سالم زیستن | تعبیرستان
سالم زیستنپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

سالم زیستن

امروزه علم تغذیه ثابت کرده است که حالت های جسمانی ما بر ادراک و رفتارمان تأثیر زیادی می گذارد. محققان علوم تغذیه به طور پیوسته، تحقیقات بیشتری انجام می دهند
سالم زیستن و طی این گزارشات ما درمی یابیم که خوردن غذاهای نامطلوب، جامد، چاشنی های تند و آزاردهنده و موادشیمیائی موجب باقی ماندن مواد زاید و سمی در بدن می شوند و این مواد زاید، میزان اکسیژن و انرژی الکتریکی جسم را تغییر داده و موجب بروز ناراحتی های مختلف (از سرطان گرفته تا جنابت) می گردند.
یکی از تکان دهنده ترین مطالبی که من تاکنون خوانده ام درباره برنامه غذائی یک نوجوان بزهکار سابقه دار بود که الکساندر شائوس در کتاب خویش تحت عنوان ”برنامه غذائی، جنابت و بزهکاری“ در مورد آن نوشته است: صبحانه، نهار و شام این نوجوان ۱۴ ساله شامل مقادیر زیادی گوشت، چربی، مواد قندی و شکلات و تنقلات مضر بود.
مگر جسم آدمی تا چه حد گنجایش مواد قندی، چربی و ... را دارد؟
این نوجوان بزهکار در پرسشنامه ای که در زندان تکمیل کرد نوشت: شب ها کمی بعد از خواب، بیدار می شوم و نمی توانم بخوابم؛ سردرد می گیرم؛ تنم شروع به خارش می کند و بدنم مور مور می شود؛ در معده و روده خود احساس ناراحتی می کن؛ بدنم کبود می شود! شب ها کابوس می بینم؛ دچار سرگیجه می شوم، غش می کنم، عرق سردی بر تنم می نشیند و احساس ضعف می کنم، اغلب اوقات برخی چیزها را فراموش می کنم؛ بسیار سرکش و بی قرار هستم و یا بدون دلیل احساس ناراحتی می کنم؛ گیج، افسرده و نگران هستم؛ کوچکترین چیز مرا عصبانی می کند و زود از کوره درمی روم؛ خیلی عصبانی و احساساتی هستم و بدون هیچ دلیل خاصی گریه می کنم.
آیا به نظر شما با وجود چنین حالاتی رفتار بزهکارانه این جوان عجیب است؟ البته همیشه باید این نکته را در نظر داشته باشید که رفتار جنایتکارانه فقط از ذهن تراوش نمی شود بلکه عوامل زیست شیمی نیز بر حالت و رفتار آدمی تأثیر می گذارد.
شاید برنامه غذائی تان از شما یک جنایتکار نسازد اما چرا باید دانسته یا ندانسته کاری کنید که همیشه بی حال و غیرفعال باشید؟
غذای موردعلاقه شما چیست؟ یک غذای سالم مثل سالاد، سیب و میوه؟ و یا یک غذای ناسالم مثل پیتزا، استیک، مرغ کنتاکی و ...؟ آیا مایل هستید غذای ناسالم را به کلی از زندگیتان حذف کنید و غذای سالم را جایگزین آن سازید؟
اگر پاسخ شما مثبت است من شما را یاری می دهم که به راحتی و با آگاهی از عهده این کار برآئید و سالم زیستن را تجربه کنید.
ابتدا چشمانتان را ببندید و تصور کنید که در حال خوردن غذای موردعلاقه تان (مثل پیتزا، استیک، سوسیس، کالباس، مرغ کنتاکی و ...) که البته غذاهای ناسالمی می باشند، هستید. چه احساسسی به شما دست می دهد؟ آیا گرما (حس لامسه)، بوی مطبوع (حس بویائی)، طعم خوش (حس چشائی)، صدای ”هوم چه خوشمزه اس“ (حس شنوائی) و تصویر خودتان را در حال خوردن غذا (حس بینائی) می بینید؟ آیا اندازه تصویری که می بینید طبیعی است؟ تصویر متحرک، متمرکز، شفاف و رنگی است؟ آیا این تصویر در سمت راست ذهن و بالا دیده می شود؟
اکنون در همان حالت، خوراکی را که از آن بدتان می آید (مثل کرفس، هویج خام یا پخته شده و .. که البته غذای سالمی است) و معمولاً از خوردن آن اجتناب می کنید را در ذهنتان تصور کنید و خود را در حال خوردن آن ببینید. چه احساسی به شما دست می دهد؟ آیا حالتان بد می شود و حالت تهوع به شما دست می دهد؟ آیا دیگر نمی توانید به این تصویرسازی ادامه دهید؟ اما قدری تحمل کنید و چشمانتان را همچنان بسته نگه دارید و به طور مختصر شرح دهید که چه احساسی دارید؟ آیا تصویری که می بیند در سمت چپ ذهنتان را در قسمت پائین واقع شده؟ آیا این تصویر از اندازه طبیعی آن خوراک کوچکتر، تاریک و تار، بی تحرک و سرد است؟ آیا صدای ذهن خود را می شنوید که می گوید: ”واقعاً بدمزه است؛ نمی خواهم آن را بخورم؛ از این غذا متنفرم؟“
اکنون من می خواهم تصویر ذهنی شما را تغییر دهم و کاری کنم که شما به غذای سالم (که موردعلاقه شما نیست ولی برای شما مفید و ضروری است) علاقه مند شوید و به راحتی آن را میل کنید و حتی از خوردن آن لذت هم ببرید. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که همه ویژگی های غذای سالم را که شما آن را دوست ندارید از سمت چپ و پائین ذهن خود به سمت بالا و راست منتقل کنید و تمام ویژگی های غذای ناسالم را که در سمت راست و بالای ذهن شما قرار دارد به سمت چپ و پائین ذهنتان ببرید، شما می توانید این تصاویر را یکی یکی و یا همگی را با هم به سمت معکوس منتقل کنید. این کار را در کمال آرامش و با دقت انجام دهید و پس از اتمام کار، آن در تصویر را چک کنید و ببینید که هرکدام در مکان جدید خود قرار گرفته اند، اندکی بر روی آنها تمرکز کنید و اکنون بگوئید که چه احساسی دارید؟ آیا احساس می کنید که به غذای سالم علاقه مند شده اید و از غذای ناسالم بدتان می آید؟ می دانم که به شدت متعجب شده اید و نمی توانید احساس شادی خود را بر زبان بیاورید ولی خوشبختانه این یک روش بسیار مؤثر و غیرقابل باور است که به سادگی می توانید از آن بهره بگیرید. البته لازم به ذکر است که این روش طی سال ها تحقیق و تجربه و کار شبانه روزی توسط پژوهشگران و محققان کشف شده است و اکنون شما می توانید به سادگی با خواندن این مقاله به این علم دست یابید و به راحتی آن را در زندگی به کار گیرید و موجب خشنودیتان شود.
لازم به ذکر است که در تمام مراحل زندگی، و در مورد هرگونه تغییری می توانید از این روش استفاده کنید و تغییرات مثبتی را در خود به وجود آورید، تنها کافی است همت کنید و تمام موارد و احساسات خود را مرحله به مرحله مورد بررسی قرار دهید سپس تصویر ذهنی خود را جابجا نمائید.آنتونی رابینز
مترجم: میترا حبیبی

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
خاطره ای از دختر فنلاندی (آقای رائفی پور)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند