کویر نوردان ایران | تعبیرستان
کویر نوردان ایرانورزشیدانستنیها
×
بستن

کویر نوردان ایران

دکتر آلفونس گابریل
دکتر آلفونس گابریل در سال ۱۸۹۲ در اتریش بدنیا آمد .آلفونس یک پزشک جغرافیدان و جهانگرد بود که سفرهای متعددی به کویرهای ایران در سالهای ۱۹۲۷-۸ ،۱۹۳۳ و ۱۹۳۷ انجام داد.
حاصل این سفرها پنج کتاب است که معروفترین آنها "عبور از صحاری ایران" , "مارکوپولو در ایران " است که توسط دکتر پرویز رجبی به فارسی ترجمه شده است.
دکتر آلفونس گابریل کویرهای ایران را اینگونه تشریح می کند :
کویر کسی را که یکبار گرفتار افسونش شود دیگر هرگز رها نخواهد کرد.دکتر آلفونس گابریل در سال ۱۹۳۷ در اتریش دیده از جهان فربست .
سون هدین
ابعاد و پیچیدگی شخصیت سون هدین کاشف پرآوازه سوئدی، همطراز دامنه کشفیات اوست. کتابهای متعدد و پر شمار وی بارهای و بارها به زبانهای مختلف منتشر شده است.
سون هدین در سال ۱۸۶۵ در استکهلم و در میان خانواده ای گرم و صمیمی متولد شد. خانواده وی میهن پرست و وفادار به خاندان سلطنتی سوئد بود. هدین از کودکی به جغرافیا علاقمند بود و کشفیات کاشفین و ماجراجویان اواخر قرن ۱۹ را در شناسایی نواحی صحرایی، دریاهای یخ زده، فتح کوهها و کشف مسیر رودها و نفوذ به اعماق جنگلها، بدقت دنبال می کرد، و ناظر تکمیل حوزه های شناخت بشر از این سیاره ، در نقشه ها و کتابهای جغرافیایی بود.
او شاهد بود که کاشفین، همچون قهرمانان ملی به وطن باز می گردند. چراکه آنها با گشایش راههایی به سرزمینها جدید و ناشناخته، و معرفی آداب و رسوم ملل دوردست، امکان بهره بردای از منابع سرزمینهای دور را برای ملتهای خود به ارمغان می بردند. در آن زمان اغلب گروهای اکتشافی سوئدی متوجه قطب شمال بودند.
هنگامی که ۱۵ ساله بود به همراه خانواده و دیگر هموطنانش، بازگشت موفقیت آمیز نوردنسکی را به مناسبت عبور از سرزمینهای شمالی، جشن گرفته بودند، در آن هنگام تصمیم به کشف دنیا های ناشناخته گرفت و در این راه مطالعه جغرافیا و زندگینامه و خاطرات کاشفین را آغاز نمود. او در این راه هنر ترسیم نقشه های جغرافیایی و طراحی را در نوجوانی آموخت. وی بعدها گفت "کسی که در کودکی بداند که در میانسالی چه می خواهد همچون من انسان خوشبختی است."
هدین بیش از ۲۰ سال از عمر خویش را در صحراهای آسیا گذرانید، و طی این سالها، دور افتاده ترین نقاط صحراها و دشتهای آسیا را در نوردید و حاصل جستجوهای جسورانه خویش را در ۶۵ جلد کتاب و صدها گزارش علمی در شاخه های جغرافی، تاریخ و باستانشناسی به اطلاع جهانیان رسانید. همچنین اسناد سیاسی و اطلاعات استراتژیکی ذیقیمتی برای دولت متبوعش به ارمغان برد.
بخشی از مخارج سفرها و اردوکشی های طولانی و پر هزینه وی توسط خاندان سلطنتی سوئد تامین شد، و بخش دیگر را حق امتیاز چاپ کتابهایش و همچنین پاداشی که بابت شرکت در سمینار ها و جلسات آموزشی، که در کشورهای مختلف برای معرفی کشفیاتش برگزار شد، تشکیل می داد.
او همواره از همکاری و پشتیبانی اعضای خانواده خود بهره برد، بطوری که هرگز بدون کمک آنها نمی توانست مبادرت به انتشار انبوه کتاب و مقالات علمی بپردازد. سون هدین آزاد زیست، وی با وجود تحصیلات و اطلاعات وسیع در زمینه جغرافیا و شرق شناسی هرگز سمت و مسئولیت اداری یا دانشگاهی بر عهده نگرفت و بطور مستقل دامنه اکتشافات خود را گسترش داد. یافته ها و کشفیات او کم نظیر و ستودنی است. حمایت وی از آلمان نازی در طول جنگ جهانی دوم به شهرتش لطمه زد. وی همواره مورد ستایش فرماندهان آلمانی بود و آنها از نتایج اکتشافات وی در مشرق زمین، جهت شناسایی سرزمینهای دوردست آسیایی بهره مند می گردیدند.
ماركوپولو
نویسنده كتاب «ماركوپولو» در ایران «آلفونس گابریل» است كه آن را پرویز رجبی ترجمه و انتشارات اساطیر با همكاری مركز بین المللی گفت و گوی تمدن ها منتشر كرده است. ماركوپولو، جهانگرد ونیزی حدود ۷۰۰ سال پیش به چین سفر كرد و از نزدیكان خان مغول قوبلای قاآن، جانشین چنگیزخان شد و از طرف او مأموریت های سیاسی زیادی به اومحول گردید . ماركوی جوان سرانجام پس از ۱۷ سال اقامت در چین از سوی خان مغول مأموریت یافت، شاهزاده خانم مغول گوكاچین را كه برای ارغون خان پادشاه ایلخانان در ایران، در نظر گرفته بود به ایران برساند.
او برای این سفر مخاطره آمیز ۱۴ كشتی در اختیار داشت و ۶۰۰ نفر از همراهان پولو در این سفر دریایی كشته شدند. پولو سرانجام توانست با تأخیر طولانی، شاهزاده خانم مغول را صحیح و سالم به ایران برساند. قرار بود پولو پس از تحویل امانت گرانبهای خود مجددآً به چین باز گردد. ولی خبر مرگ ناگهانی خان مغول او را از قولی كه به خان داده بود رها كرد.
مسیر حركت ماركو، در ایران، از شمال به سمت جنوب بود. تبریز، نخستین شهر بزرگ ایران بود كه ماركو با آن روبه رو شد. ابهر، ساوه، قم، كاشان، یزد، كرمان ، جیرفت و طبس از جمله شهرهایی است كه در سفر نامه ی ماركوپولو و در مستندات تاریخی ، وضعیتشان در آن روزگار به تفصیل شرح داده شده است.
علی پارسا
علی پارسا متولد ۱۹۵۱ در تهران است. وی دوره متوسطه را در دبیرستان البرز گذراند و سپس تحصیلات عالیه را در دانشگاه صنعتی شریف به پایان رساند . علی پارسا جزو نادر افرادی است که توانسته اند از کویر ریگ جن به سلامت عبور کنند . ریگ جن قسمتی از کویر مرکزی ایران است که به دلیل دارا بودن باتلاقهای فراوان و عدم وجود چشمه های آب جزو صعب العبور ترین مناطق کویری جهان محسوب می شود .در دایره یی به شعاع پنجاه کیلومتر هیچ جنبده یی وجود ندارد اگر نفس را در سینه حبس کنی و اندیشه را در ذهن، عمیق ترین سکوت همه ی عمر را تجربه خواهی کرد گذشتگان معتقد بودند هر کس پا به این سرزمین نفرین شده بگذارد هرگز باز نخواهد گشت . سون هدین کویر نورد بزرگ سویدی ۲ بار عرض این کویر را طی کرد . خواندن شرح سفر وی در کتاب کویرهای ایران خالی از لطف نیست .
علی پارسا موفق شده است هفت بار از طول ریگ جن عبور کند . برای دیدن تصاویر این سفرهای پر مخاطره می توانید به وب سایت علی پارسا مراجعه کنید .
سید احمد رونقی
سید احمد رونقی متولد تیرماه ۱۳۵۸ در بیرجند استان خراسان جنوبی ( حاشیه شمالی كویر لوت )
▪ میزان تحصیلات : ریاضیات محض دانشگاه علوم پایه بیرجند
▪ شغل : مدیرعامل شركت معدنی نیماسنگ كویر – نماینده شبكه ملی غیردولتی زیست محیطی كشور در خراسان جنوبی
▪ متأهل دارای یك فرزند پسر بنام نیما هفت ماهه (دارای ركورد كوچكترین طبیعت گرد و كوهنورد خراسان جنوبی)
▪ نام همسر حكیمه محمدی فارغ التحصیل از دانشگاه بیرجند رشته زمین شناسی مهندس ناظر و شاغل در شركت معدنی خاراسنگ كه در بسیاری از برنامه های شناسایی از اعضاء فعال و همراه وفادار و همیشگی در سفرهای كویری تا قبل از قبول مسئولیت مادری ، بوده است .
▪ سوابق :
بنیانگزار تیم ماجراجویان صحرا در سال ۱۳۸۰ با هدف بسط و گسترش كویرنوردی و حمایت از علاقمندان به رشته های ورزش كویرنوردی ونجهیز تیم عملیاتی با ادوات فنی و پیشرفته ( خودرو بازسازی شده – موتورهای تریل – تجهیزات اقامتی – تجهیزات ماهواره ای – جی پی اس و نقشه های توپوگرافی و زمین شناختی و ....
▪ پیمایش قسمتهای مختلف كویر لوت : حاشیه شمالی و شرقی بصورت كامل از نهبندان تا شهداد و جیرفت تا كشیت در طی ده ها برنامه كویرنوردی پیاده ، با وسیله نقلیه دودیفرانسیل و موتورهای تریل – بازدید صدها روستای كویری در حاشیه كویر لوت و كویر مركزی ( نایبند – ده سلم – چاهك – حلوان - ماخونیك و ....) – حمله به قلب شنزار عظیم لوت در سال گذشته – گذر از دقهای نمكی طبس با شتر بمدت یك هفته ( حلوان – مصر ) در سال گذشته – پیمایش صدها مسیر در دل كویرهای ایران بصورت پیاده و سواره – دو مرتبه اسارت بدست اشرار – اجرای اولین همایش بین المللی كویرنوردی در قلعه زری با شركت سازمان ملل – اجرای متوالی سه همایش كویرنوردی در سالهای گذشته – طرح و مدیریت اولین همایش ملی كویرنوردی و جاذبه های گردشگری طبیعت كویر جهت پائیز سال جاری در خراسان جنوبی – اكتشاف چندین غاركویری از جمله غار اژدها با عمق ۴۵۰ متر و طول ۳ كیلومتر در سرایان و اولین اثر ملی – طبیعی شرق كشور – بازدید از كلوته ها و رود شور بهمراه پیتر اورمانس ماجراجوی هلندی – عكاسی و فیلم برداری از طبیعت و حیات وحش كویر لوت – برپایی تورهای متنوع گردشگری كویر با همكاری آژانسها و شركتهای معتبر جهانگردی و گردشگری كشور – تور لیدر و سرپرست ده ها برنامه كویرنوردی – سرپرست و برنامه ریز تمامی برنامه های ادونچر صحرانوردی در تیم عملیاتی – تحقیقاتی – شناسایی – اكتشافی شبكه زیست محیطی خراسان جنوبی – پیمایش قسمتهای زیادی از كویر نمك و دشت كویر در بجستان – گناباد – شمال منطقه طبس – عشق آباد و.... بهمراه شناسایی و پیمایش غار ژوراسیك در صد كیلومتری قلب دشت كویر – كشف اثر بی نظیر پل سنگی خضری در خراسان جنوبی و معرفی بعنوان دومین اثر ملی – طبیعی شرق كشور – بازدید از دقها ، نمكزارها ، شنزارها و... سایر دیدنیهای طبیعت كویر در قسمتهای مختلف كویر مركزی – دشت كویر و لوت – شناسایی و عكسبرداری چندین گونه كمیاب جانوری و گیاهی و زیستگاههای مربوط به آنها در كویر لوت
برنامه های آینده :
- تجهیز تیم عملیاتی شبكه استان با تجهیزات مورد نیاز از جمله كایت موتوردار – شبكه بی سیم – موتورهای چهارچرخ و .... با همكاری اسپانسرهای مختلف
- عبور از مركز ریگزار لوت واقع در جنوب نهبندان به مسافت ۷۰ كیلومتر زمستان سال جاری
- عبور از مسیر جدید در ریگ جن بصورت تركیبی با استفاده از موتور و ماشین و پیاده روی
- برش شمالی غربی - جنوب شرقی كویر مركزی از حلوان طبس به معلمان تركیبی با شتر و موتور و كایت موتوردار
- پیمایش كشیت به ده سلم برش جنوب غربی – شمال شرقی كویر لوت پیاده روی و موتور و شتر
- اجرای طرح اولین همایش كویرنوردی و جذابیتهای گردشگری طبیعت كویر در پائیز سال جاری
- همكاری با سایت كویرهای ایران در قسمت اجرایی برنامه های ادونچر كویرنوردی و برپایی تورهای متنوع و باكیفیت كویرنوردی علی الخصوص جهت گردشگران علاقمند خارجی ، همچنین ارتقاء كیفیت و تكمیل مطالب سایت در مسیر بهترین سایت كویر خاورمیانهکویر ایران

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
انباشه شدن گناه در قیامت (حجت الاسلام هاشمی نژاد)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند