لی پریست، غول کوچک | تعبیرستان
لی پریست، غول کوچکورزشیدانستنیها
×
بستن

لی پریست، غول کوچک

لی پریست با وجود کوتاهی قدش (۱۶۶ سانتی متر) جزء آن دسته بدنسازان حرفه ای است که از حجم فوق العاده ای برخوردار است. اگر بخواهیم از بدنسازان کوتاه قد دیگری که قبل از او بودند نام بریم می توان به فرانکو کلمبو، محمد مکاوی و محمد بن عزیز اشاره کرد اما شاخصه ای که لی پریست را از دیگر بدنسازها متمایز می کند حجم خیره کننده عضلات او می باشد لی در دوران حجم به وزنی معادل ۱۳۰ کیلگرم می رسد و در دوران مسابقه هم وزنش حدوداً ۱۰۰ کیلوگرم است.
بدنسازی کلاً یک ورزش نماشی است.
لی پریست توانسته حتی دید گروهی که به دنبای نهایت در استثناءها هستند را نیز به سمت خود متمایل سازد. این بدنساز حرفه ای ifbb اهل استرالیا بدون شک بیشتر از هر عضله دیگر بدنش بازوهایش مورد توجه همگان است.
حجم بازوهای لی چه قدر در خور توجه است؟! ۳۰ سال پیش را در نظر بگیرید. از زمان سر جیوالیوا با آن فیگور منحصر به فردش از آن پس دیگر هیچ کس نتوانسته است این فیگور را تکرار کند و تنها لی پریس است که توانسته این فیگور را به برنامه فیگور گیریش در روی سن مسابقه اضافه کند. سر جیو و پریست تنها بدنسازانی هستند که زمانی که دست هایشان در حالت کشش کامل بالای سر قرار دارد به لحاظ حجم و فرم دقیقاً مثل زمانی است که دست هایشان در کنارشان قرار داردد. سایز بازوی لی در سنگین ترین دوران وزنی اش به حدود ۶۰ سانت می رسید. آیا این باورکردنی است؟ رسیدن به این سایز در عضلات بازو برای خلی از بدنسازهای حرفه ای بالای قد ۱۸۲ و با وزن بیش از ۱۳۵ کیلوگرم هم دور از دسترس می باشد.
خیلی از بدنسازهائی که برای شرکت در مسابقه رژیم می گیرند اذعان می کند که دور بازوهایشان ۵۰ سانت است در صورتی که در واقع سایز بازویشان ۲ تا ۴ سانت پائین تر از آن است. در صورتی که لی در زمان مسابقه پس از پشت سر گذاشتن رژیم سنگین مسابقه باز دور بازوئی معادل ۵۴ تا ۵۸ سانتی دارد. لی همیشه دوست دارد که در مسابقه به تماشاچیان نشان دهد که عضلاتش صد در صد عاری از چربی است.
گروهی که نمی توان از آنها به عنوان بدنساز نام برد ادعا می کنند که سایز بازوهای لی پریست به خاطر تزریق سینتول اینقدر حجیم است در صورتی که این اعا در خصوص لی یک اتهام کذب است.
راز تمرینات بازوی لی پریست
لی نیمی از عمر خود را به تمرین بازو پرداخته است در سن ۱۷ سالگی و در آن هنگام که یکی از ۳ عنوان قهرمانی مستر المپیا را کسب کرده بود سایز بازوهایش از مرز ۵۰ سانتی متر عبور کرده بود.
جدای از ژنتیک فوق العاده و ممارست مثال زدنی در اجراء تمرینات سخت چه چیزی باعث دستیابی او به این عضلات توسعه یافته شده است؟ لی اینطور اذعان می کند: من همیشه تمریناتم را تغییر می دهم و هرگز یک برنامه مشابه را دو بار برای بازوهایم تکرار نکرده ام. معمولاً این تغییر را با برهم زدن ترتیب حرکات و یا تعداد تکرارها و ست ها و .. انجام می دهم و بدین ترتیب هر جلسه تمرین برایم تازگی دارد.
به نظر می رسد این گفته لی را تقریباً تمامی بدنسازان طراز اول نیز در مصاحبه هایشان متذکر شده اند بنابراین می بایست به اهمیت فوق العاده تنوع در روند رشد عضلات پی برد. لی به یاد نمی آورد که از تنوع در فرم اجرا حرکت استفاده کرده باشد و بیشتر بر روی حفظ فرم صحیح اجراء حرکت پافشاری می کند و تنها در یک یا دو تکرار آخر و زمانی که عضلات در خستگی رسیده اند برای ضربه زدن و تقلب جائی را در نظر می گیرد.برنامه ترمینی لی در طول سال تقریباً شبیه به این می باشد.
▪ روز اول: سینه و سرشانه
▪ روز دوم: پشت
▪ روز سوم: جلوبازو و پشت بازو
▪ روز چهارم: پا
▪ روز پنجم: استراحت
▪ روز ششم: تکرر سیکل
لی تمرینات خود را به صورت ذاتی انجام می دهد و توجه دقیق به سطح انرژی و حس و حال بدنش در طول روز دارد. اگر احساس کند که باید ترتیب برنامه را بر هم بزند این کار را انجام می دهد و در روز تمرینی عضلات پشت بازو را تمرین می کنند.
او برای انجام این کار به خود تردید راه نمی دهد. چون تمام تمرکز خود را بر روی تمرین بازو متمرکز ساخته است یک شیوه دیگری که احتمال دارد او به کار گیرد سوپرست کردن جلوبازو یا پشت بازو در روز تمرینی بازو است. در اغلب موارد هم حدود ۲۰ ست تمرینی را برای هر یک از عضلات حرکت اجراء می کند.
لی جزء آن دسته از بدنسازها است که اعتقاد زیادی به اجراء ست های گرم کردنی جهت پیشگیری از آسیب دیدگی دارد اکثر بدنسازها تنها ست اول از حرکت اول یک گروه عضلانی را برای گرم کردن اختصاص می دهند.
در صورتی که تصور لی پریست بر این است که برای هر حرکت می بایست به دلیل تغییر مسیر تحرک اعصاب، حداقل یک ست گرم کردنی اجراء کرد. به نظر می رسد این استراتژی تمرینی کارساز واقع شده است چون اکثر بدنسازهای حرفه ای دیگر از پارگی عضلات پکتورال سینه، سرشانه و یا بازو رنج می برند در صورتی که لی خوشبختانه تاکنون با آسیب دیدگی جدی مواجه نشده است. با علم بر اینکه او با وزنه ۳۵۰ کیلوئی حرکت اسکوات و یا وزنه ۲۲۵ کیلوئی حرکت پرس سینه اجراء می کند. بدون شک او وظیفه خود را در ترمین و در حفظ سلامت مفاصل و بافت های اتصال دهنده اش به نحو احسن انجام داده است. بیائید نگاهی به حرکاتی که لی پریست برای تمرین ساختن عضلات بازوی فوق حجیم به کار می گیرد بیندازیم.
جلوبازو
▪ جلوبازو با هالتر
این حرکت مورد علاقه لی پریست به شمار می آید جلوبازو با هالتر معمولاً پای ثابت تمرینات جلوبازوی لی را از زمانی که ۱۲ ساله بود تشکیل می دهد. به عقیده لی در بدنسازی هیچ حرکتی به لحاظ اهمیت بیشتر از جلوبازو با هالتر باعث افزای شحجم بازو نمی شود. به طور معمول او برای حرکات مربوط به جلوبازو بیشتر از ۶ ست را اجراء نمی کند ولی در مورد حرکت جلوبازو با هالتر این مسئله کاملا متفاوت است و بعضاً این حرکت را برای ۷ تا ۸ ست نیز جهت دستیابی به رضایت کامل از تحت فشار قرار دادن عضله جلوبازو اجراء می کند.
با وجودی که او موفق شده با وزنه ۱۴۰ کیلوئی حرکت جلوبازو با هالتر را اجراء کند ولی در اکثر مواقع او ترجیح می دهد با وزنه ۸۰ تا ۱۰۰ کیلوئی این حرکت ار اجراء کند. لی همیشه ذهن خود را بر روی رسیدن به خستگی نهائی عضله و احساس سوزش عضلانی برای دستیابی به حداکثر پمپ خون عضلانی معطوف می نماید. در طول اجراء تکرارها مراقب صاف نگه داشتن کمر می باشد و در این مقطع مثل سایر حرکات مربوط به بازویش به هیچ وجه از تکنیک تقلب یاهمان ضربه زدن استفاده نمی کند. او قبل از اجراء ست های اصلی ۵ تا ۶ تکراری این حرکت ۱ تا ۲ ست گرم کردنی را انجام می دهد.
▪ جلوبازو با دمبل تناوبی
این حرکت در برنامه تمرینی لی به طور معمول جهت افزایش حجم عضلات جلوبازو جایگاه دوم را دارد. لی ترجیح می دهد با اجراء تناوبی این حرکت تمرکز بیشتری را بر روی هر بازو داشته باشد و با حفظ کف دست به صورت مچ برعکس در طول دسته تکرارها به حداکثر انقباض عضلانی در عضلات جلوبازو دست می یابد.
عضله جلوبازو دو عملکرد دارد یکی انقباض بازو و یا همان حرکت دست از مفصل آرنج به سمت شانه و وظیفه دیگر آن چرخش دست از وضعیت مچ کف دست به سمت پائین از ققسمت مچ دست به وضعیت کف دست به سمت بالا می باشد بدون اضافه کردن حرکات با دمبل و یا سیم کش که شرایط مچ برعکس در آنها وجود دارد مطمئناً بخش اساسی از تمرینات مربوط به جلوبازو را از دست خواهید داد.
لی هیچ بخشی از عضله جلوبازو را در تمرین فراموش نمی کند. پس از اجراء ست گرم کردنی سراغ دمبل های ۴۵ کیلوئی می رود و حرکت جلوبازو تناوبی را برای ۶ تا ۸ تکرار با این دمبل ها اجراء می کند. به یاد داشته باشید که او زمانی که در سنگین ترین مقدار وزنی اش قرار دارد در قوی ترین شرایط نیز به سر می برد و در این دوران معمولاً درصد چربی بدنش کمی بیشتر از عکس هائی از اوست که در مجله و یا مسابقه آنها را مشاهده می کنید.
حتی در دوران آماده سازی مسابقه و رژیم باز دمبل های او در این حرکت کمتر از ۳۰ تا ۳۵ کیلو نمی باشد. شاید این وزنه برای لی سبک تلقی شود ولی رسیدن به این وزنه در تمرین بازو برای خیلی از بدنسازها یک آرزو تلقی می شود. در حرکت جلوبازو با دمبل تناوبی او معمولاً مثل سایر حرکاتش از سیستم هرمی صعودی پیروی می کند و در هر ست بر مقدار وزنه تمرینی اش می افزاید و بدین ترتیب در ست آخر هر حرکتش سنگین ترین وزنه را جابجا می کند.
▪ جلوبازو لاری
لی پیک عضلانی جلوبازویش را به میزان زیادی مدیون سپری کردن ساعت های متمادی تمرین بر روی میز لاری است. موقعیت میز لاری به گونه ای است که لی مجبور است تمامی فشار وزنه را بر روی عضلات جلوبازو وارد سازد.
با وجودی که لی در این حرکت می تواند سراغ وزنه های سنگین تر برود ولی جهت حفظ کیفیت حرکت و تمرکز بر روی عضلات جلوبازو ترجیح می دهد آن را با وزنه ۶۵ کیلوئی اجراء کند. گاهاً برای ایجاد تنوع او به جای هالتر در این حرکت ازدستگاه سیم کش استفاده می کند با قرار دادن میز لاری روبروی دستگاه سیم کش این حرکت را انجام می دهد.
▪ پشت بازو
پشت بازو سیم کش از بالا (در وضعیت پشت به دستگاه و خم شدن به سمت جلو) بهرغم اجراء حرکات متفاوت با سیم کش ولی ترجیح می دهد این حرکت را به دلیل دامنه حرکتی زیادش اجراء کند. شروع حرکت در وضعیت کششی پیشین عضلات پشت بازو به او این امتیاز را می دهد که با حداکثر کشش به حداکثر انقباض در این عضلات دست پیدا کند. در این حرکت لی دوست دارد جدای از زوایای مختلف اجراء حرکت از دسته های گوناگون استفاده کند. برای مثال یک جلسه با طناب مخصوص جلسه بعد با یله خم ez و جلسه بعد با میله vشکل و جلسه بعد با میله صاف این حرکت را انجام می دهد استفاده از این قبیل ملزومات به او کمک می کند که هر بار عضله سه سر پشت بازو را از جهات مختلف تحت فشار قرار دهد و بدین ترتیب هر جلسه تمرینی برای عضله پشت بازو یک شوک محسوب می شود.
لی در نقطه انقباض نهائی عضله عمداً یک مکث نیم ثانیه ای را جهت احساس کامل انقباض عضلانی در نظر می گیرد به عقیده او تفاوت عمده ای بین بلند کردن صرف وزنه و تمرین کردن صحیح یک عضله وجود دارد و خوشبختانه خودش به خوبی از این نکته مهم آگاه می باشد. بسته به نوع دستگاه و دسته مورد استفاده در این حرکت مقدار وزنه تمرینی نیز تفاوت می کند کلاً می توان این طور گفت که او وزنه را در هر یک از انواع این حرکات به گونه ای انتخاب می کند که بتواند ۶ تا ۸ تکرار را با آن اجراء کند.
▪ پشت بازو با دمبل تک دست
این حرکت هم مثل حرکت جلوبازو با دمبل تناوبی این امتیاز را دارد که می توان آن را با حداکثر تمرکز مجزا بر روی یک دست زمینه را برای اجراء ست های با شدت تمام فراهم می سازد. با وجودی که برخی علاقه دارند این حرکت را به صورت نشسته بر روی میز اجراء کنند لی ترجیح می دهد آن را به صورت ایستاده انجام دهد.
او با گرفتن یک ستون توسط دست مخالف به حفظ تعادل بیشتر خود در اجراء حرکت کمک می کند نکته مهم در اجراء این حرکت به عقیده لی در حفظ بخش بالای دست به صورت عمود و نزدیک سر می باشد. هر چه قسمت بالای آرنج (بازو) از سر دورتر باشد، به همان سنبت از میزان درگیری عضلات سه سر پشت بازو نیز کاسته می شود و در عرض عضلات دلتوئید سرشانه بیشتر درگیر می شود.
لی در موقع اجراء این حرکت استوار می ایستد و در بالاترین بخش از دامنه حرکت و انقباض نهائی عضله یک مکث کرده عمداً عضلات را بیشتر منقبض می کند. دمبل های نرمالی لی پریست برا یاجراء این حرکت به طور معمول دمبل های ۲۵ تا ۳۰ کیلوئی می باشد و بعضاً هم پیش می آید که حرکت را به صورت تک دمبل با دو دست به صورت همزمان اجرء کند. برای این منظور سراغ یک دمبل سنگین (حدود ۱۳۵ کیلو) می رود. تکرارهای او در این حرکت نیز معمولاً در محدوده ۸ تکرار می باشد.
▪ پرس پشت بازو (پرس سینه دست جمع)
این حرکت یک حرت کاملاً قدرتی و با گارانتی برای اضافه کردن گوشت به عضلات سه سر پشت بازوی هر بدنسازی محسو می شود. لی پی برده است که تمرین با میله خم ez در این حرکت برای او در قیاس با میله صاف به دلیل عدم وارد شدن فشار نامتعارف به مفصل مچ دست بسیار مناسبتر و آسانتر می باشد.
مقدار وزنه انتخابی او به میزان زیادی بستتگی به شرایط آرنج او در آن روز تمرین دارد. مثل اکثر بدنسازهای دیگری که حداقل ۱۰ سال است که با وزنه های سنگین سروکار دارند گاها در لی هم در تاندون مفصل آرنج و جای که سر خارجی عضله سه سر پشت بازو به استخوان متصل می شود را تجربه کرده است.
اگر در آن روز تمرینی احساس کند که مفصل آرنجش سالم است وزنه ها را تا حدود ۱۸۰ کیلو در این حرکت می رساند و اگر مفصل آرنج درد و یا مشکل داشته باشد در نهایت وزنه ۹۰ کیلوئی را برای این حرکت در نظر می گیرد و آن را در تکرارها بالا اجراء می کند او همیشه بر این نکته تأکید می کند که مقدار وزنه تمرینی در هر حرکتی کاملاً غیرمرتبط است او تمریناتش را بری احساس کردن عضله انجام می دهد و نه برای ثبت کردن رکورد و یا به رخ کشیدن وزنه تمرینی اش به دیگران وزنه ای که او برای تمرین از آنها استفاده می کند دقیقاً میزان وزنه در حد توان او و مورد نیازش برای تمرین می باشد نه بیشتر و نه کمتر.
او به سایر بدنسازها توصیه می کند که این رویکرد را در خصوص استفاده از وزنه جهت دستیابی به نتایج بهتر در بدنسازی به صورت یک اصل برای خودشان دربیاورند.
لی در این حرکت نیز ۵ ست را اجراء می کند و در تمامی تکرارها هم سعی می کنند با حفظ آرنج ها در نزدیک بدن در طول دامنه حرکت درگیری عضلات پشت بازو را به حداکثر برساند. مواقعی پیش می آید که لی این حرکت را با حرکت پارالل پشت بازو آن هم با وزنه اضافی جابه جا کند. او معمولاً پارالل پشت بازو را با اضافه کردن ۶۵ تا ۹۰ کیلو وزنه به کمربند مخصوص اجراء می کند به یاد داشته باشید که هر دو حرکت فوق به گونه ای تقریباً مشابه عضلات سه سر پشت بازو را تمرین می دهد.
نتیجه گیری ها
حالا پی بردید که چطور یک بدنساز حرفه ای برنامه تمرینی بازویش را اجراء می کند؟ لی تأکید می کند که هیچ برنامه تمرینی سری و یا داروئی علت اصلی دستیابی او به این بازوان حجیم و در خور توجه نبوده است. بلکه سال ها تلاش و تمرین بر روی حرکات پایه و اندکی کمک از ژنتیک مادرزادی (مادر لی پریست یکی از قهرمانان بدنساز استرالیا بوده است) نکته های ارزشمند تمرینی لی پریست را به برنامه تمرینیظتان بیفزائید و خیلی زود شاهد این باشید که در عضلات جلوبازو و پشت بازویتان تغییر حاصل شود و بدون شک از آن سایزی که در حال حاضر دارید بالاتر خواهد رفت.
لی پریست در کارنامه بدنساز یخود افتخارات بی شماری دارد و البته هنوز نیز در حال افزودن قهرمانی به این لیست است.مجله دانش ورزش

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
شاخ شیطان (آقای رائفی پور)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند