۴۰۰ ساعت کار پر استرس، ۲۰۰ هزار تومان حقوق؛ روزتان مبارک! | تعبیرستان
۴۰۰ ساعت کار پر استرس، ۲۰۰ هزار تومان حقوق؛ روزتان مبارک!پزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

۴۰۰ ساعت کار پر استرس، ۲۰۰ هزار تومان حقوق؛ روزتان مبارک!

پارادوکس وضعیت پزشکان در ایران، سال به سال پیچیده تر می شود و روز پزشک، حداقل بهانه ای برای بازگویی آن است؛ پزشکان از نگاه مردم، قشر مرفهی هستند که
۴۰۰ ساعت کار پر استرس، ۲۰۰ هزار تومان حقوق؛ روزتان مبارک! نان خود را از دردهای مردم می خورند و ازنگاه مسئولان دولتی، افراد پرتوقعی هستند که نه تنها نیازی به توجه و حمایت ندارند، که می توان هر روز بر آنها سخت تر گرفت.
در مقابل، جامعه پزشکان ایرانی هم سال به سال ناراضی تر و از وضعیت موجود، ناامیدتر می شوند. در این وضعیت باخت -باخت، همه ناراضی اند؛ چه بیماری که به جز با پرداخت هزینه زیاد، خدمات درمانی استاندارد دریافت نمی کند، چه پزشکی که وقتی تحصیلات و زحمات یک عمر خود را با دیگرانی مقایسه می کند که یک شبه راه صدساله رفته اند، خود را مغبون می بیند.
این نارضایتی اما وقتی اهمیت مضاعف می یابد که پای جان انسان ها به میان می آید. آیا از پزشکی که ناامید و بی انگیزه و سرخورده است می توان انتظار داشت وظیفه اش را در درمان بیماران به خوبی انجام دهد؟
روز پزشک امسال، درحالی فرا می رسد که گذشته از مشکلات معیشتی گریبانگیر اغلب پزشکان جوان، جایگاه اجتماعی، فرهنگی و حقوقی پزشکان هم بیش از همیشه مورد تهدید واقع شده، چنان که به گفته رئیس انجمن رادیولوژی ایران، جامعه پزشکی امروز مورد هجمه کلامی و مقرراتی مناصب مختلف قرار گرفته است.
دکتر عبدالرسول صداقت، در این مورد می گوید: با وجود سابقه بسیار طولانی ایران در طب، این روزها بحث طب و طبابت در کشور با معضلات اجتماعی در آمیخته است و منجر به این شده که جایگاه پزشکان دچار تزلزل شود و این باعث شده هر فردی به خودش اجازه بدهد پزشکان را با روش های مختلف تهدید یا تحقیر کند که تقصیر چنین وضعیتی، برعهده متصدیان امور اجرایی کشور است.
صداقت اضافه می کند: وقتی دولت به عنوان متصدی امور اجرایی کشور، برخورد مناسبی با پزشکان داشته باشد، دیگران مثل سازمان های بیمه گر و حتی رسانه ها این اجازه را به خود نمی دهند مسائل پزشکی را در قالب هجو بیان کنند.
رئیس انجمن رادیولوژی ایران با تاکید بر اینکه جایگاه پزشک در هیچ جامعه ای به خصوص جامعه اسلامی، کمتر از یک روحانی نیست، با تشبیه کشور به یک میدان جنگ که پشتیبانی از سربازان موجب ایستادگی و مقاومت آنان می شود، می افزاید: هرگونه تزلزل در جامعه پزشکی منجر به تزلزل در امنیت اجتماعی می شود.
جایگاه پزشکان کجاست؟!
اظهارات دکتر صداقت درحالی است که چند روز قبل، نایب رئیس انجمن پزشکان عمومی کشور نیز نسبت به عدم تبیین جایگاه جامعه پزشکی در کشور انتقاد کرد و از آن به عنوان مهم ترین تهدید حرفه پزشکی نام برد.
دکتر مسعود مسلمی فرد به مهر گفت: اگرچه موفقیت هایی در عرصه های مختلف علمی، درمانی و پیشگیری از بیماری ها داشته ایم، اما متاسفانه پزشکان در شرایط سختی به سر می برند.
وی با اظهار گلایه از عدم قدرشناسی از جامعه پزشکی افزود: با وجود اینکه حرفه پزشکی یک شغل ویژه است اما به صورت ویژه به جامعه پزشکی نگاه نمی شود و بعد از گذشت ۳۰ سال هنوز جایگاه جامعه پزشکی در کشور تعریف و تبیین نشده و لذا می بینیم که انگیزه دانشجویان پزشکی هر روز کمتر می شود.
نایب رئیس انجمن پزشکان عمومی کشور از نبود جایگاه برای جامعه پزشکی کشور به عنوان مهم ترین خطری که این حرفه را تهدید می کند، نام برد و افزود: مطالعات انجام شده نشان می دهد وضعیت رفاهی پزشکان نسبت به گذشته به طور متوسط پایین رفته و این می تواند زنگ خطری برای روی آوردن پزشکان به سایر مشاغل باشد.
وی از بیمه نبودن پزشکان در کشور انتقاد کرد و گفت: هیچ قانونی در این زمینه وجود ندارد و تنها بر اساس قراردادی که بین سازمان های بیمه گر منعقد می شود، پزشکان می توانند با پرداخت ۵/۱ تا ۴ برابر حق بیمه نسبت به سایر افراد، خود را بیمه کنند.
«وضعیت درآمدی و شغلی پزشکان تناسبی با سختی ها و طول دوران تحصیلی ندارد؛ به طوری که امروزه، بسیاری از پزشکان جوان بیکار هستند یا به شغل های کاذب روی می آورند.» این هم، عقیده رئیس انجمن دانش آموختگان پزشکی عمومی است.
دکتر سعید تأملی، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه امروزه بسیاری از پزشکان به ویژه قشر جوان بیکار هستند یا حتی به شغل های کاذب روی می آورند، می گوید: مسائل معیشتی و اشتغال، کسری حقوق در بخش دولتی، تعرفه ها در بخش خصوصی، نظام ارجاع و سطح بندی خدمات از جمله مشکلات این قشر است و البته اجرای صحیح طرح پزشک خانواده، سیستم ارجاع و سطح بندی خدمات می تواند از جمله راهکار های حل این مسائل باشد.
این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر این که نظام سلامت دارای مشکلات ساختاری است و با وجود شاخصه هایی در برنامه چهارم توسعه، هنوز ۷۰ درصد هزینه های بهداشت و درمان توسط مردم پرداخت می شود، می افزاید: با وجود گذشت ۳سال از برنامه چهارم، نه تنها پیشرفتی در این زمینه مشاهده نشده بلکه هر روز فشار هزینه های درمانی بر دوش مردم به ویژه طبقه مستضعف جامعه بیشتر می شود.
بیشترین مسئولیت، بیشترین فشار
دستیاران رشته های تخصصی پزشکی، برگزیدگان جامعه پزشکی و نخبگان کشور به شمار می روند که بار اصلی ارائه خدمات درمانی در بیمارستان های دانشگاهی بر دوش آنان است.
نظام سلامت ما طوری طراحی شده که ارائه خدمات درمانی در بخش دولتی بدون حضور دستیاران غیرممکن است و با این حال، این گروه، متحمل بیشترین فشار و غیر استانداردترین شرایط شغلی و البته کمترین میزان حقوق دریافتی هستند.
دستیاران رشته های تخصصی پزشکی، دارای مدرک پزشکی عمومی هستند و عمدتاً در بیمارستان ها در کنار آموزش، به ارائه خدمات درمانی تخصصی اشتغال دارند، اما از نظر کمک هزینه دریافتی به عنوان تنها منبع درآمد زندگی ، با اقشار پایین تر از متوسط جامعه نیز قابل مقایسه نیستند.
دریافتی ماهیانه این پزشکان – که حداقل ۸ ساعت در روز در اختیار بیمارستان محل خدمت خود هستند و گاهی تا ۱۵ شب درماه کشیک می دهند- ۲۰۵ هزار تومان برای دستیاران مجرد و ۲۸۵ هزار تومان برای دستیاران متأهل است که مالیات هم از آن کسر می شود.
(فراموش نکنید که یک دستیار با احتساب میانگین ۱۰ ویزیت روزانه بیماران بستری و ویزیت ۵۰ بیمار در هر کشیک و ۱۰ کشیک در هر ماه، ماهیانه بیش از ۲ میلیون تومان برای بیمارستان ها درآمدزایی دارد.)
دستیاران بنا بر قوانین فعلی، حق هیچگونه فعالیت درمانی درآمدزا را نیز ندارند و بر خلاف سایر پزشکان شاغل در دستگاه های دولتی، حق محرومیت از مطب نیز نمی گیرند.
به این ترتیب، دوره دستیاری که بین ۴ تا ۶ سال طول می کشد، برای این پزشکان که اغلب هم متاهل هستند، باید با فاصله ای کیلومتری زیر خط فقر سپری شود. حجم کار دستیاران هم با هیچ یک از قوانین فعلی همخوانی ندارد.
با این اوصاف، آیا حاصل حدود ۴۰۰ ساعت کار سخت و پراسترس در ماه، با حقوقی کمتر از حقوق یک کارگر ساختمانی، می تواند نتیجه ای با کیفیت، بدون خطا و راضی کننده برای بیماران داشته باشد؟ روز پزشک، حداقل فرصتی برای فکر کردن به این موضوع است.روزنامه همشهری

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
روضۀ حضرت زینب با صدای مرحوم کافی
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند