تمرینات رازآلود شائولین | تعبیرستان
تمرینات رازآلود شائولینورزشیدانستنیها
×
بستن

تمرینات رازآلود شائولین

ترکاندن توده های یخ، شکستن راکت های بیس بال با میله های آهنی روی بد، راه رفتن روی آتش یا غلطیدن روی خرده شیشه ها...
در این زمیه ها باید به راهبان شائولین، مبارزان کیوکوشین کای یا پنکک سیلات و اساتید کاراته اوکیناوا مراجعه کرد. آنها متدهای خود را برای ما توضیح می دهند.
ما همگی از موفقیت های چشمگیر فیزیکی و ذهنی اساتید و کارشناسان هنرهای رزمی بهت زده هستیم آیا فقط جادو است یا کاملاً منطقی است؟ در هر حال خارق العاده، شگفت انگیز، تأثیربرانگیز، باورنکردنی، معجزه آسا، بهت آور... می باشد. بله، همه این خصوصیات را دارد.
خرد کردن توده های یخ با الوارها شکستن راکت های بیس بال یا میله های آهنی روی بدن یا سر، راه رفتن روی آتش یا غلطیدن روی خرده شیشه ها، سوراخ کردن خود با سوزن یا بریدن بدن خود با سلاح ها... بله می تواند افسانه و خارق العاده باشد اما این مهارت ها جادو نیستند بلکه در اثر تمرین به دست می آیند.
این تسلط یافتن به مرور زمان، با قوی شدن مچ و در اثر کار زیاد بدنی حاصل می شود. تسلط پیدا کردن به بردباری، پشتکار و علاقه زیاد، نیاز دارد؛ سه خصوصیتی که با هم داشتن آنها در طول سال ها آسان نیست. در واقع به یک کار طولانی و منظم ناز داریم تا بتوانیم شکستگی ها را روی بدن تحمل کنیم یا آنها را اجراء کنیم. یاسوشیموجی سنسی، دان ۹ کاراته یوشی - ریو که از نزدیکی مکاتب مختلف هنرهای رزمی با یکدیگر سخن می گوید، عقیده دارد که شکستن چیزی روی بدن در واقع روشی است تا پیشرفت های خودمان را ببینیم و نتیجه تمیرنات مقاوم سازی بدن را نشان دهیم“.
این تمرینات مقاومت که از قرن ها سنت به جا مانده اند اولین هدفشان بالا بردن تحمل درد است تا فرد در مبارزه قوی تر باشد و هنگام تمرین، خود را بیشتر به واقعیت نزدیک سازد. تحمل درد یعنی اینکه فرد قادر باشد روی آتش راه برود. ضربه های سختی همچون ضربه راکت بیس بل را دریافت کند، تنفس خود را کنترل کند. به طوری که بتواند جلوی جریان خون را بگیرد و بر درد تسلط داشته باشد.
راهبان شائولین، جنگجویان خشن پنکاک سیلات، استادان کاراته مکاتب بوشی - ریو و کیوکوشین کای، راهبان شوگندو ژاپن با کارشناسان هنرهای اجدادی ویتنامی هرکدام متد خود را دارند و پذیرفته اند که آنها را برای ما آشکار کنند...
رازهای راهبان
راهبان شائولین از قدرت های شگفت انگیزی برخوردار هستند. این قدرت ها در اثر تمرین مداوم و بی نقص به دست آمده اند. اساتید آنها از سن ۷ سالگی آنها را وادار به کار می کنند تا در ۲۰ سالگی به اوج توانائی های خود برسند.
ایمان به چی (انرژی زندگی) به آنها امکان می دهد کارهای شجاعانه انجام دهند. جی که در دانتین (شکم) متمرکز است به اراده فرد کنترل می شود تا تحرک، مقاومت و قدرت را افزایش دهد. راهبان کم سن و سال از طریق فرم جی کونگ که ۸ کرم ابریشم نام دارد با این انرژی آشنا می شوند. این فرم به آنها امکان می دهد به کمک بینائی و تنفس، به جسم زندگی ببخشند.
سپس نوبت تمرینات خود ضربه زنی (بایدا) به کمک ابزارها می باشد. بدین ترتیب آمادگی رزمی کار برای رویاروئی با ضربات دو برابر می شود.
و سرانجام، ”کونگ فو چالاکی“، تحرک در فضا و توانائی بر بدن در ارتفاع زیاد را بالا می برد. ترکیب تمرینات نیروئی، ورزشی و انعطاف پذیری به آنها اجازه می دهد هر روز پیروزی هایشان را تکرار کنند.
۸ روش برای ۱۰ برابر کردن انرژی کرم های ابریشم (بادواتچین)، چی کونگ که ما را قادر می سازد ضربات سخت را تحمل کنیم و سلامت خود را حفظ نموده عمری طولانی داشته باشیم، از هشت مرحله تشکیل می شود کدخوانی.
۱) کمک گرفتن از آسمان:
انرژی یانگ را از آسمان جستجو می کنیم و آن را روی خط مرکزی بدن قرار می دهیم. سپس آن را در دانتین (شکم) متمرکز می کنیم. این تمرین برای شکستن اشیاء، بر روی سر مهم است.
۲) تیر و کمان عقاب را می زنند:
با کف دست ها انرژی را در طول بازوها متمرکز می کنیم تا بازوها هم نرم و انعطاف پذیر و هم سخت و سفت شوند.
۳) کمک گرفتن از آسمان و زمین:
کف دست ها را به طور متناوب به سمت بالا و پائین می گیریم تا انرژی بین و یانگ زمین و آسمان را جذب کنند، سپس این انرژی را در تمام بدن هدایت می کنیم و آن را در ”حوزه قرمزرنگ“ (دانتین) متمرکز می کنیم.
۴) نگاه کردن به عقب:
به کمک موج های تمام بدن، دست ها انرژی را به ناحیه حیاتی گردن و اطراف آن هدایت می کنند تا آنها را تقویت کنند.
۵) تکان دادن سر و جابجا کردن باسن ها:
با امواج، بدن در تمام جهت ها خم می شود و دست ها انرژی را به سمت پهلوها و طول ساق ها هدایت می کنند. این تمرینات برای شکستن اشیاء، روی ساق ها و استخوان درشت نی مهم هستند.
۶) گرفتن کف پاها:
حرکت موجی و نرم شدن از بالا به پائین. در بالای سر نفس را می گیریم و آن را به سمت پائین هدایت می کنیم. همانند ”گرفتن کف پاها“ همه فرم ها گرایش به داشتن مسیری از بالا به باسن و از بیرون به درون دارند تا تعادل برقرار شود.
۷) فشردن سمشت ها با نگاهی غضبناک:
همانند تمرین کونگ فو، مشت ها به جلو و در پهلوها قرار داند. ذهن و کف دست، انرژی را در بازوها هدایت می کنند.
۸) تکان دادن بدن:
بدن بر نوک پاها قرار دارد در حالی که ذهن بر نقطه ای در مقابل متمرکز است. انرژی را به سمت مرکز هدایت می کنیم. سپس دست ها به سمت پائین کمر می آیند تا کمر را ماساژ دهند.
نقاط اصلی
انرژی همیشه به شکم برگردانده می شود. جائی که نقطه ”اقیانوس نفس“ قرار دارد (کیهای)، موج ها و نوسانات مفل های ستون فقرات به انرژی امکان می دهند در داخل استخوان ها نفوذ کند. و آنها را محکم تر نماید. با دو انجین اجازه می دهد انرژی ار همانند یک چیز ملموس، احساس کنیم و آن را به دلخواه خود هدایت نمائیم.
رنج کشیدن برای قویتر شدن
پس از آنکه راهب ها بر انرژی تسلط پیدا کردند، خودشان را با ضربه زدن به خود پرورش می دهند. ضربه زدن به خود یا بایداگونگ در کونگ فو شائولین و همه فرم های دیگر کونگ فو اجتناب ناپذیر است. این عمل بدون کار درونی تقویت جسم به وسله جی کونگ غیرممکن است زیرا می تواند آسیب های جدی به سلامتی وارد سازد.
اصل اولیه خیلی ساده است: آدم به خودش ضربه می زند و به تدریج که پیشرفت کرد محکمتر و یا ابزار سخت تر ضربه می زند در معبد شائولین فرم های بایداگونگ خیلی زیاد هستند زیرا راهبان به تدریج تخصص خود را چه در سطح تکنیک و چه در مهارت انتخاب می کنند.
بدین ترتیب برخی راهب ها در بوکس آکروباتیک میمون و برخی دیگر در شکستن راحت تر هستند و برخی دیگر سال ها تمرین می کنند تا بتوانند تمام بدن را روی یک انگشت دست نگه دارند. متداول ترین شکل های خود ضربه زنی در معبد از این قرار هستند:
ـ ضربه زدن به همه قمست های بدن با کف دست
- با چکش آهنی (قسمت مشت) به خود ضربه زدن
- زدن خود با یک بانون، آجر، چوب خیزران یا حتی میله های فلزی
- ضربه زدن روی سنگ ها یا روی درختان
- یک بار تمرینی با چوب فلز، پا، مشت و کف دست ضربه وارد کند.
- ضربه زدن روی سنگ یا صخه ها
- فرو کردن دست ها و انگشتان در ماسه یا در براده آهن. بعضی راهب ها صبر می کنند تا دستانشان پیله بزند و پین ها باز شوند، سپس اقدام به معالجات پزشکی می نند. این معالجات براساس نسخه های داخلی و خارجی طب چینی می ابشد که بر مبنای گیاهان است.
پس از آنکه درمان شدند، دوباره تمرینات را از سر می گیرند تا زمانی که دستانشان باز هم دچار خونریزی شود...
در این تکنیک ها رزمی کار همواره انرژی را که از دانتین تا اعضاء بدن با نوک اعضاء می رود، به نمایش می گذارد. این ایمان سرسختانه به جی تا حدی است که یک راهب ۱۹ ساله بتواند یک میله آهنی را روی سرش بشکند (آن میله آهنی که امسال در بررسی توسط کارشناسان فرانسوی دفاع شخصی بازرسی شد).
پس از ساعت ها خود ضربه زنی، ماساژ دادن و نرم کردن بدن، مراقبت های تمرینی بدن را تکمیل خواهند نمود. ولیکن ساعت ها خود ضربه زنی بدون تمرین ورزشی روزانه جدی ناقص خواهد بود. باید بدون آماده سازی حاصل نمی شود و به انجام آن اکتفاء کردن، بدون به کارگیری دستورالعمل های یک استاد ممکن است زیان های جبران ناپذیری را به وجود آورد.
راهب ها و ضربات دونفره
ضربه دونفره مکمل خود ضربه زنی است این بار دو راهب به یکدیگر ضربه وارد می کنند و این کار راحتی نیست. زیار این بار هدف متحرک است و منفعل نیست اما می توان این تمرین را همانند یک بازی اجراء کرد. در شائولین ناتو - توانائی هائی وجود دارند که دو نفره انجام می شوند آنها که ”آینه ای“ یا ”دایره ای“ نامگذاری شده اند، امکان زدن دو ضربه با یک سنگ را می دهند. در این تمرینات دو نفره راهب ها نگاه خود را تمرین می دهند، بدن خود را قوی می کنند ضمن آنکه فرم های بوکس را مرور می کنند و یاد می گیرند چگونه از عهده ضربات حریف برآیند. این تمرینات شامل همه چیز می شوند: بلوک های قوی با بازوها و استخوان های درشت تی، یا جاخالی دادن های نرم و روان، جابجائی ها، کار پوزیشن و کار انعطاف پذیری ضربه دونفره همانند یک حرکت کدگذاری شده است.
اما به واقعیت مبارزه نزدیک تر است. روش آسانتر دیگر در تمرین دو نفره آن است که هر کس به نوبت یک ضربه به دیگری وارد کند، که گاهی تعداد این ضربه ها به صدها بار می رسد به عنوان مثال، لگد زدن به داخل شکم، روی ران ها، شانه ها، دنده ها، کمر، غیره.مجله رزم آور

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
فراموشی روی منبر (حجت الاسلام دانشمند)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند