پنجاه سالگی زمانی برای چكاپ های سالانه! | تعبیرستان
پنجاه سالگی زمانی برای چكاپ های سالانه!پزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

پنجاه سالگی زمانی برای چكاپ های سالانه!

وقتی افراد به سن پنجاه سالگی می رسند باید برای تشخیص زود هنگام بیماریها غربالگری انجام شود تا بتوان شاهد عمر طولانی تر همراه با سلامتی برای آنها بود. در
پنجاه سالگی زمانی برای چكاپ های سالانه! این راه اولین كار انجام آزمایشهای طبی سالانه است.
دكتر سیسیل ویلسون، متخصص داخلی و عضو هیأت مدیره انجمن پزشكی آمریكا می گوید: من عموماً به بیمارانم می گویم كه اگر در طول سالهای بیست سالگی، سی و چهل سالگی از سلامتی برخوردار هستید، تنها هر چهار یا پنج سال یك بار چكاپ عمومی نیاز دارید. اما در حدود پنجاه سالگی باید سالی یك بار چكاپ و معاینه شوید، این كار برای پیگیری مسایلی است كه همزمان با بالا رفتن سن پیش می آید.
دكتر ویلسون می گوید: آزمایشهایی برای یافتن نشانه های دیابت، فشار خون بالا و كلسترول بخشی از آزمایشهای سالانه در این سن هستند. این آزمایشها به خاطر بزرگترین قاتل یعنی بیماریهای قلبی و عروقی انجام می شود. در مرحله بعد غربالگری برای دومین قاتل یعنی سرطان انجام می شود.
طبق نظر دكتر ویلسون، توصیه های فعلی برای معاینات مربوط به سرطان عبارتند از:
▪ سرطان سینه:
ما واقعاً از زنان می خواهیم كه از چهل سالگی ماموگرافی سالانه را آغاز كنند و اگر در بین نزدیكانشان سابقه سرطان سینه وجود دارد حتی زودتر از چهل سالگی باید شروع كنند، و این ماموگرافی هر ساله باید تا آخر عمر ادامه پیدا كند.
▪ سرطان روده بزرگ:
توصیه می كنیم كه اكثر افراد در سن پنجاه سالگی به فكر كولونوسكوپی اولیه باشند، اگر افراد در سن پنجاه سالگی كولونوسكوپی داشته و هیچ گونه پولیپ یا سابقه خانوادگی سرطان در خانواده شان وجود نداشته باشد، توصیه ما این است كه هر ده سال یك بار كولونوسكوپی داشته باشند. در خلال این مدت انجام آزمایشهای غیر تهاجمی مثل نمونه گیری از مدفوع یا دقت در مورد وجود خون در مدفوع باید لحاظ شود.
▪ سرطان پروستات:
در ابتدای پنجاه سالگی، مردان باید سالانه معاینات و آزمایشهای خون مربوط به چكاپ پروستات را انجام دهند.
▪ سرطان گردن رحم:
اگر چه پزشكان بیشتر نگران سرطان گردن رحم در زنان جوان تر هستند، اما در این سن نیز زنان تا حدی در معرض خطر می باشند.
ویلسون می گوید: بعد از یائسگی و قطعاً بعد از ۶۰ سالگی تست پاپ اسمیر به صورت سالانه لازم نیست و هر دو یا سه سال یك بار كافی است.
دكتر ویلسون با اشاره به اینكه استخوانها نیز بعد از رسیدن به پنجاه سالگی نیاز به توجه دارند؛ به خصوص در مورد زنان یائسه، می گوید: در این سن ما نگران پوكی استخوان هستیم، و آزمایشهای تراكم استخوان را توصیه می كنیم، اما لازم نیست این نوع آزمایشها هر سال انجام گیرد. اگر زنی در آزمایشهای پوكی استخوان وضعیت كاملاً خوبی داشت، لازم نیست تا چهار- پنج سال دیگر این آزمایش انجام شود. اما اگر كمی پوكی استخوان وجود داشت، باید در دو یا سه سال آینده مجدداً چك شود تا ببینیم آیا داروهای تجویز شده مؤثر بوده یا نه. اما مردان تا سن هفتاد سالگی نیازی نیست نگران پوكی استخوان باشند.
یك سری آزمایشهای دیگر كه می تواند مناسب باشد، چك كردن منظم شنوایی و به خصوص بینایی است كه با بالا رفتن سن رو به زوال می گذارد، به علاوه بیماریهای قلبی و عروقی نیز می تواند موجب بیماری آب سیاه چشم شود.
آیا راهی وجود دارد كه احتمال بدون مشكل نتایج تمام این آزمایشها را بالا ببرید؟
ویلسون پاسخ می دهد: مطمئناً، با پزشكتان در مورد این كه چگونه می توانید عادات سبك زندگیتان را به نحوی تغییر دهید كه سالمتر باشید صحبت كنید. وزنتان را كنترل كنید، ورزش كنید و غذای سالم و مناسب بخورید، كلید سلامتی همین است.www.msn.com
رضوی زاده
روزنامه قدس

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
تفاوت بین زن و مرد (رائفی پور)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند