لاری اسکات | تعبیرستان
لاری اسکاتورزشیدانستنیها
×
بستن

لاری اسکات

اولین مستر المپیای همه دوران کسی نیست به جز لاری اسکات، پسر موطلائی جوان که وقتی برای المپیای ۱۹۶۵ روی صحنه رفت پذیرفتن حجم عضلانی و توسعه بدنش برای خیلی ها دشوار بود.
او که مروج حرکت جلوبازو لاری هم بود، از جمله کسانی است که هم اکنون نیز با بدنسازی در ارتباط است و سال ها مقالات زیادی را در مجلات به چاپ رسانده است.
او در این مقاله مبحث جابلبی را درباره تمیرنات مطرح کرده که آشنائی با نظراتش برایتان جالب و خواندنی خواهد بود.
توجه داشته باشید که هر آنچه در این مطلب خواهید خواند نظرات شخص اوست و حتماً یک اصل علمی نمی باشد چرا که شاید حتی مطالب علمی دیگری خوانده باشید که با گفته بزرگان تناقض داشته است. به هر حال بحث تجربه را نیز نباید نادیده گرفت. به نظر شما این طور نیست؟
عبارت ”دردی نباشد، رشدی نیست“. برای بدنسازی یک اصل به حساب می آید. خیلی از ما به اینکه حین درد و سوزش داشتن تمرین را ادامه می دهیم و توان استقامت داریم بیشتر می یابیم تا به فیزیک بدنمان.
ما از سوزش و درد عضلانی بیشتر لذت نمی بریم اما معتقدیم که بین آن و رشد عضلات رابطه ای وجود دارد و به همین خاطر است که سعی می کنیم در هر جلسه تمرین به سوزش بیشتری در عضلات خود برسیم.
در یکی از مسابقات آرنولد کلاسیک که حدود سال ۱۹۹۰ برگزار شد چند نفر از ما بدنسازان طراز اول این جهان در سمیناری افکار خود را با یکدیگر در میان گذاشتیم من موضوع هورمون رشد را انتخاب کردم.
بررسی های قابل توجهی حاکی از آن بوده اند که استرس یک محرک اصلی برای ترشح هورمون رشد در بدن می باشد. استرس و دردی که یک تمرین جدید به بدن اعمال می کند باعث می شود غده هیپوفیز تحریک شده و هورمون رشد ترشح کند.
هورمون رشد با همان gh بدن را قادر به رشد کرده و آن را در مقابل فشار وارد شده مطابقت می دهد زمانی که بدن از خود تطابق نشان داد. بدن و سیستم عصبی، آن سطح از استرس و درد را می پذیرد. با پیش آمدن این شرایط دیگر بدن لزومی برای ترشح هورمون رشد اضافی احساس نمی کند.
بدنسازان با سابقه خوب می دانند که استپ کردن چه معنائی دارد وقتی بدن توقف می کند باید دنبال روشی از ترمین باشید که سطح جدیدی از درد را به بدن وارد کند و در پی آن هورمون رشد ترشح شود. در این وضعیت عضلات رشد می کنند اما به تدریج تاندون ها و بافت هائی ارتباطی بدن خسته می وشند.استرس بیشتر از حدی می شود که مفاصل بتوانند تحمل کنند. درد پنهان شروع می شود و ناچار می شوید هر دفعه زمان بیشتری برای گرم کردن بدن صرف کنید زانو و آرنج ها همیشه سخت هستند به طوری که وقتی می نشینید تا فیلمی تماشا کنید آنها سخت می شوند.
من و بیل پرل وقتی در فرودگاه منتظر پروازمان بودیم با هم مکالمه ای انجام دادیم که بخشی از آن را می خوانید.
▪ بیل پرل: لاری، آیا بعد از این همه سال تمرین در مفاصل خود به مشکل و ناراحتی برخورد نکرده ای؟
ـ من: زانوهایم خیلی مشکل داشتند به طوری که حین پروازهای طولانی باید حتماً چیزی زیر پاهایم قرار می دادم تا پاها از حالت آویزان خارج شوند وگره درد زانوها مرا از پا درمی آورد.
▪ بیل پرل: می خواهی بگوئی که الان در آنها مشکلی نداری؟ شانه های من همیشه درد می کنند.
ـ من: نه منظورم این نیست. حالا برنامه های خود را هر هفته عوض می کنم. دیگر مشکلی ندارم.
من به او گفتم که چه طور سیستم بیوفاز ما طراحی شده و او را توجیه کردم که هر هفته باید رنامه را عوض کرد و او با شنیدن حرف های من خیلی راغب شد تا ببیند آیا این روش برای او هم کارساز خواهد بود یا خیر.
بیل پرل هم مثل خیلی های دیگر سال های زیادی را به تمرین پرداخته است. توجه نکردن به دردها و ادامه دادن به تشبیه کردن بدن و فدا کردن همه چیز برای مسابقه بعدی کاری بود که اکثر ما انجام می دادیم. در طول این همه سال به تدریج بهاء آن همه فشار را پرداختیم. در حالی که نباید این طور می شد.
اگر شما به طور دائم برنامه های تمرین خود را تغییر دهید. بدن می تواند در عین حالی که فشار جدیدی را متحمل می شود از استرس قبلی ریکاوری شود. بدن عاشق این نوع درد است.
آیا تا به حال متوجه شده اید که یک برنامه جدید چه نتایج قابل ملاحظه ای را برایتان به ارمغان می آورد؟ همه چیز مثل یک جادو است.
اصل تمرینی سردرگم کردن عضلات، پایه ایجاد تغیرات دائم در برنامه های تمیرن است. بنابراین اضافه کردن استرس های جدید به تمرین با این وریه عملی می شود. این روش باعث دوباره جدید شدن تمرینات و شوقتان به تمرین می شود.
اگر برای شرکت در مسابقه ای تمرین نمی کنید، هر روز تمرین کردن برای یک مسابقه به مراتب ساده تر از تمرین کردن برای سلامتی است.
دلیلش کاملاً واضح است. وقتی برای سلامتی تمرین می کنید آن انگیزه فوق العاده را برای تمرین ندارید. ایجاد تغییرات در تمرین به هر حال باعث ایجاد انگیزه می شود همیشه آنهائی که مرا در حال تمرین می بینید این پرسش در ذهنشان مطرح می شود که چطور اینقدر با انگیزه تمرین می کنم و من در پاسخ آنها می گویم ایجاد تغییرات دائمی باعث می شود که شور و شوق زیادی برای تمرین داشته باشم.
یادتان باشد بهترین برنامه تمرین دنیا هم فقط برای یک هفته مؤثر خواهد بود. هرگز نمی توانید برنامه ای پیدا کنید که بدن با آن همیشه رشد کند و عادت نکند.
بدن با همه حرکات تطبیق پیدا می کند و بعد به هورمون رشد می گوید کارمان انجام شد و من دیگر می دانم که چه فشاری به بدن وارد می شود و در نتیجه ترشح هورمون رشد متوقف می شود اگر خوب به بدن گوش کنید این مکالمات را خواهید شنید وقتی که آن را می شنوید زمان ایجاد تغییر فرا رسیده است. بدنسازان فکر می کنند که هر ۶ هفته یکبار باید برنامه تمرین خود را عوض کنند. در حالی که به عقیده من این مدت خیلی طولانی است.
روشی که توصیه کردم را امتحان کنید. من مطمئنم از آن راضی خواهید بود.مجله دانش ورزش

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
شکاک بودن به همسر (دکتر شهرام اسلامی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند
  10 : 20  
  10 : 20