كامپوزیت مثل كاهگِل | تعبیرستان
كامپوزیت مثل كاهگِلعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

كامپوزیت مثل كاهگِل

to compose یعنی ترکیب کردن و بنابراین کامپوزیت (composite) یعنی مرکب. مرکب هم که می دانیم، یعنی چیزی که از ترکیب چند چیز مختلف به دست آمده است. موادّ کامپوزیتی
كامپوزیت مثل كاهگِل به موادی گفته می شوند که از ترکیب چند نوع ماده به وجود آمده اند. وقتی می گوییم از ترکیب چند ماده، منظور این است که هرکدام از این موادّ ترکیب شده، قابلیت استفاده به صورت یک مادهٔ مستقل را دارند.
اولین کامپوزیت کِی ساخته شد؟
کسی نمی داند اولین کامپوزیت کِی ساخته شد. شاید اولین کامپوزیتی که بشر با آن سروکار پیدا کرد، کاه گِل باشد. قدیم ها برای ساختن خانه از گل استفاده می کردند، اما چون گل بعد از خشک شدن ترک می خورد (وقتی آبِ گل تبخیر می شود، حجم آن کاهش پیدا می کند و چون گل خشک نمی تواند خودش را جمع کند ترک می خورد)، مقداری کاه به آن افزودند تا حفره ها را پُر کند و مانع از ترک خوردن گل شود. شاید هم اولین کامپوزیت را مصری ها ساخته باشند که در قایق هایشان به چوب بدنه مقداری پارچه می آمیختند تا در اثر خیس شدن چوب باد نکند. اما در هر حال، می شود گفت که مواد کامپوزیتی در سال های اخیر است، که به عنوان یک مادهٔ مهندسی پذیرفته شده اند.
چرا از کامپوزیت ها استفاده می کنیم؟
قبل از این گفتیم که گل به تنهایی و پس از خشک شدن ترک می خورد. کاه با خواص ارتجاعی خود این نقص گل را برطرف می کند، بنابراین، مقداری از آن را به گل می افزایند. اصلاً علت استفاده از کامپوزیت همین خواص است. یعنی ما برای اینکه خواص بدِ یک ماده را برطرف کنیم، مادهٔ دیگری را که مکمل خواص مادهٔ اولیه است به آن می افزاییم.
ترکیب کردن یعنی چه؟
انواع ترکیب ها عبارتند از: شیمیایی، مکانیکی، و فیزیکی.
وقتی دو ماده با هم ترکیب شیمیایی می دهند که بین آن دو یک پیوند شیمیایی مثل کووالانسی، یونی، واندروالسی و... برقرار شده باشد. به موادی که این گونه با هم ترکیب می شوند محلول می گویند. بارزترین و ملموس ترین مثال برای محلول ها آلیاژها هستند.
اما وقتی دو ماده با اعمال نیرو کنار هم قرار می گیرند، به صورت مکانیکی با هم ترکیب شده اند و واضح است با برداشتن این نیرو، این ترکیب از بین می رود.
اما ترکیب در کامپوزیت ها جزء هیچ کدام از این دو حالت نیست، بلکه ترکیبی از نوع فیزیکی است. مثال مناسب برای این نوع ترکیب، ساندویچ است. وقتی یک یا چند ماده با مادهٔ دیگری محاصره شود، به طوری که نتواند از محاصرهٔ آن فرار کند، یک ترکیب فیزیکی به وجود می آید. برای درک بهتر این نوع ترکیب، کسی را تصور کنید که در یک باتلاق گیر افتاده است.
اجزای یک کامپوزیت
گفتیم که کامپوزیت عبارت است از ترکیب فیزیکی دو ماده با خواص متفاوت. بنابراین، کامپوزیت ها از دو قسمت تشکیل شده اند: قسمت زمینه (مادهٔ اول که در یک سری از خواص نقص دارد) و قسمت تقویت کننده (مادهٔ دومی که به مادهٔ اول اضافه می شود تا دسته ای از خواص آن را بهبود بخشد).
الف) کامپوزیت لایه ای
ب) کامپوزیت رشته ای
ج) کامپوزیت ذره ای
زمینه چیست؟
زمینهٔ یک مادهٔ مرکب، ماده ای است پیوسته که مادهٔ دوم را در برگرفته است. این ماده در کاه گِل، گِل و در مثال باتلاق و آدم، محیط باتلاق است که پیوسته است و آدم را در برگرفته است. دومین ملاک برای تعیین زمینه این است که مقدار ماده ای که به عنوان زمینه استفاده می شود بیشتر از قسمت تقویت کننده است.
وظیفهٔ زمینه چیست؟
اولین وظیفهٔ زمینه احاطهٔ مادهٔ تقویت کننده است، به طوری که نگذارد مادهٔ تقویت کننده پراکنده شود؛ وظیفهٔ دوم، محافظت از مادهٔ تقویت کننده در برابر عوامل شیمیایی است؛ و وظیفهٔ سوم این است که چون مواد زمینه را نرم انتخاب می کنند، وقتی نیرو به مادهٔ مرکب (کامپوزیت) وارد می شود، توسط زمینه به مادهٔ تقویت کننده انتقال داده شود تا مادهٔ تقویت کننده نیرو را تحمل کند.
تقویت کننده چیست؟
تقویت کننده ها موادی هستند که به صورت تکه تکه، در یک زمینهٔ پیوسته وارد می شوند تا خواص مادهٔ زمینه را بهتر کنند.
تقویت کننده ها چه شکلی هستند؟
تقویت کننده ها می توانند به صورت یک صفحه، یک رشته ( نخ)، یا یک ذره (پودر) وارد حجم زمینه شوند و خواص آن را بهبود بخشند.
الف) تقویت کنندهٔ صفحه ای
ب) تقویت کنندهٔ رشته ای
ج) تقویت کنندهٔ ذره ای
کامپوزیت ها چه کاربردهایی دارند؟
امروزه می توانیم ترکیبات کامپوزیتی را در زندگی روزانه و در اطراف خود ببینیم. چند مثال از این وسایل که در آنها ترکیبات کامپوزیتی به کار رفته است، اینها هستند: بدنهٔ هلی کوپتر، زه راکت تنیس، بدنهٔ هواپیما، کاه گِل، توپ های ورزشی و...باشگاه دانش آموزی نانو

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
جنایت در یمن (آقای رائفی پور)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند