آندوسکوپی دیگر ترسناک نیست | تعبیرستان
آندوسکوپی دیگر ترسناک نیستپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

آندوسکوپی دیگر ترسناک نیست

پیشرفت های اخیری که در روش های آندوسکوپی دستگاه گوارش دیده می شود، توانایی های تشخیصی و درمانی متخصصان گوارش را بالا برده است. از سویی، کاملا مشخص است که
آندوسکوپی دیگر ترسناک نیست تحمل کافی بیمار برای انجام موفقیت آمیز یک آزمون ایمن و همکاری وی برای پیگیری بعدی بیماری و درمان کامل و با نتیجه مناسب، لازم است. به همین دلیل آندوسکوپیست ها انواع داروهای سداتیو و آنالژزیک را برای انجام بهتر آزمون و راحتی بیشتر بیمار در حین انجام آندوسکوپی امتحان می کنند...
امروزه بیشترین توجه روی انتخاب رژیم دارویی مناسب برای آرام سازی بیمار و پایش کافی آنها در طی انجام آزمون است. به تازگی فعالیت هایی برای تعیین اینکه کدام بیماران و چه روش هایی به آرام سازی عمقیق تر نیاز دارند تا شرایط ایده آلی از درمان به دست آید، انجام می شود. در نهایت، ساخت وسایل تشخیصی خاصی که بیشتر از سوی بیمار پذیرفته شود و از سویی، هزینه و خطر آرام سازی بیمار را هم کم کند نیز مورد توجه قرار گرفته است.
دلایل منطقی
آندوسکوپی بدون نیاز به سداتیو بیمار، به دلایل مختلفی مزایای قابل بحثی دارد. اول اینکه، به طور معنی داری خطر هیپوکسمی و تضعیف سیستم تنفسی را در بیمار کم می کند. دوم، طول مدت انجام آزمون و دوره نقاهت و به دنبال آن، هزینه های اضافه وارد آمده بر بیمار و سیستم های درمانی را کاهش می دهد. سوم اینکه این دستگاه ها به بیمار امکان می دهد تا بدون تاخیر به سر کار خود باز گردد که به این ترتیب، هزینه های غیرمستقیم آندوسکوپی نیز کم می شوند. گذشته از آن، مطالعات چندی حاکی از پیامدهای مناسب و رضایت بخش این آزمون ها هستند، مانند انجام موفقیت آمیز و کامل انواع آندوسکوپی، رضایت بیمار و موافقت آنها برای انجام مجدد آندوسکوپی های بدون نیاز به داروهای سداتیو، در آینده (اگر لازم باشد). در بسیاری از کشورها، آندوسکوپی فوقانی (و البته کمتر، کولونوسکوپی) اغلب بدون تزریق داروهای سداتیو انجام می شوند. در مقابل، آندوسکوپی بدون سداتیو در آمریکا زیاد مورد پذیرش و قبول بیماران نیست.
آندوسکوپی فوقانی
گزارش های چندی از تحمل خوب بیمار با آندوسکوپی فوقانی بدون سداتیو که از وسایل استاندارد با قطر بیش از ۷ میلی متر استفاده شده، منتشر شده است. هر چند برخی عقیده دارند اگر بیماران با این روش راضی باشند، پس حتما رضایت آنها پس از گرفتن آرام سازی نیز بیشتر خواهد بود. استناد آنها به کارآزمایی های بالینی متعددی است که انجام شده که میزان رضایتمندی بیماران پس از آرام سازی، بیشتر بوده است. به نظر می رسد در نهایت این تشخیص ما باشد که آندوسکوپی بدون سداتیو را برای بیمارانی انتخاب کنیم که به صورت برنامه ریزی شده تحت آندوسکوپی فوقانی تشخیصی قرار می گیرند و نسبت به نحوه انجام آزمون نیز نگرانی خاصی ندارند. همچنین افرادی که مایل اند سریع تر به کار خود بازگردند یا بیمارانی که از داروهای سداتیو واهمه دارند و یا در معرض خطر بالای عوارض قلبی عروقی داروهای سداتیو هستند، از این روش ها بیشتر سود می برند و آن را به خوبی نیز تحمل می کنند.
مهم ترین مانع در استفاده گسترده از آندوسکوپی های بدون سداتیو، پذیرش پایین بیمار است و دلیل اصلی آن هم، پیش داوری های قبل از آندوسکوپی و ترس از ناراحتی و تحریک رفلکس gag است. تا زمانی که این عقاید باقی باشند یا تا استاندارد شدن روش های آندوسکوپی بدون سداتیو، مشوقی برای بیماران وجود ندارد تا روش های جدید را بپذیرند.
آندوسکوپ های فوق باریک
آندوسکوپ های فوق باریک می توانند تحمل بیماران را در انجام آندوسکوپی فوقانی بدون سداتیو بالا ببرند. محدوده قطر این وسایل از ۱/۳ تا ۶ میلی متر است که به آن اجازه می دهد از راه بینی یا داخل دهان عبور کند. با این وسایل می توان تمامی اقدامات تشخیصی را که وسایل کنونی انجام می دهند، به کار بست و حتی می توان فورسپس های بیوپسی اطفال را برای گرفتن نمونه بافتی از داخل آنها عبور داد. اندازه کوچک اسکوپ ها در شرایط ویژه بسیار کمک کننده هستند، مانند تنگی های سخت مری. مطالعات مختلف رضایت بیشتر بیماران را برای انجام آندوسکوپی با این سری وسایل نسبت به آنچه در روتین انجام می شود، نشان می دهند. به هر حال باید پذیرفت که به دلیل اندازه کوچک این وسایل نسبت به آندوسکوپ های استاندارد، تا حدودی حساسیت کمتری در تشخیص ضایعات، دارند، هر چند از نظر اختصاصیت در یک ردیف قرار می گیرند. شاید راه دهانی، قابل انجام تر باشد و نسبت به گذراندن از راه بینی، بهتر تحمل شود.
کولونوسکوپی
مطالعات مختلف، تحمل خوب بیماران را در انجام کولونوسکوپی ، حتی بدون سداتیو یا همراه با سداتیو (اگر در حین انجام آزمون احتیاج شود) نشان داده اند. البته مطالعات بیشتر برای تعیین بیمارانی که گزینه مناسب تری برای انجام کولونوسکوپی بدون سداتیو با با سداتیو (البته هر زمان که لازم شد) هستند، باید انجام شود، ولی شاید موارد زیر از این روش سود بیشتری ببرند:
۱) بیماران مسن تر،
۲) بیمارانی که استرس عصبی ندارند،
۳) مردان
۴) نبود سابقه درد شکمی. اطلاعات به دست آمده می گویند که ارزیابی های قبل از انجام آزمون از نظر سطح اضطراب بیمار و خصوصیات دموگرافیک وی، به آندوسکوپیست برای انتخاب مناسب تر بیماران کمک می کند. همچنین آموزش بیمار، احساس راحتی وی را در حین انجام آزمون بیشتر می کند که راهی است برای انجام آزمون بدون سداتیو.
دلایل اقتصادی
پذیرش بیشتر آندوسکوپی های بدون نیاز به سداتیو، تاثیر قابل توجهی روی هزینه و کارآیی واحدهای شلوغ آندوسکوپی دارد. هزینه های داروها، به خودی، قسمت کوچکی از هزینه های استفاده از سداتیو را تشکیل می دهند.
کاهش بسیار در هزینه های کلی با انجام آندوسکوپی بدون سداتیو، می تواند پایه راهنماهای بالینی را دگرگون کند. به عنوان مثال، در راهکارهای کنونی عنوان شده برای تعیین اینکه بهترین زمان برای پیشنهاد انجام آندوسکوپی فوقانی به یک بیمار مبتلا به دیس پپسی، چه موقعی است، به هزینه آن بستگی دارد. همچنین در تعیین هزینه – اثربخشی غربالگری بدخیمی های کولورکتال با استفاده از کولونوسکوپی، به خصوص اگر نسبت به دیگر روش های تشخیصی سنجیده شود، به طور ویژه به هزینه آن، همراه با استفاده از داروهای سداتیو (البته به مجرد نیاز به آنها در حین انجام آزمون) بستگی دارد که اگر هزینه کمتر باشد، حتما مقبولیت بیشتری پیدا خواهند کرد.
به هر حال، مادامی که آندوسکوپی های بدون سداتیو کارایی را بیشتر کنند و غربالگری های انجام شده با آندوسکوپ را قابل دسترس تر سازند، تاثیرات آنها روی تحمل بیمار نسبت به انجام این غربالگری ها و روش های پیگیری، نامشخص هستند.منبع: Up To Date, ۱۷.۱
دکتر شادی کلاهدوزان
هفته نامه سپید ( www.salamatiran.com )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
جذب اهل سنت (حجت الاسلام پناهیان)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند