راه اصلاح چیست؟ | تعبیرستان
راه اصلاح چیست؟پزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

راه اصلاح چیست؟

بروز خطاهای پزشکی در ایالات متحده تنها در بیمارستان ها صورت نمی گیرد بلکه در مطب های خصوصی، داروخانه ها واورژانس ها نیز به کرات بروز می کند در بیمارستان
راه اصلاح چیست؟ های ایالات متحده آمریکا به طور متوسط حدود ۴۴ تا ۹۸ هزار مرگ در بیمارستان ها در اثر خطاهای پزشکی روی می دهد. همچنین میزان بروز آسیب به بیماران در اثر اشتباهات پزشکی حدود یک میلیون نفر در سال تخمین زده می شود. دو مطالعه بزرگ، یکی در نیویورک و دیگری در کلرادو نشان دادند که میزان بروز آسیب به افراد در اثر خطاهای پزشکی در این دو ایالت به ترتیب ۹/۲ و ۷/۳ درصد است که حدود ۵۸ درصد از این خطاهای پزشکی قابل پیشگیری بودند. طبق گزارشی که آژانس تحقیقاتی بررسی کیفیت سلامت (AHRQ) ارایه داده، میزان مرگ و میر در اثر خطاهای پزشکی در سال ۱۹۹۹ از هشت علت مهم مرگ و میر شامل تصادفات، سرطان پستان یا ایدز بیشتر بوده است. بروز خطاهای پزشکی در ایالات متحده تنها در بیمارستان ها صورت نمی گیرد بلکه در مطب های خصوصی، داروخانه ها، اورژانس ها و خدمات بهداشتی در خانه (مانند پرستاری از سالمندان یا کودکان) نیز به کرات بروز می کند. متاسفانه درباره بروز اشتباهات پزشکی در خارج از بیمارستان ها اطلاعات دقیقی در دسترس نیست.
هزینه های تحمیلی
هزینه تحمیلی ناشی از اشتباهات پزشکی بر جامعه آمریکا بین ۶/۳۷ تا ۵۰ میلیارد دلار در سال است که از این مبلغ، ۱۷ تا ۲۹ میلیارد دلار آن ناشی از اشتباهات قابل پیشگیری است. در مطالعه ای نشان داده شد که در یک بیمارستان آموزشی با ۷۰۰ تخت، دو درصد از مرگ و میر کل بیمارستان ناشی از خطاهای داروهای تجویزی بوده و به راحتی قابل پیشگیری است. این میزان خطا به طور متوسط سبب افزایش هزینه بیمارستان به میزان ۴۷۰۰ دلار به ازای بستری هر بیمار است. یعنی برای ۷۰۰ تخت یک بیمارستان، به ازای خطاهای دارویی سالانه حدود ۸/۲ میلیون دلار هزینه اضافی بر بیمارستان تحمیل می شود. اگر بخواهیم این مبلغ را به کلیه بیمارستان های آموزشی تعمیم دهیم، فقط هزینه اضافی تحمیل شده به علت خطاهای دارویی مبلغی بالغ بر دو میلیارد دلار در سال است.
انواع اشتباهات پزشکی
در مطالعاتی که در ایالات متحده و استرالیا انجام شد، شایع ترین اشتباهات پزشکی در بیمارستان ها در بخش های جراحی صورت می گیرد. در میان اشتباهات غیرجراحی، شایع ترین خطاهای پزشکی به ترتیب شیوع عبارتند از: اشتباه در تجویز یا نسخه نویسی دارو، اشتباهات تشخیصی و در نهایت اشتباهات در روند درمان. همچنین در این مطالعات نشان داده شد که اشتباهات در تشخیص بیماری ها و یا خطا در تجویز داروها از اشتباهات تکنیکی بیشتر قابل پیشگیری بودند. از این میان، درباره اشتباهات دارویی به علت اینکه قابل پیشگیری هستند و یکی از شایع ترین خطاهای پزشکی محسوب می شوند، تحقیقات وسیع تری صورت گرفته است. در این مطالعات، یک درصد از اشتباهات ناشی از تجویز داروها منجر به مرگ و ۲/۱ درصد از آنها سبب ایجاد عوارض تهدید کننده حیات بودند.۳۰ درصد از این عوارض موجب بروز خطرهای جدی و ۵۷ درصد نیز به خطرهای جزیی منجر شدند. به طور کلی۵۶ درصد از این خطاهای دارویی ناشی از خطا در نوشتن داروها و ۴۴ درصد ناشی از تجویز اشتباه دارو بوده است. بروز خطاهای دارویی در کودکان به مراتب شایع تر است.
درضمن طی این تحقیقات نشان داده شد افرادی که به تازگی فارغ التحصیل شده اند، بیشتر دچار خطا در تجویز داروها می شوند. در مطالعه ای که در سال ۲۰۰۷ در مجله Archive of Internal Medicine به چاپ رسیده، پژوهشگران ادعا کرده اند که ۸۲ درصد از خطاهای پزشکی از سوی نوآموزان (اعم از رزیدنت یا انترن و...) صورت گرفته است. در این مطالعه نشان داده شده است که ۸۷ درصد از این خطاها از سوی دستیاران تازه کار و ۱۳ درصد از سوی انترن ها و سایر کادر پزشکی صورت گرفته است. بیشترین علت این خطاها به علت قضاوت اشتباه به وسیله این افراد است که ناشی از اطلاعات ناکافی و نظارت نادرست اساتید یا یک تیم پزشکی باتجربه برکار این افراد نوآموز است. به عنوان مثال، نشان داده شده است که وجود یک داروساز با تجربه در جلسات گزارش صبحگاهی دستیاران می تواند میزان بروز خطاهای دارویی را حدود ۵۰ درصد کاهش دهد.
از دیگر علل مهم خطاهای فردی، ساعات کار زیاد انترن ها، دستیاران و پرستاران است که نسبت مستقیم با بروز این گونه اشتباهات دارد. همچنین از دیگر علل بروز این خطاها می توان به فقدان برقراری ارتباط صحیح با بیمار (مانند زبان و نژاد متفاوت)، امکانات نامناسب بیمارستان ها، اختلال در کار دستگاه های بیمارستانی و یا پخش فرآورده های نامناسب دارویی (مانند اشتباه در برچسب های گروه خونی) نام برد.
به هر حال، به نظر می رسد که بروز خطاهای پزشکی یک اشتباه سیستمیک است و آن را نمی توان تنها به خطاهای فردی پزشکان و کادر پزشکی ارتباط داد. راه درست برای کاهش این خطاها، اصلاح سیستم های بهداشتی درمانی است و سرزنش فردی پزشک خطاکار مشکلی را حل نخواهد کرد.هفته نامه سپید

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
درمان سرطان روده با خام گیاهخواری
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند