چگونه کفش مناسب انتخاب کنیم | تعبیرستان
چگونه کفش مناسب انتخاب کنیمپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

چگونه کفش مناسب انتخاب کنیم

همه چیزهایی كه موقع انتخاب كفش باید به آنها توجه كنید:
قلبی كه در كفش هایتان می تپد!
لابد همه شما جمله معروف پا، قلب دوم
چگونه کفش مناسب انتخاب کنیم شماست> را شنیده اید. قلب های دوم ما در كفش های جورواجوری می طپد كه از خروس خوان صبح تا بوق شب می پوشیم. اگر درآمد اجازه بدهد هیچ كس بدش نمی آید - خصوصا خانم ها- كه دائما كفش های رنگارنگ و مدل به مدل بخرد، آن هم در دورانی كه تا سر بجنبانی مدل كفش و -به قول نوجوان ها- تریپش عوض می شود. خدا وكیلی خود شما چند جفت كفش در خانه دارید؟! حالا كار نداریم كه اكثرشان را هم نمی پوشید و تنها برای یكبار پوشیدن در یك مهمانی شبانه یا صرفا به این دلیل كه مدتی مد بوده، خریداری كرده اید و حالا دارند توی جا كفشی یا گوشه انباری خاك می خورند و می پوسند. باور داشته باشید یا نه، كفش سرمایه ای است كه می تواند كم بهاترین لباس ها را هم به چشم گیرترین و خارق العاده ترین لباس ها تبدیل كند. جالب است بدانید برخی تصور می كنند كه از روی كفش یك نفر می توان شخصیت و میزان اهمیتی آن شخص برای خود قائل است را فهمید و به آن می گویند: <طالع بینی كفشی! شما چه طور آیا تا به حال به این فكر افتاده اید كه اول از همه به حرف قلب دومتان گوش بدهید و بعد زبان كفش هایی را كه پشت ویترین هاست بشنوید. داخل مغازه كه می شوید، كفش های زیادی از گوشه و كنار به شما چشمك می زنند: مدل ماندانا، كاپوچینو، لونا، ریو، رویال، سیندرلا...! نمی دانید كدامشان دقیقا همان است كه باید نگه دارنده قلب دوم شما باشد... قدیم ها به كفش یا می گفتند موزه یا چارق و مشكلی هم برای انتخاب كفش نداشتند چون كفش هم مثل سایر چیزها ساده بود و از آن بیشتر برای محافظت از پا استفاده می كردند تا وسیله ای برای زیبایی و وقار و جلوه دادن به لباس.اما به هر صورت حالا باید انتخاب كنید.
۱) انواع كفش
این روزها خرید كفش عذابی شده برای همه. آن قدر اسم های مختلف روی كفش ها گذاشته اند كه خریدار گیج می شود. هیچ دو مغازه ای را نمی بینید كه یك اسم مشترك بر روی یك كفش گذاشته باشند. به گفته خود فروشندگان كفش، اسامی كه بر روی كفش ها و مدل های آن گذاشته می شود استاندارد خاصی ندارد و هر فروشنده بر اساس سلیقه خودش از اسامی خارجی- كه گاه هیچ ربطی هم به كفش ندارد استفاده می كنند- و یا از اسم های ایرانی استفاده می كنند. اما لااقل تمام فروشندگان در مورد انواع كفش ها با هم توافق دارند. كفش ها از حالت اسپورت یا پاشنه تخت (ورزشی/ كفش مناسب پیاده روی) شروع می شوند تا می رسند به كفش های پاشنه دار( مناسب برای مهمانی) كه از ۳ سانتی شروع می شود تا به ۵ سانتی، ۷ سانتی و ۱۰ سانتی (پاریسی.) تازگی ها هم كه ظاهرا كفش های ۱۱ سانت و نیمی به بازار آمده؛ خدا به داد آن خانمی برسد كه می خواهد در مهمانی تعادل خود را با این كفش ها حفظ كند. چكمه (بوت)، نیم چكمه (نیم بوت) و صندل هم از انواع دیگر كفش ها هستند. در این میان كفش های اسپورت و چكمه ها و نیم چكمه ها هم دارای انواع مختلف هستند از بندی گرفته تا چسبی و زیپی.
۲) كفش های مهندسی ساز
باور كنید یا نه اما كفش سازی هم به نوعی مهندسی شبیه است. درست كردن كفش، به گفته یكی از فروشندگان: <نوعی مهندسی سازی است. من درآوردی نیست. برای اینكه كفش پا را نزند كافی نیست كه رویه اش چرم باشد، باید قالبش خوب باشد و پاشنه اش استاندارد این قالب. الان در ایران همه فقط به فكر كسب سود هستند مثلا قالب پاشنه سه سانت می آورند و زیر آن پاشنه پنج سانت می زنند چون هماهنگی ندارد پای شما را می زند و چون نمی دانید فكر می كنید به خاطر جنس رویه كفش است. علت عدم رعایت استاندارد هم خود مشتری ها هستند كسانی كه با بی توجهی خودشان بعضی از فروشنده ها را به این فكر می اندازند كه از شگردهای فروشندگی استفاده كنند و ۷ سانت را ۵ سانت معرفی كنند و یا كفی بگذارند تا كفش به فرم پای مشتری در بیاید.
۳) برای خریدكفش مناسب به یاد داشته باشید:
برای اینكه با اندازه كفشتان مشكل پیدا نكنید، سعی كنید كفش خود را در پایان روز خریداری كنید. هیچ وقت كفشی نخرید كه روی بخیه های آن برآمده شده باشد. این را به خاطر داشته باشید كه در كفشی كه خریداری می كنید باید بین بلندترین انگشت پا ونوك كفش حداقل یك سانتی متر فاصله وجود داشته باشد. هنگام خریداری كفش هر دو لنگه كفش را بپوشید تا مطمئن شوید كه هر دو پاشنه آن كاملا روی زمین قرار می گیرد. بهتر است دو لنگه كفش را از پشت روی یكدیگر قرار دهید تا بلندی انها را با یكدیگر اندازه بگیرید.یكی از نكاتی كه شاید اغلب در هنگام خرید كفش فراموش می شود، توجه به بالای بخیه های كفش است كه باید كاملا صاف باشد و خوب چرخ كاری شده باشد،در غیر این صورت معلوم است كه كفش مرغوبیت نداشته و عمرش كوتاه تر از حد معمول است. بد نیست اگر بدانید كه كفی كفش نقش مهمی در راحتی پای شما ایفا می كند پس اگر بتوانید كفی كفش را به راحتی پایین بكشید نشانه این است كه كارخانه سازنده كفش از چسب مرغوبی استفاده نكرده است. هیچ گاه كفشی را كه هنگام خم كردن چروك می خورد نخرید. اگر انگشت خود را به قسمت اطراف داخلی كف كفش بكشید و برآمدگی حس كنید، نشان دهنده این است كه از میخ ها به درستی استفاده نشده است.
و اما بهار و تابستان نزدیك است و اغلب مردم عادت دارند برای فرار از گرما صندل بخرند. هرچه صندل ساده تر باشد بیشتر از ان استفاده خواهید كرد.اگر قصد خرید صندل بنددار دارید یادتان باشد كه بندها نباید وسیله نگه داشتن صندل در پایتان باشد. صندل هایی بخرید كه كفه آن دارای پل حمایت كننده باشد. در مورد صندل ها آن چه مورد اهمیت است، كفه آن است كه باید محكم و در عین حال نرم باشد. در ضمن به امید سیندرلا شدن دمپایی یا صندل های تنگ را به زور پا نكنید، زیرا این كار نه تنها سودی ندارد بلكه بعد از مدت كوتاهی باعث می شود پنجه پای شما فرم اصلی خود را از دست داده و حتی پهن تر از قبل خواهد شد. در آخر و به عنوان یك توصیه برای زمستان، بهتر است با چكمه های خود جوراب نازك نپوشید و همواره از جوراب های كلفت و مات استفاده كنید.
۴) كفش های میرزا نوروز
به هر حال چه یك كفش را خیلی دوست داشته باشید و به قولی همچون میرزا نوروز كفشی به جانتان بسته باشد و چه نه باید بدانید كه كفش هم عمر مفید دارد و بعد از مدتی خراب می شود و باید آن را دور بیاندازید و به فكر كفش نو باشید. كفش هایی كه معمولا برای رفت و آمد در خیابان و پیاده روی پوشیده می شوند، تقریبا ۶ ماه - كمی بیشتر یا كمتر- كم دارند. البته عمر كفش بستگی مستقیم با نحوه پوشیدن كفش و میزان فعالیت روزانه دارد اما عموما بهترین این كفش ها برای مدت ۶ ماه و طی مسافت ۴۸۰ تا ۸۰۰ كیلومتر ساخته شده اند. یك مورد قابل توجه دیگر كه تاثیر مهمی در عمر كفش دارد وزن شماست. هرچه وزن بدن بالاتر باشد به همان میزان نیز فشار بیشتری به پا و طبعا به كفش ها وارد می شود و معمولا كفش افراد سنگین وزن زودتر از سایرین خراب می شود. در برخی موارد می توان كفش ها را دور نیانداخت و آنها را تعمیر كرد، مثلا اگر بتوان تخته كفش را تعمیر كرد، یا اگر زیپ كفش یا نیم چكمه تان شكسته باشد و یا بخیه های كفش كنده شده باشد. اما كفش را باید دور بیاندازید اگر لكه ای بر روی آن ایجاد شده باشد كه برطرف نمی گردد یا سوراخی به روی آن ایجاد شده باشد و یا تخته كائوچویی كفش شكسته باشد.برگرفته از سايت آفتاب

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
ماجرای ابن سیرین و زناکار (مرحوم کافی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند