ایران، آزادترین کشور برای پیوند اعضا | تعبیرستان
ایران، آزادترین کشور برای پیوند اعضاپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

ایران، آزادترین کشور برای پیوند اعضا

خانم نانسی شپر هوگز تا زمانی که به دلایل کاری گذارش به آمریکا بیفتد به کار پیگیری و ردیابی فروش غیر قانونی اعضای پیوندی در سراسر دنیا مشغول بود. او
ایران، آزادترین کشور برای پیوند اعضا بعضی مواقع به عنوان پزشک و گاهی تحت عنوان خریدار کلیه با باندهای تبهکاری، کشیشان و جراحان کشورهای مختلف دنیا ارتباط برقرار می کرد تا کار ردیابی کلیه های بدست آمده رادر سراسر دنیا از جمله مراکز درمانی کشور خودش پیگیری کند.
تا اینکه در فوریه ۲۰۰۳ این انسان شناس دانشگاه کالیفرنیا در یک کنفرانس در فیلادلفیا در کنار جراحان پیوند حضور یافت. خانم هوگز متوجه شده بود که بعضی از جراحان کلیه ها را از بازار سیاه و از ساکنین محله های فقیر نشین بدست آورده و به بیماران ثروتمند اسراییلی، اروپایی و آمریکایی پیوند می زنند.
طبق گفته او، ترتیب این گردهمایی توسط شبکه پیچیده ای از جنایتکاران داده می شود. این دلالان اعضا که برای هر کلیه ۱۵۰ هزار دلار در نظر می گیرند از سراسر دنیا به بیمارستان هایی در آمریکا هدایت می شوند که به آنها «دوستدار دلالان» می گویند، یعنی کشوری که به گفته خانم هوگز، جراحان آن یا درگیر این برنامه ها هستند یا خودشان را به کوری زده اند!
جالب اینکه خود دلالان به عنوان کشیش یا با اجاره یک کشیش، مددجویان بیچاره را در بیمارستان همراهی می کنند تا به او آرامش دهند همه چیز خوب پیش می رود و جالب تر اینکه فروشندگان اعضا مبلغ ناچیزی برای این کار بدست می آورند در حدی که فقط یکی از شهرهای آمریکا را ببینند!
این بیمارستان در فیلادلفیا مکان خوبی برای دلالان اعضاست و خانم هوگز به این موضوع کاملا واقف است . اما از طرف دیگر مسئولین این بیمارستان به نیوزویک گفته اند بعد از ملاقات با خانم هوگز مجددا برنامه های پیوند را در آنجا بررسی کرده اند و هیچ مدرکی دال بر خلافکاری جراحان مشاهده نکرده اند وقوانین را به خصوص برای اهدا کنندگان خارجی سخت تر کرده اند.
تعویض اعضا با پول یا اجناس دیگر (اتومبیل، گذراندن تعطیلات و ...) در همه کشورها به جز ایران غیر قانونی است. با این وجود ترافیک اعضای پیوندی (عمدتا کلیه و تا حدی کبد، چشم، پوست و خون) در همه جای دنیا رو به افزایش است. طبق تخمین سازمان بهداشت جهانی، یک پنجم۷۰ هزار کلیه پیوندی در سال در سراسر دنیااز طریق بازار سیاه تامین می شود. عمده این خرید و فروش را می توان باقانون ساده عرضه و تقاضا توجیه کرد.
افزایش امید به زندگی
تشخیص بهتر نارسایی کلیه و پیشرفت جراحی ها حتی در خطرناکترین شرایط باعث افزایش تقاضا برای دریافت پیوند شده است. ضمنا همه می دانند با دریافت کلیه از فرد زنده احتمال قبول پیوند دوبرابر بیشتر از فردی است که فوت شده است و با توجه به داروهای ضد رد پیوند، چندان هم مهم نیست که حتما اهدا کننده یا دریافت کننده از بستگان باشند و مسلما همه موارد این معامله با نوعدوستی همراه نیست.
اما برای خانم هوگز بزرگترین چالش این است که مردم دنیا متقاعد شونداین مشکل وجود دارد. به گفته او در اواسط سال ۱۹۸۰ این شایعه مطرح شدکه آمریکایی ها در سراسر آمریکای مرکزی کودکان را می دزدند تا اعضا آنها را بدست آورند و حتی از حمله به توریستها هم کوتاهی نمی کردند. وقتی ثابت شد این داستان حقیقت نداشته مجلس ایالتی، دادو ستد اعضای پیوندی را یک افسانه مدنی اعلام کرد. حتی شواهد و مصاحبه های بدست آمده هم اعضای مجلس را قانع نکرده است. در حالی که در سال های اخیر سازمان بهداشت جهانی و بسیاری از جراحان پیوند بر این باورند که این مشکلی جهانی است و وجود دارد.
البته این طور نیست که در تمام موارد اعضای پیوندی ازکشورهای فقیر به ثروتمند ارجاع داده شوند. بعنوان مثال آمریکا در این بازار جهانی هم خریدار است هم فروشنده. بر عکس تصور، این سیستم خرید و فروش گاه چندان هم مجهز نیست. بعنوان مثال آگهی دلالان اعضا در یکی از روزنامه های محلی تل آویو دیده شده است و این در حالی است که برنامه پیوند در بیمارستانی در شهر نیویورک تدارک دیده شده بود.
اگرچه بسیاری از مردم اهداکننده پیوند، این کار را با هدف نوعدوستی انجام نمی دهند اما اکثر دلالان تحت عنوان افرادی انساندوست و با نیت خیرخواهانه وارد عمل می شوند. در قوانین آمریکا هم به راحتی می توان تقلب کرد بخصوص بیماران خارجی که هزینه ها را نقد پرداخت کرده و ظرف چند روز آمریکا را ترک می کنند.
آقای دیلفو که دو دهه است در بخشهای مختلف پیوندی کار کرده است، می گوید: اگرچه چنین مواردی نادر است اما بیمارستان هایی که کار پیوند غیرقانونی انجام می دهند قطعا در آمریکا وجود دارند و چون سیاست آنها «بدون حرف ،بدون سئوال» است شناسایی و اثبات آنها مشکل است.
در چین تهیه اعضای پیوندی از زندانیان اعدامی صورت می گیرد. در هند زنان به اصرار شوهران دست به این کار می زنند تا به در آمد خانواده یا تهیه جهیزیه دخترانشان کمک کنند.
با این اوصاف، اگرچه مطالعات نشان می دهد خطرات اهدای عضو قابل چشم پوشی است، اما باید توجه داشت این مطالعات در کشورهای پیشرفته انجام شده است و در شرایط غیر استاندارد، ممکن است اینگونه پیوندها مشکلات زیادی ایجاد کند. ضمنا تحقیق در مورد عواقب طولانی مدت اهدا عضو اگر هم وجود داشته باشد در دسترس نیست.
در ماه می گذشته خانم هوگز باز هم در یک کنفرانس در کنار جراحان دیده شد اما این بار بیش از ۱۰۰ جراح در سراسر دنیا در استانبول ترکیه جمع شدند تادر یک کنفرانس جهانی در مورد دادو ستد اعضا صحبت کنند. آنها بیانیه ای امضا کردند تا در یک توافق بین المللی خواستار توقف دادو ستد اعضا شوند. البته اگر این بیانیه فقط در حد حرف بماند فایده ای ندارد، چون علاوه بر اقدامات غیر قانونی موجود، دلا لان از طریق اینترنت هم وارد کار شده اند و این فاجعه ای است چون حتی ممکن است خریدار عضو با وجود پرداخت وجه مورد نظر باز هم نتواند عضو را بدست بیاورد.
این در حالی است که یافتن عضو پیوندی برای بیماران به کابوسی تبدیل شده است. در آمریکا انتظار می رود تا سال ۲۰۱۰ متوسط زمان انتظار برای بدست آوردن کلیه به ۱۰ سال برسد. اکثر بیماران دیالیزی دراواسط این زمان انتظار فوت می کنند و شاید به همین دلایل است که راه های قانونی همیشه کمک کننده نیست.نیوزویک - ۱۵ژانویه ۲۰۰۹
ترجمه: فرشته آل علی
خبر آنلاین ( www.khabaronline.ir )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
درمان نفخ شکم با طب سنتی (استاد خیراندیش)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند