۱۰ حاشیه بزرگ تاریخ تنیس | تعبیرستان
۱۰ حاشیه بزرگ تاریخ تنیسورزشیدانستنیها
×
بستن

۱۰ حاشیه بزرگ تاریخ تنیس

۱. پله رشد، نیویورک ۱۹۷۷ ـ ۱۹۶۰
رقابت ”رنی ریچارد“ و ”ویرجینیا ودیش در بازی های جام (us open) به یکی از هیجان انگیزترین رقابت های تاریخ تبدیل شد.”ریچاردز“ از همان سال حرفه تنیس را در پیش گرفته و در رقابت های زنان به پیشرفت مطلوبی دست یافت. ریچارد آن بازی پرتب و تاب را به سود خود خاتمه داد آن هم در حالی که بارها در جریان بازی تا آستانه شکست پیش رفت. این موفقیت باعث رشد و ارتقاء وی شد. او در زندگی شخصی خود با مشکلات زیادی روبه رو شد. وی از ازدواج خود با تنیسورهای مطرح مرد جهان جزء شکست چیز دیگری نصیب نبرد؛ اما آنچه وی در آن بعداظهر نشان داد، در خاطره ها باقی ماند.
۲. زندگی و اتهام، ویمبلدون ۱۹۹۵
”جف تارانگو“ بازیکن سختکوشی بود و با اینکه او را با اتهامات مختلف روبه رو کردند، همواره خود را در سطح بالائی نگه داشت. ”تارانگو“ به شیوه خاص خود به ابزار احساسات هواداران، پاسخ می داد و همین امر به محبوبیتش کمک شایانی نمود. وی همواره در پاسخ به خبرنگاران مسائل عجیبی مطرح می نمود. به طور مثال یک بار گفت: ”شما فاسدترین رقابت روی زمین را تدارک دیده اید، من دیگر ادامه نخواهم داد!“ او به این شیوه اعتراض خود را به مسئولان برگزارکننده رقابت های گراند اسلم که به زعم او رشوه خواری می کردند، اعلام کرد. بعدها ”بندیک“ یکی از هواداران او در واکنش به حرف هایش گفت: ”اگر جف از دنیای تنیس وداع کند، این ورزش دچار خلاء خواهد شد!“
۳. به خانواده مک انرو توهین شد!
ملبورن ۱۹۹۰
شما نمی توانید هرگز ”مک انرو“ را فراموش کنید. ضربات او مرگبار بود، با این حال خاطره ای که در ملبورن ۹۰ ساخت، فراموش نشدنی است. رقابت وی با ”پرنفورس“ از آن جهت جالب توجه بود که حریف قبل از دیدار در لفافه به خانواده مک انرو توهین کرد. مک انرو پیروز شد و در پایان با خونسردی گفت: ”نمی توانم بگویم شگفت زده شدم. این یک حادثه طبیعی بود!“
۴. جوان محبوب، فلوریدا ۲۰۰۲
در رقابت های سال ۲۰۰۲ فلوریدا، یک بازیکن چنان سرویسی نواخت که سرعت آن هنوز مورد بحث است. صحبت از ”برت اونت“ است. کسی که ۲۲ سال تمام، در تنیس دوران درخشانی داشت. آنچه جلوه دیگری از این جام ساخت ۲۲ سرویس معیوب ۲ زن به نام های ”آنی کرامر“ و ”جنیفر هوپکینز“ بود.
۵. اشک های ریورا، کن ۱۹۲۶
شاید ”ریورا“ از محبوبترین شخصیت های تنیس فرانسه در زمان خود محسوب می شد. عده زیادی از هوادارانش او را در هر جائی تعقیب می کردند. رقابت وی در آن سال مقابل ”هلن ویلز“ آمریکائی داستان جالبی داشت. او با یک سرویس خوب بازی را به سود خود خاتمه داد، اما خط نگهدار انگلیسی صحت توپ را به چالش کشید. اشک های ”ریورا“ در خاطره ها باقی ماند. او پس از پایان دیدار گفت: ”به نحو تنفرآمیزی خوب بازی کردم!“ این زن مدت ها بعد تبدیل به سوژه اول مطبوعات و زن اول تنیس دنیا شد.
۶. آن فرصت آسان...
ویمبلدون ۱۹۲۱ ”تدتیلینگ“ یکی از کسانی بود که تاریخ تنیس را در مقاطعی خاص به سود بازنویسی کرد. بازی فینال مقابل ”برایان بیبی“ از آفریقای جنوبی برگزار شد و با نتایج ۶-۴، ۶-۱، ۱-۶، صفر-۶، و ۵-۷ به سود ”تیلینگ“ خاتمه یافت. درست است که ضربات با دست چپ ”تیلینگ“ مرگبار بود؛ اما مرد اهل آفریقای جنوبی چنان فرصت آسانی را برای پیروزی از دست داد که کمتر نظیر آن را در تاریخ تنیس به یاد داریم.
۷. داور بد، بخارست ۱۹۷۲
طبق نظر ”آرتور اشی“ در جریان دیدار ۲ تیم آمریکا و رومانی در فینال جام دیویس سال ۱۹۷۲ داور دچار اشتباه شد. آمریکا تنها یک دیدار به حریف واگذار کرد؛ اما ”اشی“ اعتقاد داشت داور در این دیدار دچار اشتباهات فاحشی شد. در آمریکا جو وحشتناکی وجود داشت؛ زیرا تمام مردم این کشور، داور را عامل بدشانسی آن روز قهرمانشان می دانستند، با این حال وقتی وی زمین و زمان را شکست داد و برنده شد، شهر از خوشحالی ترکید.
۸. مردی که عکس نمی انداخت
ویمبلدون ۱۹۸۵ در ویمبلدن سال ۱۹۸۵ اتفاقات عجیب و غریبی رخ داد. ”انی وایت“ جوان موفق تنیس دنیا قدرت را قبضه کرده بود. او داستان جالبی را رقم زد. ابتدا حاضر نبود برای معارفه بازی فینال عکسی به یادگار بیندازد. عکاسان با هزار زحمت موفق شدند او را به دام انداخته و عکسش را در آرشیو خود ضبط کنند. بازی آن روز به خاطر بارندگی موقف شد؛ اما او ناگهان هنگام شروع بازی فردا، لباس را از تن خارج کرده و از مسابقه انصراف داد! چرا؟ او گفت: ”فکر می کنم زیادی حرص مردم را درآوردم!“.
۹. نیروی زیاد، هوستون ۱۹۷۳
به نظر می رسید ”بیلی جان کینگ“ انرژی زیادی برای غلبه بر مارگارت کورت ۳۰ ساله (رقیب اصلی اش) صرف کرده است. ۳۰ هزار و ۴۷۲ نفر این مسابقه را تماشا کردند. آن بازی پرتب و تاب در نهایت با برتری کینگ حاصل شد. او با نتیجه ۴-۶، ۳-۶ و ۳-۶ حریف خود را از پای درآورد.
۱۰. کسی بستنی نمی خورد؟ رم ۱۹۶۳
فقط در رم امکان افتضاحاتی فجیع تر از آنچه همه ساله در ویمبلدون رخ می دهد، وجود دارد. هنگامی که تیم آمریکا مقابل ایتالیای میزبان، قرار گرفت، تماشاگران از دیدار استقبال چندانی به عمل نیاوردند. زمانی که قهرمان ایتالیائی سرویس خود را ۹ متر بیرون از خط فرود آورد، مشخص بود همه چیز حاکی از لوودگی و تمسخر است.”پیکارو“ قهرمان داستان از روح درندگی حریفش انتقاد کرد. او گفت: ”در جست وجوی پیروزی بودم، اما حریف سد راهم شد“. او را در پایان با بستنی در دست مشاهده کردیم که قصد داشت باقیمانده آن را به هواداران تعارف کند!
مرتضی یاسری نیاروزنامه ابرار ورزشی

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
پسر نوح به دست عیسی زنده شد
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند
  10 : 20  
  10 : 20