مهارت های اصلی در بسکتبال | تعبیرستان
مهارت های اصلی در بسکتبالورزشیدانستنیها
×
بستن

مهارت های اصلی در بسکتبال

هر ورزش، دارای یک سری حرکات و مهارت های اساسی است که با تسلط بر آنها می توان به نتیجه مطلوب دست یافت.
حرکات اساسی (Fundamentals/Techniques) یا تکنیک های ورزشی، به قابلیت فرد در اجراء حرکات گفته می شود که بر شیوه اجراء صحیح حرکت در شرایط آموزشی تأکید دارد. مهارت ها (Skills)، به قابلیت به کارگیری حرکات اساسی در شرایط مسابقه گفته می شود و یک ورزشکار باید قادر باشد تا در شرایط مختلف مسابقه و تحت فشار وارده از طرف حریف، بهترین حرکت را به اجراء درآورد. در ورزش های اجتماعی مانند بسکتبال، اجراء کار گروهی (تاکتیک) ممکن نیست مگر آنکه بازیکنان به خوبی قادر به اجراء مهارت ها باشند.
شوت کردن
پرتاب توپ به سمت حلقه را شوت می نامند. شوت ها از نظر کاربرد انواع مختلفی دارند.
شوت را به هر شکلی که فرد راحت باشد و نتیجه بهتری بگیرد، می توان انجام داد. اما استفاده از تکنیک صحیح، باعث موفقیت بیشتر می شود.
▪ انواع شوت عبارتند از:
شوت ثابت یک دست، شوت ثابت دو دست، شوت سه گام، شوت جفت، شوت هوک و شوت والیبالی.
پاس دادن و دریافت کردن
پاس دادن یعنی رد کردن توپ به بازیکن هم تیمی خود. پاس دادن و دریافت کردن، یکی از مهمترین حرکات اساسی در هر تاکتیک تیمی است.
براساس شرایط مختلف بازیکن مهاجم، بازیکنِ مدافع و تاکتیک تیمی، انواع مختلفی از پاس، مورد استفاده قرار می گیرد. در این مبحث به چند نوع بسیار رایج اشاره می شود که عبارتند از: پاس دو دست سینه به سینه یا مستقیم، پاس یک دست سینه و زمینی، پاس دو دست بالای سر، پاس بیسبالی، پاس دو دست زمینی، پاس هوک و پاس نزدیک یا دست به دست.
دفاع فردی
یکی از اصول اساسی بازی بسکتبال، مهارت دفاع فردی است. اجراء ماهرانه دفاع به افراد تیم امکان می دهد که تاکتیک های دفاع تیمی را به خوبی اجراء کنند.
براساس شرایط مختلف، انواع مختلفی از دفاع فردی به کار برده می شود که عبارتند از: دفاع بسته یا نزدیک Close -، دفاع از مهاجم دور از توپ یا دفاع باز Open - دفاع از پاس گیرنده یا دفاع از مسیر پاس Deny- و دفاع از بازیکن زیر حلقه Over play.
دریبل کردن
رد و بدل شدن توپ بین دست و زمین را دریبل گویند. این مهارت تنها وسیله حرکت بازیکن با توپ در زمین است.
کار با توپ
مهارت کار با توپ، به شیوه گرفتن توپ در تمام تکنیک های بسکتبال گفته می شود. هدف اصلی تمرینات آن آشنائی کامل فرد با وزن، قطر و اندازه های توپ است. یک مهاجم خوب باید در حین اجراء حرکات اساسی مانند شوت، پاس، دریبل، چرخش، تغییر مسیر و ریباند، قادر به حفظ و کنترل کامل توپ باشد. این امر ممکن نخواهد بود مگر با کسب مهارت در کار با توپ.
تعادل
در بازی بسکتبال به علت وجود سرعت زیاد در حرکات، توقف های ناگهانی، تغییر مسیرها و جابه جائی در جهت های مختلف، پرش ها و بسیاری از حرکات دیگر در حمله و دفاع، تأکید بر حفظ تعادل، مورد توجه اکثر مربیان است.
کاربرد مهارت تعادل
این مهارت، برای انجام تمام مهارت های بسکتبال ضروری است. مانند: تعادل در حرکت پای دفاع، تعادل در فرود بعد از ریباند، تعادل برای پرش شوت جفت، تعادل در هنگام پاس دادن و دریافت کردن و ...
مهارت تغییر مسیر
این حرکت از حرکات گول زننده ای است که مهاجمان با توپ و بدون توپ و حتی مدافعان می توانند از آن استفاده کنند.
مهارت چرخش
چرخش عبارت است از حرکت دورانی حول یک پا که می تواند بدون توپ یا با در اختیار داشتن توپ انجام شود. معمولاً چرخش ها براساس کاربردهای مختلف انواعی دارند که عبارتند از: چرخش خارجی outside turn چرخش داخلی inside turn و چرخش برگشتی revers turn که در حالت ساکن یا در حین دریبل اجراء می شود.مجله دانش ورزش

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
حق الناس از شهید هم گرفته میشه (آقای رائفی پور)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند