یک افسانه قدیمی کشور چین و پیدایش یکی از رشته های قایقرانی؛ دراگون بت | تعبیرستان
یک افسانه قدیمی کشور چین و پیدایش یکی از رشته های قایقرانی؛ دراگون بتورزشیدانستنیها
×
بستن

یک افسانه قدیمی کشور چین و پیدایش یکی از رشته های قایقرانی؛ دراگون بت

تاریخچه
یکی دیگر از رشته های قایقرانی که تحت پوشش فدراسیون قایقرانی و اسکی روی آب فعالیت می نماید رشته دراگون بت (قایق اژدها) می باشد. در کشور چین اژدها سمبل قدرت و استقامت می باشد طوری که می توانند ابر و مه و باران حرکت کنند. مسابقه رقابت های دراگون بُت به یک افسانه قدیمی کشور چین ارتباط دارد. لاترکویوآن شاعر میهن پرست چینی و یکی از فیلسوفان بزرگ ایالت ”چو“ کسی بود که اعتراضات و نارضایتی های مردم را منعکس می کرد طوری که بدون ترس و واهمه به فرمانروای ایالت خود هشدارهائی می داد که همین امر باعث شد او را تبعید کنند. یوآن نیز در برابر اینکار سنگی به خود بسته و خود را در رودخانه میلو غرق می کند مردم که به او علاقه مند بودند سعی کردند که او را نجات دهند و برای این کار غذاهائی را در پارچه ابریشمی در رودخانه ریختند تا ماهی ها مشغول خوردن غذا شده و شاعر را نخورند اما همهٔ اینکارها برای نجات این شاعر بی نتیجه ماند و او غرق شد. لذا هر ساله ماهی گیران چینی برای زنده نگه داشتن یاد او در روز پنجم از ماه پنجم، مسابقه درگون بت را به راه می اندازند.
در گذشته با این قایق ها کله گاو ماده ـ شاخ گوزن ـ یال اسب ـ بدنه افعی ـ پنجه عقاب ـ دم و بال ماهی حمل می کردند. اکنون به جای همهٔ این نمادها کلهٔ اژدها جایگزین شده که سمبل تمام قدرت های فوق می باشد. روی بدنهٔ این قایق باریک و بلند رنگ آمیزی و نقاشی می کنند. پاروها نیز نشانه پنجه عقاب می باشد. قایقرانان شامل ۲۰ نفر پاروزن که رو به جلو می نشینند تا پارو بزنند یک نفر طبال در قسمت جلو قایق و روبه روی پاروزنان می نشیند تا با ضربات ریتمیک پاروزنان را کنترل کند و به جای رهبر و فرماندهٔ قایق دستور صادر می کند و نقش کلیدی داخل قایق را دارد و یک نفر سکاندار که در انتهای قایق به صورت سرپا می ایستد و با یک پاروی بلند هدایت قایق را به عهده دارد.
البته در دراگون بت های محلی تعداد پاروزنان فرق دارد گاهی ۱۰ پاروزن، گاهی ۴۰ تا ۵۰ پاروزن پارو می زنند که در این قایق ها اطبال معمولاً در وسط قایق می ایستد تا صدای دستور او را همه بشنوند.
اکنون این رشتهٔ سنتی قایقرانی به عنوان یک ورزش همگانی در جهان فعالیت می نماید چون رشته ای گروهی و همگانی و بسیار جذاب بوده و هر فردی در هر سنی می تواند به این کار بپردازد.
آشنائی بیشتر با رشته دراگون بُت
در این رشته حداقل دو قایق در مسافت های مختلف به رقابت می پردازند. نه تنها استقامت، قدرت، شجاعت و مهارت در این رشته بسیار مهم است بلکه روح تیمی داشتن و آهنگ پاروزنان نیز اهمیت زیادی دارد. همه این عوامل باعث هماهنگی بین پاروزنان و طبال گردیده و هماهنگ پارو می زنند. در کشور چین این مسابقات الگوی میهن پرستی و وفاداری به اخلاق می باشد.
در اواسط دههٔ ۱۹۷۰، مرکز جلب توریست کشور هنگ کنگ، ایده برگزاری فستیوال دراگون بت را برای جلب سیاحان ارائه نمود. از اوایل سال ۱۹۷۶ مسابقات دراگون بت به صورت امروزی شکل گرفت و گسترش یافت. برگزاری این فستیوال توانست توریست های بسیاری را به هنگ کنگ کشانده و موقعیت چشم گیری را به دست آورند به طوری که این مسابقات در سراسر دنیا گسترش یافت.
در سال ۲۰۰۰ بیست میلیون ورزشکار چینی به ورزش دراگون مشغول شدند. همچنین ورزش بعدها در جنوب شرق آسیا و سپس اروپا، آمریکای شمالی، استرالیا و آفریقا رفت. ظاهراً در حال حاضر ۱۵۰۰ تیم در نروژ و سوئد، ۱۰۰۰ تیم در بریتانیا، ۲۰۰۰ تیم در آلمان با ده ها هزار ورزشکار فعال در این رشته فعالیت دارند و این وزرش به همه نقاط دنیا نفوذ پیدا کرده است.
گفته می شود ۲۵ سال است که این رشته به خارج از آسیا رفته و به طور رسمی و سازمان یافته، مسابقات انجام می شود. نزدیک ۶۰ فدراسیون جهانی به رشته دراگون بت می پردازند و روز به روز به درخواست کنندگان عضویت در این فدراسیون اضافه می شود.
این مسابقات در مسافت های ۲۰۰، ۲۵۰، ۵۰۰ و ۱۰۰۰ متر برگزار می شود و در رقابت های استقامتی علی الخصوص در کشور چین مسابقات در مسافت های بیش از ۱۰۰ کیلومتر و یا بالای ۵۰ کیلومتر رقابت می کنند. در بعضی از جشنواره ها نیز که همه ساله براساس تقویم چینی در پایان تابستان در کانادا برگزار می شود. حدود ۲۰۰ تیم و ۴ هزار شرکت کننده حضور دارند.
این رشته ورزشی اگر چه المپیکی نیست ولی هر دو سال یک بار در رقابت های جهانی دراگون بت و رقابت باشگاه های جهان، مسابقه برگزار می شود. البته قرار است در بازی های المپیک سال ۲۰۰۸ که در کشور چین برگزار می شود این رشته به عنوان رشته ای نمایشی فعالیت نماید. قوانین این مسابقه بسیار کارآمد و اجرائی هستند و تیم هائی که به صورت مقدماتی شکل می گیرند پس از مدتی به رده های قهرمانی حرکت می کنند. در ورزش های قایقرانی، تنها رشتهٔ دراگون بت است که به صورت تیمی، ۲۲ ورزشکار می توانند همزمان به کار گروهی بپردازند و برای رسیدن به موفقیت، هماهنگی دقیق بین قایقرانان، برگزاری اردوها و تمرینات ضروری می باشد. از نظر استاندارد طول قایق ۴۹/۱۲ متر، عرض آن ۱۶/۱ و حداقل وزن قایق ۲۵۰ کیلوگرم می باشد. که در صورت کمبود وزن نسبت به نصب وزنه هائی مخصوص بر روی قایق اقدام می گردد. طول پاروها حداقل ۱۰۵ و حداکثر ۱۳۰ سانتی متر است. در جلوی قایق کلهٔ اژدها و در پشت آن دم اژدها نصب می شود همچنین یک صندلی برای طبال و یک طبل وجود دارد.
مسابقات بین المللی تحت نظر افراد زیر برگزار می گردد:
۱) رئیس مسئول
۲) سازمان فنی
۳) مدیر مسئول
۴) مسئول قایق ها
۵) داور مسابقات
۶) داورهای طول خط مسابقه
۷) داورهای نقاط چرخشی
۸) وقت نگهدار
۹) مسئول کنترل قایق
۱۰) مسئول رسانه ها
مسیر مسابقات برای ۱۰۰۰ متر باید مستقیم و در یک جهت بوده، عمق آب از ۲ متر کمتر نباشد. عرض لاین ها حداقل ۹ متر و حداثر ۵/۱۳ متر و یک پیست حداقل باید دارای ۶ خط بوده و حداقل دو فضای ۱۰ متری در دو طرف پیست آزاد باشه ضمناً خطوط و نقطه شروع و پایان مسابقه باید توسط بویه یا توپ های شناور و پرچم های قرمز مشخص شود.بابک فرزان خواه، رئیس کمیته روابط عمومی فدراسیون قایقرانی
مجله دنیای ورزشهای آبی

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
ماجرای شیعه شدن زن اروپایی (آقای رائفی پور)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند