پرواز اولین ماشین پرنده | تعبیرستان
پرواز اولین ماشین پرندهعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

پرواز اولین ماشین پرنده

سفر به شهر افسانه ای «تونبکتوی» با یک ماشین پرنده، شبیه به داستان های تخیلی دوران کودکی به نظر می رسد اما این هفته یک ماجراجوی انگلیسی از لندان عازم
پرواز اولین ماشین پرنده یک سفر شگفت انگیز خواهد شد. وی در این سفر از اروپا به سوی افریقا حرکت می کند و وسیله ی نقلیه اش «باگی» است که با موتور تقویت شده اش قادر است روی زمین و هوا حرکت کند.
«نیل لاوتون» با کمک یک چتر و موتور فن عظیم الجثه بر فراز کوه های «پیرنه» در نزدیکی «آندورا» پرواز خواهد کرد و دوباره پس از طی مسافتی از روی زمین از روی تنگه ی جبل الطارق - ۱۴ کیلومتر - پرواز می کند. این افسر سابق SAS از رشته کوه های اطلس در مراکش و بر فراز صحرای بزرگ آفریقا نیز خواهد گذشت. اگر فکر می کنید Skycar نیز مانند وسایل اولیه ی پرواز بعد از طی چند متر به زمین خواهد افتاد، در اشتباهید چون قابلیت این ماشین پرنده بر اساس تکنولوژی اثبات شده است.
Skycar توسط یک مخترع جوان طراحی شده و راننده اش را قادر می سازد تا تنها با فشار دادن یک دکمه، خلبانی این وسیله را بر عهده بگیرد. گروه سازنده ی این ماشین، آن را اولین، ماشین پرنده با سوخت زیستی مجاز در جهان می دانند.
وزن این ماشین ۴۸۰ کیلوگرم است. موتور چهارسیلندر ۱۰۰۰ سی سی. دامنه ی پرواز ۳۰۰ کیلومتری، ارتفاع بهینه ی ۶۰۰ تا ۹۰۰ متر. بیش ترین سرعت زمینی ۱۱۰ و سرعت هوایی ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت، قیمت ۵۰۰۰۰ پوند (= ۷۶۰۰۰ دلار)
مقصد آقای لاوتون کشور مالی در غرب آفریقا و شهر تونبکتوی است. این فرد شجاع و ماجراجو طی سفر ۴۲ روزه اش، ۶۴۰۰ کیلومتر را پشت سر خواهد گذاشت و از فرانسه، اسپانیا، مراکش، به سوی صحرای بزرگ آفریقا خواهد رفت و از طریق سنگال مجددا" به خانه باز می گردد.
لاوتون امیدوار بود که بتواند یک پرواز ۳۵ کیلومتری از روی کانال انگلیس داشته باشد اما مقامات هوانیروز به او اجازه ی پرواز ندادند. او بلندترین کوه های روی هفت قاره را فتح کرده و سفری نیز به قطب شمال داشته است اما خودش اعتراف می کند که سفر اخیرش کمی نامتعارف است. وی می گوید: "تنوع را دوست دارم و تصور می کنم این سفر یک چالش بزرگ و در عین حال بسیار جالب خواهد بود." او دو فرزند دارد و می گوید عکس العمل و مخالفت ابتدایی همسرش درباره ی تصمیم اخیر قابل وصف نیست اما وی هم اکنون کاملا" با این سفر موافق است.
لاوتون خود را برای شروع سفر در صبح روز چهارشنبه آماده می کند و به پایان آن بسیار خوش بین است، او بر این باور است که همه چیز به خوبی پیش می رود: "مسئله ی حیاتی، قابل اطمینان بودن ماشین است. باید بتوانیم دمای سرد -۳.c و گرمای شدید ۵.c را پشت سر بگذاریم. البته تمام این ها قبلا" آزمایش شده است و صد در صد درست کار می کند."
گروه سازنده ی آن با کمک پشتیبان های مالی حدود دویست و پنجاه هزار پوند برای ساخت این ماشین سرمایه گذاری کرده اند. مغز متفکر پشت ساخت ماشین پرنده ی دو نفره، مخترعی ۲۹ ساله به نام «گیلو کاردوزو» است که به عنوان کمک خلبان در این سفر به آقای لاوتون خواهد پیوست. او از کودکی به ساخت ماشین پرواز فکر می کرده و در واقع یکی از رؤیاهای دوران کودکی اش بوده: "انگیزه ی ساخت Skycar زمانی به وجود آمد که دیدم می توانیم پرواز کنیم، رانندگی هم می توانیم بکنیم. بنابراین فکر کردم می توانیم هر دوی این کارها را با هم انجام دهیم."
«کاردوزو» طراح Skycar همان کسی است که پاراگلایدر «بیر گریلز» را ساخت و کمک خلبانی او را در صعود به قله ی اورست در سال ۲۰۰۷ بر عهده داشت.
کاردوزو همان کسی است که پاراگلایدر «بیر گریلز» را ساخت و نقش کمک خلبان او را در صعود به قله ی کوه اورست در سال ۲۰۰۷ برعهده داشت. بیر گریلز ماجراجوی تلویزیون انگلیس است که برای بقا دست به هر کاری می زند و برنامه ی تلویزیونی او در سر تا سر دنیا نمایش داده می شود. کاردوزو در نظر دارد Skycar را بعد از اثبات توانایی در سفر به تونبکتوی، به قیمت پنجاه هزار پوند در معرض فروش قرار دهد.
این گروه به جز شرایط محیطی دغدغه ی دیگری نیز دارد. آن ها می دانند که فقط آب و هوای مناطق نیست که در روند سفر آنان تأثیر می گذارد بلکه مردم نیز در موفقیت آن ها نقش دارند. در سال ۲۰۰۷ یکی از مسابقات رالی به دلایل سیاسی در موریتانی لغو شد. لاوتون می گوید: "متأسفانه شرایط سیاسی برخی کشورها در مسیر ما چندان مساعد نیست و باید مراقب باشیم."
Skycar فقط به سه دقیقه وقت روی جاده نیاز دارد تا تبدیل به هواپیما شود. راننده باید بال نایلونی مخصوص را قبل از افراشتن چتر بر روی زمین و به سوی عقب، باز کند. فن های قدرت مند باگی ر ا به جلو می رانند و به اندازه ی کافی بال آن را بلند می کنند تا ماشین بتواند در سرعت هفتاد کیلومتر در ساعت از زمین کنده شود. این ماشین می تواند از هر باند موقتی که بیش از ۲۰۰ متر طول داشته باشد، پرواز کند.
در هوابرد ابتدایی، راننده از رکاب های در ته وسیله ی نقلیه بدون کربن استفاده می کرد تا با کمک کابل هایی بتواند شکل بال را عوض کند.
در صورت بروز اتفاق، خلبان می تواند از چتر اضطراری استفاده کند و باگی را به سلامت بر زمین بنشاند. چند ماشین پشتیبانی Skycar را همراهی خواهند کرد و در هر قدم از راه در کنار آن خواهند بود به نظر شما کاروان های شتر کوچ نشینان صحرای آفریقا با دیدن این ماشین پرنده چه فکری خواهند کرد؟!منبع: خبرگزاری بی بی سی
علوی ( www.alavigroup.com )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
عذاب زناکار (استاد انصاریان)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند