تفاوت های بخش سلامت قانون برنامه چهارم و لایحه برنامه پنجم توسعه | تعبیرستان
تفاوت های بخش سلامت قانون برنامه چهارم و لایحه برنامه پنجم توسعهپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

تفاوت های بخش سلامت قانون برنامه چهارم و لایحه برنامه پنجم توسعه

چند روزی است که لایحه برنامه پنجم توسعه کشور به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده است و بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران بحث و بررسی درباره لایحه برنامه پنجم
تفاوت های بخش سلامت قانون برنامه چهارم و لایحه برنامه پنجم توسعه توسعه را آغاز کرده اند. به همین منظور در این شماره می خواهیم به نقد و بررسی بخش سلامت لایحه برنامه پنجم توسعه بپردازیم. هر چند این برنامه قطعا نقاط قوت و ضعفی دارد اما به یقین پرداختن به چنین موضوعی با این وسعت و اهمیت در قالب یک شماره از نشریه سپید نمی گنجد. به هر حال این آغازی برای طرح نظرات کارشناسی در رابطه با بخش سلامت لایحه برنامه پنجم توسعه است. شاید برای برخی از همکاران این ها صرفا کلمه باشند ولی از آنجا که این کلمات قرار است در ۵ سال آینده مبنای تصویب قوانین ، تخصیص اعتبارات، اعطای وام ها، تعیین محل خدمت، طرح و ضریب K همکاران جامعه پزشکی و ... می شود بد نیست که با هم مقایسه اجمالی براین لایحه و تفاوتهای آن با قانون برنامه چهارم داشته باشیم...
باوجودی که برخی کارشناسان بر این باورند که بخش سلامت لایحه برنامه پنجم درحقیقت امتداد قانون برنامه چهارم است اما به نظر می رسد اختلافاتی بین قانون برنامه چهارم و لایجه برنامه پنجم در بخش سلامت وجود دارد که برخی از مهم ترین این تفاوت ها را - بدون هیچگونه ارزشگذاری- با هم مرور می کنیم:
۱) تعداد مواد مربوط به بخش سلامت قانون برنامه چهارم ۱۱ ماده و تعداد مواد مربوط به بخش سلامت لایحه برنامه پنجم، ۷ ماده است. در قانون برنامه چهارم روح کلی حاکم بر مواد سلامت از نوع تکلیفی، اجباری و تولیتی است - یعنی دولت مکلف است - ولی در لایحه برنامه پنجم روح کلی حاکم بر این مواد اغلب اختیاری است - یعنی دولت مجاز و مختار است ولی مجبور و مکلف نیست و اگر انجام ندهد اتفاق خاصی نمی افتد.
۲) در قانون برنامه چهارم نقش کلیدی در قالب «شورای عالی سلامت و امنیت غذایی» برای رهبری بین بخشی سلامت در کلیه حوزه ها و بخش ها در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته بود که در لایحه برنامه پنجم به دلایلی که هنوز بیان نشده این شورا حذف شده است و مشخص نیست که وزارت بهداشت چگونه خواهد توانست این نقش را مجددا به دست آورد.
۳) مهم ترین علت سال های عمر از دست رفته در ایران تصادفات و مرگ و میر ناشی از آنهاست. در قانون برنامه چهارم، دولت به صراحت مکلف به کاهش ۵۰ درصدی تصادفات و مرگ و میر ناشی از آنهاست و در عین حال مکلف است که هزینه درمان رایگان مصدومان حوادث رانندگی را بپردازد. ولی در بخش سلامت لایحه برنامه پنجم، به دولت هیچ تکلیفی در موضوع کاهش تصادفات و مرگ و میر ناشی از آنها اجبار نشده و صرفا درمان رایگان مصدومان حوادث رانندگی به عهده دولت گذاشته شده است.
۴) موضوع پیشگیری و درمان اعتیاد و کاهش بیماری های روانی به عنوان یکی از مهم ترین عوامل بار بیماری های در ایران در قانون برنامه چهارم توسعه بسیار بااهمیت بود به گونه ای که وزارت بهداشت برای کاهش خطرات و زیان های فردی و اجتماعی ناشی از اعتیاد و کاهش بار بیماری های روانی مکلف به انجام اقدامات مورد نیاز بود ولی به نظر می رسد در بخش سلامت لایحه برنامه پنجم هیچ تکلیفی درباره موضوع اعتیاد و نیز کاهش بار بیماری های روانی به دولت اجبار نشده است.
۵) به موضوع ارتقای ایمنی وسایل ایمنی موتوری و اعمال استانداردهای مهندسی انسانی و ایمنی لازم به عنوان یکی از مهم ترین علل تصادفات و سوانح رانندگی در قانون برنامه چهارم به طور جدی پرداخته شده ولی در بخش سلامت لایحه برنامه پنجم هیچ اشاره ای به آن نشده است.
۶) به منظور تحقق سند چشم انداز ۱۴۰۴ وزارت بهداشت و دولت مکلف به برنامه ریزی برای تبدیل کشور به مرکز رفع نیازهای سلامت و پزشکی منطقه در حوزه های خدمات سلامت آموزش پزشکی و تولیدات، تجهیزات، و فرآورده های پزشکی و دارویی بوده است. ولی در بخش سلامت لایحه برنامه پنجم توسعه هیچ تکلیفی به این صراحت به عهده دولت برای تحقق این قسمت سند چشم انداز گذاشته نشده است.
۷) در قانون برنامه چهارم توسعه کلیه اتباع خارجی مقیم کشور موظف به دارا بودن بیمه نامه برای پوشش حوادث و بیماری های احتمالی در مدت اقامت بوده اند. ولی در لایحه برنامه پنجم توسعه این بند به طور کامل حذف شده است.
۸) در قانون برنامه چهارم وزارت بهداشت مکلف به ارتقای مستمر کیفیت خدمات درمانی و تعالی خدمات بالینی بوده است. ولی در لایحه برنامه پنجم استانداردهای خدمات پایه سلامت توسط وزارت بهداشت تهیه و به تصویب شورای عالی استاندارد – که وزارت بهداشت صرفا در آن عضویت دارد- خواهد رسید.
۹) در قانون برنامه چهارم دولت مکلف به کاهش مخاطرات تهدید کننده سلامت در محیط کار، هوا، آب، خاک و... و تعریف مصدایق و میزان عوارض و جرایم جبرانی و همچنین چگونگی مصرف آنها شده بود ولی در لایحه برنامه پنجم، صرفا فهرست کالاهای مباح و آسیب رسان به سلامت و درصد عوارض برای این کالاها تعیین می شود. و در مورد مصرف این عوارض هیچ گونه تکلیفی به دولت نشده است.
۱۰) در لایحه برنامه پنجم پزشکانی که در استخدام پیمانی و رسمی مراکز درمانی دولتی و عمومی غیردولتی می باشند مجاز به فعالیت پزشکی در مراکز درمانی و بیمارستان های بخش خصوصی نمی باشند ولی در برنامه چهارم چنین نکته ای وجود ندارد.
به نظر می رسد تفاوت های دیگری نیز بین دو برنامه وجود دارد و چنانچه مستندات و جداول پیوست لایحه برنامه پنجم در اختیار کارشناسان قرار گیرد امکان تحلیل، نقد و بررسی دقیق تر این لایحه فراهم خواهد شد. لذا سپید از کلیه کارشناسان و مسوولان بخش سلامت و معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری دعوت می کند تا دیدگاه ها و نظرات خود را برای تنویر افکار عمومی در اختیار این نشریه قرار دهند.هفته نامه سپید ( www.salamatiran.com )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
درمان نازایی با آی وی اف (دکتر اکبری)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند