آیا آدامس جویدن خوبه؟ | تعبیرستان
آیا آدامس جویدن خوبه؟پزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

آیا آدامس جویدن خوبه؟

همهٔ افراد گاه برای خوش بویی دهان و سفیدی دندان های خود از مواد معطر و آدامس های مختلف طعم دار استفاده می کنند. اما می دانید که سقز ـ
آیا آدامس جویدن خوبه؟ مادهٔ اصلی تشکیل دهندهٔ آدامس ـ چه اثری بر سلامت دندان ها دارد؟
تأثیر آدامس در حفظ سلامت دهان و دندان
آدامس بدون قند تأثیرات مثبت فراوانی در حفظ سلامت دندان ها دارد، بدین معنی که میزان ترشحات بزاقی را در طی عمل جویدن بالا می برد و از خاصیت اسیدی پلاک های مخرب دندان ها می کاهد. بر طبق یک نتیجه گیری علمی، آدامس می تواند در کنار مواد دیگر محافظ دندان ها، از پوسیدگی آنها جلوگیری کند.
بیش از بیست سال است که در مؤسسات تحقیقاتی و پژوهشی سراسر دنیا، در مورد نقش افزایش ترشحات بزاقی در حفظ سلامت دهان و دندان، مطالعات گسترده ای صورت گرفته است. شواهد بالینی حاکی از آن است که نه تنها آدامس عامل پوسیدگی دندان ها نیست، بلکه استفاده از آن پس از هر وعده غذا یا بعد از میان وعده هایی نظیر شکلات و بیسکویت، اثر اسیدی ایجاد شده را کاهش می دهد.
امروزه محققان معتقدند که در کنار مسواک زدن مرتب دندان ها با خمیر دندان حاوی فلوراید، آدامس نیز می تواند نقش مفیدی در حفظ سلامت دهان و دندان ایفا کند.
آب دهان مهم ترین ابزار دفاعی طبیعی دهان به شمار می آید. این مایع پلاک های موجود بر سطح دندان ها را می شوید و اسیدهای ایجاد شده را خنثی می کند. در نتیجهٔ جویدن موادی مانند آدامس یا سبزیجات طبیعی، بزاق بر روی دندان ها جاری می شود. این خاصیت را شویندگی اسید می نامند. همچنین، ترشحات بزاقی مواد غذایی باقی مانده در لابه لای دندان ها را می زداید.
همان طور که پیش تر اشاره شد، عمل جویدن به همراه مزه کردن طعم آدامس میزان ترشح بزاق را افزایش می دهد. با جاری شدن آب دهان و افزایش مقدار آن، غلظت مادهٔ بی کربنات در دهان بالا می رود که موجب خنثی شدن مواد اسیدی موجود در پلاک های دندانی و دسترسی بیشتر به مواد معدنی و در نتیجه مانع پوسیدگی دندان ها می شود.
تأثیر آدامس در جلوگیری از خشکی دهان
افرادی که دچار عارضهٔ خشکی دهان هستند، به دلیل کمبود میزان ترشحات بزاقی و اسیدی بودن دهان، به پوسیدگی دندان مبتلا خواهند شد. لذا به این گروه توصیه می شود که با استفاده از آدامس میزان ترشحات بزاقی خود را افزایش دهند.
بهترین نوع آدامس
سقز ماده ای شیرین است. دو نوع قند سوربیتول و زیلیتول موجود در آن می توانند موجب بیماری های معده و روده شوند. اگر آدامس مصرفی شما دارای مقدار زیادی از این قندها باشد، دستگاه گوارشتان آسیب خواهد دید. امروزه، به دلیل بی توجهی تولیدکنندگان آدامس به درصد قند موجود در آن، چنین مشکلاتی به وفور ایجاد می شوند. لذا به توصیهٔ متخصصان، برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های معده و روده، از آدامس های با میزان قند کم استفاده کنید.
کودکان بالای ۵ سال می توانند از انواع مختلف آدامس استفاده کنند. اما بهتر است به جای توجه به اسم و قیمت آدامس، به نوع و کیفیت آن دقت کرد.
بر طبق نتایج به دست آمده از پژوهش های علمی، سقز بهترین نوع آدامس است. اضافه کردن درصد بالایی شکر و مواد طعم دهنده به آدامس باعث کاهش کیفیت و حتی زیان آور شدن این ماده می شود.
چند توصیهٔ مفید
۱) دست کم دو بار در روز دندان ها و لثهٔ خود را با خمیر دندان های حاوی فلوراید بشویید.
۲) از مصرف زیاده از حد غذا و نوشیدنی های شیرین بپرهیزید.
۳) مراجعهٔ سالیانه به دندانپزشک را در برنامهٔ زندگی خود بگنجانید.
۴) در صورت نبودن امکان مسواک زدن، جویدن آدامس کمک کننده است. البته جویدن آدامس هرگز جایگزین شست وشوی روزانهٔ دهان و دندان نخواهد شد. حداقل زمان لازم برای بروز آثار مثبت جویدن آدامس بیست دقیقه است.سازمان آموزش و پرورش استان خراسان

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
تاثیر عجیب امام علی (آقای رائفی پور)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند