ازن؛ از استریل کردن تا درمان | تعبیرستان
ازن؛ از استریل کردن تا درمانپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

ازن؛ از استریل کردن تا درمان

در این میان روش های جدید، کاربرد پرتو فرابنفش و گاز ازن که هر دو به طور طبیعی وظیفه پالایش محیط زیست را برعهده دارند، از ساده ترین و کارآمدترین
ازن؛ از استریل کردن تا درمان روش های ضدعفونی کننده در دنیا به شمار می روند و می تواند به خوبی میکروب ها، ویروس ها، قارچ ها و... را نابود کنند.
پرتو فرابنفش (Ultraviolet)
پرتو فرابنفش جزئی از طیف الکترومغناطیس نور خورشید است که بین اشعه ایکس و نور مرئی واقع شده و قابل رؤیت نیست. این پرتو با طول موجی بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ نانومتر به دسته های UV-C،UV-B،UV-A،Vacuum UV تقسیم می شود و هر یک کاربردهای مختلفی دارند که عبارت است از: باند UV-A به عنوان جاذب حشرات در حشره کش های برقی، UV-A در ترکیب با UV-B در لامپ هائی که برای رفع آفتاب سوختگی است، UV-C جهت ضدعفونی و استریل به کار می روند و در VacuumUV به علت شکست مولکولی ازن تولید می شود.
در بین طول موج های مختلف UV، طول موج ۲۵۴-۷/۲۵۳ نانومتر (UV-C) یک استریل کننده بی نهایت نیرومند است که قدرت آن ۱۶۰۰ بار بیشتر از نور خورشید در روز است، به همین دلیل پرتو استریل کننده نامیده شده و بیشترین اثر میکروب کشی را در از بین بردن میکروارگانیسم ها شامل باکتری ها، ویروس ها، اسپور قارچ ها، پروتوزوا، مخمرو جلبک در آب، هوا و سطوح دارد، زیرا در این طول موج رشته های وراثتی این موجودات به هم جوش خورده و قدرت تکثیر از آنها گرفته می شود و دلیل اینکه توصیه می گردد البسه خود را بعد از شستشو در مجاورت خورشید قرار دهید، تأثیر همین پرتو بر روی میکروارگانسیم ها است، لازم به ذکر است، ویروس بیماری سارس که مهمترین روش انتقال آن از طریق ترشحات بزاق و رطوبت است، تنها در معرض پرتو فرابنفش از بین می رود.امروزه پرتو فرابنفش جهت ضدعفونی و استریلیزاسیون آب و هوا کاربردهای بسیاری دارد و به عنوان یکی از بی خطرترین و نزدیک ترین روش ها به طبیعت شناخته شده است. از عمده مزایای پرتو فرابنفش به روش های شیمیائی یا درجه حرارت بالا، عدم تولید مواد باقیمانده است.
ازن (Ozone)
ازن (O۳) یا ”اکسیژن فعال“، شکل سه اتمی اکسیژن، گازی آبی رنگ، ناپایدار و به شدت واکنش پذیر، با یک رایحه کاملاً مشخص است که در دمای ۱۱۲- درجه سانتی گراد به صورت مایع، دمای ۱۹۳- به صورت جامد و آبی پررنگ است. به دلیل آبی بودن ازن در اتمسفر، آسمان آبی است. نام ازن از کلمه یونانی ozien که معنی بوئیدن می دهد، گرفته شده است.
خصوصیات ازن
ازن از نظر شیمیائی اکسیژنی با یک اتم بیشتر و از نظر الکتریکی، اکسیژنی با یک سطح انرژی بالاتر است که علت ناپایدار بودن ازن نسبت به اکسیژن وجود همین اتم اضافی اکسیژن است.
برطبق مطالعات الکترونی انجام شده بر روی مولکول مثلثی شکل ازن، زاویه پیوند میان سه اتم اکسیژن ۱۲۷ درجه است و ساختمان واقعی ازن یک هیبرید رزنانس است و اشکال رزنانسی هیچ الکترون آزادی را نشان نمی دهند.
ازن به عنوان اکسیدکننده قوی برای خنثی سازی باکتری ها، ویروس ها، بوهای بد، مزه بد آب، گرده گل و دود تنباکو، کپک ها، قارچ ها، تخم انگل و مواد شیمیائی موجود در هوائی که تنفس می کنیم یا آبی که می نوشیم، به کار برده می شود.
در واقع ازن یک پاک کننده بی نهایت نیرومند در طبیعت است (بدین معنی که در طول عمل تصفیه، مواد شیمیائی زیان آور تولید نمی کند) و به عنوان قوی ترین اکسیدکننده بعد از هیدروکسیل که ترکیبی از ازن با آب اکسیژنه است، شناخته شده است.
طول عمر ازن خیلی کوتاه است و بعد از عمل اکسیداسیون به شکل اصلی اش، اکسیژن برمی گردد، ازن ۳۱۲۵ بار سریع تر از کلرین، باکتری ها و ویروس ها را غیرفعال می کند و قدرت اکسیدکنندگی آن نسبت به کلرین ۵۰% بیشتر است، اما برخلاف کلرین، مواد شیمیائی زیان آوری را که سبب خشکی پوست، سوزش چشم و کم رنگ شدن لباس می شود، تولید نمی کند. در عین حال، تنها محصول تولید ازن، اکسیژن خالص است. EPA و FDA نیز توانائی ازن را در اکسید نمودن تمام پاتوژن های آبزی ۹۹۹۲/۹۹% بیان کرده اند.
عملکرد ازن با آلاینده ها
ازن به دلیل سنگین تر بودن نسبت به هوا به سمت پائین می آید و در این حین به علت تماس با میکروارگانیسم های هوازی، سومین اتم اکسیژن (باند ضعیف)، از مولکول ازن جدا شده و به آلودگی ها (مواد قابل اکسید) می چسبد و در اثر این تماس آنها را اکسید نموده و به ترکیبات ایمن تر تبدیل می نماید.
فعالیت کشنده بیولوژی ازن (biocidal)، نتیجه واکنش آن با باندهای دوگانه اسیدهای چرب است که در دیواره سلولی باکتری ها، غشاها و نیر پروتئین دیواره خارجی ویروس ها وجود دارد. عمل اکسیداسیون در باکتری ها موجب تغییر نفوذپذیری و نشت محتوای سلول به داخل مایع می شود. ازن به دیواره های سلولی حمله می کند و غشاء و اجزای ساختمانی فوقانی ارگانیسم ها را فرو می پاشد، به عبارت ساده تر الکترون های ناپایدار ازن سوراخ های میان غشاها را منفجر می کند. این پدیده به علت تجزیه سلول یا گسیختگی دیواره سلولی ویروس ها، باکتری ها، مخمرها و بافت غیرنرمال سلول ها رخ می دهد و بدین ترتیب با غیرفعال کردن آنزیم های میکروارگانیسم ها، آنها را نابود می کند.
ازن هیدروکربن های آلاینده را نیز ظرف مدت حداکثر ۲۰ دقیقه با اکسید نمودن از بین می برد. در واقع ازن، کربن مونواکساید، بنزین، کلراید، سولفور و بسیاری از آلاینده های دیگر را در اثر تماس اکسید نموده و بدین ترتیب موجب تمیز شدن هوا می شود (سیستم پاک کننده طبیعی بسیار قوی در محیط زیست).
به عنوان مثال، فرمالدئید با فرمول شیمیائی HCHO که در دود تنباکو، تخته چندلا، کابینت، مبلمان، فرش نو، پرده نو، کاغذ دیواری، office dividers، panelling، particleboard وجود دارد، در ترکیب با ازن به CO۲، آب و اکسیژن تبدیل می شود.
۲HCHO+۲۰۳ -------> CO۲+H۲O+O۲
فرمالیدئید+ازن --------> دی اکسیدکربن + آب + اکسیژن
اگر ازن در حین پائین آمدن با بخار آب تماس پیدا کند، آب اکسیژنه تولید می شود، به همین دلیل باران و برف دارای مقداری آب اکسیژنه طبیعی هستند و گیاهان با آب باران رشد بهتری را دارند.
عملکرد ازن بر روی فلزات
ازن می تواند در غلظت های خیلی بالا فلزات را اکسید کند، پس با رنگ یا جلا زدن، می توان آنها روی لاستیک طبیعی تأثیر بگذارد، اما لاستیک مصنوعی مقاومت خیلی بیشتری را نشان می دهد. از موادی که با ازن واکنش نمی دهند شامل شیشه، پلاستیک، تفلون، سیلیکون، طلا، stainless steel و kynar است، بنابراین ژنراتور ازن و تجهیزات جانبی آن بایستی از این مواد ساخته شده باشند.
مزایای استفاده از پرتو فرابنفش و گاز ازن نسبت به مواد شیمیائی
- قدرت مؤثر در ضدعفونی محیط و سطوح به طور همزمان،
- تأثیر فوری،
- عدم تولید محصولات جانبی زیان آور
- قابلیت پوشش دهی سطح وسیعی از مکان موردنظر.
پروسه تولید ازن
سه تکنولوژی عمده برای تولید ازن خالص وجود دارد: discharge Corona، Cold plasma و Ultrviolet Light.
۱. Ultraviole Light: با عبور هوا یا اکسیژن از میان لامپ ماوراءبنفش در طول موج ۱۹۰-۱۸۰ نانومتر، در اثر شکست مولکول های اکسیژن، ازن تولید می شود. این عمل قادر به تولید ازن از هوائی است که تنفس می کنیم. در واقع ازن طبیعی بدون وجود اکسیژن نمی تواند تولید شود، به همین دلیل ازن به عنوان اکسیژن فعال شده، آلوتروپ سه اتمی اکسیژن یا هوای خالص نیز اشاره شده است.
لازم به توضیح است ازن تولیدی خالص و بدون ترکیبات اکسیدهای نیتروژن است و استفاده از این روش از سال ۱۹۰۰ میلادی برای تولید ازن کاربرد داشته است.
سیستم های UV به میزان ۱ تا ۳ میکروگرم بر میلی لیتر ازن تولید می کنند که تنها برای پاکسازی هوا و تصفیه آب کاربرد دارد، زیرا لامپ فرابنفش نمی تواند مقدار غلظت ازن موردنیاز صنایع را تولید کند.
۲.Corona discharge: در این روش ازن به وسیله تیوبی با کاتد داغ که با صفحه آند احاطه شده است، تولید می شود. این روش غلظت بالائی از ازن را برای مصارف صنعتی تا ۱۴۰ میکروگرم بر میلی لیتر تولید می کند و بهترین روش تولید مقادیر بالای ازن است، لازم به ذکر است رعد و برق یک نمونه بارز تولید ازن به این روش به شمار می رود.
۳. Cold plasma: این تکنیک اختراع نیکلا تسلا Nikola Tesla است که از طریق اعمال ولتاژ بالا به تیوپ شیشه ای وکیوم شده با گازهای آلی (تخلیه الکتریکی گازهای آلی) تولید می گردد و میزان ۵۰ میکروگرم بر میلی لیتر ازن تولید می کند که مصارف پزشکی نیز دارد. ژنراتورهای ازنی که توسط نیکلا تسلا در سال ۱۹۲۰ اختراع شد، تا به امروز به طور مداوم در حال کار هستند.
درمان بیماری ها با ازن
اولین ژنراتور ازن توسط آلمانی ها در سال ۱۸۵۷ کامل شد و اولین گزارش کاربرد آن برای تصفیه خون به وسیله C.Lender در آلمان، سال ۱۸۷۰ دیده شد. مدارکی از کاربران ازن به عنوان ضدعفونی کننده از سال ۱۸۸۱ وجود دارد. در حال حاضر نیز بیش از ۱۶ کشور از این روش استفاده می کنند.بیشترین کاربرد ازن در کشور آلمان بوده است که بیش از ۷۰۰۰ دکتر در این زمینه فعالیت داشته و بیش ۱۲،۰۰۰،۰۰۰ نفر از زمان جنگ جهانی دوم تا به حال تحت درمان قرار گرفته اند. در حال حاضر پزشکان بسیاری در آمریکا، ازن تراپی را یک درمان قوی در مورد خیلی از بیماری های خطرناک می شناسند و در بیش از ۵ ایالت مشغول به استفاده از این روش هستند.امروزه با گذشت ۱۲۵ سال استفاده، ازن تراپی به عنوان یک روش معالجه مؤثر در کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا، روسیه، هلند، مجارستان، جمهوری چک، بلغارستان، کوبا، ژاپن، مکزیک و ۵ ایالت آمریکا شناخته شده است.
مراجع در دفتر ماهنامه محفوظ می باشد.
مهندس فرحناز ترابی ـ کارشناس مهندسی پزشکی


ماهنامه مهندسی پزشکی و علوم آزمایشگاهی

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
ارتباط با جنیان! (رائفی پور)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند