامت هستند ولی در صورتی كه عارضه ای ایجاد كنند برحسب شكل آنها و محل پیدایش تحت درمان قرار می گیرند.
آن روی سكه پولیپ
بعضی پولیپ ها بسیار با اهمیت هستند و لازم است به دقت تحت نظر و درمان قرار گیرند. محل این پولیپ ها در درجه اول در روده بزرگ و آن هم بیشتر در قسمت انتهایی آن است و سن بروز این پولیپ ها هم میانسالی و سالمندی است. در زنان و مردان میانسال (دهه چهارم و پنجم زندگی)، ضایعاتی در دستگاه گوارش پیدا می شود كه به صورت دفع بلغم و مدفوع آبكی خودنمایی می كند، گاه گاهی این پولیپ ها زخمی شده و خون دفع می كنند. اگر بلغم خونی به تناوب دفع شد، باید به فكر پولیپ ها هم باشیم.
پایه دار یا مسطح؟
بعضی پولیپ ها بدون پایه و مسطح بوده و بعضی دیگر پایه دار و همانند زنگوله آویزان هستند. بعضی از آنها سطح صاف دارند و بعضی سطحی مخملی و دارای برجستگی های كوچكی همچون ستاره دریایی هستند. اما اغلب پولیپ ها خوش خیم هستند و به سرطان تبدیل نمی شوند. انواع غددی آن احتمال تغییر شكل دادن و سرطانی شدن را در ۲۰درصد موارد دارد. بدترین نوع پولیپ های غددی نوع استطاله ای آن هستند كه به اسم پولیپ های غدد ویلوز خوانده می شوند. این پولیپ ها تا ۴۰درصد موارد، خطر سرطانی شدن دارند. به هر حال وقتی پولیپ غددی پیدا كردیم و یا پولیپی پیدا شد كه دارای عارضه است، باید جراحی شود. پولیپ ها با برداشتن آنها درمان می شوند و كار بیشتری احتیاج ندارند. در خیلی از موارد می توان بدون باز كردن شكم و از راه روده (مقعد) با آندوسكوپی پولیپ را برداشت.
ارثیه خانوادگی
نوعی از پولیپ ها از اهمیت بیشتری برخوردار هستند، به ویژه اگر در یك خانواده دیده شوند. اگر در خانواده ای بیشتر از دو نفر دچار پولیپ های دستگاه گوارش شوند، باید به پولیپ های خانوادگی مشكوك شویم و آنها را تحت مراقبت جدی قرار دهیم. پولیپ های فامیلی یا خانوادگی به طور معمول به تعداد خیلی زیاد در دستگاه گوارش و به ویژه در روده بزرگ پیدا می شوند. در صورت پیدا شدن این پولیپ ها، احتمال سرطان بسیار زیاد است و برای پیشگیری از بروز سرطان، باید تحت عمل جراحی قرار گیرند.
نكته بسیار مهم، بررسی خانواده های مبتلایان به بیماری پولیپ خانوادگی است. افراد این فامیل به خصوص افراد درجه یك (پدر، مادر، برادر، خواهر، فرزند) باید از نظر ژنتیكی مطالعه شوند و آنها كه ژن این نوع پولیپ را دارند، قبل از بروز هر نوع ضایعه ای و به طور معمول در سن جوانی تعیین تكلیف شوند. خوشبختانه این اقدامات علمی امروز به خوبی در برخی مراكز علمی و درمانی كشور انجام می گیرد.
سرطانی شدن پولیپ ها به دو صورت اتفاق می افتد، یكی اینكه سلول های داخل پولیپ تغییر ماهیت می دهند و به سرطان تبدیل می شوند اما سرطان از پولیپ خارج نمی شود كه در این صورت برداشتن پولیپ به تنهایی كفایت می كند اما گاهی سرطان از پولیپ خارج شده و به دیواره روده دست اندازی كرده است. در این صورت برداشتن پولیپ كفایت نكرده و لازم است جراحی سرطان با برداشتن روده و عناصر همراه هم انجام شود.روزنامه سلامت

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
خواص آشها (دکتر شیربیگی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند