ساختن از بالا به پایین و از پایین به بالا | تعبیرستان
ساختن از بالا به پایین و از پایین به بالاعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

ساختن از بالا به پایین و از پایین به بالا

از اهداف مهم فناوری نانو ــ و شاید مهم ترین آنها ــ به وجود آوردن ساختارهایی از مواد است که در آنها آرایش مولکول ها از پیش طراحی شده باشد.
ساختن از بالا به پایین و از پایین به بالا روش های مرسوم تولید، مثل روش ذوب فلزات و سرد کردن آنها در قالب، چنین امکانی را فراهم نمی کنند. پس چگونه می توان چنین ساختارهایی را به وجود آورد؟ این مقاله می خواهد به همین سؤال پاسخ بگوید.
فرض کنید تعدادی آجر خانه سازی دارید و می خواهید با آن چیزی بهتر است بگوییم «ساختاری» بسازید.
چگونه این کار را انجام می دهید؟ احتمالاً روش شما هم با ما یکی است: چهار آجر دو در دو را کنار هم می گذارید و بعد چهار آجر دو در دوی دیگر را به صورت عمودی به آنها متصل می کنیدتا ساختار مورد نظر شکل بگیرد.
بسیار خوب، حالا فرض کنید که وقتی آجرهای خانه سازی را از فروشگاه می خرید، آنها به شکل یک مکعب بزرگِ پیش ساخته مثل شکل دو باشند.
حالا اگر بخواهیم به شکل یک برسیم چه کنیم؟ اجازه دهید جواب را ما به روش خودمان بدهیم: آجرهای اضافیِ مکعب بزرگ را حذف کنید تا شکل یک کم کم خودش را نشان بدهد.
در روش اول با استفاده از قطعات کوچک یک قطعهٔ بزرگتر ساختیم. به این روش، «ساختن از پایین به بالا» می گوییم. در روش دوم قطعات زائدِ یک قطعهٔ بزرگ را حذف کردیم تا به ساختار مورد نظر برسیم. به این روش، «ساختن از بالا به پایین» می گوییم.
حالا فرض کنید یک ساختار جدید برای ساختن پیشنهاد شود.
سؤال: از کدام روش برای ساختن این ساختار استفاده کنیم؟ نظر شما چیست؟
اوضاع کمی پیچیده شد، اما غم به خود راه ندهید! این مقاله برای ساده کردن همین پیچدگی نوشته شده است. یکی از عوامل تعیین کنندهٔ جواب، این است که ماده ی اولیه ی ما به چه شکل است؟ اگر مادهٔ دمِ دست ما تعدادی قطعه ی کوچک و ریز باشد، از روش پایین به بالا استفاده می کنیم؛ اگر مادهٔ اولیه یک قطعه ی بزرگ باشد، از روش بالا به پایین استفاده می کنیم. در عین حال، ممکن است هر دو روش هم به کار رود. مثلاً اگر ماده ی اولیه برای ساختن شکل پنج به صورت مکعب بزرگی با آجرهای دو در چهار، یعنی همان شکل دو باشد، نمی توان با حذف بعضی آجرها مستقیماً به ساختار نهایی رسید. در این حالت، می توانیم آجرهای بالا و پایین ساختار شکل چهار را برداریم (ساختن از بالا به پایین) و بعد دو آجر دودردوی مورد نیاز را به جای آنها متصل کنیم. ( ساختن از پایین به بالا)
در صنعت هم از هر دو روش با هم استفاده می شود. به مثال های زیر توجه کنید:
▪ یک نجار می خواهد مجسمه ای چوبی بسازد. او یک قطعه ی بزرگ چوب را برمی دارد و با رنده و سوهان آن را می تراشد و پرداخت می کند تا مجسمه ساخته شود. این کدام روش است؟
▪ نجار می خواهد یک صندلی بسازد. او پایه های میز و قطعات مربوط به تکیه گاه صندلی را جداگانه می سازد و بعد آنها را به هم متصل می کند. این کدام روش است؟
حالا به نانوفناوری فکر کنید: به نظر شما کدام روش ساختن در نانوفناوری کاربرد دارد؟
تا چند سال پیش، راه دست کاری و جابه جا کردن تک مولکول ها و ساختارهای نانویی یک طرفه بود. یعنی برای ساختن چیزها در مقیاس کوچک، می بایست یک قطعه ی بزرگ تر را با تراشیدن و خرد کردن یا حل کردن بخش های اضافی با اسید و... آن قدر کوچک می کردیم تا به قطعه ی نهایی برسیم. به عیارت دیگر، روش تولید ساختارهای کوچک، از نوع بالا به پایین بود.
در چند سال اخیر فنونی ابداع شده اند که اجازه می دهند مولکول ها یا ذرات نانویی را جابه جا و آنها را به هم متصل کنیم. مثل جابه جا کردن ذرات نانویی با میکروسکوپ نیروی اتمی (afm) یا فنون ساختن نانولوله های کربنی. این فوت و فن ها در مجموع روش ساختن از پایین به بالا هستند.
فنون گفته شده در بالا، برای ساختن محصولاتی که بسیار کوچک اند مناسب به نظر می رسند، اما اگر بخواهیم یک دیوار چندسانتی متریِ یکدست را به این روش بسازیم، چند ده سال طول می کشد تا مولکول ها را تک تک کنار هم بچینیم و دیوار مورد نظر را بسازیم. در عین حال، اگر بخواهیم دیوار را با استفاده از مواد موجود، مانند فلزات و سنگ های ساختمانی، بسازییم، دیوار یکدست و منظم نخواهد بود. (مقاله ی نانوفناوری چیست؟، ساختار مواد و عیوب کریستالی را ببینید.) پس چه کار کنیم؟
پیدا کردن فنون تولید مناسب در نانوفناوری موضوعی است که در چند سال اخیر به شدت مورد توجه محققان و دانشمندان بوده است. در واقع، در نانوفناوری هم از روش ساختن از بالا به پایین استفاده می شود (به کمک فنونی مانند لیتوگرافی و آسیاب کردن ذرات) و هم از روش ساختن از پایین به بالا (به کمک فنونی مانند خودآرایی یا رسوب دهی بخار).نویسنده: یاسر خوشنویس
باشگاه دانش آموزی نانو

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
عضو خطرناک (استاد انصاریان)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند