(آمفتامین ها ،مواد استنشاقی ،مواد توهم زا و کوکائین) و عوارض مصرفشان | تعبیرستان
(آمفتامین ها ،مواد استنشاقی ،مواد توهم زا و کوکائین) و عوارض مصرفشانپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

(آمفتامین ها ،مواد استنشاقی ،مواد توهم زا و کوکائین) و عوارض مصرفشان

مواد استنشاقی ، آثار مصرف و عوارض مصرف طولانی مدت آنها
▪ شامل انواع حلالها، چسبها، رنگهای اسپری، تینر، مواد پاک کننده، لاک غلط گیری، بنزین و...می
(آمفتامین ها ،مواد استنشاقی ،مواد توهم زا و کوکائین) و عوارض مصرفشان باشند.
به دلیل سهولت دسترسی، مصرف این مواد توسط نوجوانان نادر نیست. استنشاق این مواد از طریق بطری، قوطی، کیسه های پلاستیک، پارچه آغشته به مواد یا اسپری صورت می گیرد. این مواد مضعف سیستم عصبی مرکزی هستند. نسبت به آثار این مواد تحمل ایجاد می شوند. اما علایم ترک آنها خفیف است.
▪ آثار مصرف مواد استنشاقی:
مواد استنشاقی به سرعت از ریه ها جذب شده و به مغز می رسند. اثرات آنها چند دقیقه پس از مصرف ظاهر شده و بسته به نوع و مقدار ماده مصرفی ۳۰ دقیقه تا چند ساعت باقی می ماند. آثار مصرف این مواد عبارتند از:
ـ تغییرات رفتاری یا روانی (سرخوشی و احساس خوشایند غوطه وری، خطاهای حسی و توهم شنوایی و بینایی، اختلال قضاوت، رفتارهای پرخاشگرانه و تکانه ای)
ـ تهوع و استفراغ
ـ بثورات پوستی اطراف دهان و بینی، بوی غیر معمول تنفس، بقایای ماده مصرفی روی صورت و لباسها و تحریک گلو وبینی.
ـ اختلال تکلم، ضعف رفلکسها و آتاکسی
استوپور و اغما و مرگ (در اثر مصرف مقادیر زیاد)
▪ عوارض مصرف طولانی مواد استنشاقی :
ـ آسیبهای برگشت ناپذیر کبدی و کلیوی
ـ آسیب عضلانی پایدار
ـ التهاب و خونریزی گوارشی
ـ عوارض مغزی (کاهش ضریب هوشی، صرع لوب تمپورال، آتروفی مغزی)
ـ عوارض قلبی و ریوی (درد سینه و اسپاسم برونش)
ـ آسیب جنینی در زنان باردار
▪ آمفتامین ها آثار مصرف و عوارض مصرف طولانی مدت آنها:
آمفتامین ها گروهی از داروها هستند که از نظر ساختمانی با ناقل های عصبی نوراپی نفرین، اپی نفرین،و دوپامین مربوطند و به نام داروهای مقلد سمپاتیک یا محرک سیستم عصبی مرکزی نیز معروفند. این ترکیبات شامل متیل فنیدیت، دکستروآمفتامین، و مت آمفتامین هستند.
ـ آمفتامین اغلب برای بهبود کارآیی، کاهش خواب و ایجاد سرخوشی مورد استفاده قرار می گیرند. معمولاً ورزشکاران، دانشجویان و رانندگان مسافتهای طولانی، از این مواد استفاده می کنند. مصارف طبی آمفتامین ها شامل پرتحرکی کودکان، نارکولپسی، چاقی و برخی موارد افسردگی مقاوم به درمان است.
ـ وابستگی روانی به آمفتامین ها ممکن است به سرعت ظاهر شود.
▪ آثار مصرف آمفتامین:
ـ آثار مصرف آمفتامین ها معمولاً یک تا دو روز طول می کشد. این آثار عبارتند از:
ـ تغییرات رفتاری یا روانی (سرخوشی، اضطراب و بی قراری، عصبانیت، اختلال قضاوت)
ـ تاکی کاردی
ـ اتساع مردمک
ـ تغییرات فشار خون
ـ لرز
ـ تهوع واستفراغ
ـ اختلال عملکرد شغلی و اجتماعی
▪ عوارض مصرف طولانی آمفتامین ها:
ـ کاهش وزن
ـ ضایعات پوستی مزمن
ـ برخی از بیماریهای شدید روانی نظیر اسکیزوفرنیا
ـ بروز سایکوز شبیه اسکیزوفرنیا
ـ اختلالات ایسکمیک قلبی
▪ مواد توهم زا - ال. اس. دی.
مواد توهم زا دسته ای از مواد هستند که سبب ایجاد تغییراتی در خلق و ادراک می شوند. سردستهٔ این گروه از مواد (L.S.D) Lysergic Acid Diethylamide است. تحمل نسبت به این داروها خیلی سریع و پس از ۳ تا ۴ روز مصرف مستمر پدید می اید. وابستگی جسمانی به توهم زاها بوجود نمی آید و با قطع مصرف آنها علایم ترک ظاهر نمی شود، اما وابستگی روانی می تواند پدید آید.
▪ آثار مصرف L.S.D :
آثار L.S.D دو ساعت پس از مص+رف ظاهر شده و معمولاً ۸ تا ۱۴ ساعت دوام دارد. این آثار عبارتند از:
ـ تغییرات رفتاری یا روانی (اضطراب، واکنش پاتیک، ترس از دیوانگی، افسردگی، افکار پارانویید، اختلال قضاوت، رفتارهای خود آزارانه و حتی خودکشی)
اختلال ادراکی (مسخ شخصیت، مسخ واقعیت، توهم خطای حسی، حس آمیزی بصورت درآمیختن ادراکات ـ مثل شنید رنگها یادیدن صداها)
ـ تحریک سیستم اتونوم (لرزش، تعریق، تاکی کاردی)
ـ اختلال تعادل
ـ افت عملکرد شغلی و اجتماعی
▪ عوارض مصرف طولانی L.S.D:
ـ اختلالات روانی شدید و دیرپا (اضطراب و سایکوز)
ـ flashback (علایم ادراکی ناشی از مصرف بدون مصرف اخیر L.S.D)
کوکائین
کوکائین یکی از اعتیادآورترین و خطرناک ترین مواد مورد سوء مصرف است. این ماده از گیاه Erythroxylon Coca بدست می آید. وابستگی روانی به کوکائین ممکن است پس از یکبار مصرف به وجود آید. کوکائین وابستگی جسمی نیز ایجاد می کند، اما علایم ترک آن نسبت به ترک مواد افیونی خفیف تر است.
▪ آثار مصرف کوکائین:
آثار مصرف کوکائین بلافاصله ظاهر شده و ۳۰ تا ۶۰ دقیقه بعد رفع می شوند. به همین علت افراد نوابسته به کوکائین ممکن است هر نیم تا یک ساعت یک بار، برای مصرف مجدد، از جمع یا محل کار خارج شوند. این آثار عبارتند از:
ـ تحریک سیستم اتونوم (تاکی کاردی، اتساع مردمک، تعریق)
ـ تهوع و استفراغ
ـ علایم روانی (سرخوشی یا بی تفاوتی، اضطراب و عصبانیت، هذیانهای پارانوئید، توهم شنوایی، توهم بینایی،
ـ توهم لامسه بصورت احساس خزیدن حشرات زیر پوست، کاهش تمرکز)
ـ رفتارهای اجباری و تکراری
ـ اختلال عملکرد شغلی و اجتماعی
▪ عوارض مصرف طولانی کوکائین :
ـ احتقان، تورم، خونریزی و زخم مخاط بینی
ـ سوراخ شدن تیغه میانی بینی
ـ تیک
ـ سردرد شبه میگرنی
ـ کاهش وزن
ـ عوارض قلبی (آریتیم، انفارکتوس میوکارد)
ـ حوادث عروقی مغز
ـ تشنجدفتر مرکزی مشاوره وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
وضعیت آخرالزمان (آقای رائفی پور)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند