میان تنه قوی | تعبیرستان
میان تنه قویورزشیدانستنیها
×
بستن

میان تنه قوی

اگر تنها یک انتخاب برای نشان دادن ماهیچه ای بودن بدن پیش رو داشتم مطمئناً آن بخش عضلات شکم می بود. ورزیده گی عضلات شکم نمایانگر بسیار واضحی برای به اثبات رساندن سطح آمادگی بدن می باشد. البته برای داشتن یک شکم شش تکه، پائین بودن درصد چربی بدن یک امر واجب می باشد. بهرحال تمام این موارد ابتدا از پرورش و توسعه این عضلات سرمنشأ می گیرد. در دنیای بدنسازی می توان از چندین نفر که دارای عضلات شکم عالی بودند نام برد. برای مثال در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی محمد مکاوی مصری (Mohammad Makkawy)، تیئری پاستل (Thierry pastel) و در حال حاضر نیز می توان از احمد حیدر، دارم چالز و دکتسر جکسون به عنوان بدنسازانی که دارای عضلات شکم فوق العاده هستند نام برد. برای تمرین دادن عضلات شکم انتخاب های متفاوتی وجود دارد. باور بعضی از افراد بر این است که برای داشتن عضلات شکم ورزیده می بایست روزانه چند صد تا حرکت کرانچ اجراء کرد. در صورتی که گروه دیگر برای تمرین عضلات شکم همان رویه تمرین برای عضلات دیگر بدن یعنی اجراء تکرارهای کم و با وزنه که البته راه صحیحی نیز می باشد را توصیه می کنند.
برای رشد و توسعه کامل عضلات شکم می بایست تمام بخش های آن را با شدت لازمه مورد تمرین قرار داد. برای شروع، عضلات شکم را به چهار قسمت می نمائیم:
۱. بالای شکم (Upperabs)
۲. پائین شکم (Lowerabs)
۳. آبلیگ بیرونی (External obligues)
۴. عضلات دنده ای (Serratus magnus)
بالای شکم
شکم بر روی میز شیب دار
این حرکت به زعم اینکه جزء حرکات قدیمی به حساب می آید ولی با این وجود یکی از بهترین حرکات برای رشد و توسعه کامل و کلی عضلات شکم (بالای شکم و آبلیگ بیرونی می باشد) افرادی که به طور مداوم تنها حرکت کرانچ را برای تمرین عضلات شکم اجراء می کنند با اجراء این حرکت خیلی سریع به دشوار بود اجراء آن پی خواهند برد. با وجودی که انجام حرکت شکم بر روی میز شیب دار با نوع استاندارد آن باعث وارد شدن فشار زیاد بر روی قسمت کمر می شود و در نتیجه پهن تر شدن این بخش را به بار خواهد آورد ولی شما می توانید با لحاظ کردن تغییرات، کاری کنید که این حرکت تنها بر روی عضلات شکم فشار وارد سازد و کمر، بر روی میز شیب دار عضلات شکم را تحت فشار قرار می دهد. بدین ترتیب هرچه قدر شیب میز بیشتر باشد به همان نسبت اجراء حرکت دشوارتر خواهد شد. موقع اجراء این حرکت، برای رد کردن فشار از روی کمر تا حد ممکن پاها را از قسمت زانو خم کنید و حرکت را از قسمت بالای حرکت شروع کنید.
دست ها را در موقع اجراء حرکت در کنار سر نگه دارید. از گرفتن پشت سر و وارد کردن فشار بر روی سر به وسیله دست ها خودداری کنید چون بدین شکل فشار زیادی را بر روی عضلات گردن وارد می سازید. در صورت دشوار بودن این نوع از قرارگیری دست می توانید کف دست ها را بر روی سینه بگذارید و حرکت را انجام دهید. بخش پائین رفتن حرکت را به آرامی و با کنترل انجام داده ضمن اینکه در این وضعیت بالاتنه خود را به سمت جلو متمایل ساخته اید. هنگامی که بخش پائین پشت (کمر) با میز تماس حاصل کرد دوباره برگردید به سمت نقطه شروع حرکت.در صورتی که این حرکت را با فرم صحیح آن یعنی ریتم آرام حرکتی، حفظ فشار مستمر عضلانی اجراء کنید مطمئناً به دلیل مشکل بودن آن قادر نخواهید بود بیش از ۲۵ تکرار را در هر ست انجام دهید. من به شخصه در استفاده از وزنه اضافی در این حرکت اعتقاد ندارم چون وزنه اضافی باعث می شود که به بخش پائین عضله آبلیگ فشار بیشتری وارد شود و این بخش توسعه بیشتری وارد شود و این بخش توسعه بیشتری پیدا کند و در نتیجه کمر پهن تر شود. برای افزایش بازدهی این حرکت بهتر است که از ریتم اجراء آن کاست.همچنین در طول یک ست فشار مستمر را بر روی عضله حفظ کرد. برای این حرکت ۳ ست با حداکثر تکرار را اجراء کنید.
کرانچ
برای نسل کنونی این حرکت به نظر محبوبترین حرکت شکم می باشد. بر روی زمین به پشت دراز کشیده و تنها با جدا کردن، شانه ها از زمین و نزدیک کردن بالاتنه به سمت میان تنه حرکت را انجام می دهید. این حرکت یک حرکت با دامنه محدود می باشد همین محدودیت حرکتی باعث می شود که حرکت به صورت یک حرکت مختص برای عضلات بالای شکم و بدون درگیری عضلات آبلیگ در بیاید. ضمن اینکه از پهن شدن کمر نیز خبری نخواهد بود. برای مبتدی ها اجراء حرکت کرانچ به صورتی که پاها بر روی زمین قرار داشته باشند بسیار مؤثر می باشد ولی انواع گوناگونی از این حرکت وجود دارد که اجراء آنها به مراتب دشوارتر می باشد شیوه مورد علاقه من برای اجراء این حرکت بدین صورت است که بر روی یک میز به پشت دراز کشیده به صورتی که شانه ها و سرم خارج از میز قرار بگیرند و بدین ترتیب باعث می شود که کشش بیشتری بر روی عضلات شکم وارد شود و در نتیجه دامنه حرکت نیز افزایش یابد. دست هایم را در کنار سرم نگه می دارم و برای حفظ فشار بر روی عضلات شکم پاهایم را نیز با زاویه ۴۵ درجه به صورت خم بالا نگه می دارم به مرور زمان همین طور که اجراء حرکت کرانچ برایتان ساده تر شد می توانید برای افزایش فشار در موقع اجراء حرکت یک وزنه را در پشت سر نگه دارید از آنجائی که حرکت کرانچ یک حرکت مختص بالای شکم می باشد حتی با اضافه کردن وزنه نیز تنها این قسمت بالای عضلات شکم است که فشار بیشتری را متحمل می شود و فشار به هیچ عنوان بر روی قسمت کمر منتقل نخواهد شد. یک روش بسیار مؤثر برای اجراء حرکت با این شیوه اجراء حداکثر تکرار (حدود ۲۵ تا ۲۰) با وزنه و سپس انداختن وزنه بر روی زمین و ادامه دادن حرکت بدون وزنه تا خستگی نهائی عضله می باشد.
شکم به صورت نشسته با سیم کش
این حرکت نیز جزء حرکات با دامنه کوتاه و مناسب برای عضلات بالای شکم به حساب می آید روبه روی دستگاه سیم کش بر روی زمین زانو بزنید و سپس دستگیره طنابی مخصوص دستگاه سیم کش را با دو دست بگیرید و در حالتی که آرنج ها به هم نزدیک هستند، بالاتنه را به سمت جلو متمایل سازید و بدین ترتیب عضلات شکم را به صورت کامل منقبض سازید.دستگاه سیم کش این قابلیت را به شما می دهد که به یک فشار مستمر و یکنواخت در طول دامنه حرکت دست یابید. علی رغم کوتاه بودن دامنه حرکتی در این حرکت و فشار مستمر آن بر روی عضلات شکم نکته کلیدی برای دستیابی به حداکثر تأثیر حرکتی حفظ دامنه حرکت در وضعیت حداکثر فشار آن می باشد یعنی می بایست حرکت را در حدی محدود سازید که تنها فشار بر روی عضلات شکم نکته کلیدی برای دستیابی به حداکثر تأثیر حرکتی حفظ دامنه حرکت در وضعیت حداکثر فشار آن می باشد یعنی می بایست حرکت را در حدی محدود سازید که تنها فشار بر روی عضلات شکم را به صورت مستمر حس کنید. هیچ نیازی به افزایش طول دامنه حرکت در این نوع از حرکت نمی باشد چون بدین ترتیب به پهن شدن کمر منجر خواهد شد. برای این حرکت وزنه را طوری انتخاب کنید که بتوانید آن را برای حداکثر ۱۵ تا ۲۰ تکرار برای ۳ ست اجراء کنید.
پائین شکم
شکم به صورت آویزان از میله بارفیکس
این حرکت بهترین حرکت برای عضلات زیر شکم به حساب می آید. از میله بارفیکس آویزان شوید و پاها را کاملاً صاف در کنار هم نگه دارید و سپس از همان وضعیت پاها را با کنترل و با ریتم حرکتی ثابت به سمت بالا بیاورید و پس از رسیدن به نقطه قبل از موازی شدن پاها با زمین به آرامی و با کنترل آنها را به سمت پائین بیاورید به هیچ عنوان از تکنیک ضربه زدن برای بالا آوردن پاها به سمت بالا در این حرکت استفاده نکنید چون بدین ترتیب بر روی میله بارفیکس تاب خواهید خورد. پس از اینکه دیگر قادر نبودید این حرکت را به صورت پا صاف انجام دهید می توانید با خم کردن زانو آن را ادامه دهید.البته اجراء حرکت زیرا شکم با میله بارفیکس به صورت پا صاف باعث آمدن فشار روی کمر می شود و به همین خاطر افراد مبتدی بهتر است که از همان ابتدا شروع ست همان نوع زانو خم را اجراء کنند. جی کاتلر و میلوس سارلف دو بدنسازی هستند که همیشه این حرکت را در برنامه شکمشان اجراء می کنند. برای این حرکت ۳ ست، ۲۰ تا ۳۰ تکراری را اجراء کنید.
زیر شکم خلبانی
نحوه اجراء این حرکت شبیه به حرکت زیر شکم بارفیکس می باشد و تنها تفاوتی که دارد این است که در این حرکت نیازی به آویزان شدن از میله بارفیکس نیست و با قرار گرفتن در داخل دستگاه خلبانی آن را اجراء می کنید. به دلیل داشتن تکیه گاه در این دستگاه قسمت پشت از یک وضعیت استوارتری برخوردار خواهد شد. و به همین خاطر با تمرکز بیشتر بر روی عضلات شکم حرکت را می توان به صورت اختصاصی تر انجام داد. این نوع از اجراء حرکت به مراتب آسان تر از نوع آویزان از بارفیکس می باشد. پیشنهاد می شود که حرکت را به دلیل آسان بودن آن در آخر برنامه تمرینی و زمانی که عضلات شکم از قبل دچار خستگی شده اند اجراء کنید. ۳ ست، ۲۰ تا ۳۰ تکراری این حرکت را اجراء کنید.
کرانچ معکوس
این حرکت جزء حرکاتی است که به ندرت بدنسازها آن را اجراء می کنند ولی برای دوریان یتس قهرمان ۶ دوره مستمر المپیا این حرکت یک حرکت شماره یک برای عضلات زیر شکم بود. این حرکت یک حرکت عالی برای توسعه بخشی پائینی عضلات شکم به حساب می آید. برای اجراء صحیح این حرکت به تمرکز بالا و عضلات شکم قوی نیاز می باشد.بر روی میز به پشت دراز بکشید و از کنار میز را با کف دست ها برای حفظ تعادل بگیرید. پاها را به سمت بالا بیاورید و در حالت تقریباً عمود به زمین و اندکی آنها را از زانو خم کنید. سپس برای شروع حرکت در همان حالت تنها قسمت باسن را از روی میز بلند و پس از رسیدن به بالاترین نقطه حرکت آن را با کنترل و به آرامی برای وارد کردن حداکثر فشار بر روی عضلات زیر شکم پائین بیاورید و بلافاصله پس از رسیدن به نقطه شروع دوباره حرکت را ادامه دهید. در طول اجراء این حرکت هرگز به عضلات شکم اجازه ندهید که استراحت کنند و آنها را به صورت مداوم و پیوسته تحت فشار نگه دارید. اگر از درد کمر رنج می برید حتماً از اجراء این حرکت خودداری کنید. ۲ تا ۳ ست، ۲۵ تا ۳۰ تکراری این حرکت را اجراء کنید.
آبلیک بیرونی
این عضلات، عضلاتی هستند که روی قفسه سینه را می پوشانند و در دو طرف دیواره شکم قرار دارند و هنگامی که این عضلات به توسعه کامل دست یابند باعث می شوند عضلات شش تکه شکم سه بعدی تر و عضلانی تر به نظر برسند.رابی رابینسون و شاون ری به لحاظ توسعه کامل این عضلات فوق العاده بودند. به رغم اینکه برای ساختن بخش بالائی آبلیک بیرونی به زمان زیادی نیاز است ولی با این وجود نمی بایست این اشتباه را مرتکب شد که بخش پائینی آبلیک بیرونی را هم توسعه داد چون توسعه این بخش مساوی است با پهن تر شدن کمر و در نتیجه محو کردن فرم V شکل بدن. اکثر حرکات مربوط به بالا و پائین شکم بر روی این عضلات نیز تأثیرگذار می باشند. به خصوص در حرکت شکم بر روی میز شیب دار، کرانچ و کرانچ با سیم کش و زیر شکم بر روی میز شیب دار. ولی با تمام این تفاسیر حرکات بسیار کمی هستند که به صورت مستقیم بر روی این عضلات تأثیر گذارند.
کرانچ تناوبی (چپ و راست)
این حرکت به دلیل تغییر زاویه به صورت مستقیم عضلات آبلیک را تحت فشار قرار می دهد. به پشت بر روی زمین دراز و قسمت پائین پا (ساق) را بر روی میز تکیه بدهید. دست موافق را بر روی عضلات آبلیک قرار داده و دست مخالف پس از رسیدن به بالاترین و سپس مثل حرکت کرانچ و تنها با تفاوت و زاویه حرکت شانه ها را از زمین جدا کنید.پس از رسیدن به بالاترین نقطه حرکت و حفظ مکث ۲ ثانیه با کنترل و به آرامی به نقطه شروع حرکت بازگردید و به همین صورت حرکت را برای یک سمت اجراء کنید. پس از رسیدن به خستگی نهائی عضله، جهت حرکت را عوض کنید و برای قسمت مخالف نیز حداکثر تکرار را اجراء کنید. برای هر طرف دو تا ۳ ست. ۲۵ تکراری را اجراء کنید.
شکم به صورت آویزان از میله بارفیکس چرخشی
برای اینکه عضلات آبلیک را از زاویه دیگری تحت فشار قرار دهید این حرکت را اجراء کنید مثل حرکت شکم به صورت آویزان از میله بارفیکس و تنها با این تفاوت که در هر تکرار زانوها را به یک سمت بالا می آورید این حرکت را اجراء می کنید.این حرکت را به صورت تناوبی انجام دهید یعنی یکبار زانوها را به سمت چپ بالا آورده و پس از پائین بردن آنها برای تکرار بعد آن را به سمت راست بالا بیاورید. حرکت را با یک ریتم موزون و با کنترل اجراء کنید این حرکت جزء حرکاتی است که خیلی سریع از فرم صحیح اجراء آن خارج می شود.
بنابراین سعی کنید از تکنیک ضربه زدن و کمک گرفتن از بخش های دیگر بدن در این حرکت خودداری کنید ۲ تا ۳ ست ۱۵ تا ۲۰ تکراری برای توسعه این عضلات مناسب می باشد.
عضلات دنده ای (سراتوس)
این عضلات در قسمت زیر سینه و در بخش بیرونی آن قرار دارند. این عضلات کوتاه و ضخیم هنگامی که دست هاب بالای سر می رود کاملاً نمایان می شوند. این عضلات با اجراء انواع مختلف حرکت پول اور تحت فشار قرار می گیرند با وجودی که از این عضلات نمی توان به عنوان عضلات ناحیه شکم نام برد ولی با این وجود توسعه این عضلات به همراه عضلات آبلیک نقش به سزائی در هر چه بهتر به نظر رسیدن عضلات شش تکه شکم دارد.
پول اور با دمبل
من معمولاً این حرکت را در آخر برنامه تمرینی سینه اجراء می کنم. این حرکت یک حرکت عالی برای توسعه قسمت داخلی بالای سینه و توسعه قفسه سینه و در عین حال ضخیم کننده عضلات دنده ای می باشد. بر روی عرض میز به پشت تکیه کنید و با کف دو دست یک دمبل را در میان دست ها بگیرید و دمبل را از موقعیت بالای سینه به سمت پشت سر در حالتی که دست ها دارای اندکی زاویه در مفصل آرنج هستند به سمت پشت سر ببرید و توأماً عمل دم را نیز انجم دهید.پس از رسیدن به حداکثر کشش دوباره دمبل را به سمت بالا بیاورید. سعی کنید در طول دامنه حرکت پائین تنه را در وضعیت پائین نگه دارید. ۳ ست، ۱۰ تا ۱۲ تکراری این حرکت را انجام دهید.
کشش دست صاف از روبه رو
این حرکت نیز یکی از حرکات عالی برای توسعه عضلات دنده ای به حساب می آید. اکثر بدنسازها ترجیح می دهند این حرکت را در آخر برنامه تمرینی پشت (زیر بغل) اجراء کنند. این حرکت جزء معدود حرکاتی است که جلوبازو در آن درگیر نمی باشد و تنها بر روی عضلات لت فشار وارد می سازد.برای اجراء صحیح این حرکت روبه روی دستگاه سیم کش بایستید و از رو و با فاصله کمی بیشتر از عرضه شانه میله را در میان دست بگیرید و سپس با اندکی خم به آرنج دسته را از بالاترین نقطه تا روی ران پائین بیاورید. در بخش پائین حرکت عضلات را منقبض سازید و سپس با کنترل آن را به سمت بالا هدایت کنید.
اجراء ۲ تا ۳ ست، ۱۰ تا ۱۲ تکراری در آخر برنامه تمرینی پشت برای وارد کردن فشار به این عضلات کافی می باشد.
ماهیچه ای شدن
خیلی از افراد فکر می کنند که برای عضلانی شدن حتماً باید در کنار تمرینات طاقت فرسا رژیم زجرآور و سختی را نیز گرفت و یا توأماً از قرص ها و مکمل های معجزه آسا نیز برای رسیدن به یک بدن کاملاً فیت و ماهیچه ای بهره جست. فی الواقع دستیابی به یک بدن خوش فرم و ماهیچه ای تنها در ممارست و توجه به رژیم خلاصه می شود. بله برای رسیدن به یک بدن ماهیچه ای می بایست به نحو صحیح انتخاب غذا و اجراء تمرینات با کیفیت و منظم توجه کامل مبذول داشت. بنابراین روند کاهش درصد چربی بدن آنقدرها هم مشکل نمی باشد.در ادامه مطلب ۵ نکته آورده شده است که با اجراء آن دستیابی به یک بدن ماهیچه ای و خوش فرم آسان تر خواهد شد.
۱. روزانه یک گالن آب بنوشید
درست است که همه از این موضوع آگاه هستند ولی آیا به آن عمل می کنند؟ اشتباه نکنید منظور تنها آب خالص است و نه قهوه، چای، نوشابه و یا حتی آبمیوه. تمام نوشیدنی های فوق را با H۲O عوض کنید و نتیجه شگفت انگیز حاصله را مشاهده کنید. نوشیدن آب نه تنها باعث تسهیل خروج مواد سمی و آلوده از بدن می شود. بلکه باعث افزایش توانائی بدن در متابولیزه کردن سلول های چربی نیز می شود اگر میزان آب دریافتی روزانه را به یک و یک دوم گالن در روز برسانید وضعیت از این بهتر خواهد شد.
۲. تا حد ممکن سعی کنید غذاهای طبیعی میل کنید
از عوارض مصرف مکمل ها به صورت خودسرانه و بیش از مقدار معین شده آنها جداً خودداری کنید چون همانطور که می دانید مصرف اینگونه مواد در دراز مدت باعث ضعیف شدن سیستم هاضمه می شود که به تبع آن بیماری های بسیاری گریبان گیر فرد خواهد شد البته مکمل ها زمان و مقدار معین مصرفی دارند که می بایست همیشه از آن تبعیت کرد و صد البته باز هم آنها را به صورت تناوبی مصرف کرد. (یعنی برای مثال: دو ماه مصرف و ۲ هفته استراحت) بنابراین حتماً سعی کنید چیدمان برنامه غذائی خود را به وسیله مواد غذائی طبیعی مثل گوشت (انواع مختلف آن). تخم مرغ، میوه جات، سبزیجات، روغن گیاهی، غلات و حبوبات تکمیل نمائید.
۳. هر وعده غذایتان از یک نسبت صحیح برخوردار باشد
بهترین راه برای جلوگیری از سردرگمی در رژیم غذائی روزانه مصرف وعده های غذائی به صورت هر ۳ تا ۴ ساعت یکبار می باشد هر وعده غذائی می بایست از ۳ گروه مواد غذائی یعنی کربوهیدرات، پروتئین و چربی تشکیل شده باشد. از یک بشقاب، ۶۰ درصد آن را برای کربوهیدرات، ۳۰ درصد برای پروتئین و ۱۰ درصد برای چربی به عنوان پیمانه در هر وعده غذائی استفاده کنید.
۴. ضربان قلب خود را به میزان معین آن برسانید
اجراء تمرینات هوازی کلید ماهیچه ای شدن می باشد. سعی کنید تمرینات هوازی خود را در محدوده ۶۵ تا ۷۵ درصد حداکثر ضربان قلب و برای مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در هر جلسه ادامه دهید. اجراء تمرینات هوازی به صورت ۲ تا ۳ جلسه در هفته برای ماهیچه ای ماندن لازم می باشد. نحوه به دست آوردن حداکثر ضربان به شکل زیر می باشد:
حداکثر ضربان قلب = سن فرد ـ ۲۲۰
در هر دقیقه ۱۹۰ = ۳۰ ـ ۲۲۰
محدوده تمرینات هوازی برای یک فرد با سابقه ورزشی و بدون مشکل تنفسی در این محدوده می باشد
۱۲۳ = %۶۵ ٭ ۱۹۰
۱۴۲ = %۷۵ ٭ ۱۹۰
۵. از بین از اندازه تمرین کردن اجتناب کنید
وقتی صحبت به تمرین کردن در داخل می رسد کمتر همیشه به معنای بهتر می باشد هنگامی که یک شخص می آید و می گوید امروز ۲ ساعت در باشگاه تمرین کردم پیش خود به فرد می گوئیم یک ساعت و نیم بیشتر از حد معمول تمرین کرده ای من به شخصه در هر جلسه یک گروه از عضلات را تمرین می کنم و معمولاً هم تمرین بیشتر از ۳۰ دقیقه به طول نمی انجامد. البته در روز تمرین هوازی یک زمان مشخص هم برای تمرینات با وزنه در نظر می گیریم. به خاطر داشته باشید که ریکاوری کامل یک جزء مهم و لاینفک برای نتیجه گیری از تمرینات به شمار می آید. بنابراین هرگز سعی نکنید که با تمرین بیش از حد خود را مبتلا به عارضه تمرین بیش از حد بنمائید. اغلب افراد دلیل عدم نتیجه گیری را کم کار کردن تلقی می کنند به همین خاطر با افزایش زمان تمرین پیش خود فکر می کنند که راه درستی را جهت رفع اشکال پیش گرفته اند و از طرف دیگر هم می آیند و بر روی رژیم غذائیشان سخت گیرانه تر عمل می کنند و بدین ترتیب نتیجه ای معکوس را از آن خود می نمایند.پیروی از رژیم غذائی سخت راهی جزء برگشت به پرخوری نخواهد داشت. تمرینات طولانی مدت و با شدت راهی جزء خستگی و در نهایت آسیب دیدگی نخواهد داشت. موارد فوق تنها کاری که برای فرد انجام می دهند خستگی و احساس عدم رضایت و در نهایت دست کشیدن دائم از برنامه و رژیم غذائی خواهد بود.پیروی از یک برنامه مدون آنقدرها هم مشکل نمی باشد و تنها کاری که می بایست انجام داد انجام اصولی و صحیح موارد ذکر شده می باشد.


مجله دانش ورزش

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
مثالهای جالب برای قیامت (استاد قرائتی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند