۷ روش برای افزایش حجم بازو | تعبیرستان
۷ روش برای افزایش حجم بازوبدنسازی و آمادگی جسمانیورزشیدانستنیها
×
بستن

۷ روش برای افزایش حجم بازو

رشد و توسعه بازو به طور قطع یکی از عمده ترین خواست هائی است که اکثر بدنسازان، مجدانه به دنبال آن هستند. به رغم اینکه تا به حال بدنسازان حرفه ای زیادی را دیده ام که از رشد عضلات بازویشان راضی بوده اند حتی اگر دور بازویتان از ۵۰ سانتی متر عبور کرده باز اگر اخیراً از حجم بازویتان و روند رشد آن ناراضی شده اید با استفاده از یکی ۷ تکنیک ارائه شده در این مقاله می توانید دوباره رشد در عضلات بازو را تجربه کنید.
هیچ وقت جلو بازو را با پشت و پشت بازو را با سینه تمرین نکنید
اجراء تمرین برای عضلات جلو بازو بلافاصله بعد از تمرین عضلات پشت و پشت بازو بلافاصله پس از اجراء تمرین برای عضلات سینه جزء مفاهیم تمرینی تاریخ گذشته به حساب می آید. برای مثال: وقتی که فرد یک برنامه کامل تمرینی را برای عضلات پشت انجام می دهد به اندازه کافی خستگی در عضلات انقباضی بازو و ساعد به دلیل اجراء حرکاتی همچون بارفیکس، کشش زیر بغل، زیر بغل هالتر خم و... باقی می ماند و همین مسئله به میزان قابل توجهی از مقدار وزنه تمرینی مربوط به عضلات بازو می کاهد و بدین ترتیب ناتوانی در وارد آوردن فشار کافی به عضلات بازو در تمرین حاصل می شود. در این مقطع فرد در شرایطی قرار می گیرد که از وزنه تمرینی به مراتب پائین تر از محدوده واقعی و مورد نیاز جهت وارد کردن فشار مضاعف به پروتئین های با قابلیت انقباض خود خواهد بود. من مصرانه پیشنهاد می کنم که جهت ارتقاء قدرت و سایز عضلات بازو از یک برنامه تمرینی کاملاً مجزا برای این عضلات پیروی شود.
در تمرین از سیستم دو ایستگاهی استفاده کنید
برای هر نوع تمرین انقباضی مربوط به عضلات بازو می بایست به صورت یکی در میان تمرین کششی مربوط به این عضلات را اجراء کرد. شاید پیش خود فکر کنید که منظور من تمرین سوپر ست برای جلو بازو و پشت بازو است. اما جا دارد صراحتاً بگویم که دیدگاه من کاملاً متفاوت است. در تمرین به روش سوپر ست استراحت مابین دو حرکت صفر و یا حداقل زمان ممکن است. اما در رویکرد تمرینی که من از آن حمایت می کنم ترجیح می دهم در استفاده از استراحت های مدت دارتر به دلایل ذیل در بین دو ایستگاه حرکتی می باشد.
انقباض عضلانی به صورت اجراء دو حرکت معکوس در دو عضله مخالف هم (مثل جلو بازو و پشت بازو) در قیاس با انقباض عضلانی در یک عضله به صورت اجراء دو حرکت پشت سر هم برای آن بخش، افزایش قدرت انقباض عضلانی و توانائی درگیری حداکثر رشته های عصبی را در پی خواهد داشت. تمرین با روش فوق این مزیت افزوده نیز دارد که به فرد اجازه استفاده از وزنه های سنگین تر را در هر یک از ایستگاه های حرکتی می دهد.
جابه جا کردن حرکت برای عضله موافق با عضله مخالف با حفظ استراحت مدت دارتر در مابین ست ها بسیار مهم می باشد. برای مثال پس از اجراء ۳ تکرار حداکثر در یک ست حرکت پرس پشت بازو (پرس سینه دست جمع) ۲ تا ۳ دقیقه استراحت کرده و پس از آن سراغ یک ست سنگین برای عضله مخالف آن یعنی جلو بازو رفته و ۴ تکرار حداکثر را برای آن ست اجراء می کنیم. پس از اتمام این سیکل ۲ تا ۳ دقیقه استراحت کرده و ترکیب حرکتی فوق را برای تعداد ست های مشخص شده در برنامه تمرینی اجراء می کنیم.
با تمرین به روش دو ایستگاهی به مزیت افزوده ای دست می یابید که این اطمینان را در شما قوی می سازد که هر دو طرف مفصل را به یک میزان بار تحت فشار قرار داده اید. در صورتی که در تمرین به روش سوپرست کلاسیک سطح استقامت ممکن است در مواقعی امکان استفاده از وزنه صحیح را از فرد تمرین کننده بگیرد و بدین شکل قادر نباشد فشار مناسب را به پروتئین های انقباض پذیر وارد سازد. این نحوه ای از سوپر ست است که نمی بایست آن را انجام داد؟ بالعکس به عقیده من این سیستم تمرینی نیز برای مقصود بدنسازی بسیار کارآمد می باشد. ایده ای که من قصد مطرح کردن آن را در اینجا دارم استفاده از استراحت های مدت دارتر بین ست ها می باشد چون بدین ترتیب می توان بر میزان وزنه و فشار وارده به عضله افزود.
برای افزایش قدرت در بین تکرارها استراحت کنید
در اکثر مواقع بدنسازها در رشد پیشرفت عضلات با شکست مواجه می شوند چون که قدرت شان در عضلات جلو بازو و پشت بازو برای مدت زمان زیادی در یک محدوده مشخص ثابت باقی مانده است.
اما راه دیگری هم هست. تحقیقات به عمل آمده توسط فیزیولوژیست های ورزشی کانادا نشان داده است که فعال شدن رشته های عصبی نیروی انقباضی وارده پائین تر از حد ماکزیمم و به صورت پیوسته به مراتب بیشتر از انقباض ممتد می باشد. مکث در بین تکرارها به وسیله مکانیزم های متفاوت کمک می کند به جبران کمبود اکسیژن مرتبط با انقباض مداوم که یکی از موارد اجازه خروج مواد زائد از سلول های عضلانی که به صورت سد بازدارنده در مقابل نیروهای عصبی عمل می کنند است.
این نوع استراحت بین تکراری این اجازه را می دهد که تعداد بیشتری از رشته های عصبی بسیج گردند. که یکی از الزامات اصلی افزایش قدرت محسوب می گردد. اطمینان حاصل کنید که این استراحت بین تکرارها بیشتر از ۱۵ ثانیه نشود و در جائی از حرکت از آن استفاده شود که عضله در وضعیت استراحت قرار داشته باشد. برای مثال در حرکت جلو بازو با هالتر زمانی که هالتر در پائین ترین نقطه از دامنه حرکت و عضله جلو بازو در کشیده ترین وضعیت قرار دارد.
اگر جزء آن گروه از بدن هائی هستید که از درصد فیبرهای سرعتی (قدرتی) بالائی برخوردار هستید به شما توصیه می کنم بین تکرارها ۱۰ تا ۱۵ استراحت ثانیه کنید و در کل در یک ست بیشتر از ۶ تکرار اجراء نکنید.
حال اگر جزء آن دسته از بدن ها هستید که درصد بیشتری از فیبرهای عضلانی تان از فیبرهای کند (استقامتی) تشکیل شده است استراحت ۳ ثانیه ای بین تکرارها برای تان کافی است و در یک ست هم سعی کنید حداکثر ۱۲ تکرار را بدین شکل اجراء کنید و تا جای ممکن از انجام تعداد تکرارهای بیشتر در یک ست خودداری کنید.
از تمرین عضلات ساعد قصور نکنید
وقتی یک بدنساز از ایست در افزایش قدرت و حجم در عضلات فلکسور بازو شکایت می کند اغلب افزودن حرکات مستقیم برای قوی تر شدن عضلات ساعد و یا قدرت گریپ (گرفتن میله در میان دست) را به او توصیه می کنم. هنگامی که حرکات مستقیم ساعد و یا گریپ را به برنامه تمرینی تان اضافه می کند مقدار وزنه تمرینی تان به دلیل قوی تر شدن برخی از عضلات ساعد (همچون فلکسور کار پی رادیالیس) روند صعودی پیدا می کند و همین خاصیت منتج به توسعه بیشتر عضله دو سر جلو بازو و براچیالیس می گردد.
همان گونه که تا الان متوجه شدید وزنه سنگین تر به معنای فشار مضاعف تر بر روی ساختار عضلانی قلمداد می شود و وارد شدن فشار افزوده بر روی ساختار عضلانی یعنی هایپرتروفی بیشتر.
بدنسازان مطرح دهه ۶۰ میلادی همچون چاک اسپایس و لاری اسکات به دلیل بلند کردن وزنه های خیلی سنگین در حرکات مربوط به بازو برای همگان شناخته شده بودند. هر دو این بدنسازها از حامیان سرسخت مکمل کردن حرکات مستقیم ساعد برای توسعه بیشتر عضلات جلو بازو بودند. یکی از مزایای مضاعف دیگر تمرین با این رویکرد کسب زیبائی بیشتر کل عضلات دست می باشد. اجراء مرتب سه ست از حرکات ساعد با هالتر، ساعد با هالتر مچ برعکس و گریپ موجود وارد شدن یک شوک در جهت پیشرفت این عضلات خواهد شد. در ادامه یک نمونه تمرین با سیستم تری ست برای عضلات ساعد آورده شده است.
A۱ ـ ساعد با هالتر بر روی میز ۳ ست ۱۵ تا ۲۰ تکراری با ریتم حرکتی (۰-۱-۰-۲) و استراحت ۴۵ ثانیه ای.
A۲ ـ ساعد با هالتر مچ برعکس بر روی میز ۳ ست ۱۵ تا ۲۰ تکراری با ریتم حرکتی (۰-۱-۰-۲) و استراحت ۴۵ ثانیه ای بین ست ها
a۳ ـ دستگاه گریپ ۳ ست ۱۰ تا ۱۲ تکرار با ریتم حرکتی (۳-۱-۰-۲) و استراحت ۴۵ ثانیه ای بین ست ها.
همان طور که در ریتم حرکتی مشاهده می کنید می بایست در موقع جمع کردن دو تا دسته دستگاه گریپ در بین کف دست، به مدت ۳ ثانیه در موقعیت انقباض ایزومتریک عضلانی باقی بمانید. به خاطر داشته باشید که یکی از سریع ترین راه ها برای افزایش سایز عضلات ساعد و قدرت گریپ استفاده نکردن از بند لیفت در هنگام اجراء حرکات مربوط به بالاتنه (همچون بارفیکس، زیر بغل هالتر خم، ددلیفت و...) می باشد.
کول ها را تمرین کنید
چه ارتباطی بین سایز عضلات کول با سایز و قدرت عضلات بازو وجود دارد؟ طبق نظر دکتر ارنی هکت قهرمان اسبق پاورلیفتینگ، پایداری اتصال مفصل گردن اهمیت بسیار زیادی در بهینه تر شدن عملکرد عصب ها و رگ های انتقالی به دست ها دارد. در این دیدگاه اگر حجم عضلات بازو با توسعه عضلات سرشانه و کول متناسب نباشد، وزن اصلی بازو همانند یک سد بازدارنده در مقابل عصب های آن بخش عمل می کند.
افزودن چند حرکت مستقیم مربوط به عضلات کول در روز تمرینی مربوط به عضلات بالای پشت در رشد کلی عضلات بازو می تواند بسیار کارآمد باشد. از بهترین انتخاب های حرکتی برای این منظور می توان از شراگ با دمبل تک و یا شراگ با سیم کش قرقره پائین تک نام برد. اجراء این نوع از حرکت شراگ در قیاس با اجراء حرکت شراگ با دو عدد دمبل و یا هالتر به صورت همزمان این مزیت را دارد که به فرد دامنه حرکتی بیشتری را در موقع اجراء حرکت می دهد.
شیوه تمرینی ۶-۱۲-۲۵ را امتحان کنید
اولین بار که با جزئیات این سیستم تمرینی برخورد داشتم در یکی از کتاب های دکتر فردریک هاتفیلد و دان راس بود که در خصوص علم و تجربه آن ها در ورزش های قدرتی و روش شناسی تمرین هیچ جای شکی نیست. ورزشکارانی که این شیوه تمرینی به آن ها تجویز شده بود از پیشرفت چشمگیری برخوردار شده بودند.
این سیستم تمرینی شاخه ای از تمرینات با سیستم ست های کم کردنی محسوب می شود و من به شخصه چند تغییر جزئی را نیز جهت افزایش هر چه بیشتر هایپرتروفی عضلانی لحاظ کرده ام. این شیوه تمرینی تشکل شده از یک ست سنگین ۶ تکراری سپس یک استراحت ۱۰ ثانیه و پس از آن تغییر حرکت و اجراء ۱۰ تا ۱۲ تکرار دوباره ۱۰ ثانیه استراحت و باز سوئیچ کردن به یک حرکت جدید و اجراء تعداد قابل توجه ۲۵ تکرار برای آن حرکت. پس از اتمام این سیکل یک زمان استراحت طولانی تر و در حدود ۲ دقیقه برای شروع یک و یا حداکثر دو سیکل بعدی مورد نیاز می باشد. در نظر داشته باشید که در سیکل دوم و یا سوم به ترتیب نسبت به سیکل اول ۱۰ تا ۱۲ درصد از مقدار وزنه تان جهت رسیدن به تکرارهای مشخص شده بکاهید.
برای مثال ست اول که از ۶ تکرار تشکیل شده من به شخصه ترجیح می دهم حرکتی را انتخاب کنم که عضله در ابتداء حرکت در وضعیت نیمه کششی قرار داشته باشد که در مورد تمرین عضلات جلو بازو، حرکت جلو بازو با دمبل روی میز بالاسینه و برای عضلات پشت بازو حرکت پشت بازو ایستاده از پشت با دستگاه سیم کش قرقره بالائی می باشد.
برای حرکت دوم که یک حرکت ۱۰ تا ۱۲ تکراری است ترجیح می دهم حرکتی در میانه دامنه حرکت پیروی کند و به همین منظور حرکت جلو بازو با هالتر ایستاده را برای عضلات جلو بازو و حرکت دیپ (پشت بازو بین دو میز) را برای عضلات پشت بازو انجام می دهم. برای حرکت سوم که یک حرکت ۲۵ تکراری می باشد سعی می کنم حرکت با دستگاه را به دلیل ارائه دادن فرم مشخص حرکتی و فشاری ثابت تر روی عضله انتخاب کنم. البته برای دستیابی به بهترین انتخاب در این خصوص نیاز به صرف زمان و انجام سعی و خطا بر روی چند دستگاه می باشد. ولی در نهایت وقتی دستگاه مناسب برای این ست را به دست آوردید خیلی سریع تأثیر مؤثر آن را بر روی افزایش حجم عضلات بازو مشاهده خواهید کرد.
تمرینات مختص برای عضله براچیالیس
عضله براچیالیس در بدنسازی جزء آن دسته از عضلات است که اکثراً اهمیت آن را نادیده می گیرند به هر حال هر بدنسازی که به توسعه در خور توجه در عضلات بازو دست یافته صاحب یک جفت عضلات براچیالیس کاملاً توسعه یافته ای است که بخواهد آن ها را به نمایش بگذارد. هنگامی که به رونی کلمن در فیگور جفت بازو از پشت نگاه می کنید عضلات براچیالیس او عضلاتی هستند که شما می توانید آن ها را به شکل توپ تنیس مابین عضلات پشت بازو و جلو بازوی او مشاهده کنید.
در بین کینوسولوژیست ها از این عضله به عنوان عضله ای محوری در تمامی حرکات مربوط به بازو نام برده می شود. خواه این حرکت می خواهد مچ صاف، مچ برعکس و یا مچ میانه باشد. هنگامی که ساعد در حالت مچ برعکس قرار دارد عضلات دو سر جلو بازو در مسیر مؤثر کشیدن قرار دارند زمانی که ساعد در حالت مچ صاف قرار دارد عضله دو سر جلو بازو تقریباً در انقباض عضلات ساعد بی تأثیر می باشد. در این زمان است که عضله براچیالیس به تنهائی مجبور است تقریباً تمامی فشار وارده از طریق وزنه را متحمل شود.
جهت اندازه گیری قدرت عضلات براچیالیس نیاز به انجام یک حرکت مخصوص می باشد پس سراغ میز جلو لاری بروید و با حداکثر وزنه ممکن ۵ تا ۶ تکرار حرکت جلو بازو لاری با هالتر را اجراء کنید. پس از ۱۰ دقیقه استراحت می بایست قادر باشید با ۷۶ درصد وزنه قبلی حرکت جلو بازو لاری مچ برعکس با میله خم را برای ۵ تا ۶ تکرار اجراء کنید. اگر نتوانید این کار را انجام دهید بنابراین عضلات براچیالیس تان نیازمند یک برنامه اختصاصی می باشند.
اگر تا به حال نوعی از انواع جلو بازو مچ صاف (دست از رو) را در برنامه تمرینی تان نداشته اید اضافه کردن آن به برنامه تمرینی تان به طور قطع منتج به افزایش ۱ تا ۲ سانتی متر بر روی دور بازو در عرض تنها یک ماه خواهد شد.
بنابراین همیشه از اجراء حداقل یک حرکت برای عضلات براچیالیس در روز تمرین عضلات بازو اطمینان حاصل کنید. از حرکات اصلی و کارآمدی که می تواند برای پرورش عضلات براچیالیس استفاده کنید می توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱) جلو بازو مچ صاف (دست از رو) بر روی میز لاری با میله صاف، خم، سیم کش، دست جمع، دست باز و با دمبل
۲) جلو بازو و چکشی با دمبل
۳) جلو بازو با دمبل زات من نام برد.
اگر تا به حال از تمرین مربوط به عضلات براچیالیس قصور کرده اید یک برناه بسیار خوب برای افزایش حجم این عضلات در ادامه آورده شده است. این برنامه تمرینی یک برنامه تمرینی با سیستم پس خستگی می باشد که در آن در ابتدا حرکات ترکیبی که نیازمند درگیری بیشتر رشته عصبی در آن ها می باشد و سپس بلافاصله پس از آن اجراء حرکات تفکیکی مربوط به این عضلات آورده شده است.
تمرین خستگی عضلات براچیالیس
۱) سیم کش دست جمع مچ صاف ۴ ست ۴ تا ۶ تکراری با ریتم حرکتی (۰-۱-۰-۴)
۲) جلو بازو با هالتر خمیده مچ برعکس مکثی ۴ ست ۶ تا ۸ تکراری با ریتم حرکتی (۰-۱-۲-۳)
▪ استراحت ۱۰ ثانیه ای بین حرکت اول و دوم
▪ استراحت ۳ دقیقه ای پس از اتمام سیکل اول
▪ دوباره استراحت ۱۰ ثانیه ای بین حرکت اول و دوم
▪ دوباره استراحت ۳ دقیقه پس از اتمام سیکل دوم
در حرکات سیم کش مچ صاف، کف دست به سمت دستگاه می باشد و فاصله کف دست ها از دو انگشت اشاره از یکدیگر حدوداً ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر بر روی میله می باشد. استراحت ۱۰ ثانیه ای زمانی است که می خواهید بلافاصله پس از اجراء حرکت سیم کش سراغ حرکت جلو بازو با هالتر خمیده مچ برعکس بروید.
مکث ۲ ثانیه ای در این حرکت و در زاویه ۳۰ درجه حرکت می باشد. ضمناً از تکمیل کامل دامنه حرکتی و کشش کامل در پائین ترین نقطه در این حرکت اطمینان حاصل نمائید. کاهش میزان وزنه در سیکل های دوم، سوم و چهارم امری نرمال و طبیعی می باشد. بنابراین وزنه تمرینی خود را مطابق با تعداد تکرارهای مشخص شده انتخاب کنید. همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به اندازه کافی راه کارهای شوک دادن عضلات بازو برایتان آورده شده است پس با اندکی توجه به به کارگیری صحیح از این شگردها نه تنها خواهید توانست از ایست عضلانی عبور کنید بلکه افزایش حجم و قدرت در این عضلات را هم به آسانی تجربه خواهید کرد.نویسنده: کریس پنتگتون
مجله دانش ورزش

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
پیام کاربر میهمان:
ناشناس
18:32 - 98/05/11
عالی ادامه پیام ...
 
تعبیر خواب
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادق باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
درمان چربی مو و بوی بد سر با طب سنتی (استاد میرغضنفری)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند