پالس اکسی متری نوین | تعبیرستان
پالس اکسی متری نوینپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

پالس اکسی متری نوین

تاریخچه پالس اكسیمتری
▪ ۱۹۳۵ ) Matthes اولین اندازه گیر اشباع اكسیژن گوشی را با فیلترهای قرمز و سبز ابداع نمود،
▪ ۱۹۴۲ ) Milikan روش
پالس اکسی متری نوین اشباع اكسیژن خون نوری را اختراع و اكسیمتر نامید،
▪ ۱۹۴۹ ) Wood كپسول فشار را برای كسب اشباع اكسیژن خالص اضافه نمود،
▪ ۱۹۶۴ ) Shaw در شركت HP اولین اكسیمتر گوشی را با استفاده از هشت طول موج ساخت،
▪ ۱۹۸۱ ) Aoyagi در سال ۱۹۷۲ اولین پالس اكسیمتری مرسوم را با توجه به نرخ جذب نورهای قرمز و ماورا قرمز بر مبنای مولفه ضربان موجود در محل اندازه گیری اختراع نمود سپس BIOX/Ohmeda در سال ۱۹۸۲ و Nellcore در سال ۱۹۸۳ آنرا تجاری نمودند و
▪ ۱۹۹۶ ) در سال ۱۹۸۹ Kiani و Diab در شركت ماسیمو استخراج سیگنال پالس اكسیمتری مبتنی بر فیلترهای Adaptive، DSt و موتورهای موازی جدا كننده سیگنال شریانی از نویز را ابداع نمودند. با این روش اكسیمتر می توانست سیگنالهای مریض را در حالتهای حركت و دامنه ضعیف دقیقا استخراج نماید.Masimo SET در سال ۱۹۹۶ روانه بازارهای بین المللی گردید.
درباره ماسیمو
شركت ماسیمو، ابداع كننده پالس اكسیمتری مقاوم در برابر حركت و Low Perfusion ( دامنه سیگنال ضعیف) است كه فنآوری های پیشرفته پردازش سیگنال های پزشكی و محصولات پایش علائم حیاتی بیمار بصورت غیر تهاجمی را بنیان نهاده است و مجوز همگی آنها صادر شده و وارد بازار شده است. ماسیمو در سال ۱۹۸۹، فنآوری استخراج سیگنال پالس اكسیمتری ماسیمو،( Masimo Signal Extraction Technology) Masimo SET®، رویه بنیادی جدیدی، فرای فنآوریهای پالس اكسیمتری مرسوم را ارائه نمود. بیش از ۶۰ تحقیق منتشر شده مستقل اثبات می نماید كه Masimo SET در واقع بر محدودیتهای دقت اندازه گیری میزان اشباع اكسیژن خون شریانی و اندازه گیری نرخ ضربان پالس اكسیمترهای مرسوم در حالی كه بیمار حركت دارد یا در حالت Low Perfusion قرار دارد، فائق آمده است.
امروز ماسیمو مجوز استفاده از فنآوری استخراج سیگنال پالس اكسیمتری خود را به بیش از ۳۵ تامین كننده بین المللی سیستمهای مانیتورینگ بیمار كه بیش از ۶۰% پالس اكسیمتریهای دنیا را تامین می كنند، داده است.كاهش هزینه های مراقبت از بیمار و ارتقاء و بهبود خروجیهای دریافتی از بیمار با ارائه مونیتورینگ غیر تهاجمی در كاربردها و مكانهای جدید هدف غائی ماسیمو است.
فنآوری Masimo SET
فنآوری Masimo SET یك روش بنیادی مشخص از جمع آوری، تحلیل و گزارش نرخ پالس و میزان اشباع اكسیژن شریانی است كه با تركیب الگوریتمهای تحلیل سیگنال متعلق به ماسیمو و فنآوریهای سنسور ابداع شده، فنآوری Masimo SET فیلترهای وفقی را قادر ساخته است تا برای گزارش دقیق فیزیولوژی انسان به صورت زمان-واقع كار كنند.
سیستمهای پالس اكسیمتری Masimo SET اساسا به منظور رفع مشكلات حركت، low perfusion و وضعیتهای سیگنال به نویز بسیار ضعیف ( به طور عمده ادامه كاربرد پالس اكسیمتری در حركت زیاد، سیگنال ضعیف و محیطهای با نویز زیاد) طراحی شده است.
موتورهای موازی SPO۲ Masimo SET
Masimo SET از فیلترهای وفقی، DST، FSTو SST، در حالت تحلیل موازی بهره می گیرد (ثبت شده توسط شركت ماسیمو). چهار الگوریتم منحصر به فرد ماسیمو به همراه الگوریتم مرسوم نور قرمز و مادون قرمز، امتیاز خاص بودن، حساسیت و صحت بی سابقه را در اختیار ماسیمو گذاشته است. اطلاعات بیمار به همگی الگوریتمها داده میشود. قدرت منحصر به فرد هر الگوریتم، تاثیرگذار است تا در تمامی حالات بیمار دقت اندازه گیری مورد اطمینان باشد. قدرتمندترین الگوریتم Masimo SET، DST است.
به طور كلی تمامی الگوریتمها بر مبنای فرضیات پایه ریزی می شود و فرضیات بیشتر برابر است با الگوریتم ضعیفتر. داشتن تنها یك فرضیه كه خون سرخرگی اكسیژن تركیبی بیشتری نسبت به خون سیاهرگی دارد DST را قدرتمندترین الگوریتم پالس اكسیمتری ساخته است.
چه چیزی ماسیمو را از سایر پالس اكسیمتری های مرسوم متمایز می سازد؟
پالس اكسیمتری های مرسوم فرض می كند كه خون شریانی تنها خون در حال حركت (ضربان) در محل اندازه گیری است. در زمان حركت بیمار، خون سیاهرگی نیز حركت دارد، همان نكته ای كه باعث می شود پالس اكسیمتری های مرسوم اشتباه نماید برای اینكه آنها نمیتواند مابین خون سرخرگی و سیاهرگی تفاوتی قائل شود. تحلیلگر سیگنال Masimo SET سیگنال خون سیاهرگی را شناسایی و جداسازی می نماید و با استفاده از فیلترهای وفقی، نویز را حذف و سیگنال سرخرگی را استخراج می نماید. سپس اكسیژن اشباع شده صحیح و نرخ ضربان را اعلام می نماید.
پالس اكسیمتری های مرسوم در شرایط زیر مونیتورینگ غیر دقیق و از دست دادن سیگنال صحیح را دارد:
▪ حركت بیمار یا جابجایی،
▪ Low perfusion (دامنه سیگنال كم)،
▪ نور محیط زیاد و
▪ تداخل تجهیزات جراحی الكترونیك.
پالس اكسیمتری Masimo SET در مواردی كه پالس اكسیمتری های مرسوم نمی توانند عمل كند، دقت فراوانی دارد. بیش از ۵۰ مطالعه بالینی و ارائه شده در جوامع بزرگ بین المللی و مطالعات بی شمار دیگر در حال پیشرفت، بیش از هر چیز عملكرد بسیار بالای پالس اكسیمتری Masimo SET را نوشته است. بدعت گذاری های تكنیكی كه پایه سیستم پالس اكسیمتری Masimo SET و سنسورهای Masimo LNOP با حدود ۱۷۰ پتنت ثبت شده قابل ردیابی است.
۵ استاندارد طلائی در پالس اكسیمتری
۱) Masimo Set
۲) Fast Sat
۳) Signal IQ
۴) Perfusion Index و Perfusion Index with Trending Capability
۵) ۳D Alarm System
Masimo Set مشخصا استاندارد طلایی در پالس اكسیمتری به ویژه در شرایط قابل رقابت حركت بیمار و low perfusion است. در ۱۰ سال گذشته بیش از ۹۰ مطالعه مستقل بی طرف منتشر شده است كه همگی به غیر از یكی نتیجه گرفته اند كه Masimo SET نسبت به سایر پالس اكسیمتری ها در سطح بسیار بالاتری قرار دارد.
Nitin Shah، Laverne Estanol، از مراكز درمانی Long Beach VA و UC Irvine كالیفرنیا آمریكا، نرخ خطا و زمانهای پوشش پالس اكسیمتری های نسل جدید در طی حركت و low perfusion در داوطلبان. مجله بیهوشی سال ۲۰۰۶.
نتایج تست كلینیكی
Masimo SET از سال ۱۹۹۴ با بیش از ۵۰ مطالعه كلینیكی صحه گذاری شده است. در زیر نتایج آخرین مطالعات را می بینید.
مطالعات بالینی (NICU)
مطالعات كلینیكی مستقل نشان می دهد كه ماسیمو رهبر و مقدم فنآوری SPO۲ دنیا است. ماسیمو از سایر پالس اكسیمتر ها در عملكرد صحیح زمان حركت بیمار یا جابجایی و در بیماران با low perfusion و وضعیتهای مشكل سبقت گرفته است.امیرارسلان مرشدیان
مدیر تحقیقات شركت پویندگان راه سعادت
جوایز اخذ شده توسط ماسیمو
جوایز زیر توسط شركت ماسیمو كسب شده است جهت مطالعه به آدرس http://www.masimo.com/awards/index.htm مراجعه نمایید.
STA Excellence in Technology Innovation Award
SCCM Technology Excellence Award
Frost & Sullivan Market Engineering Competitive Strategy Award
AEA ۲۰۰۰ High Tech Award Winner- Outstanding Medical Device Company
Medical Design Excellence Award for Radical™ Signal Extraction Pulse Oximeter
Audie Lewis Mark of Excellence Award
AEA Innovative Product/Technology Award
The Huntington&#۰۳۹;s Disease Society of America Distinguished Leadership Award
Frost & Sullivan Product Quality Leadership Award
March of Dimes Excellence in Leadership Award
Frost & Sullivan New Standard of Care in Patient Monitoring Award
Frost & Sullivan Patient Monitoring Technology of The Year Award
Platinum "ABBY" Award --Adaptive Business Leaders Innovations in Healthcare Award MD & DI ۱۰۰ Notable People in Medical Device Industry awarded to Joe Kiani
The Forum for Corporate Directors -- Director of the Year for Corporate Growth
Deloitte & Touche ۲۰۰۴ Technology Fast ۵۰, Orange County
SDSU ۲۰۰۵ Monty Award
۲۰۰۶ Application of Technology Award
Deloitte & Touche ۲۰۰۵ Technology Fast ۵۰, Orange County
Orange County Business Journal Excellence in Entrepreneurship Award
ipIQ Advance ۲۰۰۶ Medical Devices Patent Scorecard™
AEA ۲۰۰۵ High Tech Award Winner - Medical Technology Award
http://www.masimo.com/partners/index.htm
برای كسب اطلاعات بیشتر در خصوص DST به آدرس http://www.masimo.com/pdf/technology/LAB۱۰۳۵M.pdf مراجعه نمایید.
در این مقاله تنها مورد اول شرح داده شده است جهت مطالعه ۴ مورد دیگر و توضیحات آنها به آدرس http://www.masimo.com/technology/v۵.htm مراجعه نمایید.
مجله مهندسی پزشکی و تجهیزات آزمایشگاهی

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
دختر بچه بغل حاج آقا پناهیان (حجت الاسلام پناهیان)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند