بازنگری علمی زن و ورزش | تعبیرستان
بازنگری علمی زن و ورزشورزشیدانستنیها
×
بستن

بازنگری علمی زن و ورزش

از بدنسازی تا ژیمناستیك، از نرمش تا ورزش به معنی واقعی، همگی با گرایش های متفاوت تمرین های بدنی و پرورش جسم را دربرمی گیرد.
تا این زمان مرز مشخصی بین ورزش در اوقات فراغت و ورزش قهرمانی، بین ژیمناستیك و تمرین های بدنی وجود نداشته است. ضمن این كه هنوز نامفهوم است كه چرا در بعضی از ورزش ها از «بانوان» و در پاره ای دیگر از زنان نام برده می شود.
بازنگری تاریخی
در سال 1886 كتابی مستند با عنوان «ورزش بانوان» نوشته لئوپولدفون هایدبراند منتشر شد. این كتاب انواع ورزش های معمول آن زمان را تشریح می كند. پاتیناژ، اسكی، شنا، پاروزنی، قایقرانی، سواری، تیراندازی، شمشیربازی، ژیمناستیك، حركات بدنی، ماهیگیری، پیاده روی، كوه پیمایی و اتومبیلرانی. هریك از انواع ورزش ها با گذشته تاریخی خود و توصیف دقیق وسایل ورزشی و تكنیك هایش معرفی شده است. در این كتاب تلاش شده است تا ورزش در ابعاد گوناگون تجزیه و تحلیل و ارزیابی شود. ورزش چیزی فراتر از یك بازی است، اما كار محسوب نمی شود و تمام طبقات می توانند از آن بهره مند شوند. در تاریخ ورزش به توانمندی زنان اشارات جامعی داریم. در سال 1889 نخستین رقابت دوچرخه سواری بانوان در نیویورك برگزار شد.
در آلمان نیز در سال 1893 نخستین مسابقه دوچرخه سواری بانوان در «هالن زه» نزدیك برلین انجام شد و آن را یك واقعه ورزشی بزرگ نام نهادند. نفر اول این مسابقات یك انگشتر برلیان دریافت كرد.
در گذشته نیز مانند عصر حاضر شخصیت های اجتماعی انگیزه هایی برای اشاعه ورزش دوچرخه سواری بانوان فراهم می آورند. ازجمله این اشخاص بیش از همه ملكه الیزابت، پادشاه انگلیس و ملكه «ویلهلمینه» با استفاده از دوچرخه های جدید برای گردش های خود، موجب تشویق و ترغیب این ورزش بوده اند. زنان در مسابقه های پرش با اسكی نیز قابلیت خود را به اثبات رسانده اند. هااشتانگ نروژی در 12سالگی 5/14 متر و خانم لابرگ در سال 1910 مسافتی به طول 24متر را به راحتی پریده اند. آینتاولد از نروژ نیز یكی از اعجوبه های این رشته بوده است. در سال 1814 نخستین زن چترباز به نام الیزه گارنرین همه را به تعجب واداشت.
كوهپیمایی نیز از جمله ورزش هایی است كه اجازه آن را به راحتی به زنان نمی دادند. پزشكان همیشه به خانم ها درمورد این رشته اعلام خطر كرده اند، معذالك هزیت دوانگویل در سال 1838 در سن 44 سالگی قله مونبلان را فتح كرد. زنان به مرور وارد عرصه رقابت های قهرمانی شدند و موفقیت آنها باعث شد تا بحث تازه ای از اندیشه قهرمانی در جهان و بازی های المپیك گشوده شود. تقریبا تمامی پرسش هایی كه درباره تكامل عملكرد در ورزش قهرمانی زنان امروزه مطرح می شود و برای قهرمانان زن به همان اندازه برای دانشمندان و صاحب نظران اهمیت دارد، به نحوی به جنبه های روانی زنان بستگی دارد. ورزشكار بودن همیشه نوعی الگوی رفتاری ویژه مردان بوده و هنوز این گونه تعریف می شود.
برای قرن ها، فعالیت های ورزشی مختص مردان بود. به یاد بیاوریم كه تمامی زنان از ادامه مطلب...

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
بهشت فقط شراب و کباب نیست (حجت الاسلام عالی )
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند