پدر شنای ایران/استاد پرویز هدایت | تعبیرستان
پدر شنای ایران/استاد پرویز هدایتورزشیدانستنیها
×
بستن

پدر شنای ایران/استاد پرویز هدایت

قبل از گرفتن دیپلم مشغول کار معلمی شدند. در طی دوران دانشگاه نیز به تدریس مشغول بود. رشتهٔ اصلی ایشان فوتبال بود. دو سال پیش در شهر ری یک مسابقهٔ دوستانه بین باشگاه پرسپولیس و تیم منتخب شهر ری به پاس زحمات ایشان به عنوان پدر فوتبال در شهر ری برگزار شد. از شاگردان وی می توان به ناصر محمدخانی اشاره کرد.
شنا را از دوران نوجوانی شروع کردند و به تعلیم و تعلّم پرداختند. چون در آن زمان استخر سرپوشیده نبود فقط تابستان ها تدریس می کرد صبح ها بچه ها و بعدازظهرها بزرگسالان را آموزش می داد. و این اولین بار بود که تفکیک آموزش صورت می گرفت. در سال ۱۳۵۰ به مدت یک ماه شاگرد بریدر آلمانی شدند و مربیگری را آموخت و در آزمون آن، شاگرد اول گردیدند و با این پیروزی در سال ۵۶ عضو هیئت علمی دانشکدهٔ تربیت بدنی شدند.
در اوایل انقلاب در عین ناباوری به عنوان ریاست فدراسیون شنا انتخاب شد و جالب اینکه تمام آراء به ایشان داده شد. در دوران خدمت پُربار ایشان کلاً در دورهٔ ریاست فدراسیون شنا چهار سال عضو و هیئت رئیسه کنفدراسیون شنای آسیا (Solidarity = مشترک)، چهار سال عضو کمیتهٔ (آموزش) شنا آسیا دو دوره سرمربی و یک دوره سرپرست تیم ملی گردید. ایشان ۵ سال از زمان ریاست آقای هاشمی طباء با تشکیلات ورزشی کشور هیچ گونه همکاری نداشتند. استاد هدایت عاشق سمت معلمی هستند و آن را به همهٔ سمت ها ترجیح می دهند. مبنای کار ایشان در زمان مسئولیت هایشان تعمیم و گسترش شنا در سراسر کشور بود و برای شروع در دانشکدهٔ تربیت بدنی سرمایه گذاری کردند و پرورش مربی را آغاز نمودند. استاد در رابطه با عدم همکاری ایشان با سازمان تربیت بدنی می گویند: سن من توان نابه سامانی های ورزش را ندارد. استاد هدایت به خاطر معلمی در زمانی که ریاست فدراسیون را به عهده داشتند، حتی یک ریال هم به عنوان حقوق دریافت نکردند. از شاگردان استاد می توان به آقایان: تندنویس، حمید خداداد، دهخدا، محمد اقبالی، صالح نیا، رهنوی، ارشدی، نائینی، مداحی، بهرام، حاتمی، مهرزاد حمیدی، سجادی، امیرحسینی، دکتر گائینی، دکتر رمضانی، و آقای شیخ رضائی اشاره نمود. چون استاد هدایت بنیانگذار کلاس های مربیگری آموزشی (Coching) توسط معلمین در ایران بودند و در هیچ جای دنیا این کار انجام نمی شد، به ایشان لقب پدر شنای ایران را دادند. در حالی که در همه جا صحبت از کوچینگ بود ایدهٔ ایشان مربیگری آموزشی یعنی توسعه و گسترش بود استاد معتقد است دانشکدهٔ تربیت بدنی تغذیه کنندهٔ تشکیلات سازمان تربیت بدنی است و خیلی از مسئولین از فارغ التحصیلان این دانشکده هستند. سازمان باید مانند قبل از انقلاب به این دانشکده بودجه بدهد و همواره از این دانشکده حمایت کند. استاد در رابطه با همکاران دانشکده می گویند: در دانشکدهٔ ما آدم ضعیف وجود ندارد همگی در رشتهٔ خود واقعاً تبحّر دارند و بهترین و آگاه ترین انسان های ورزش هستند رابطهٔ من با استادان به گونه ای است که اگر یک روز آنها را نبینم احساس دلتنگی می کنم. حاصل ۴۲ سال سابقهٔ استاد در امر معلمی، تجربه است که به اعتقاد ایشان نتیجهٔ آن فقط سپید کردن مو است. استاد می گویند: عاقبت به خیری را لمس می کنم و در هر مکانی که می روم خیلی از شاگردانم را می بینم که به من احترام می گذارند و این برای من دارای ارزش می باشد. نظر استاد راجع به رابطهٔ استاد و شاگردی این است که در صمیمیت کامل باید رابطهٔ استاد و شاگردی حفظ شود. معلم هیچ توقعی از شاگرد ندارد. جز احترام! و در پایان اینکه به نظر استاد در آموزش نباید خشونت به خرج داد و با آرامش و فضایل انسانی خوب دانش را منتقل کرد.


Cتاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
سوره واقعه و گشایش روزی (استاد حسین انصاریان)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند
  10 : 20  
  10 : 20