شما می توانید یک آدمک چوبی بسازید | تعبیرستان
شما می توانید یک آدمک چوبی بسازیدورزشیدانستنیها
×
بستن

شما می توانید یک آدمک چوبی بسازید

داشتن یک آدمک چوبی در هنرهای رزمی، خیلی دور به نظر می رسد. من آنها را در فیلم های کونگ فو، نظیر: ”نسل ِ وینگ چون ”Wing Chun و Rumble in the Bromnx“، دیده ام و همیشه فکر می کردم که داشتن یکی از آنها آسان خواهد بود؛ به علاوه هر کسی که یک آدمک چوبی برای خودش دارد، باید یک هنرمند رزمی کار جدی باشد.
از چیزهائی که همیشه مرا از داشتن آدمک چوبی، دو نگه می داشت، یکی این بود که من ”وینگ چون کونگ فو“، هنر که آدمک چوبی، نوعاً به آن مربوط می شود را مطالعه نمی کنم؛ بلکه ”۷ ستارهٔ نیایش کنندهٔ مانتیس و شائولین شمالی“ را مطالعه می کنم و دوم به خاطر هزینه اش که گران می باشد.
برای استفاده از آدمک، می دانستم که باید تا حدودی وینگ چون را فرا بگیرم. من به این نتیجه رسیدم که چنان چه به داشتن یک آدمک چوبی تمایل دارم، باید خودم آن را بسازم.
برای این کار، به جستجو در وب سایت ها اقدام، و سایت های بسیاری در ارتباط با فروش آدمک های چوبی پیدا کردم؛ اما همان طور که گفته ام من برای خرید یک آدمک چوبی، نمی توانم ۷۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار پول خرج کنم. باز هم به جستجوی خود ادامه دادم؛ وب سایت های دیگری با طرح ها و برنامه هائی برای فروش پیدا شدند. شاید خسیس به نظر برسم ولی نمی خواستم حتی برای این برنامه ها چیزی پرداخت کنم. سرانجام، دو سایت که طرح های مفیدی را ارائه می دادند، پیدا شد. من قسمت هائی از هر طرح و نقشه را به کار بردم تا سرانجام به طرح اصلی آدمک خودم رسیدم.
نخستین چیزی که نیاز داشتم، یک بدنه برای ساختن آدمک بود. پس از تماس های تلفنی متعدد با چند انبار الوارهای چوبی، با یک انبار چوب که مخصوص الوارهای ناهموار و پرداخت نشده (سنباده نشده) بود، تماس گرفتم تا ببینم آن چه می خواهم در آن جا پیدا می شود یا نه. من یک چوب کاج مدوّر (گِرد) به طول پنج فوت و قطر ۹ اینچ نیاز داشتم. چون در اطراف شهر ما درخت های ساج زیادی یافت نمی شود. وقتی آن را خریدم و به خانه آوردم متوجه ترک های بزرگی روی آن شدم و نیز فهمیدم که چرا آن را الوارِ ”ناهموار و پرداخت نشده“ می نامند.
من شیارها و ترک ها را با بتونهٔ چوب پر کردم و بعد، چوب را سنباده کشیدم. این کار، چندین ساعت به طول انجامید؛ اما بالاخره همان طور که می خواستم صاف و نرم شد. بعد از سنباده زدن، مجبور شدم اندازه ها را از طرح، به روی بدنه انتقال دهم. شاید آسان به نظر برسد اما، کمی مشکل تر از آن بود که انتظارش را داشتم. در ابتدا، یک خط مرکزی مستقیم در طول بدنه، رسم کردم. تمام اندازه گیری های بعدی ام به همین ترتیب بود. علامت گذاری برای پا و نیز برای بازوی پائینی، به آسانی صورت گرفت، اما علامت گذاری برای دو بازوی بالائی، مشکل بزرگی بود.
طول بازوها ۱۱ اینچ است و این طور در نظر گرفته شده که به اندازه ۸ اینچ از محل رأس ها، جدا از هم باشند. نمی دانستم که چه طور باید زاویه دقیق را برای برش و ایجاد سوراخ ها پیدا کنم تا بازوها در وضعیت صحیح، داخل سوراخ ها قرار بگیرند. من با استفاده از خلاقیتم، از ضایعات چوب، یک نقاله (زاویه سنج) قابل تنظیم درست کردم و نقاله را به نوک بالائی بدنه، پیوست کردم و آن را با بازوها میزان نمودم؛ در نتیجه بازوها به فاصله ۸ اینچ جدا از هم قرار گرفتند. حالا می دانستم مراکز سوراخ ها که محل جای گیری بازوها بود، کجا باید باشد.
سپس، آماده ساخت پا برای آدمکم شدم. طرح ها، محل گوشه ها و زوایا را مشخص کردند. اما، چون پا یک خمیدگی بر روی خود داشت، نمی دانستم چه طور آن را درست کنم. من، با استفاده از چسب و چند پیچ، یک زانوی (اتصال) منطبق بر هم، برای پا، درست کردم. حساب کردم چنان چه آن را بشکنم، همیشه می توانم یکی دیگر را بسازم؛ هر چند زانوئی من تا حدی محکم بود.
پس از این که پا، ساخته شد و اندازه ها، انتقال داده شدند، آماده مته کاری و تراشکاری شدم. برای اندازه گیری، وقت بیشتری گذاشتم و کار را آغاز کردم. با سوراخ پا، شروع کردم، من یک سرتمه یک اینچی بر روی مته ام کار گذاشتم و نیز از یک اسکنهٔ سه چهارم اینچی استفاده کردم. بعد از ایجاد سوراخ، شروع به تراشیدن با اسکنه کردم. مقداری به سمت پائین تراش دادم و سپس پا را تا آن جا که می شد در سوراخ جاسازی کردم تا مطمئن شود زاویه را درست انتخاب کرده ام. پس از یک ساعت تراشکاری، دیگر می دانستم که سوراخ پا به خوبی حفر شده و بدنه در حال شکل گیری است.
من نیاز داشتم که بازوها از چوب بلوط ساخته شوند اما، ماشین تراشکاری نداشتم لذا ساخت آن را به یک نجار واگزار کردم.
پس از دریافت بازوها از نجار، شروع به حفر سوراخ کردم. من آهستنه و پیوسته کار می کردم. حفر و تراشیدن هر سوراخ بازو، تقریباً یک ساعت وقت بردو حالا آدمک آماده شده بود. تنها چیز باقی مانده، نصب آن بر روی دیوار بود.
من در پشت بدنه، سوراخ هائی برای نصب روی دیوار ایجاد کردم و تراش دادم سپس با چند وسیله و تعدادی پیچ، یک پایه یا قلاب بر روی دیوار ساختم. آدمک، در جای خودش نصب و آماده استفاده شد. حالا تنها مشکلم این بود که چه طور باید از آن استفاده کنم؟
فکر کردم برای استفاده درست از آدمک، مجبورم وینگ چون را فرا بگیرم، پس یک کتاب و تعدادی نوار ویدئویی خریدم و شروع به آموزش فرم آدمک چوبی کردم. یکی از دوستانم که قبلاً وینگ چون را مطالعه کرده بود، کمک کرد تا بعضی از موارد کاربردی فرم را مرور کنم. به مدت چند ماه، همه چیز خوب پیش می رفت، اما خیلی زود دریافتم که سبک اصلی ام، یعنی، هفت ستاره مانتیس، در حال آسیب و زیان دیدن است، چون اوقات زیادی را بر روی وینگ چون و آدمک صرف کرده بودم. با خود گفتم: ”چه کار داری می کنی؟ من حتی سبک هفت ستاره مانتیس را به خوبی نمی دانم و حالا دارم یک سبک جدید را یاد می گیرم فقط برای این که بتوانم از این آدمک استفاده کنم“. بعد از آن، آدمک چوبی ام برای مدتی بی استفاده ماند.
روزی به طور اتفاقی، یک چاپ قدیمی از کتاب هفت ستاره مانتیس را در وب یافتم و بلافاصله آن را سفارش دادم. به محض این که به دستم رسید، شروع به ورق زدن آن کردم و بسیار متعجب شدم وقتی دیدم یک هنرمند سبک هفت ستاره، از یک آدمک چوبی برای تکنیک های مانتیس استفاده می کند! حقیقت داشت؟ آیا واقعاً می توانستم آدمک چوبی را برای چیزی دیگر غیر از وینگ چون به کار ببرم؟ در همه جای کتاب به تکنیک های مانتیس اشاره شده بود؛ ضربات، به تله انداختن، سرعت هفت ستاره، جا خالی دادن، دفاع، ضربه پا؛ همه این ها آن جا بود. من با چشمانم می دیدم.
کتاب هفت ستاره، نه تنها کتاب خوبی بود، بلکه دید مرا نسبت به کاربرد متفاوت آدمک چوبی، باز کرد.
شما مجبور نیستید برای استفاده از آدمک، حتماً وینگ چون بدانید.
تمرین با آدمک چوبی
اکنون، من به طور مرتب از آدمک چوبی استفاده می کنم. اما از روی عادت ساعت ها مقابل آن نمی ایستم، بلکه سعی می کنم که بر روی یک فرمی که همیشه کار می کردم تمرین نمایم. سپس، چند تکنیک خارج از آن فرم را برای تمرین با آدمک، انتخاب می کنم. هر تکنیک را بارها و بارها بر روی آدمک تمرین می کنم تا حس نسبتاً خوبی از آن پیدا کنم. من می کوشم این تکنیک ها را در دسته های متفاوت، ردیف کنم، دفعه بعد که با یک حریف واقعی روبه رو می شوم، تکنیک های بیشتری را تمرین می کنم.
خدمات آدمک چوبی مثل ”جای پائی“ بزرگی برای تبدیل تکنیک ها از حالت فرم به شکلی قابل استفاده می باشد.
دست یابی به تمام این ها، در واقع، به کمی انطباق، سازگاری و حوصله نیاز دارد. بسیاری از فرم ها (اشکال یا روش ها)، حرکتی بسیار طولی یا خطی دارند. من دریافتم که به جای کاربرد این حرکت خطی، حرکت را از یک طرف آدمک به طرف دیگر برای اجرای تکنیک بعدی، به انجام برسانم. این کار به دلیل ماهیت قدمت هائی جانبی (side-stepping) که بسیاری از تکنیک ها دارند، برایم معنی و مفهوم زیادی دارد.
من پی بردم با ذهنی باز و کمی خلاقیت هر تکنیک می تواند از یک آدمک چوبی اجرا شود.
در مجموع مراحل و روند ساخت آدمک، بسیار مشوق و دلگرم کننده بود. همین که کشف کردم برای کار با آدمک، نیازی به وینگ چون نیست و توانستم آن را با نیازهای خود تطبیق دهم، بزرگ ترین پاداش برای من بود.
سرانجام، من به ابزاری با ارزش، برای تمرین تقریباً هر تکنیکی دست یافتم و باید تصدیق کنم که داشتن یکی از آنها آسان و دلپذیر است.به قلم: برایان مک کاری Brian McCarrie
ماهنامه دنیای کاراته

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
تشکر نکردن ناراحت نشو (استاد قرائتی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند