آشنایی با پدیده جزیره گرمایی در شهرها و راهكارهای پیشگیری از آن | تعبیرستان
آشنایی با پدیده جزیره گرمایی در شهرها و راهكارهای پیشگیری از آنعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

آشنایی با پدیده جزیره گرمایی در شهرها و راهكارهای پیشگیری از آن

با توجه به اینكه نزدیك به تمامی سقف ها و خیابان ها در تهران تیره رنگ هستند، این سطوح تیره رنگ حدود نیمی از مساحت تهران را در بر می
آشنایی با پدیده جزیره گرمایی در شهرها و راهكارهای پیشگیری از آن گیرد. این سطوح تیره رنگ، گرمای گسیل شده از سوی خورشید را جذب كرده در خود نگاه می دارند. این پدیده باعث افزایش دمای مناطق مسكونی از ۲ تا ۱۵ درجه سانتیگراد شده و به نام پدیده جزیره گرمایی شناخته می شود. این گرما نه تنها باعث افزایش مصرف انرژی برای خنك كردن ساختمان ها می شود، بلكه باعث ایجاد آلودگی در جو شده و به دلیل مصرف سوخت های فسیلی موادی از جمله گاز ازن O۳ و تركیبات زیانبار گوگردی در سطح زمین تولید می شود.
كلید واژگان:
جزیره گرمایی ، هواویز،
پیش گفتار
ساختمان های نامنظم و بی قاعده ابرشهر تهران، نمایانگر یك جزیره گرمائی مسكونی است. بررسی دمایی تفاوتی حدود ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتیگراد را بین مركز شهر و پیرامون آن نشان می دهد، در نتیجه یك ابرشهر آب و هوای مخصوص و ویژه خود را می سازد، كه آن هم مشكلات خود را در پی خواهد داشت. بررسی های ماهواره ای ناسا نشان می دهد كه تمامی ابرشهرهای روی زمین، به دلیل از بین بردن رستنی ها و گیاهان و جایگزینی آنها با مصالح، به ویژه تیره رنگ ساختمانی، دچار چنین مشكلی شده اند. در طول روز مواد تیره ساختمانی، گرما را جذب می كنند و تا ساعت ها پس از غروب آفتاب آن را نگاه می دارند. این فرآیند، علاوه بر فرآیند تابش به جسم و گسیل طول موج بلندتر از آن، باعث تشدید هوای گرم در ابرشهر می شود. همچنین آلودگی ازن نیز، شهر را به شدت تهدید می كند. واكنش های شیمیایی كه مولكول های ازن در سطح زمین را می سازد، تهدید جدی برای هوای شهر بشمار می رود. هواویزها (ذرات معلق در هوا) تحت تاثیر پدیده جزیره گرمایی تا ۱۰ درجه سانتیگراد افزایش دما خواهند داشت، فرآیندهای شیمیایی رخ داده و مشكل را دوچندان می كند. ازن در ماه های گرم تابستان بیشتر ایجاد شده و تهدید جدی برای سلامت و تندرستی جانداران است. پروژه مشكلات جزیره گرمایی ابرشهر تهران با سودجستن از اطلاعات ماهواره و داده های سطح زمین باید هرچه زودتر به اجرا درآید.هنگامی كه سطح زمین از انبوه رستنی ها و گیاهان سبز پوشیده شده و یا خاك آن مرطوب باشد، گرمای جذب شده با تبخیر آب و فراتراوش (تبخیر و تعرق) گیاهان به سرعت جایگزین می گردد و گیاهان از طریق برگ ها، آب خود را از دست می دهند. برخی از نقاط شهر گرم تر از نقاط دیگر آن است، این نمایانگر این است كه در این مناطق گرمای بیشتری آزاد می شود. مناطق مركزی تهران یك قله گرمایی دارد. گرمای شهر یك فرارفت بالارونده ایجاد كرده كه حركت این سیستم كم فشار باعث مكش هوای پیرامونی شهر می شود. اگر رطوبت كافی وجود داشته باشد، آنگاه شاهد توفان تندری هم خواهیم بود. در این صورت تشكیل ابر باعث كم شدن دمای شهر و كاهش سرعت فرآیند تشكیل ازن خواهد بود.ابرشهر تهران راه حل های زیادی برای مبارزه با حالت پدیده جزیره گرمایی و آسیب های آشكار و پنهان آن دارد. مواد و مصالح ساختمانی و جاده سازی با رنگ روشن، موجب بازتاب بیشتر نور خورشید می شود. كاشت درختان و گیاهان انبوه، ایجاد سایه، خنكی هوا و رها نمودن آب در جو را به دنبال دارد. كاهش دما تا ۱ درجه سانتیگراد، فرآیند ایجاد ازن را تا ۹۰% كاهش می دهد.
جزیره گرمایی چیست
در طی فصل تابستان، در كنار فرآیند جذب پرتو فرابنفش و گسیل فروسرخ، در هر منطقه، سقف ساختمان ها، خیابان ها و سطوح تیره رنگ، گرما را درآشامیده و آن را به هوا گسیل می كنند. با توجه به اینكه نزدیك به تمامی سقف ها در تهران تیره رنگ هستند، این سطوح تیره رنگ حدود نیمی از مساحت تهران را در بر می گیرد، كه گرمای گسیل شده از سوی خورشید را جذب كرده در خود نگاه می دارند. این پدیده باعث افزایش دمای مناطق مسكونی از ۲ تا ۱۵ درجه سانتیگراد شده و به نام پدیده جزیره گرمایی شناخته می شود. این گرما نه تنها باعث افزایش مصرف انرژی برای خنك كردن ساختمان ها می شود، بلكه باعث ایجاد آلودگی در جو از جمله تولید گاز ازن O۳ و افزایش تركیبات زیانبار گوگردی و دیگر آلایندهای آسیب رسان در سطح زمین می شود.از آنجاییكه انسان مشخصات طبیعی شهرها را در روند شهرسازی و گسترش آن تغییر می دهد، مستقیم و غیر مستقیم بر انرژی گرمایی كه به لایه مرزی_سیاره ای شهر وارد می شود اثر می گذارد. تاثیر نهایی این تغییرات بر اقلیم در مقیاس خرد یا محلی، مقیاس میانی و حتی مقیاس بزرگ چشمگیر و مشخص است. ]۱[شهرها دمای بیشتری از مناطق غیرشهری دارند. انرژی ورودی خورشیدی موجب تبخیر آب گیاهان و خاك، در مناطق غیرشهری می شود. این گرمای نهانی تبخیر، موجب تغییر حالت آب از مایع به بخار می گردد. این روند، دمای مناطق غیر مسكونی را افزایش نمی دهد، اما شهرها برخلاف مناطق غیر شهری، خاك و گیاه كمتر دارند. در نتیجه مقدار زیادی از انرژی ورودی خورشید، مستقیم موجب گرمای خیابان ها و ساختمان ها گردیده، این روند موجب افزایش سریعتر دمای هوای شهرها می شود. در طی شب، گرمای ذخیره شده در خیابان ها و ساختمان ها به آهستگی به هوا گسیل می شود كه روند كاهش دما را كند می كند. این اثر موجب گرم تر شدن محدودی شهری می شود. ساختمان های بلندتر، گرمای بیشتری را در خود ذخیره كرده و روند خنك شدن هوا را كندتر می كنند. خودروها، كارخانه ها و دستگاه های هواساز، گرمای بیشتری به وجود آورده موجب تشدید اثر جزیره گرمایی می شود. ]۲[
با یك بررسی ساده در محیط پیرامون در می یابیم كه در طی دو_سه دهه گذشته ابرشهر تهران به طرز دهشتناكی، در دو جهت افقی و عمودی گسترش داشته است. این پدیده مشكل آفرین باعث شده است مناطقی كه تا گذشته ای نه چندان دور سرشار از گیاهان گوناگون و انبوه رستنی ها بوده است، امروزه از بتون و اسفالت تیره رنگ پوشیده شده باشد. این مطلب تاثیر شگرف و به سزایی بر روی هوای مناطق گوناگون شهر، از دیدگاه خردهواشناسی (هواشناسی در مقیاس كوچك)، می گذارد. یكی از پی آمدهای آشكار آن افزایش درجه حرارت در نقاطی است كه به ویژه ساختمان های بیشتر و متراكم تری دارد.
نخستین اثر مهم پدیده جزیره گرمایی، افزایش سرانه بار مالی به ویژه در ماه های گرم سال و در مناطق مركزی شهر تهران است. دوم اینكه پدیده جزیره گرمایی نمایانگر كمبود شدید گیاه است. كمبود گیاه معمولا خود موجب بروز مشكلات دیگری از جمله افزایش سطح آلاینده های گوناگون در هوای شهر، آلوده شدن، هرزآب شدن و سرانجام از دست رفتن آب بارندگی ها، افزایش آلودگی صوتی، افزایش مشكلات روانی و ... می شود.
اثر گلخانه ای چیست
خورشید، كه تنها منبع گرمائی خارج كره زمین است، تابش خود را به صورت پرتوهای كوتاه موج مرئی و پرتوهای فرابنفش UV به سوی زمین گسیل می كند. از پرتوهای رسیده حدود ۲۵% توسط جو جدب شده و ۲۵% توسط سطوح فوقانی ابرها به سوی فضا بازتابش می شوند. بقیه این پرتوها در زمین جذب شده و سطح آن را گرم می كند. زمین مقدار قابل توجهی از انرژی دریافت شده از خورشید را به فضا تشعشع می كند. اما از آنجاییكه زمین از خورشید بسیار سردتر است، بنابراین انرژی دوباره گسیل شده به فضا هم به مراتب ضعیف تر است. مطابق قانون استفان-بولتزمن، این پرتوها به صورت فروسرخ(گرمایش)، تشعشع می شوند.گازهای گلخانه ای همچون بخارآب، دی اكسیدكربن، متان و اكسیدهای نیتروژن پرتوهای فروسرخ تشعشع شده از سطح زمین را فراچنگ می آورند. جو زمین همانند شیشه های گلخانه عمل می كند، اجازه می دهد كه پرتوهای با طول موج كوتاه وارد شوند اما جلوی خروج پرتوهای با طول موج بلند را می گیرد. این روند موجب افزایش دمای جو می شود كه اثر گلخانه ای نامیده می شود. جو باعث می شود كه دمای كنونی زمین (با میانگین ۱۵ درجه سانتیگراد) ۳۳ درجه گرمتر از حالت بدون جو باشد. برای نمونه در كره ماه كه جو وجود ندارد، میانگین دمائی سطح آن ۱۸ درجه سانتیگراد با اختلاف درجه بیشینه و كمینه بسیار زیاد است.
عوامل تاثیرگذار بر اقلیم
آب و هوای كره زمین، هنگامی كه انرژی ذخیره شده در سیستم اقلیمی تغییر كند، دگرگون می شود. مهمترین تغییر هنگامی رخ می دهد كه تعادل انرژی كلی میان انرژی وارد شده از سوی خورشید و گرمای خارج شده از زمین برهم بخورد. برای نگهداری این تعادل چند راهكار (مكانیزم) طبیعی، برای نمونه افت وخیز مدار زمین، دگرگونی در چرخه اقیانوس ها و تغییر تركیب جو زمین، در كارند. در دوران كنونی تغییر تركیب جو زمین نه با عوامل طبیعی بلكه به وسیله آلودگی های حاصل از فعالیت های صنعتی بشر تغییر یافته، كه از همه فراگیرتر گازهای گلخانه ای و هواویزها (ذرات معلق در هوا) هستند. دانشمندان در مورد تعادل جهانی انرژی هشدار می دهند كه در نهایت باعث برهم خوردن مكانیزم تغییر اقلیم می گردد. این فرآیند را Climate Forcing نامیده اند. تغییر در اقلیم، تغییر در میزان آلاینده ها، به ویژه ازن و دی اكسید گوگرد در نقاط خاص، را به دنبال دارد.
گاز ازن در سطح زمین
ازن چیست؟
ازن یك مولكول اكسیژن است كه به جای دو اتم O سه اتم O دارد. تشكیل این گاز در استراتوسفر، در اثر فرایند تابش پرتوهای خورسیدی بر روی مولكول اكسیژن در روند تجزیه به وسیله نور (Photolysis) تشكیل می شود. در اثر پرتو فرابنفش، مولكول O۲ می شكند و بنیان آن با مولكول دیگر اكسیژن تركیب شده، مولكول ازن را وجود می آورد. ازن به طور طبیعی به وسیله فرایندهایی مشتمل بر اكسیژن، نیتروژن، كلر، برم و هیدروژن از بین می رود.
گاز ازن و پدیده جزیره گرمایی شهر تهران
افزایش ازن در سطح زمین برای تندرستی انسان بسیار زیان آور است و به ویژه به دستگاه تنفسی و بینایی آسیب می رساند. علاوه بر آن، از آنجاییكه ازن به سادگی با مولكول های دیگر تركیب می شود و آنها را اكسیداز می كند، به شدت به بافت های زنده گیاهان و جانوران آسیب می رساند. ازن سطح زمین یك آلاینده كلیدی است كه به ویژه در روزهای بدون ابر تابستان در شهرهای بزرگ سراسرجهان وجود دارد و ایجاد و افزایش آن، با اثر پدیده جزیره گرمائی شهر، پیوندی تنگاتنگ و ناگسستنی دارد.
آیا میتوان شهرها را خنك كرد
تابستان های شهری پیوسته گرم تر و گرم تر می شوند. داده های گردآوری شده در سالیان اخیر نشان می دهد كه دمای انبوه ساختمان ها و خیابان ها، بسیار بیشتر از زمانی است كه آن مناطق سرشار از كشتزار و باغ بوده است. افزایش دما موجب مصرف بیشتر انرژی برای خنك شدن و در نتیجه هدر دادن بیشتر سرمایه است.
كاشت درختان مناسب و افزایش سپیدایی[۱]،كاربرد رنگ روشن در شهرسازی، ساده ترین روش جهت خنك كردن سطح شهرهاست. كاشت درختان سایه دار به عنوان نخستین، ساده ترین، تمیزترین و زیباترین راه حل این روند است. سپیدایی بیشتر ساختارهای شهری باعث افزایش بازتابش نور خورشید شده و می تواند دمای ساختمان را پایین آورد. ]۱[ مردم از زمان های گذشته، می دانستند كه شهرها از محیط پیرامونشان گرم ترند. اكنون با ریشه كنی فضاهای سبز و مصرف بیشتر سوخت های فسیلی، این گرما به اندازه خطرناكی افزایش یافته است. در منطقه ای با انبوه گیاهان سرسبز، بیشتر انرژی خورشیدی صرف روند سوخت وساز می شود. گیاه همچنین با رهاسازی رطوبت موجود در اندام های خود، باعث خنك شدن هوا می شود.در شهرها اسفالت، آجر و بتون جایگزین گیاهان شده اند. این سطوح توانایی بازتابش كمتری دارند و بنابرابن انرژی خورشیدی را جذب و نگه داری می كنند. شكل دره مانند شهرها با ساختمان های بلند، باعث خروج گرمای كمتری به سوی آسمان می شود. این گرما به وضوح در شب های تابستان به چشم می خورد و گرمای مناطق شهری بسیار بیشتر از مناطق پیرامونی آن است.گرمای شهر باعث بالا رفتن آلودگی نیز می شود و آلودگی ایجاد شده به ویژه در ذرات فلز، باعث افزایش اثر پدیده جزیره گرمایی خواهد شد. گرمای بیشتر سرعت افزایش روند ایجاد گاز ازن در سطح زمین را بالا برده و در شب لایه آلوده ای بر روی شهر حاكم می شود.در اثر گسترش ساختمان ها و صنایع، درختان بیشتری قربانی می شوند، به طوریكه جایگزین كردن آنها بسیار مشكل خواهد بود. برای ایجاد تعادل با قطع هر درخت كهن سال، باید دست كم پنج نهال در شرایط مناسب كاشته شود، كاری كه در عمل غیرممكن است.
درخت ترفندی برای خنك نمودن هوا
یكی از ساده ترین و ارزان ترین راه های مقابله با اثر جزیره گرمایی، كاشت درختان و دیگر گیاهان است. گیاهان، به ویژه درختان، با ایجاد سایه در روی سطح زمین، به طور مستقیم، و با رها سازی رطوبت در جو و افزایش آب در هوا، به طور غیر مستقیم، باعث خنكی شهر می شوند. خنكی مناطق مسكونی در تابستان یعنی صرفه جویی در هزینه های گوناگون، و این به غیر از سودمندی های دیگری است كه درختان باعث آن هستند. ایجاد زیست گاه برای جانداران گوناگون، پیش گیری از آلودگی های صوتی با جلوگیری از حركت امواج صوت، نگهداری و جلوگیری از فرسایش خاك توسط ریشه، گرفتن ضربه ناشی از بارش به ویژه رگبارها و درنتیجه ممانعت از فرسایش خاك، جذب آلاینده های گوناگون از هوا و ... است. با كاشت علمی درختان مناسب، تا ۴۰% در اثر سایه درختان و ۳۰% به دلیل افزایش رطوبت، كاهش اثر پدیده جزیره گرمایی را به دنبال دارد. و این جدای از تمیزی، زیبایی و طراوتی است كه با انبوه درختان به دست می آید.
باغ های معلق تهران[۲] (طرح سقف های سبز)
با الگوبرداری از طرح باغ های معلق بابل كه حدود ۲۷۰۰ سال پیش توسط مهندسان و اندیش ورزان ایرانی طراحی و ساخته شده است، می توان با اجرای طرح سقف های سبز، نزدیك به یك پنجم سطح شهر تهران را به فضای سبز تبدیل كرد. همانگونه كه از نام این طرح برمی آید، با اجرای تدابیر و طرح های مناسب، سقف خانه ها را با درختچه هایی كه در خاك تا ژرفای كمی ریشه می دوانند به فضای سبز، جدای از پدیده جزیره گرمایی و آلودگی های ناشی از آن تبدیل كرد.
ساختمانهای آجری
در ساختمان های آجری گرمای ویژه بسیار نزدیك به خاك و در ساختمان های سیمانی و بتونی گرمای ویژه نزدیك به فلز است. در برابر تغییر و دگرگونی دما، اولی پایدارتر و دومی بسیار ناپایدار است. در ساختمان های سیمانی حتی گنجشك و چلچله خانه نمی سازند و از آنها می گریزند. اما در ساختمان های آجری تهران و شهرستان ها این مورد بسیار دیده می شود. بهتر است كه انسان در ساختمان های آجری (۳ سانتی)، كه زاییده سه هزار سال بررسی، مطالعه و پژوهش معماران و اندیشمندان ایرانی است زندگی كند.سودجستن از ساختمان های آجری، با بررسی و در نظر داشتن كلیه عوامل مهندسی، به ویژه ایمنی و زلزله، جدای پیش گیری از برخی مسائل روانی كه به دلیل زندگی در ساختار بتونی به وجود می آید و خود جای بررسی و بحث بسیار دارد، به دلیل كاهش اثر پدیده جزیره گرمایی، باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و كاهش بسیاری از هزینه های جاری كشور خواهد شد. همچنین علیق بندی گرمایشی ساختمان ها و استفاده از شیشه های دوجداره علاوه بر جلوگیری از ورود آلودگی های صوتی و هواویزها، كمك بزرگی در جهت كاهش اثر پدیده جزیره گرمایی شهر تهران خواهد شد.
خودرو سرد
افزوده شدن هر خودرو به محیط شهری یعنی اضافه شدن یك منبع آلاینده و گرما به جزیره گرمائی شهر. اینك با توجه به تعداد هنگفت خودروها در شهر تهران، می توان گفت كه یكی از منابع مهم ایجاد و تقویت پدیده جزیره گرمایی شهر تهران، خودروهای موجود در آن هستند. هرچه خودرو گرمای كمتری به هوا گسیل كند، تاثیر كمتری بر افزایش پدیده جزیره گرمائی شهر تهران خواهد داشت. ساده ترین راه كاهش ایجاد گرما، همانا سودجستن از رنگ های روشن به جای رنگ های تیره در خودرو است. با اتخاذ تدابیر و ترفندهای مهندسی در ساخت خودرو باید رهاسازی گرمائی آن را به كمترین حالت ممكن رسانید تا در حجم زیاد خودرو بتوانیم كاهشی در پدیده جزیره گرمائی داشته باشیم. ایجاد و گسترش شبكه ترابری عمومی می تواند مهمترین راه كاهش این پدیده از دیدگاه خودرو باشد.
رهیافت (نتیجه گیری)
هرچند كه تاثیر پدیده جزیره گرمایی در بسیاری از شهرها فراگیر شده است، این اثر با توجه به عوارض زمینه، اقلیم و گسترش عمودی و افقی شهر متفاوت می گردد. مقدار پتانسیل انرژی گرمائی كه توسط ساختمان ها گردآوری می شود، به شرایط گوناگونی بستگی دارد. برای یافتن راه حل بهتری برای آن باید مساله را هم بهتر درك كرد. كم كردن دما در جزیره گرمائی، به معنای پیش گیری از هدر رفتن سرمایه، ذخیره سازی انرژی و پول و جلوگیری از آلودگی هوا و آثار زیان بار آن و در نهایت تندرستی و سلامت جسمی، روحی و روانی جامعه است. برای رسیدن به این هدف به موارد زیر نیازمندیم:
اشتراك مساعی مابین سازمان های كنترل كننده شهر و سازمان محیط زیست. كار گروهی صنایع، سیاستمداران و كنترل كیفیت محیط زیست.
گردآوری و تحلیل پیوسته و بایسته داده های مورد نظر، به ویژه در نیمرخ قائم شهر. گردآوری اطلاعات موردنیاز شهرها و روش مندی اندازه گیری آنها. دسته بندی مناطق گوناگون شهری از نظر ساختارهای موجود.
تخمین مناطق دارای بیشترین و كمترین بازتابش، بیشترین و كمترین میزان جذب پرتوهای خورشیدی، و ... .
مشخص نمودن سازمان هایی كه باید متولی كاهش دما باشند و شرح وظایف هركدام.
برتری سیاست ها و برنامه ها و همچنین ارزیابی كمترین بها برای كاهش دمای شهر
بررسی تاثیر واكنش های گیاهان و جو در محیط شهری.
بررسی انتقال تلاطم و روند پراكندگی در محیط های شهری و پیرامون ساختمان ها.
كیفیت هوای مناطق مسكونی، تجزیه و تحلیل شیمیایی و مدل سازی تركیبات هوا.
اندازه گیری دگرگونی ها و بررسی فن آوری ها در محیط های مسكونی.
بررسی و مطالعه سیستم باد و چرخه هوای شهری.
بررسی انرژی و تعادل آب در شهرها.
بررسی و مطالعه آثار درازمدت جزیره گرمایی و دمای ثبت شده در دوره های طولانی مدت.
اندازه گیری و بررسی متغیرهای هواشناختی در لایه مرزی_سیاره ای شهر.
امواج گرمائی و زیست_هواشناسی شهری.
اثر شهرها در گرمایش كره زمین.
تعادل كربن و تركیبات آن در هوای شهر.
اقلیم شناسی شهری، ساختمانی و جاده ای
توفان های شهری و دیگر آثار شهر بر روی آب و هوا.
پیشنهادها و طرح واره ها
۱. رسم روزانه نیمرخ قائم دما درون لایه مرزی_سیاره ای PBL[۳] . (نگاره های ۴ و ۵).
۲.اندازه گیری و بررسی روزانه رودبادهای لایه پایین LLJ[۴].
۳.برپایی بالن های ثابت و نصب حسگرها در ارتفاعات مشخص برای استخراج داده های مورد نظر.
۴. از اسفالت روشن به جای اسفالت تیره رنگ سود جست.
۵ سقف و حتی نمای ساختمان ها به رنگ روشن باشد، به همراه.عایق بندی گرمایشی ساختمان و استفاده از شیشه های دوجداره.
۶. فضای سبز به هر اندازه و در هر جای ممكن، به ویژه كمربند شهرها در جهت باد غالب، افزایش یابد.
۷.طرح سقف های سبز، باغ های معلق تهران، به اجرا درآید.
۸.دالانه های مداربسته آب رو در سطح شهر ایجاد شود.
۹.از آجر به جای بتون با كلیه عوامل مهندسی سود جست.
۱۰. طرح خودرو سرد، مورد بررسی و پژوهش قرار گیرد.
۱۱. ایجاد رشته زیست-هواشناسی در دانشگاه و پژوهشكده ای به همین نام برای بررسی و مطالعات مربوط.
۱۲. ایجاد سازمان متولی كاهش دما در شهرها.
جعفر سپهری (كارشناس ارشد هواشناسی)
زهراپریسا زارعی (كارشناس ارشد زیست شناسی)


شیکه فیزیک هوپا

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
تاثیر فضای مجازی تا این حد (علی اکبر رائفی پور)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند
  10 : 20  
  10 : 20