مراقبت و درمان مجروهان شیمیایی | تعبیرستان
مراقبت و درمان مجروهان شیمیاییپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

مراقبت و درمان مجروهان شیمیایی

تاریخچه سلاح های شیمیائی
استفاده از مواد شیمیائی جهت از بین بردن حیوانات موذی از زمان های بسیار قبل معمول بوده است و به مرور زمان با پیشرفت علم،
مراقبت و درمان مجروهان شیمیایی ترکیبات جدیدتری ساخته و به کار برده شده است ولی متأسفانه عده ای از این ترکیبات، مواد سمی خطرناکی ساخته اند که علیه انسان ها به کار می رود. اولین بار در سال ۱۹۱۲ پلیس فرانسه گاز اشک آور (اتیل برم استات) را برای دستگیری یک گروه گانگستر در کشور فرانسه به کار برد. در سال ۱۹۱۵ کشور آلمان گاز سمی hiothine را تهیه نمود و علاوه بر آن سم میکروبی بوتولونیوم را نیز تهیه کرد که در جنگ جهانی اول به کار گرفته شد. اولین سازنده سلاح های شیمیائی، کشور آلمان بود. ر سال ۱۹۳۶ پروفسور گرهارد شرایدر در آزمایشگاه خود گاز خطرناک جدید به نام تابون تهیه کرد و در سال های بعد گازهای سارین و سابون توسط او و همکارانش تهیه شد.
کشور ایتالیا گاز خردل را علیه سربازان چینی به کار برد و در سال ۱۹۵۲ آمریکا ماده سمی دی ـ اکس را ساخت. با وجود قرارداد کنفرانس ژنو در سال ۱۹۵۲ که استفاده از سلاح های شیمیائی را ممنوع کرد همچنان استفاده آنها ادامه داشت و رژیم عراق نیز برخلاف تمام مقررات بین المللی در سحرگاه نهم آگوست ۱۹۸۳ با کمال بی رحمی از سلاح های مخرب و مرگبار شیمیائی که حاوی گازهای سمی بود، استفاده کرد و مردم پیرانشهر در معرض چنین که حاوی گازهای سمی بود، استفاده کرد و مردم پیرانشهر در معرض چنین سلاح های مرگباری قرار گرفتند. همچنین در تاریخ های هفتم، نهم، دهم، سیزدهم و سی ام فروردین ماه و نیمه دوم اسفند ۶۳ رژیم عراق از این سلاح ها در جزیره مجنون و شرق دجله علیه رزمندگان دلیر کشورمان استفاده کرد.
▪ معرفی گازهای شیمیائی جنگی:
گازهای شیمیائی جنگی از نظر نوع اثرات به پنج گروه تقسیم می شوند.
۱. گازهای اشک آور (tear gases)
۲. گازهای عطسه آور (semutator)
۳. گازهای خفه کننده (asphyxiants)
۴. گازهای تاول زا (blister gases)
۵. گازهای عصبی (nerve gases)
گازهای اشک آور معمولاً طعم فلفل دارند. این گازها به علت تحریک شدید چشم موجب بروز اشک ریزش، اسپاسم پلک ها، ترس از نور و کوری موقت و منجر به سردرد و تحریک پوست می شوند و اختلال حاصل از آن موقت است و با شستشوی منظم از بین می رود.
گازهای عطسه آور از ترکیبات آرسنیک هستند و موجب تحریک مخاط بینی، عطسه، تحریک شدید حلق و گاهی سردرد و استفراغ می شوند و اثراتشان گذرا است.
در گازهای خفه کننده، ضایعات این گازها در دستگاه تنفسی است. به علت تحریک و سوزاندن مجاری تنفسی موجب ورم و التهاب مجاری تنفسی شده و منجر به نارسائی تنفس و مرگ می شود این گازها با ایجاد تورم و سوختگی جدار کیسه های هوائی سبب ورود خون و مخاط به جای هوا به آنها شده و مشکلات شدید تنفسی ایجاد می کنند.
پس از آلودگی محیط، علائم به صورت سرفه، عطسه و گرفتگی صدا ظاهر می شود و به تدریج به حالت خفگی در قفسه سینه و مشکلات شدید تنفسی می شود.
تحریک مخاط بینی به صورت اشک ریزش، سوزش بینی و آبریزش از بینی و سوزش حلق است. مهمترین این گازها عبارت است از: کلر، نیتروژه، استیل سولفوریک کلراید.
گازهای تاول زا به شکل مایع روغنی سنگین فرّار هستند و مانند ابر در هوا منتشر می شوند.
معروفترین آنها شامل گاز خردل، ازت خردل، لویزیت است.
گاز خردل: دی کلر و اتیل سولفاید ابتدا فقط بوی منحصر داشته و هیچ اثر تحریک ندارد در نتیجه منجر به آلودگی هرچه بیشتر می شود و از مشخصات آن ثبوت در محیط است و آثار سمی آن چند روز بعد ظهور می کند. اثرات سمی آن شامل آبریزش بینی، عطسه، قرمزی چشم، تورم ملتهمه، ایجاد تاول های بزرگ و آسیب رسانی به بافت است و در ریه باعث سرفه های خشک، از بین رفتن بافت کیسه های هوائی و پس از آن عفونت ریه می شود.
این گاز بر روی مغز استخوان نیز اثر دارد و سبب از بین رفتن سلول های مغز استخوان و بافت لنفاوی و کاهش گلبول های سفید خون که نقش دفاعی در بدن دارند می شود.
گازهای عصبی: مایعات بسیار سمی هستند و بخار بی رنگ و بی بو تولید می کنند. مهترین آنها گازهای مهارکننده کولین استراز است که سبب تحریک عمل غده های خودی بدن می شوند و باعث جریان یافتن بزاق، کند شدن ضربان قلب، استفراغ، اسهال، تعریق شدید پوست و گرفتگی عضلانی می شوند و در دستگاه تنفس وجود ادم ریه، قطع تنفس، نارسائی شدید تنفسی و مرگ را به دنبال خواهند داشت.
درمان اختصاصی شامل تزریق فوری دو میلی گرم آتروپین و تکرار آن هر ۲۰ دقیقه است تا علائم از بین برود. تزریق آمپول توگلوگولین، ۳ تا ۵ میلی گرم به ازاء هر کلیوگرم وزن و تکرار آن پس از نیم ساعت نیز روش درمانی دیگری است که به کار می رود.
▪ درمان های عمومی مجروحین گازهای شیمیائی
مراقبت های چشمی: شتشوی چشم با سرم فیزیولوژی ـ قطره آتروپین ۱% در هر دو چشم و تکرار آن هر ۶ ساعت و قطره سولفا استامید هر ۳ ساعت
مراقبت های پوستی: شستشوی سریع تاول ها و ضدعفونی و مراقبت از تاول
مراقبت هاس دستگاه تنفس
متأسفانه عوارض تنفسی ناشی از این گازها در صورت نجات فرد آسیب دیده بسیار مزمن و آزاردهنده است و پس از درمان در هنگام آسیب تا مدت ها و گاهی تا پایان عمر نیاز مراقبت دارد. مراقبت های زمان حادثه عبارت است از: دهان شویه یا سرم فیزیولوژی، خارج کردن ترشحات حلق و دهان، استفاده از دستگاه های بخور، تجویز اکسیژن برحسب نیاز و استفاده از آنتی هیستامین در صورت انقباض مسیرهای هوائی استفاده از کورتون.
این مجروحین جنگی به علت ابتلا به عفونت های ریه در معرض نارسائی و مشکلات تنفسی قرار دارند به طوری که اکنون پس از گذشت سال ها از جنگ تحمیلی عده ای از آنان به دلیل همین عوارض به درجه رفیع شهات نائل می شوند. مراقبت دقیق و کافی از بیماران در منزل و یا آسایشگاه ها می تواند به راحتی و بهبود آنها کمک کند. توجه به وضعیت دستگاه تنفسی، بررسی و انجام آزمایش های لازم و در صورت عفونت، درمان سریع و به موقع با آنتی بیوتیک های مناسب، عدم قرار گرفتن در معرض هوای آلوده و استفاده از اکسیژن و هوای مرطوب در بهبود کیفیت زندگی آنان مؤثر است.
▪ عوارض خونی
گازهای شیمیائی بر مغز استخوان اثر کرده و سبب کاهش فعالیت آن و با تغییرات اساسی در سلول های بنیادی خون ساز می شوند. انجام آزمایش شمارش سلول های خونی در جانبازان شیمیائی نشان دهنده مشکلات خونی و کاهش شدید گلبول های سفید است به طوری که مقاومت در برابر عفونت کم می شود که باید اقدامات حمایتی لازم صورت گیرد. فرد نباید در معرض افراد آلوده، بیمار و سرماخورده قرار گیرد و در نهایت عامل بهداشت فردی و استفاده از وسایل شخصی مخصوص به خود فرد الزامی است.
بنابر پژوهش های انجام شده بر روی مجروحان شیمیائی جنگ جهانی اول، تا ۸۰% آنها دچار عوارض ریوی و سرطان ریه و پرده جنب شده بودند و سرطان های ریه در تعدادی از آنان دیده شده است.
این گازهای شیمیائی به علت جهش های ژنتیکی که ایجاد می کنند سبب ایجاد تغییر در سلول های بدن شده و حالت سرطان زائی دارند. همچنین با ایجاد تغییر در سلول های جنسی می توانند بر نسل بعد نیز تأثیرگذار باشند. متأسفانه در ایران نیز بسیاری از مجروحین شیمیائی دچار مشکلات شدید جسمی هستند و با وجود انجام درمان های لازم، به درجه رفیع شهادت نائل می شوند.


مجله درد

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
لاغری شکم بانوان با طب سنتی (استاد خیراندیش)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند