گل شکفته سلام | تعبیرستان
گل شکفته سلامپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

گل شکفته سلام

وقتی صدای اولین گریه اش را می شنویم، انگار تمام دنیا در همان صدا خلاصه شده است. میوه یک زندگی که قرار است شیرین باشد و شیرینی ببخشد.
یک
گل شکفته سلام موجود کوچولوی دوست داشتنی که مثل گلبرگ گل آسیب پذیر و لطیف است؛ برای همین باید خیلی مواظبش باشیم.
اگر مراقبت های اولیه از نوزاد اصولی باشد، ما را از عمری نگرانی و اضطراب در مورد تندرستی فرزندمان نجات می دهد؛ اما اگر فقط کمی کوتاهی کنیم و این مراقبت ها را پشت گوش بیندازیم، ممکن است خدای ناکرده روزهای سختی را برای خود و فرزندمان رقم بزنیم.
اولین گام های مراقبت از نوزاد در بیمارستان و توسط پزشکان متخصص برداشته می شود. خیالتان راحت باشد؛ چون تقریباً تمام بیمارستان ها و مراکز بهداشتی حواسشان به این مراقبت ها است. مراقبت از نوزاد با آزمایش های غربالگری آغاز می شود. به آزمایش هایی كه برای تشخیص برخی بیماری ها در تعداد زیادی از افراد با صرف زمان نسبتاً كم و هزینه كمتری انجام می شود، آزمایش غربالگری گفته می شود.
برای تأیید سلامتی نوزاد، دستگاه قلبی عروقی، تنفسی، شنوایی و نیز اندام های بدن مورد معاینات ساده قرار می گیرد و انجام آزمایش های غربالگری هم می تواند نقص های مادرزادی، اختلالات سوخت وسازی (متابولیسمی) و نیز عفونت های منتقل شونده از مادر را شناسایی كند.
برنامه حفظ سلامتی در مقابل بیماری های عفونی، با واكسیناسیون های دوره ای مطابق برنامه كشوری ارائه می شود. انجام آزمایش های غربالگری و نتایج آن برای نوزادان از این نظر حائز اهمیت است كه از بروز عقب افتادگی ذهنی، تأخیر در رشد، ناتوانی های دائمی و حتی مرگ زودرس (با تشخیص و درمان به موقع) جلوگیری می كند.
در سال ۱۹۶۰ میلادی، اولین آزمایش غربالگری توسط دكتر گانری برای شناسایی مبتلایان به بیماری فنیل كتونوری ابداع شد. پس از آن بیماری های دیگری هم در آزمایش غربالگری گنجانده شدند كه تعداد آن ها در حال حاضر به ۴۰ بیماری می رسد.
هیپوتیروئیدی
در كشور ما آزمایش غربالگری كم كاری غده تیروئید (هیپوتیروئیدی) به عنوان اولین تست غربالگری از سال ۱۳۸۴ در برنامه كشوری آزمایش های غربالگری نوزادان قرارگرفته است. غده تیروئید در جلوی گلو و راه تنفسی در ناحیه گردن قرار دارد و هورمون هایی را ترشح می كند كه روی رشد مغزی و نیز سوخت و ساز بدن نوزاد تأثیر مهمی دارند. تعدادی از نوزادان در بدو تولد دچار كمبود این هورمون ها هستند. شناسایی زودهنگام و درمان به موقع نوزادان مبتلا به كم كاری غده تیروئید (هیپو تیروئیدی) از این نظر كه از بروز عقب ماندگی ذهنی (ناشی از كمبود هورمون های تیروئید) جلوگیری می كند، بسیار اهمیت دارد. در این آزمایش مقدار یك هورمون بدن به نام tsh اندازه گیری می شود. بالابودن tsh، حساس ترین آزمایش برای تشخیص كم كاری مادرزادی تیرویید است، ولی نتایج مثبت اشتباه هم گاهی دیده می شود؛ به خصوص در نوزادان نارس یا نوزادانی كه شدیداً در دوران بارداری تحت استرس بوده اند.
بالا بودن tsh باید توسط روش تاییدی آزمایش شود. برای نمونه گیری خون در آزمایش تاییدی، خونگیری از دست انجام می شود. اگر مجددا نتیجه آزمایش بالا باشد، برای شروع درمان نوزاد به پزشك ارجاع می شود. والدین عزیز توجه داشته باشند كه زمان مناسب برای شروع درمان حداكثر تا ۲۸ روز پس از تولد است.
فنیل كتونوری
اسیدآمینه ها، موادی هستند كه از تركیب آن ها پروتئین های بدن ساخته می شود. فنیل آلانین یكی از این اسیدهای آمینه است كه اگر بدن شخصی نتواند از آن استفاده كند، یك بیماری (به نام فنیل كتونوری) به وجود می آید. دراین بیماری، مقدار زیادی اسیدآمینه فنیل آلانین در بدن ذخیره می شود. ذخیره شدن غیرطبیعی این ماده، مثل سمی برای بافت های بدن به خصوص مغز عمل می كند. نتیجه این اثر سمی، عقب ماندگی ذهنی است. این بیماری كه یك مشكل ژنتیكی است و با آزمایش فنیل آلانین در ادرار و خون تشخیص داده می شود. در صورتی كه تشخیص آن به موقع باشد، درمانش هم آسان است. دراین مورد تغذیه نوزاد با شیر مخصوصی انجام می شود كه مقدار فنیل آلانین آن را كاهش داده اند. از آنجایی كه فنیل آلانین برای بدن ضروری است آن را نمی توان به طور كامل از رژیم غذایی حذف كرد؛ بلكه باید در حداقل ممكن در غذای نوزاد وجود داشته باشد.
نقص آنزیم g۶pd
گلوكز شش فسفات دهید روژناز، (g۶pd) آنزیمی است كه نقص و یا كمبود آن باعث تخریب گلبول های قرمز می شود. این آنزیم مواد اكسیدكننده خطرناك را از بین می برد، لذا نبودن آن باعث می شود مواد اكسیدكننده، گلبول های قرمز را داخل رگ های بدن از بین ببرند. در ایران، نوعی باقلا وجود دارد كه دارای اكسیدكننده زیادی است و خوردن آن در افرادی كه این آنزیم را ندارند، باعث از بین رفتن گلبول های قرمز می شود. واكنش بدن برخی افراد به نبود یا كمبود این آنزیم آن قدر شدید است كه حتی با رد شدن از نزدیك مزرعه باقلا و تنفس ذرات آن، گاه حملات شدید تخریب گلبول های قرمز در بدن آنها ایجاد می شود. به همین دلیل اسم این نوع از كمبود را «فاویسم» می گویند.
ژن این بیماری روی كروموزوم x قرار دارد، به همین دلیل شانس ابتلای آقایان بیشتر از خانم ها است. عواملی مثل مصرف داروی ضدمالاریا (پریماكین)، آسپرین و یا باقلای تازه باعث تخریب گلبول های قرمز و گاهی یرقان (زردی) می شود كه علت آن صدمه رساندن این تركیبات به دیواره گلبول های قرمز است. شناسایی افراد مبتلا به این نقص ژنتیكی در روزهای اول تولد، مثل شناسایی كم كاری تیروئیدو یا فنیل كتونوری، امكان پذیر است.محسن شاطری مقدم
روزنامه تهران امروز

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
گناه نکن! ولی اگر کردی توبه کن (حجت الاسلام علیرضا پناهیان)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند
  10 : 20  
  10 : 20