کاپوریا چیست؟ | تعبیرستان
کاپوریا چیست؟ورزشیدانستنیها
×
بستن

کاپوریا چیست؟

از ابتدای قرن ۱۶ و تا اواخر قرن ۱۹، تجار پرتغالی برده، به روستاهای حاشیهٔ منطقه غربی آفریقا حمله ور شدند تا به معاملات برده و برده گیری بپردازند. نیاز به برده ها به منظور کار در مزارع و کشتزارها در مستعمرات آمریکا در طی این زمان به طور ثابت رو به افزایش بود، مخصوصاً در ناحیه ای که امروزه از آن به عنوان قسمت شرقی برزیل یاد می شود.
تقریباً سه میلیون برده مجبور به یادگیری روشی بودند که بتوانند در این سرزمین جدید و ناملایم زنده بمانند. از آنجائی که این برده ها قادر نبودند از خود در برابر سلاح های اربابان جدید خود دفاع کنند و از آنجائی که قادر نبودند نوعی اتحاد بین گروه های مختلف و مجزای فرهنگی خود به وجود آورند، هیچ گونه چاره ای برای رهائی از اسارت و بندگی نمی توانستند بیاندیشند. با تأثیراتی که این برده ها از کشورهای آفریقا، پرتغال و مردم بومی قاره آفریقا پذیرفتند، یک فرم جدید دفاع شخصی به وجود آمد و ترقی یافت تا اینکه در نهایت منجر به رهائی آنان از اسارت شد.
این افراد (هنروران کاپوریا) تمرینات رزمی خود را زیر نام رقص مذهبی به انجام می رساندند تا کسی متوجه نشود که آنها مشغول انجام حرکات رزمی هستند. آنها به یک دیگر حرکات چرخشی یا پا و سر می زدند، به طوری که این ضربات با فاصله اندک از جلوی فرد مقابلشان رد می شد و شخص مقابل نیز حرکات دفاعی و عقب رونده آکروباتیک انجام می داد و سپس به طور ناگهانی این حرکات دفاعی به حرکات هجومی مبدل می شد.
تماشاچیان این تمرینات آوازهائی می خواندند، دست می زدند، و از نوعی ساز مخصوص کاسه ای شکل که فقط یک سیم داشت نیز در مراسم خود استفاده می نمودند. متن این آوازها در مورد زندگی شادتر و آزادی بود.
تاریخ ”کاپوریا“ دارای پایه و اساس نقلی و شفاهی می باشد. بنا بر این هیچ گونه جواب روشن و ساده ای برای این سؤال که ”کاپوریا“ از کجا و چگونه پدید آمده است؟ وجود ندارد.
به هر ترتیب حملات آلمانی ها بین سال های ۱۶۳۰ - ۱۶۲۴ موجب نابسامانی های موقت در مزارع و آسیاب های شکر برزیل گشت. این حملات به برده ها این فرصت را داد تا بتوانند بگریزند. با استفاده مناسب از جنگل ها یاطراف این بردگان خود را در آنها مستتر می کردند و با هم تشکیل مجامع کوچکی می دادند که از آنها با نام کولیمیوس (۱) یاد می شود. از لحاظ سیاسی و اجتماعی این مجامع همانند قبیله های آفریقائی شکل گرفت. رهبر کولیموس شاهی بود به نام گونگا زومبا (۲) که واژه بعدها به صورت مخفف به نام زامبی (۳) به کار رفت. این شاه یک ژنرال فوق العاده ای بود که به خاطر مهارت های دفاعی و پیروزی های متعدد در برابر پرتغالی ها، دارای شهرت و اعتبار گشته بود.
هنگامی که آلمان ها از کشور برزیل بیرون رانده شدند، صاحبان بردگان، افراد مسلحی را برای دستگیری مجدد بردگان فراری و نابودسازی کولیمبوس مأمور کردند. از آنجائی که این بردگان فراری سلاح کافی برای رویاروئی با مأموران را نداشتند، دریافتند که تنها راه دفاع از خود استفاده از دست و پایشان می باشد. آنها سبکی از دفاع شخصی را به وجود آوردند که توسط آن قادر بودند در مقابل سلاح گرم و انواع اسلحه مقاومت کنند. این سبک از جنگیدن (Capoeira de Angola ۴) نام گرفت. کاپوریا نام بیشه زاری بود که بردگان فراری در آنجا سنگر گرفتند و پناهگاه درست کرده بودند و این عقیده وجود دارد که اولین گروه بردگان که به برزیل برده شدند اهل آنگولا بودند.
در سال ۱۸۹۰ کاپوریا در برزیل ممنوع شناخته شد. تا سال ۱۹۲۸ کاپوریا در قانون جائی نداشت تا اینکه استاد بیمبا Lulu Regional Baiana Manoel dos Rais Machato را پایه گذاری نمود که ترکیبی از کاپویرا آنگولا و batuque (کاپویرای خیابانی) که بعدها به عنوان کاپویرای محلی شهرت یافت. در این مدت کاپویرا چیزی بیش از یک روش مبارزه نبود. کپویرا رسمیتی ملی یافت و کم کم تبدیل به کاپویرای امروزی یعنی یک رقص، یک ورزش، یک بازی و یک روش هنری در اظهار آزادی گردید.
کاپویرا به طور رسمی برای اولین بار در دهه ۱۹۷۰ به آمریکا وارد شد و در حال حاضر در شهرهای مختلف جهان تدریس می شود. ظاهر و حرکات چرخشی مرموز و جذاب کاپویرا به تماشاچیان نوعی احساس لذت و شیفتگی می دهد و نمادهای اتحاد احزاب و گروه ها و آزادی انفرادی موجود در آن رشد و بقای کاپویرا را در آینده تضمین می نماید.
۱) Quilombos
۲) Gunga - Zumba
۳) Zumbi
۴) کاپویرا از آنگولاماهنامه دنیای کاراته

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
امام جماعت بدون وضو؟؟ (آقای رائفی پور)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند