دکتر سیادتی: سلامت بیماران | تعبیرستان
دکتر سیادتی: سلامت بیمارانپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

دکتر سیادتی: سلامت بیماران

مهم تر از پول آنهاست
۳۰ سال پیش در اولین روزهای بهار در بیمارستان بانک ملی تهران به دنیا آمدم هیچ وقت از مادرم نپرسیدم که پزشک
دکتر سیادتی: سلامت بیماران دوران کودکی ام که بود تا اینکه دکتر سیادتی فوت کرد... و مادرم به من گفت: یک هفته بعد از به دنیا آمدنت، تو را نزد دکتری بردم که نامش سیادتی بود و تا ۶ سالگی او پزشک تو بود... خبر درگذشتش را شنیدی..
تمام واکسن های دوران کودکی ات را او زده بود. واقعا نمی دانستم یعنی سوال نکرده بودم، نام دکتر سیادتی پزشک متخصص اطفال را بارها شنیده بودم اما هیچ وقت سعی نکردم که از او بیشتر بدانم این از خصلت ما ایرانی هاست زمانی که شخصی فوت می کند تازه یاد او می افتیم و حکایت من و دکتر سیادتی هم، همین بود با اینکه او معروفترین پزشک اطفال ایران و لقبش پدر طب اطفال بود، طی سال ها خبرنگاری کمتر از او نوشتم و بهتر بگویم به یاد او بودم، اما مادرم از مهربانی ها و تشخیص های درست او برایم زیاد گفت و به خودم خرده می گیرم که چرا زودتر از او ننوشتم، خداوند او را بیامرزد، درباره او می گویند: در مطب او نوشته شده بود، ویزیت از افراد بی بضاعت دریافت نمی شود و این روند را سال ها به همین شکل ادامه داد و نامی نیکو از خودش برجای گذاشت. دکتر سید احمد سیادتی پدر معاصر طب اطفال ایران، در سال ۱۳۱۳ در خانواده ای متدین در شهر سبزوار متولد شد و تحصیلات ابتدایی خود را در سبزوار و دبیرستان را در مشهد به پایان رساند. مرحوم در سال ۱۳۳۲ در کنکور نفر پنجم شد و در دانشگاه تهران قبول شد. به تحصیل طب پرداخت و پس از ۶ سال با رتبه اول موفق به اخذ درجه دکترا شد. وی علاوه بر تدریس، ۳۱ تحقیق در رشته عفونی اطفال انجام داد و به نوشتن و راهنمایی ۶۵ مقاله و رساله پزشکی اقدام ورزید. تالیف ۱۸ کتاب پزشکی و شرکت در ۸۵ کنگره داخلی و خارجی از جمله فعالیت های این پزشک اطفال است.
پیشگیری از تب روماتیسمی با تشخیص و درمان گلودرد استرپتو کوکی در سراسر کشور با کمک معاونت پژوهشی وزرات بهداشت، بیماریابی سل و واکسیناسیون در منطقه ورامین، برنامه ریشه کنی فلج اطفال و عضویت در کمیته های مبارزه با بیماری های تنفسی حاد، سل و بیماری های واگیر از جمله کوشش های دکتر سیادتی است.
شاگرد دکتر محمد قریب
اما چرا به او می گویند پدر معاصر طب اطفال ایران، پس پدر طب اطفال ایران که بود؟ به این دلیل که دکتر مرحوم سیادتی از شاگردان پدر طب اطفال ایران، دکتر محمد قریب بود، او در سال ۱۳۴۱ متخصص اطفال و از سال ۱۳۶۰ رئیس بخش عفونی مرکز طبی کودکان شد. وی در سال ۱۳۶۵ به آمریکا رفت و در دانشگاه تگزاس زیر نظر پروفسور فیلیپ برونل به تحقیقات ویروس شناسی در مورد سرخک و آبله مرغان پرداخت. دکتر در سال ۱۳۶۷ به دریافت درجه استادی دانشگاه تهران نائل شد، او با دکتر مرندی وزیر بهداشت وقت به پایه گذاری ۹ رشته فوق تخصصی در رشته بیماری های کودکان همت گماشت. وی در سال ۱۳۷۵ در انتخابات نظام پزشکی حداکثر آرا را به خود اختصاص داد و از آن زمان تاکنون به عنوان عضو هیئت مدیره عضو شورای عالی هیئت بدوی نظام پزشکی تهران بزرگ، منشا خدمات زیادی به پزشکان و افراد جامعه بود مرحوم سیادتی که به سرطان خون مبتلا بود و در آمریکا تحت درمان قرار داشت، در بیمارستانی در این کشور درگذشت. آخرین گفتگویی که از مرحوم چاپ شد در ماهنامه «خانواده سالم» در مهرماه ۱۳۸۴ بود.. او در آن مصاحبه گفته بود که با کودکان ایرانی زندگی کرده است.
خانواده پزشک
همسر دکتر سیادتی، هم متخصص اطفال است و دو پسرش یکی جراح گوارش و دیگری جراح مغز و اعصاب است... او درباره طریقه آشنایی با همسرش می گفت: دکتر قریب به دانشجویانش می گفت که تا ۳۵ سالگی ازدواج نکنند آن زمان می فهمید که چرا ازدواج نکردید (می خندد) من هم تا ۳۵ سالگی ازدواج نکردم، اما مادرم گفت که اگر ازدواج نکنی عاقت می کنم... زود اقدام کن و من هم گفتم که کسی را نمی شناسم و همان زمان دکتر قریب، همسرم را به من معرفی کرد و گفت که اگر او همسرت شود، خیلی شانس آورده ای، چون در دانشگاه تهران در آن زمان دو نفر بودند که مجرد بودند، یکی ایشان بود و یکی خواهر او و در نهایت این وصلت صورت پذیرفت دکتر یک خاطره هم از دوران طبابت خود گفت، خاطره ای که می گفت هیچ گاه آن را از یاد نخواهم برد... در این یک سال اخیر که بیمار بودم و برای مداوا به خارج از کشور رفته بودم، دختری ۶ ساله در نامه ای برای من نوشته بود: برای سلامتی من روزه گرفته و از خدا خواسته تا هر چه زودتر حال مرا خوب کند و دیگر اینکه دختری به نام نگین روزی به من گفت: هر وقت پیش شما می آیم و پدرم پولی ندارد که بپردازد دل من بیشتر درد می کند (دکتر در لحظه بیان این خاطره چشمانش خیس می شود.)
دکتر در مطب خود کاغذی نصب کرده که روی آن نوشته بود «از بیماران بی بضاعت ویزیت دریافت نمی شود» که در قبال این جمله گفت: «معنای کاملا واضحی دارد یعنی اینکه مبلغ ویزیت مطب که ده هزار تومان است و بیمارانی که به لحاظ مالی، وضعیت مناسبی ندارند، مختارند تا از این مبلغ هر چقدر که داشتند پرداخت کنند و اگر هم نداشتند هیچ مبلغی از آنها گرفته نشود»...
سفارشی برای پزشکان
«مرحوم دکتر سیادتی» سفارشی هم برای پزشکان داشتند، بخوانید گفته های او را به مجله «خانواده سالم»؛ «با توجه به اینکه پزشکان از موقعیت خاصی برخوردارند و خداوند پزشکان را به لحاظ معنوی در فضایی متفاوت قرار داده که دیگر گروه ها از آن برخوردار نیستند، بنابراین ما باید قدر این امر را بدانیم و با بیماران خود خوش رفتار باشیم، در بند مادیات نبوده و بیشتر به فکر سلامت بیماران باشیم تا پول آنها... ما پزشکان باید به عنوان وسیله، وظایف خود را به نحو مطلوب انجام دهیم تا هم در این دنیا و هم در دنیای بعد از این، اجر خود را دریافت کنیم» و مرحوم دکتر سید احمد سیادتی همین گونه عمل کرد روحش شاد، او یکی از چهره های ماندگار و موفق ایران زمین بود که نامش تا ابد در ذهن ایرانیان خواهد ماند.مجله خانواده سبز ( www.ksabz.net )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
درمان دیابت با خام گیاهخواری
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند