فناوری هزاره سوم | تعبیرستان
فناوری هزاره سومعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

فناوری هزاره سوم

از زمانی كه جان دالتون وجود اتمها را در سال ۱۸۰۳ به جهانیان اثبات كرد، دانشمندان در تلاش بوده اند این ذرات كوچك را تحت كنترل خود درآورند و اكنون
فناوری هزاره سوم محققان نانوتكنولوژی توانسته اند با در اختیارگرفتن اتمها تحولات عظیمی را رقم بزنند. تحقیق در قلمرو نانو تكنولوژی از اواخر دهه ۱۹۵۰ آغاز شد و در دهه ۱۹۹۰ نخستین نتایج چشمگیر از رهگذر این تحقیقات به دست آمد. دانشمندان با تحقیق در مقیاسی كوچك كه یك میلیون بار كوچكتر از سر سوزن است می توانند خواص ماده را تغییر دهند به گونه یی كه متفاوت با اجسام بزرگ و معمولی رفتار كند.
در این قلمرو، اتمها و ذرات رفتاری غیرمتعارف را از خود به نمایش می گذارند و قابلیتهای این علم فقط توانایی كوچك كردن اجسام نیست . دانشمندان با استفاده از این مواد در تلاشند دستگاه ها و ابزارهایی بسازند كه از قابلیت های بسیار شگفت انگیز و غیرمتعارف برخوردار باشد كه فهرست بیشماری از محصولات را در برمی گیرد. در واقع ، متخصصان نانو می كوشند با كار بر روی چگونگی حركت اتم ها و نوع قرار گرفتن آنها در كنار یكدیگر و نیز با تغییرات خاص به تركیبات مقاوم تری از مواد دست یابند و كیفیت مواد تولیدی را بهبود بخشیده و درنهایت تولید مواد مختلف را اقتصادی تر كنند. طبیعت خود از دیرباز از نانوتكنولوژی بهره گرفته و در این زمینه مهارت یافته است .
بطور مثال موهای بسیار نازك را در كف پای مارمولك ببینید كه با كمك آنها می تواند به دیوار بچسبد و حتی از یك صفحه شیشه یی خود را آویزان كند. نانوتكنولوژی با الهام از طبیعت نویدبخش ابداع روشهایی در ساخت سامانه های كوچكتر، سبكتر، مقاومتر، كارآمدتر و ارزانتر است . پروفسور مارك ولاند ، رییس آزمایشگاه علوم نیوكاسل در دانشگاه كمبریج می گوید نانوتكنولوژی ، خود یك فناوری نیست ، بلكه یك فناوری توانمندسازی است بطوری كه می تواند در محصولات بسیار متنوعی نمود پیدا كند. نانوتكنولوژی اكنون در حافظه فلاش ، تراشه رایانه ، ساخت روكش ها، انواع جدید سنجشگر ها و بخصوص در حوزه پزشكی كاربرد یافته است .
انتظار می رود نانوتكنولوژی عملكرد موادی مانند پلیمرها، الكترونیك ، رنگ ها، باتریها، سنجشگر ها، سلولهای سوختی ، سلولهای خورشیدی ، روكش ها، رایانه ها، و سامانه های نمایشگر را تغییر دهد بطوری كه تا پنج سال آینده ، استفاده از باتری هایی كه عمر كوتاهی دارند منسوخ خواهد شد و تا۱۰ سال آینده نحوه انجام آزمایشهای پزشكی متحول می شود.همچنین پیش بینی شده است كه پنج سال آینده دستگاه پخش موسیقی آی پاد IPOD با۱۰ برابر ظرفیت كنونی جزو وسایل معمولی و عادی خواهد بود و همچنین در آینده یی نه چندان دور، یك «ترابیت » از داده ها كه معادل ۱۰ ساعت تصاویر ویدیویی غیرفشرده با كیفیت بالا است ، در فضایی به اندازه یك تمبر پستی قابل ذخیره می شود.
نانوتكنولوژی نقش خود را در كوچك كردن اجزا ایفا می كند كه نتیجه آن افزایش كارایی یك مجموعه است . پروفسور جان ریان ، رییس مركز بیونانوتكنولوژی در دانشگاه آكسفورد می گوید اگرچه می توان با اتمها ابزارهای نانو ساخت ، اما بخاطر پرهزینه و كند بودن فرآیند ساخت ، روش مناسبی برای تولید نیست . یكی از مهمترین چالشهای عملی در سالهای آینده درك اصول اساسی زیست شناسی و استفاده از آنها در ابداع انواع جدید نانوتكنولوژی خواهد بودأ بطوری كه دانشمندان با بهره گیری از این دانش می توانند با استفاده از موادی كه از مواد طبیعی مقاوم ترند، انواع جدیدی از ابزارهای نانو بسازند. مواد نانو بخاطر نحوه خاص آرایش اتمها، از خواص الكتریكی و نوری غیر متعارفی برخوردارند. بطور مثال محققان پارچه یی ساخته اند كه از طریق الكترونیكی تغییر رنگ می دهد یا یونیفورم ارتشی در معرض نور فرابنفش تغییر شكل پیدا می كند، اما مهمترین پیشرفتهای نانوتكنولوژی در حوزه پزشكی به دست آمده است .
نانوپزشكی امكان تشخیص زودتر و بهتر بیماری و دارو درمانی هدفمند و دقیق تر را میسر می سازد و امكان درمان سفارشی یعنی درمان مناسب برای هر شخص نیز با این شیوه وجود دارد. امید است نانوتكنولوژی به شكل ورقه های انعطاف پذیر حاوی الكترودهای مینیاتوری نتیجه عمل ایمپلنت های عصبی ، حلزون گوش و شبكیه چشم را بهبود بخشد.
نانوتكنولوژی به كوچك شدن ابزارهای تشخیص پزشكی و سنجشگرها خواهد انجامید و با این كار هزینه تهیه كیت های تشخیص بیماری در كشورهای در حال توسعه بسیار پایین می آید و از این لحاظ ، نانوتكنولوژی امكان رشد فناوریهای قدیمی را برای كشورهای درحال توسعه فراهم آورد. تروی كركپاتریك از تحقیقات جهانی GEمی گوید بزرگترین دستاورد نانوتكنولوژی ، ساخت مواد جدید است و این مواد روكشهای ضدزنگ برای ساخت توربین های هیدروالكتریك با كارایی بیشتر در آبهای پرازگل و لای ، و فیلترهای نانو برای تصفیه سریع تر آب را شامل م شود. تحقیقات جهانی GE همچنین در حال مطالعه در مورد خواص نانوسرامیك هایی است كه علاوه بر سبكی قدرت مقاومت بسیار زیادی داشته باشد. ساختار مولكولی این مواد باعث می شود كارایی روكشهای نانوسرامیك مورد استفاده در ساخت هواپیماها ۱۰درصد افزایش یابد و انرژی كمتری مصرف و آلاینده های كمتری تولید شود. تحقیقات جهانی |پ همچنین تحقیق در زمینه صنعت الكترونیك را نیز مد نظر دارد. در حال حاضر، مهمترین مشكل سازندگان تراشه ها بالا بردن سرعت نیست . زمانی كه تراشه ها با سرعت زیادی كار می كنند گرمای بسیاری زیادی تولید می شود كه باعث ذوب شدن تراشه می شود.
به همین خاطر برای كنترل گرما به مواد بهتری نیاز است . تحقیقات جهانی |پ با استفاده از موادی كه از خواص نانوذرات بهره گرفته ، نوعی چسب تراشه ساخته است كه می تواند گرما را از درون پردازشگر رایانه به بیرون منتقل كند.
كاربردهای شگفت انگیز
برخی از نمونه محصولات و دستگاه هایی كه با كمك این فناوری در دست تولید است یا هم اكنون تحقیق درباره آنها در مراحل بسیار پیشرفته قرار دارد، شامل دیودهای ارگانیك )آلی ( افشاننده نور برای استفاده در نمایشگر رایانه ها، ورقه های نازكی كه نور را به الكتریسیته تبدیل می كنند، لایه های نازك و شفاف محافظ پنجره ها كه در برابر خش و خراش مقاومند و به صورت خودكار با دریافت پرتو ماورای بنفش خورشید، خود را تمیز می كند، است .
همچنین پارچه هایی كه لكه ها و چربی ها را به خود نمی گیرند و به صورت خودكار حرارت خود را تنظیم می كنند، حاصل به كارگیری نانوتكنولوژی است . لباسهای هوشمندی كه ضربان قلب و درجه حرارت بدن افراد را اندازه گیری می كنند، لوله های بسیار سبك و مقاوم برای كاربردهای مختلف ، مفاصل مخصوص لگن خاصره ساخته شده از مواد سازگار با بدن ، رنگ های ضدخوردگی و مقاوم در برابر پوسته پوسته شدن ، شیشه هایی كه به صورت خودكار رنگ خود را با تغییر حرارت تغییر می دهند و نور محیط را تنظیم می كنند جزو این دسته هستند.
حافظه های مغناطیسی با ظرفیت بسیار بالا، باتریهای ساخته شده از لوله های كربنی برای وسایل الكترونیك و اتومبیلهای برقی ، دستگاههای كوچك قابل كارگذاری در بدن )ایمپلنت ( هم از جمله تولیدات فناوری نانو محسوب می شود. از آنجا كه از شماری از مواد نانو در ساخت محصولات آرایشی و یا محصولات تركیبی همچون تراشه های الكترونیك ، تلفنهای همراه و لوحهای فشرده «دی وی دی » استفاده می شود، این نگرانی بوجود آمده است كه با توجه به عدم وجود معیارها و موازین نظارتی دقیق ، حضور این مواد در محیط زیست مخاطراتی را برای سلامتی افراد ایجاد می كنند.
شركتهای دیگر با استفاده از فناوری نانو پارچه هایی تولید كردند كه با یك بار تكاندن آنها می توان حالت اتوی اولیه را به آنها بازگرداند و چین و چروك آنها را از بین برد. با همین یك بار تكان همه گرد و خاكی كه به این پارچه ها جذب شده اند نیز برطرف می شود.
با استفاده از این مواد، نوارهای زخم بندی هوشمندی تهیه شده است كه به محص مشاهده نخستین علایم عفونت در مقیاس مولكولی ، پزشكان را آگاه می سازد. از همین نوع مواد همچنین لیوانهایی تولید شده كه خودبه خود تمیز می شوند. همچنین لنزها و عدسی های عینك ساخته شده از جنس مواد نانو ضدخش هستند و یك گروه از محققان تا آنجا پیش رفته اند كه می خواهند با مواد نانو پوشش های مناسبی تولید كنند كه سلولهای حاوی ویروسهای خطرناك نظیر ویروس ایدز را دربرگرفته و مانع از خروج آنها می شود. گروهی از محققان نانوتكنولوژی بر این باورند كه می توان بدون آسیب رساندن به سلولهای حیاتی ، به كاوش و تحقیق در درون آنها پرداخت . در واقع ، شیوه های كنونی برای بررسی سلولها بسیار ابتدایی است و دانشمندان برای شناخت آنچه كه در درون سلول اتفاق می افتد مجبورند سلولها را از هم بشكافند و در این حال بسیاری از اطلاعات مهم آن از بین می رود.
گروه دیگری از دانشمندان نیز دستگاهی را در دست ساخت دارند كه با استفاده از ذرات طلا می تواند پروتیین های معینی را فعال یا غیرفعال كند. نانوتكنولوژی همچنین امكان مشاهده رویدادهای بسیار نادر یا مولكولهایی باچگالی بسیار كم را برای محققان فراهم آورده است . به عنوان مثال ، بلورهای مینیاتوری نیمه هادی های فلزی در یك فركانس خاص از خود نور ساطع می كنند و از این نور می توان برای مشخص كردن مجموعه یی از مولكولهای زیستی و برچسب گذاری برای شناسایی آنها استفاده كرد. یك گروه از محققان در دانشگاه میشیگان نیز توانسته اند سنجشگر خاصی را تكمیل كنند كه قادر است حركت اتمهای روی را در درون سلولها دنبال كند و به دانشمندان در تشخیص نقایص زیست عصبی كمك نماید. از ابزارهای نانو همچنین می توان برای عرضه موثرتر داروها به بدن استفاده كرد. در واقع ، محققان با انجام آزمایشی دریافتند كارایی حمله به سلولهای سرطانی با استفاده از ذرات نانو،۱۰۰ برابر افزایش می یابد. پژوهشگران امیدوارند در آینده یی نه چندان دور با استفاده از فناوری نانو بتوانند فعالیتهای درون سلولها را تحت كنترل خود درآورند و البته هم اكنون نیز گام های بلندی در این زمینه برداشته
شده است . بطور مثال مولكول «دی ان آ» را درون سلول كنترل كنند و به این ترتیب ، نانو تكنولوژی به محققان امكان می دهد تا اطلاعات خود را درباره سلولها كه اصلی ترین بخش سازنده بدن جانداران است تكمیل نمایند.
خطرات و تهدیدها
مخالفان نانوتكنولوژی می گویند درك و تصویر غلط از قابلیتهای نانوتكنولوژی ، نگرانی های زیادی را به وجود آورده است . ساخت سنجشگر های پزشكی برای همه بسیار جالب است ، اما نقاط ضعفی هم وجود دارد و با رواج سنجشگر های پزشكی ، سلامت جسمی افراد بطور شبانه روزی قابل كنترل خواهد بود. حال اگر كسی به این داده ها نفوذ كند چه اتفاقی خواهد افتاد؟
به همین خاطر قوانینی باید وضع شود، اما این قوانین نباید دست وپاگیر باشد. درباره خطرات احتمالی نانو تكنولوژی نظرات افراطی نیز بیان شده است . از جمله محققی به نام «اریك دركسلر»كه از او با عنوان «پدر نانو تكنولوژی » یاد می شود چند سال قبل دركتابی مدعی شده بود كه نانو تكنولوژی به ظهور روبات های بسیار كوچكی خواهد انجامید كه می توانند مانند ماشین تكثیر خودكار، خودبه خود تكثیر یافته و در نهایت موجودات كره زمین را به تسخیر درآورند.
پروفسور ولاند می گوید اگر كسی به فكر ماشین تكثیر خودكار بیافتد، از نانوتكنولوژی استفاده نمی كند. طراحی یك ماشین مولكولی بسیار پیچیده است ، حال چگونه ممكن است كسی به فكر ساخت ماشین مولكولی تكثیر خودكار هم بیافتد؟ «دركسلر» اخیرا احتمال گسترش ماشینهای نانو تكثیرخودكار را رد كرده است . وی ترس از راهیابی ذرات زیستی نانو )كه خودبه خود تكثیر می كنند( به درون بدن انسان و پیامدهای غیرقابل پیش بینی حاصل از آن را بی مورد می داند.
پروفسور ریان می گوید این ترس های غیرواقعی مانع از توجه به مزایا و نگرانی های واقعی نانوتكنولوژی شده است . وی می گوید كشف ذرات نانو استنشاقی در جریان خون كه در سراسر مغز منتشر شده یكی از این نگرانی هاست أ هرچند خطرات آن هنوز شناخته نشده است . درحال حاضر در شهرهای بزرگ قسمت اعظم هوایی كه ما به درون ریه های خود می فرستیم ذرات ریزی است كه اندازه برخی از آنها همانند دود گازوییل ، به اندازه نانو است . هم اكنون ، پیامدها و تاثیرات منفی و خطرناك نانوتكنولوژی بر سلامت انسان و محیط زیست توجه گسترده مراكز تحقیقات علمی را در اروپا و امریكا به خود جلب كرده است و چاپ دهها تحقیق و مطالعه در رسانه های آلمانی و امریكایی نشان می دهد «نانو ذرات » می توانند برای همه جانداران از باكتریها تا پستانداران خطرناك باشند. این در حالی است كه دولتمردان نیز با پیوستن به جمع پژوهشگران و سازمان های زیست محیطی بیش از پیش سعی می كنند تا تاثیر «نانو ذرات » بر روی سلامتی و محیط زیست را به افكار عمومی جهان معرفی و اعلام كنند. نتیجه یك تحقیق نشانگر آن است كه نانو ذرات برای برخی جانداران مرگ آور است . برپایه این تحقیق ، چنانچه «نانوذرات كربنی » به شش های یك موش برسند، به گلوله یی تبدیل می شوند كه می تواند به اندامهای داخلی حیوان آسیب رسانده و باعث بروز مشكلات تنفسی و حتی منجر به مرگ موش شود. «افا اوبردورستر» از دانشگاه دالاس می گوید مطالعات نشان می دهد نانو ذرات متشكل از۶۰ مولكول كربن می توانند به لایه های سلولی مغز ماهیها آسیب وارد كنند. در حال حاضر اطلاعات در مورد پیامدها و آثار نانوتكنولوژی بر سلامتی و محیط زیست و تاثیرات متقابل نانو ذرات مختلف بر روی یكدیگر بسیار ناچیز است و همچنان تردیدهای بسیار زیادی در حوزه نوظهور نانوتكنولوژی باقی می ماند و این در حالی است كه بیش از۱۳۰ فراورده نانو در حال حاضر در بازار امریكا وجود دارد و ارزش صنعت نانو در سال ۲۰۱۲ میلادی )یعنی هشت سال دیگر( حدود یك بیلیون دلار پیش بینی شده است .
با آنكه نانوذرات برای تحقیق و صنعت ، جالب و بااهمیت است اما پیش بینی تاثیر این ذرات بر روی جانداران و طبیعت بسیار دشوار است ، چون نانوذرات همواره خواص شیمیایی ، الكتریكی و ظاهری خود را نسبت به اندازه خود تغییر می دهند. به عنوان نمونه ، نانو ذرات طلا كه یك عنصر شیمیایی است از خاصیت بسیار رادیواكتیو برخوردار است . در حال حاضر پژوهشگران تلاش دارند از انتشار نانوذرات در محیط زیست جلوگیری كنند تا این ذرات نیز به سرنوشت خطرناك پنبه نسوز دچار نشوند. پنبه نسوز كه در ابتدای كشف كاربرد بسیار زیادی یافته بود هم اكنون بخاطر خطرات آن برای سلامتی و محیط زیست به عنوان ماده یی مرگ آور محسوب می شود.
به گفته پروفسور «كن دانلدسن » از مركز پزشكی ریه و سینه در دانشگاه ادینبورو، مواد در ابعاد نانو می توانند به بخشهایی از بدن وارد شوند كه برای ذرات عادی پراكنده در محیط امكان ورود وجود ندارد و هنوز مشخص نیست كه ورود این ذرات ریز به بدن از نظر سم شناسی چه تاثیرات نامطلوبی بر عملكرد اندامها خواهد گذاشت .
توجه به این نكته حایز اهمیت است كه می توان محصولاتی مفید و مناسب تولید كرد، اما گاهی خطر این محصولات بیش از فایده آنها خواهد بود. «جیم تامس » از گروه فعالان «ئی .تی .سی » ETC می گوید درحالی مواد نانو مورد استفاده قرار می گیرند كه كسی از عوارض آنها برای سلامتی مطلع نیست .
توسعه صنعت نانو
درحال حاضر غول های صنعتی همانند GE فعالیت زیادی در زمینه تحقیقات نانوتكنولوژی دارند و برای مثال ، حمایت مالی از ابتكار ملی نانوفناوری )ان .ان .آی .( در امریكا بین سالهای ۲۰۰۰ تا۲۰۰۵ تقریبا چهار برابر افزایش یافته و به یك میلیارد دلار رسیده است .
كشورهای جهان برای پژوهش و تحقیق بر روی نانوذرات در سال جاری بالغ بر ۴ میلیارد دلار بودجه هزینه كردند و در حال حاضر، بیش از۴۵۰ شركت تحقیقاتی تجاری در سراسر جهان و۲۷۰ دانشگاه در اروپا، امریكا و ژاپن سرگرم انجام تحقیقات در عرصه نانو تكنولوژی هستند.
نانو تكنولوژی در ایران
پیش بینی های انجام شده نشان می دهد نانوتكنولوژی در۱۰ سال آینده در جهان بازاری معادل هزار میلیارد دلار را به خود اختصاص خواهد داد و با وجود این ، سابقه نانوتكنولوژی در ایران نسبتا كم و حدود سه یا چهار سال است . در آینده نزدیك با عرضه محصولات فناوری نانو، ایران ناگزیر به ورود به این عرصه خواهد شد كه این امر آمادگی برنامه ریزان و محققان كشور را در این زمینه طلب می كند. با به كارگیری محصولات نانوتكنولوژی به عنوان نمونه ، امكان تولید محصولات و مشتقات نفتی ارزانتر، تولید محصولات سبك با استحكام بالاتر و یا استفاده از نانو ذرات در درمان بیماریهای صعب العلاج مانند سرطان فراهم می شود. طرفداران پیشرفت نانو تكنولوژی تاكید دارند كه از رهگذر این فناوری امكانات زیادی برای تكمیل روشهای درمانی موثرتر و یا تولید محصولات و شیوه هایی كه می تواند عرصه های مختلف نظیر الكترونیك ، رایانه و تولید انرژی را دستخوش تحول اساسی سازد، پدیدار خواهد شد.
از این فناوری درآینده می توان در تصفیه موثرتر آب آشامیدنی ، استفاده از انرژی خورشیدی ، عرضه موثرتر داروها به بدن ، تولید سنجشگرهایی برای تشخیص سلامت مواد غذایی ، كاشت ایمپلنت در بدن برای كمك به ناشنوایان و نابینایان و نظایر آن استفاده كرد و این تازه شروع كار است أ نانوتكنولوژی راه خود را در تولید پیدا كرده و نحوه كاربرد علوم را تغییر داده است .
نوشته شده توسط: مریم مولویITMPportal

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
انواع فساد جنسی قبل از اسلام (رائفی پور)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند