از سیر تا پیاز ماموگرافی | تعبیرستان
از سیر تا پیاز ماموگرافیپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

از سیر تا پیاز ماموگرافی

اولین تصاویر رادیولوژیک پستان به وسیله «آلبرت سالومون» در سال ۱۹۱۳ میلادی به دست آمد. این جراح آلمانی از پستان هایی که با عمل جراحی برداشته شده بودند، رادیوگرافی به
از سیر تا پیاز ماموگرافی عمل آورد. به این ترتیب توانست کارسینوم های مهاجم را از سایر انواع افتراق دهد و تعدادی از سرطان های پستان را که غیرقابل لمس بودند، با این روش تشخیص دهد. در اوایل دهه ۱۹۳۰ ماموگرافی بالینی به وسیله «استافورد وارن» پایه گذاری شد. در همین دوران بود که «فوگل» شرحی بر ویژگی های رادیولوژیک انواع تومورهای پستان نوشت. با این همه، ماموگرافی به علت مشکلات تکنیکی، کاربرد وسیعی پیدا نکرد تا اینکه در سال ۱۹۵۰«رائول لبورن» با گزارش نمای رادیولوژیک میکروکلسیفیکاسیون ها و ارتباط هیستوپاتولوژیک آنها با سرطان، بار دیگر توجه جامعه پزشکی را به این موضوع جلب نمود. در نیمه اول دهه ۱۹۶۰، اولین دستگاه ماموگرافی به وسیله «گرو» در فرانسه ابداع شد. این دستگاه برای به تصویرکشیدن بهتر پستان، دو ویژگی عمده داشت:
▪ اول آنکه آند این دستگاه از جنس مولیبدن بود (که تصویر واضح تری از بافت نرم به دست می دهد)
▪ دوم اینکه وسیله ای برای فشردن پستان در آن تعبیه شده بود تا با حذف حرکت آن، وضوح تصاویر بیشتر شود. گام مهم بعدی، در سال ۱۹۷۵، با ارایه «صفحه- فیلم» برداشته شد. در همین سال با تلاش «جان ولف» زروماموگرافی (Xeromammography) نیز به کار گرفته شد.
انواع ماموگرافی
ماموگرافی را می توان براساس هدف مورد نظر، به دو دسته اصلی تقسیم کرد:
▪ ماموگرافی برای بیماریابی
▪ ماموگرافی تشخیصی
۱) ماموگرافی برای بیماریابی
در مقایسه با معاینه بالینی، ماموگرافی می تواند تعداد بسیار بیشتری از سرطان های مهاجم پستان را که در مراحل اولیه قرار داشته و کوچک و غیرقابل لمس هستند، تشخیص دهد. همچنین سرطان هایی که از نظر ابتلای غدد لنفاوی زیر بغل در مراحل مقدماتی قرار دارند نیز با این روش، سریع تر قابل تشخیص هستند.
۲) ماموگرافی تشخیصی
در حال حاضر، عمل جراحی برای تعداد زیادی از سرطان های پستان که در مراحل اولیه (مرحله یک و دو) قرار دارند، به صورت محافظه کارانه صورت می گیرد. به همین دلیل، ماموگرافی اهمیت بیشتری یافته است، چراکه به وسیله آن می توان قبل از عمل جراحی متوجه شد که آیا کانون های دیگری از بافت سرطانی در پستان مبتلا وجود دارد یا خیر. همچنین درباره وجود یا عدم وجود ضایعه در پستان مقابل نیز اطلاعاتی به دست می آید.
عوامل موثر بر کیفیت تصویر
۱) ساختمان لوله مولد اشعه ایکس
۲) اندازه نقطه کانونی یا قسمتی از هدف که الکترون ها روی آن متمرکز می شوند. هرچه نقطه کانونی بزرگ تر باشد، از وضوح تصویر کاسته شده و تصویر، محوتر می شود.
۳) فاصله نقطه کانونی از عضو مورد نظر. هرچه فاصله کانونی از فیلم بیشتر باشد، به علت واگرایی اشعه، بزرگ نمایی بیشتر خواهد بود.
از عوامل مهم دیگر می توان به جنس، محتویات عضو مورد بررسی و همچنین مقدار اشعه اشاره کرد. پیشرفت های تکنیکی که در سال های اخیر حاصل شده است، بیشتر به «سیستم صفحه – فیلم» مربوط می شود. صفحه، پرده ای است که تشدید کننده اشعه بوده و همراه با «فیلم امولسیون دوبل» به کار می رود. این تکنیک در مقایسه با روش صنعتی بدون صفحه، دارای فواید زیر است:
۱) بهبود کنتراست و وضوح
۲) کاهش زمان قرارگیری در معرض اشعه
۳) کاهش مقدار اشعه
۴) ظهور اتوماتیک
عامل مهم دیگر موثر بر بهبود کیفیت تصویر، واردآمدن فشار است. با واردآمدن فشار روی پستان، فاصله فیلم از آن کاسته شده و ضخامت آن در تمامی نواحی، یکسان می شود. همچنین حجم کل پستان به ۵۰ تا ۶۰ درصد حالت طبیعی کاهش می یابد. بنابراین مقدار مورد نیاز اشعه کمتر شده و میزان جذب آن نیز یکنواخت می شود. با این روش، مقدار پراکندگی اشعه و اشعه ثانویه داخل بافت پستان، کاهش می یابد. براساس نتایج آخرین تحقیقات، برای ماموگرافی صنعتی یک تا چهار راد، برای تکنیک صفحه – فیلم ۰۴/۰ تا ۰۸/۰ راد و برای زیروماموگرافی ۳/۰ تا ۵/۰ راد، اشعه مصرف می شود.
ماموگرافی همراه با بزرگ نمایی کانون های کوچک
برای این بزرگ نمایی، باید پارامترهای زیر را به طور صحیح و مرتبط با یکدیگر انتخاب کرد:
۱) اندازه نقطه کانونی مورد بررسی
۲) میزان قدرت تمایز میان دو نقطه مجاور
۳) مقدار هوای موجود میان فیلم و عضو مورد بررسی
۴) کیفیت اشعه ایکس
۵) اندازه هدف
این تکنیک علاوه بر اینکه کیفیت تصویر را از جنبه های گوناگون بهبود می بخشد، تصویر محل ضایعه را نیز بزرگ تر می کند.
مزایای این روش، شامل موارد زیر می باشند:
۱) وضوح تصویر
۲) نوفه (Noise):
با وجود بزرگ شدن تصویر، مقدار نوفه آن تغییر نمی کند، بنابراین نسبت به تصویر اولیه، نوفه برابر با توان دوم بزرگ نمایی، کاهش می یابد.
۳) مقدار هوا:
هرگاه فاصله میان عضو و فیلم، بیش از ۱۵ سانتی متر باشد، میزان اشعه پخش شده کاهش یافته و کنتراست فیلم، افزایش می یابد.
۴) درک تصویر: این روش ضمن ساده تر کردن تشخیص میکروکلسیفیکاسیون ها روی رادیوگرام، افتراق ضایعات خوش خیم و بدخیم را آسان تر کرده و نیاز به انجام بیوپسی را کاهش می دهد.
در کل، کیفیت تصویر در این تکنیک، به مراتب بهتر از ماموگرافی استاندارد است و اطلاعات بیشتری در اختیار پزشک و پاتولوژیست قرار می دهد اما میزان تابش اشعه در آن سه تا چهار برابر ماموگرافی عادی است.دکتر شادی کلاهدوزان
هفته نامه سپید

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
عواقب توهین به پدر و مادر (حجت الاسلام سرلک)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند