گشتی در دنیای دستگاه های آندوسکوپی | تعبیرستان
گشتی در دنیای دستگاه های آندوسکوپیپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

گشتی در دنیای دستگاه های آندوسکوپی

ورود به منطقه نادیدنی ها
دستگاه آندوسکوپ که برای دیدن حفره ها و یا ارگان های داخلی بدن استفاده می شود، مرکب از دو کلمه «اندو» به
گشتی در دنیای دستگاه های آندوسکوپی معنای «داخل» و «اسکوپ» به معنی «وسیله دیدن» است. قسمت اسکوپ آن اغلب از طریق سوراخ های طبیعی بدن مانند دهان در برونکوسکوپی، رکتوم در سیگموییدوسکوپی و یا واژن در سیستوسکوپی، داخل بدن می شود. آندوسکوپ های دستگاه گوارش، در سطح بالای پیچیدگی (در هر دو طیف تشخیصی و درمانی) در میان دستگاه های پزشکی قرار دارند و استفاده از آنها، درجه بالایی از مهارت و تجربه را می طلبد. در واقع آندوسکوپ ها، مجموعه ای از ویدئوها و کامپیوترهای مدرن و تکنولوژی پیشرفته مهندسی مواد هستند. از آنها در مواقع لزوم، برای گرفتن نمونه پاتولوژی از بعضی اعضا مانند کولون و برونش های ریه نیز استفاده می شود. انواع گوناگون این دستگاه ها که به منظور بررسی بیشتر دستگاه گوارش استفاده می شود، شامل
▪ ازوفاگوگاسترودئودنوسکوپ (گاستروسکوپ)
▪ انتروسکوپ
▪ دئودنوسکوپ
▪ کلدوکوسکوپ
▪ اکوآندوسکوپ
▪ کولونوسکوپ
▪ سیگموئیدوسکوپ
آندوسکوپ های قابل انعطاف
آندوسکوپ های قابل انعطاف، از سه قسمت تشکیل شده اند:
▪ قسمت کنترل کننده
▪ لوله ورودی (که داخل بدن قرار می گیرد)
▪ قسمت مرتبط کننده
ویژگی های منحصر به فرد هر کدام از آندوسکوپ ها، مطابق استفاده ای که از آن می شود، تعدیل شده است. با وجود آنکه اغلب، طراحی یکسانی برای آندوسکوپ ها وجود دارد اما کارخانه های سازنده، انواع گوناگونی از آن را در گروه های معینی تولید می کنند. این تنوع و گوناگونی اغلب در طول، قطر و میزان انعطاف پذیری لوله ورودی است. قسمت کنترل نیز می تواند در موارد گوناگون مانند اینکه کدام قسمت روده را می خواهد بررسی کند و یا اینکه برای دیدن دئودنوم، قسمت بالا برنده دارد یا خیر، متفاوت باشد. این خصوصیات، مواردی مانند طول دستگاه را که می تواند وارد لوله گوارش شود و انواع و اندازه لوازم جانبی را که همراه آندوسکوپ استفاده می شوند، تحت تاثیر قرار می دهد.
۱) قسمت کنترل
این قسمت، در دست چپ پزشک قرار می گیرد و از دو دسته چرخنده که روی هم قرار گرفته اند و سر آندوسکوپ را به بالا/ پایین و یا چپ/ راست هدایت می کنند، تشکیل شده است. در بعضی از انواع خاص مانند کلدوکوسکوپ، تنها یک دسته با توانایی چرخش دستگاه به بالا/ پایین وجود دارد.
همچنین دو دریچه جهت ساکشن آب/هوا نیز در قسمت جلو و بالای آن قرار دارد. سوئیچ های کنترل از راه دور برای تغییر یا گرفتن فیلم های ویدئویی یا عکس نیز در این قسمت، تعبیه شده اند. قسمت ورودی کانال دستگاه در قسمت جلو و پایین قرار دارد. دستگاه های فیبر اپتیک که برای دیدن چشمی هستند، در جلوی قسمت کنترل کننده برای مشاهده مستقیم قرار گرفته اند.
۲) قسمت ورودی
این جزء دستگاه، به قسمت کنترل متصل شده است و در بدن بیمار، جا می گیرد. طول، قطر و درجه انعطاف پذیری لوله آن، در میان مدل های گوناگون، متفاوت است. لوله ورودی از یک یا دو کانال، یک یا دو دسته نوری، دو کانال مربوط به آب و هوا، یک دسته راهنمای تصویر، قسمت ورودی سیم هدایت کننده و سیم های زاویه دار تشکیل شده است. این سیم ها، قسمت خم شونده لوله ورودی را انحنا می دهند که بیشترین میزان آن، ۱۸۰ تا ۲۳۰درجه است. سر آندوسکوپ شامل
ـ دهانه یا دهانه هایی جهت تعبیه لوله مکنده و سایر وسایل کمکی
ـ یک منفذ ورودی ـ خروجی هوا / آب، به منظور پاک کردن لنزی که در سر لوله ورودی قرار دارد و کمک به وارد کردن هوا
ـ سیستم روشنایی هدایتی
ـ مجموعه ای که حاوی لنز می باشد، تشکیل شده است. در انواع گوناگون این دستگاه ها، بخش نوری آن، در انتهای قدامی ـ جانبی و یا به صورت مایل قرار دارد. طول لوله ورودی از ۶۳ تا دو هزار و ۸۰۰ سانتی متر با قطری در حدود ۸/۱۲ تا ۷/۱۳ میلی متر و قطر کانالی بین ۷۵/۰ تا ۸/۴ میلی متر متغیر است.
۳) قسمت مرتبط کننده
این بخش حاوی یک چراغ هدایت کننده، لوله هوا و اجزای الکتریکی متناسب با منبع تولید نور و یا پردازشگر است. همچنین در موقعیت جانبی آن، محلی جهت تعبیه مخزن آب، لوله مکش، گاز دی اکسید کربن، تهویه لوله ورودی و یک پایه s شکل که برای ایمنی بیشتر، آندوسکوپ را در بر می گیرد و خطر شوک الکتریکی وارد شده به پزشک را کاهش می دهد، قرار دارد.
چگونگی تصویربرداری
تصاویری که به وسیله دستگاه آندوسکوپ گرفته می شود، هم از طریق سیستم های فیبر اپتیک و هم ویدیو صورت می گیرد. در آندوسکوپ های فیبر اپتیک، از یک باندل متناسب، متشکل از فیبرهای شیشه ای جهت انتقال تصویر از نوک آندوسکوپ به بخش نمایشگر، استفاده می شود. برخی از آندوسکوپ های تخصصی، فقط در قالب سیستم فیبر اپتیک طراحی شده اند، اما در بعضی دیگر، می توان از یک رابط ویدیویی و یا دوربین اضافی برای تبدیل اطلاعات به تصاویر ویدیویی استفاده کرد. آندوسکوپ های ویدیویی، دارای یک حس گر تصاویر از نوع سیاه و سفید هستند که در نوک آندوسکوپ تعبیه شده و موجب انتقال تصاویر در قالب سیگنال های الکترونیکی به یک پردازشگر ویدیویی جهت نمایش روی یک یا چند مونیتور می شوند. این سیگنال ها، به وسیله یکی از دو دستگاه زیر، قابل تبدیل به تصاویر رنگی است:
۱) ccd رنگی:
دارای یک فیلتر موزاییک چند رنگه است که در سطح ccd تعبیه شده و به وسیله نور سفید یکنواخت، روشن می شود.
۲) تصویربرداری سکانسی rgb:
حاوی یک فیلتر چرخشی چند رنگ (قرمز، سبز و آبی) بوده که در حد فاصل منبع نورانی و هادی نور قرار دارد. میزان استاندارد بزرگ نمایی در حد ۷ برابر در یک مونیتور ۲۰ اینچ می باشد، این در حالی است که آندوسکوپ های تخصصی تر، دارای بزرگنمایی در حد ۷۰ تا ۱۵۰ برابر می باشند.
منبع / پردازشگر نور
منبع نور در انواع فیبر اپتیک، یک وسیله نسبتا ساده با یا بدون پمپ هوا/آب است. به طور معمول در منابع نور انواع فیبرهای اپتیک، از حباب های هالوژنی استفاده می شود. پردازشگرهای ویدیویی، به علت دارابودن کلیه مدارهای لازم جهت پردازش سیگنال های ویدیدیی، از انواع فیبر اپتیک، گرانقیمت تر و نیز پیچیده تر هستند. برخی از انواع، دارای یک بخش جداگانه حاوی پردازشگر ویدیویی، پمپ هوا/آب و منبع نور بوده، در حالی که در برخی دیگر، همه اجزا در داخل یک قالب قرار گرفته اند. پانلی که در جلوی پردازشگر قرار دارد، امکان تنظیم تصویر و کنترل پمپ هوا/آب را فراهم کرده و همچنین دارای محلی برای رابط آندوسکوپ است. انواع متنوعی از لامپ های روشنایی شامل گزنون و یا هالوژن در پردازشگرهای ویدیویی استفاده می شوند.دکتر شادی کلاهدوزان
هفته نامه سپید

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
چیکار کنم به نامحرم نگاه نکنم؟ (حجت الاسلام محمدی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند