ورزش هایی كه المپیكی نیستند | تعبیرستان
ورزش هایی كه المپیكی نیستندورزشیدانستنیها
×
بستن

ورزش هایی كه المپیكی نیستند

به غیر از فوتبال، بسكتبال، والیبال، هندبال، كشتی، بوكس و چند رشته ورزشی دیگر، با چه رشته هایی آشنایی داریم؟
اصولاً در جهان فقط چند رشته هستند كه با استقبال جهانی روبرو شده اند و در اخبار و گزارش های ورزشی به ندرت خبری از سایر رشته ها می شنویم.همه رشته های ورزشی معمولاً یا به صورت انفرادی و یا تیمی برگزار می شوند. ۷۵ رشته ورزشی در جهان وجود دارند كه به صورت تیمی برگزار می شوند.
به غیر از چند رشته تیمی كه در سراسر جهان شناخته شده هستند، بسیاری از رشته ها در سایر نقاط جهان اصلاً شناخته شده نیستند؛ ورزش هایی چون «كبدی» كه بیشتر در هندوستان رایج است و یا «گورودكی» كه در روسیه طرفداران دارد.در مورد ورزش های انفرادی، موضوع قدری بغرنج تر است. ۴۰ رشته ورزشی در جهان وجود دارد كه به صورت انفرادی انجام می شوند. در كنار آن رشته های ورزشی فكری مثل شطرنج، «اسكات»، «شوگی» و غیره نیز وجود دارند. علاوه بر این، ورزش های رزمی كه خود به چندین رشته تقسیم می شوند و همچنین ۱۰ رشته از ورزش های انفرادی كه با قدرت بدنی و یا بدنسازی سروكار دارند؛ مثل «زیبایی اندام»،«مچ زنی» و یا «پرتاب كنده درخت».
در پایان نیز می توان به ۱۳ رشته ورزشی انفرادی اشاره كرد كه با هوانوردی سروكار دارند؛ مثل چتر بازی.به راستی می توان گفت كه بازی های المپیك، جشن ورزشی ملل جهان است. در المپیك تابستانی، ۳۴ رشته ورزشی به رقابت گذاشته می شود كه می توان گفت همه این رشته ها به نوعی مخرج مشترك ملل جهان هستند.اما در المپیك زمستانی، تنها ۱۳ رشته به رقابت می پردازند.
جالب اینجا است كه جای بسیاری از كشورهای جهان در این رقابت ها خالی است. مثلاًكشورهای آفریقایی اصلاً دیده نشده كه در این رقابت ها حضور داشته باشند. دلیل آن هم روشن است، زیرا مردم كشوری كه ۸۰ درصد آن از صحرا تشكیل شده، هیچ آشنایی با ورزش زمستانی ندارند؛ بنابراین محدودیت های جغرافیایی در انجام یك رشته ورزشی بسیار مؤثر است اما علاقه مندی مردم به پیگیری و تماشای آن از طریق رسانه ها در عصر جهانی شدن، دیگر به محدودیت های جغرافیایی محدود نمی شود.
یكی از عناصر تعیین كننده در استقبال از یك رشته ورزشی، عنصر فرهنگی است اما هرچه عنصر فرهنگی در یك رشته ورزشی به یك منطقه جغرافیایی محدود شود، از احتمال جهانی شدن آن كاسته می شود. برای مثال «كشتی چوخه» كه تنها در بخشی هایی از ایران مرسوم است، هیچ گاه جزو بازی های المپیك قرار نخواهد گرفت. یكی دیگر ازعناصری كه می تواند در رشد یك رشته ورزشی در یك كشور تأثیر گذار باشد، موقعیت های خاص سیاسی و یا اجتماعی است. برای نمونه ورزش های رزمی تا قبل از انقلاب در ایران رواج چندانی نداشتند.
در این شرایط خاص سیاسی بود كه ورزش های رزمی رشد یافتند و حال حتی عناوین قهرمانی در سطح قاره و جهان را به خود اختصاص می دهند. رشد و رفاه اقتصادی عنصر دیگری است كه می تواند به عمومی شدن یك رشته ورزشی كمك نماید. تنیس در گذشته ها، ورزش ثروتمندان بود اما اكنون در بسیاری كشورها ، سطح رشد و رفاه عمومی به گونه ای است كه حتی در شهرستان های كوچك نیز امكان دسترسی به تأسیسات تنیس وجود دارد و همین گونه هم هست كه اشتفی گراف، بوریس بكر و یاآندره آغاسی از خانواده های اشرافی و ثروتمند برنخاسته اند. در بعضی مواقع نیز موفقیت انفرادی یك ورزشكار می تواند به موجی از علاقه مندی به یك رشته ورزشی در یك جامعه كمك برساند. وقتی «تیمور غیاثی» مدال طلای پرش ارتفاع رقابت های آسیایی تهران را بر گردن آویخت، حتی نوجوانان در كوچه و پس كوچه های شهرستان ها نیز دربازی های خود به پرش ارتفاع روی آوردند و بعد از موفقیت جهانی «گبر سلاسی»، اتیوپی نیز به جمع كشورهای مطرح در دو و میدانی پیوست اما باید اشاره كرد كه باز تولید چنین موفقیت هایی بدون وجود ساختارها و امكانات ورزشی بسیار دشوار است.روزنامه ابرار ورزشی

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
نماز تکراریه؟ (حجت الاسلام قرائتی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند