یائومینگ | تعبیرستان
یائومینگورزشیدانستنیها
×
بستن

یائومینگ

یائومینگ ستاره معروف و شاخص چینی ها در دنیای ورزش به ویژه بسکتبال بیش از آنکه یک مخلوق طبیعی باشد، کسی است که برخلاف میل خود به وادی این ورزش کشانده شده و سال ها تحت مطالعات و مراقبت های پزشکی بوده تا به اندازه لازم بلندقامت شود.
مطالب فوق قسمتی از مبحث جدیدی است که با عنوان Operation Yao Ming توسط ”بروک لارمر“ نویسنده سابق مجله نیویورک تألیف شده و احتمالاً جنجال تازه ای در مورد سیستم منسوخ سوسیالیسی ورزش چین در آستانه المپیک ۲۰۰۸ پکن ایجاد خواهد کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، نویسنده مدعی است بازیکن ۲۳۶ سانتی متری باشگاه هوستون راکتز آمریکا سال ها در سیستم طاقت فرسای مدارس ورزش چین که صدها هزار نفر از دوران کودکی باید مشقت های یک اردوگاه را در آن تحمل کنند، پرورش یافته است.
به اعتقاد لارمر، یائو که نخستین بازیکن موفق صادر شده از چین به دنیای بسکتبال است و مشهورترین فرد چینی در جهان شناخته می شود، محصول یک برنامه طاقت فرسا و منسوخ است که از هنگام شروع آن توسط ”مائوتسه دونگ“، از نیم قرن پیش تاکنون به ندرت تغییر کرده.
وی می گوید: یائو از یک سو بزرگترین سمبل تحولات مدرن چین و نماد تبلیغاتی است که می تواند بر فراز اقیانوس ها گام بردارد و نقش پل ارتباطی میان شرق و غرب را ایفاء کند و از سوی دیگر محصول همان سیستم منسوخی است که یکی از آخرین آثار باقیمانده از سوسیالیسم در چین به شمار می رود.
نویسنده مدعی است، تولد یائو از چند دهه قبل توسط سران کمونیست پیش بینی شده بود و از دو نسل قبل خانواده اش را تحت نظر داشتند تا نمادی به عنوان افتخار ملی، خود در ورزش بیافرینند.
وی سیستمی را تشریح می کند که در آن پزشکان به انواع مصنوعات پیش بینی کننده رشد مجهز هستند و می توانند با آزمایش استخوان و موی افراد، ورزشکاران آینده را شناسائی کنند.
”افزایش شمار بازیکنان بلندقامت که همواره بر میانگین قدی آنان افزوده می شود، اصلاً تصادفی نیست“. لارمر با ذکر این نکته می افزاید: یکی از اولین استعداد پایانی که از NBA به چین سفر کرده بود با مشاهده بیش از ۲۰ بازیکن بالای هفت فوت شگفت زده شد.
پدربزرگ پائو یکی از بلندقامت ترین مردان شانگهای بود که خیلی دیر برای ورود به بسکتبال کشف شد اما پسر او ”پائوژی یوآن“ که شش فوت قد داشت. به موقع وارد دنیای ورزش شد و سپس خانم ”فانگ فنگدی“ با قامت شش فوت که کاپیتان تیم زنان چین و یکی از نیروهای هول انگیز ارتش سرخ در طول انقلاب خونین فرهنگی بود، برای ازدواج با او انتخاب شد.
یوآن و فنگدی تحت سیستمی که رنگ و بوی تلاش های تعمدی برای دستکاری ژنتیکی را داشت و استفاده آن توسط نازی ها جنجال ساز شده بود، تشویق به ازدواج شدند.
لارمر ادامه می دهد: این ازدواج یک برنامه تولیدمثل دولتی نبود بلکه ناشی از علاقمندی مسئولان شهر شانگهای برای در کنار هم قرار گرفتن آنان به عنوان یک زوج بود، اما هنگامی که یائو متولد شد همه دست اندرکاران ورزش چنین می دانستند که او موجود منحصر به فردی خواهد بود.
بچه غولی که در سن هشت سالگی به میانگین قدی مردان چینی یعنی ۷/۵ فوت رسیده بود. با وجود مخالفت والدینش و نفرت قلبی خود از بسکتبال برای این ورزش انتخاب شد.
نویسنده نیوزویک مطلب را اینگونه ادامه می دهد: ”با وجود مخالفت والدین یائو برای ورود او به سیستمی که آنان را مجبور به ازدواج و تحمل برخی مشکلات کرده بود، انتخاب دیگری برایشان وجود نداشت. یائو حدود یک دهه از بسکتبال نفرت داشت و اصلاً خوب نبود“.
یائو هشت ساله. تمرینات سنگین و تکراری زیر نظر مربیان بسیار سختگیری را آغاز کرد که حتی از کوچکترین تشویق و تنوع مضایقه می کردند.
همچنین برنامه تغذیه مرموز و یکنواختی از سوی پزشکان برای او در نظر گرفته شد تا بر بلندای قامتش بیفزاید که همزمان با دوره رسوائی های پیاپی دوپینگ در چین بود.
نویسنده تصریح می کند: در مورد یائو من هیچ مدرک و شاهدی ندارم اما در آن مقطع زمانی (دهه ۹۰) انواع مواد و داروهای آزمایشگاهی برای افزایش توان و تحمل ورزشکاران چینی استفاده می شد.
”شاید کسی فکر کند که چین با افزایش قدرت اقتصادی - سیاسی و نظامی خود نیازی به ورزش نخواهد داشت اما ورزش چنان ابزار قابل نمایش و مهیجی برای ارتقاء جایگاه چین در عرصه بین الملل است و مردم این کشور چنان حس میهن پرستی دارند که فکر نمی کنم چشم پوشیدن از این عرصه (ورزش) امکان پذیر باشد“.
به اعتقاد لارمر ”کسب مدال های طلا به اعتیاد تبدیل شده است. چطور می توان عادتی را که به متن های آن رسیده ترک کرد؟“
”وانگ ژیژی“ یکی دیگر از اعضاء تیم ملی بسکتبال چین معروف به ”دیوار بزرگ“ بود که به NBA لیگ برتر بسکتبال باشگاه های آمریکا رفت اما به دلیل امتناع از بازگشت به پکن، تقبیح شد.
بسکتبال از کجا آغاز شد؟
ورزش بسکتبال در سال ۱۸۸۱ میلادی توسط آموزگاری به نام دکتر جیمز نایسمیت ابداع و در استادیوم اسپرینگ فیلد ماسا جوست به نمایش درآمد. در آن زمان به جای حلقه های گل از سبدهای مخصوص که به شکل زنبیل بودند استفاده می شد که توپ پس از گل شدن در درون آنها قرار می گرفت. که پس از هر بار گل شدن توپ را به وسیله نردبان از درون سبد بیرون می آوردند در جریان بازی قرار می دادند. هدف اصلی از ابداع چنین ورزشی ایجاد فعالیت در محیط سربسته ای در فصل زمستان بود تا ورزشکاران بتوانند در این فصل نیز فعالیت داشته و با ورزش، فرم بدنی و وضعیت جسمانی خود را در حد مطلوب حفظ نمایند.
به همین جهت تعداد بازیکنان نامحدود بود و هر دفعه می توانستند از هر تعداد دلخواه برای بازی استفاده نمایند که کم کم قوانینی برای انجام بازی و سایر قسمت ها وضع نمودند به طوری که تعداد بازیکنان هر طرف ۹ نفر تعیین گردید و سپس به ۷ نفر تقلیل یافت و بالاخره این تعداد به ۵ نفر تثبیت یافته است. هر بازیکن می توانست در موقع وقوع خط به جای کلیه بازیکنان تیم خود پرتب آزاد را انجام دهد.
هر تیم می توانست از شروع تا پایان بازی توپ را در زین خود به طور دلخواه نگهداری نماید. هر دفعه که توپ گل می شد بازی یا بین طرفین یا (جامپ بال) از وسط زمین ادامه می یافت. بازیکنان بلندقد می توانستند در نزدیک سبد قرار گیرند و توپ را به آرامی در سبد جای دهند (قانون سه ثانیه وجود نداشت) با اجراء مسابقاتی چند، زمینه تحول و پیشرفت بسکتبال را فراهم کردند لیکن بعد از جنگ جهانی اول (۱۹۱۸) بسکتبال ورزش رقابت آمیز و بزرگی نشد.
در آن ایام سعی شد توجه رؤسای مدارس و گردانندگان سازمان های ورزشی را به تعلیم و آموزش بسکتبال جلب نمایند. با این وجود و این همه تلاش مداوم و پی گیر تعلیم بسکتبال برای مربیان حالت جانبی داشت و اساساً فعالیت آنها در ورزش های رقابت آمیز دیگری مانند فوتبال آمریکائی متمرکز بود. چند سالی چنین وضعیتی ادامه داشت بعد از جنگ جهانی اول تدریجاً مربیان بسکتبال وضعیت ثابتی پیدا کردند و فعالیتشان موثر واقع شد و این ورزش شناخته گردید و به اروپا نیز کشیده شد.
در سال ۱۹۲۴ اولین مسابقات بین المللی بین تیم های بسکتبال فرانسه ایتالیا، انگلستان و آمریکا در پاریس برگزار گردید و از سال ۱۹۳۲ فدراسیون آماتوری بسکتبال در ژنو با نمایندگی چند کشور تشکیل شد و در مسابقات المپیک ۱۹۳۶ برای اولین بار ۲۳ کشور در مسابقات رسمی بسکتبال شرکت نمودند و آمریکا قهرمان المپیک گردید. امروز با اینکه ورزش بسکتبال یکی از سریعترین و پرطرفدارترین ورزش های جهان می باشد و بعضی از اصول آن نیز تغییر یافته ولی هنوز اصول اساسی آن مانند زمان دکتر نایسمیت که در سبدهای هلو انجام می گرفت به قهوه خود باقی است.
این ورزش توسط آقای فریدون شریف زاده به ایرانیان شناسانده شد و خدمات ارزنده ای برای پیشبرد ورزش بسکتبال انجام داد به طوری که برای اولین بار ایران در سال ۱۹۴۸ توانست در مسابقات المپیک لندن شرکت نمایند.مجله دانش ورزش

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
به زور همسرت را عوض نکن (حجت الاسلام شهاب مرادی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند