خطر های نامرئی | تعبیرستان
خطر های نامرئیپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

خطر های نامرئی

آسیب رسیدن به انسان از سوی آن چه که به چشم دیده نمی شود یا به آسانی و بدون تجهیزات خاص قابل شناسایی نیست، بسیار مضر و از نظر طبقه
خطر های نامرئی بندی خطرات، جزو خطرات با ریسک بسیار بالا و یا به عبارتی خطرات بارز قرار می گیرند. بسیاری از اختراعات ساخت دست بشر که امروز نیز مورد استفاده فراوانی دارند، موقع کار، امواجی از خود ساطع می کنند که این امواج بسته به نوع و ماهیتی که دارند و میزان و نوع استفاده از آن، می توانند بر قسمت های مختلف بدن تاثیرگذار و مضر باشند.
امواج را از نظر ماهیت و اثراتی که بر انسان می گذارند، به دو دسته بزرگ امواج یونیزان و امواج غیریونیزان تقسیم بندی کرده اند. امواج یونیزان، آن هایی هستند که انرژی موجود در آنها ماده ای را که آن را دریافت می کند، یونیزاسیون می کند.
در حالی که امواج غیریونیزان، بخشی از امواج الکترومانیتیک هستند که با جذب شدن در ماده در شرایط عادی در ساختار تشکیلاتی اتم آن ماده تغییری ایجاد نمی کند. البته این دسته از امواج نیز در اثر مواجهه با انسان بسته با ماهیتشان بر بافت ها ی مختلف اثرات مخربی خواهند داشت، مانند امواج مادون قرمز که در صورت برخورد با چشم غیرمسلح سبب ایجاد آب مروارید و یا حتی نابینایی می شود. علاوه بر امواج غیریونیزان طبیعی، مانند اشعه هایی که در نور خورشید وجود دارند، امروزه وسایل الکتریکی که در صنعت به کار گرفته می شوند و یا مصارف خانگی دارند، مولد امواج غیر یونیزان، محسوب می شوند.
امواج ماوراء بنفشی که در اثر جوشکاری با برق ایجاد می شوند، امواج مادون قرمزی که در کوره های مذاب تولید می شوند، امواج ناشی از فرستنده های رادیویی و ماهواره ای، امواجی متساطع از برخی وسایل مثل ماکرویو، تلفن های همراه و... همگی جزو امواج غیریونیزانی هستند که تاثیرات متفاوتی در بدن انسان ایجاد می کنند. یکی از این وسایلی که کاربرد همگانی دارد و افراد در گروه های سنی مختلف، از آن استفاده می کنند، تلفن همراه است. نوع و میزان مضر بودن امواج ناشی از کاربرد تلفن همراه، هنوز به صورت رسمی و کامل مشخص نشده است اما به صورت غیر رسمی در خبرگزاری ها و سایت های مختلف، مطالب زیادی در خصوص اثرات مخاطره آمیز امواج ناشی از موبایل بیان شده است. مطالبی که در این بخش در مورد تلفن همراه (موبایل) می خوانید، خلاصه ای از خبرهای غیررسمی منتشر شده از خطرات آن است.
در کشورهای سوئیس و اتریش به خانواده ها تاکید شده است که بچه های زیر ۱۶ سال اصلا با موبایل صحبت نکنند. در کل، حدود ۵۸ درصد از امواج موبایل ها برای کودکان و نوجوانان مضر است. علاوه بر آن در برخی کشورهای اروپایی استفاده از موبایل در فضایی که افراد زیادی تجمع کرده اند، مانند اتوبوس را صحیح نمی دانند، زیرا امواج تلفن همراه نه فقط برای شخص استفاده کننده از آن، بلکه به نسبت فرکانس هایی که تولید می کند، ممکن است برای بقیه افراد مجاور او هم مضر و خطرناک باشند. دانشمندان اروپایی چندی پیش از دولت هایشان خواستند که از نصب آنتن های bts در نزدیکی مهدکودک ها، بیمارستان ها و مکان های تفریحی و عمومی که بیشتر کودکان در آنها حضور دارند، جلوگیری کنند. در نروژ هم آزمایش جالبی انجام شد که نشان داد استفاده از موبایل باعث ایجاد خستگی، کم خوابی و کم اشتهایی در بچه ها می شود.
وقتی شما با تلفن همراهتان حرکت می کنید، جاهایی که آنتن ها آنها را کمتر پوشش می دهند، گوشی شما سعی بیشتری برای به دست آوردن آنتن می کند، در واقع سیگنال های بیشتر و قوی تری از خود ساطع می کند که این موضوع میزان خطر آن را بالاتر می برد. حتی به افرادی که مشکل قلبی دارند، سفارش می شود موبایل هایشان را دور از خود نگه دارند، در صورتی که بعضی از این افراد گوشی شان را در جیب بغلشان که نزدیک ترین مکان به قلب است، می گذارند. خانم های باردار باید حداقل دو متر از موبایل دورتر باشند، یکی از نکات جالب این است که زمانی که شما با موبایلتان عکس می فرستید، هزار برابر خطرش بیشتر می شود، این موضوع را محققان یک دانشگاه در اتریش اثبات کرده اند.
اثرات مضر شناخته شده موبایل بر سلامت و تندرستی که هنوز از منابع رسمی و آکادمیک اعلام نشده اند، به شرح زیر هستند:
سرطان زایی، ضعیف کردن سیستم دفاعی بدن، کاهش قدرت باروری و قوای جنسی در آقایان، افزایش احتمال ابتلا به بیماری های آلزایمر و پارکینسون، تغییر ساختار آنزیمی بزاق دهان، تاثیرات منفی روی خون و ادرار، تغییر عملکرد جذب مواد معدنی در بدن و افزایش سرعت گسترش تومورها.
با وجود خطرات زیادی که این وسایل بر تندرستی بشر دارند، چون بشر امروزی به استفاده از آنها عادت کرده است، دست برداشتن از آنها غیرممکن به نظر می رسد، بنابراین ضروری است که با اختراع آنها امکانات و راه های پیشگیری از مضرات آنها هم مشخص و در دسترس بشر قرار گیرد.کارشناس بهداشت حرفه ای
روزنامه تهران امروز

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
چطور بفهمم کسی که فوت شده حلالم کرده؟ (حجت الاسلام عالی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند