پیشروی در تونل با چراغ های خاموش | تعبیرستان
پیشروی در تونل با چراغ های خاموشپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

پیشروی در تونل با چراغ های خاموش

سی تی انتروگرافی (CT Enterography)، نوعی روش تصویربرداری با قدرت تفکیک بالا از روده باریک است که با بهره گیری از دستگاه های «سی تی اسکن مولتی دتکتور» (MDCT) و
پیشروی در تونل با چراغ های خاموش همزمان مصرف مقادیری ماده حاجب خوراکی انجام می گردد. طی دهه اخیر، پیشرفت های قابل توجهی در تصویربرداری از روده باریک با کمک روش های نوینی مانند استفاده از کپسول اندوسکوپی و یا بهره گیری از جدیدترین تکنیک ها در MDCT و نیز ارایه مناسب ترین مواد حاجب خوراکی صورت گرفته است.
به این ترتیب نقش مطالعات فلورئوروسکوپیک با استفاده از باریم روی روده باریک برای یافتن التهاب در سطوح مخاطی و یا وجود توده ها تا حدی کم رنگ تر شده است. در واقع پیشرفت های موجود در تکنولوژی MDCTضمن برخورداری از بیشترین قدرت تکنیک فضایی و زمانی، منجر به ارایه بهترین تصاویر در سطوح متعدد (Mutlioplanar) از روده باریک و مزانتر در برگیرنده آن شده است. در عین حال، حضور موثر جدیدترین مواد حاجب خوراکی با ارایه تصاویری دقیق از جدار لومن روده باریک، سی تی انتروگرافی را به روشی قابل قبول و پذیرفته شده در ارزیابی بیماری هایی مانند کرون و همچنین توده های احتمالی روده باریک تبدیل کرده است.
ماده حاجب خوراکی
بررسی های اولیه در ارزیابی روده باریک با کمک سی تی اسکن، شامل استفاده از یک کاتتر نازو- ژژونال جهت ایجاد اتساع در لومن روده باریک با استفاده از مواد حاجب ابتدایی است. در ابتدا، با بهره گیری از باریم به عنوان ماده حاجب خوراکی و ایجاد تصاویر دو بعدی آگزیال و کرونال، یافته های مشابهی با تصاویر حاصل از بررسی فلوئوروسکوپیک روده باریک با باریم (Barium follow-through) خلق شد.
پس از آن به دنبال ارایه تکنیک های نوین MDCT و استفاده از کمترین زمان در ثبت تصاویر (تنها برای چند ثانیه) و قابلیت ارایه تصاویر Mutlioplanar، از این واقعیت که اکثر پدیده های التهابی و یا توده های روده باریک، پرعروق (هیپرواسکولار) هستند، به خوبی استفاده شد. به این صورت که استفاده همزمان از مواد حاجب خوراکی خنثی و نیز تزریقی، به بهترین شکل پاتولوژی های مذکور را مشخص خواهند کرد. در واقع ماده حاجب خوراکی خنثی با کاستن از دانسیته درون لومن از یک سو و ماده حاجب تزریقی با افزایش دانسیته پاتولوژی موردنظر از سوی دیگر، به ایجاد بیشترین تمایز منجر خواهند شد.
بر این اساس، مطالعات نشان دادند
سی تی انتروگرافی، با کمک ماده حاجب خوراکی خنثی و تزریقی، به شکل مطلوب تری در مقایسه با بررسی های اندوسکوپیک و یا فلوئورسکوپیک روده باریک در تشخیص بیماری ها موثر خواهند بود. ماده حاجب خوراکی مورد استفاده در این مطالعات، آب بود، اما از آنجا که آب ضمن عبور از روده باریک جذب می شد، ایده هایی در زمینه تهیه مواد حاجب خوراکی خنثی اما غیرقابل جذب شکل گرفت.
استفاده از محلول «پلی اتلین گلیکول» طی یک ساعت پیش از انجام سی تی اسکن، با ایجاد اتساع مناسب در لوپ های روده باریک، تصاویر مناسبی را از ناحیه ایلئوم فراهم خواهد کرد. مقایسه دو روش متفاوت تجویز ماده حاجب به صورت تجویز خوراکی آب و نیز تجویز همین میزان آب با کمک کاتتر نازو-ژژونال، نشان دهنده عدم وجود تفاوت واضح میان این دو روش می باشد. بر این اساس اکثر رادیولوژیست ها ترجیح می دهند که در تصویربرداری با سی تی اسکن از روده باریک از تجویز خوراکی ماده حاجب (از راه دهان) استفاده کنند. در شرایطی که در مطالعات ابتدایی از مواد حاجبی مانند آب و یا متیل سلولز استفاده می شد، بهره گیری از ترکیبات جدیدتری مانند پلی اتیلن گلیکول و نیز ترکیبات حاوی مواد الکلی مانند مانیتول و یا سوربیتول، باعث اتساع بیشتر در لوپ های روده باریک گردید.
ماده حاجب پلی اتیلن گلیکول بیشترین میزان اتساع را در روده باریک ایجاد می کند.در شرایطی که آب هیچ گونه عوارض جانبی ایجاد نمی کند، محلول رقیق باریم (حاوی سوربیتول) و پلی اتیلن گلیکول با نفخ شدید شکم همراه می باشند. در عین حال، پلی اتیلن گلیکول به میزان بیشتری باعث ایجاد اسهال شده که این پدیده به دلیل جلوگیری از جذب آب در مسیر روده باریک می باشد. بیشترین میزان حساسیت در ثبت تصاویر ایلئوم، با کمک محلول رقیق باریم (حاوی سوربیتول) (با نام تجاری Volumen; E-Z-Em) حدود ۶۰-۴۵ دقیقه پس از تجویز خوراکی آن به دست می آید. از آنجا که سی تی انتروگرافی باعث اتساع نسبتا کمتری در ژنوم نسبت به ایلئوم می شود، در مواردی که شک به پاتولوژی های ژژنوم وجود دارد، استفاده از «سی تی انتروکلایزیس»
(CT Enteroclysis) و یا MR انتروگرافی ممکن است مفیدتر باشد.MR انتروگرافی از آنجا که در MR انتروگرافی امکان تصویربرداری در فازهای زمان های مختلف وجود دارد، بنابراین تهیه تصاویر در هر دو زمان حداکثر اتساع لوپ های ژنوم (۱۰ دقیقه پس از بلع ماده حاجب) و نیز حداکثر اتساع لوپ های ایلئوم (حدودا ۶۰-۴۵ دقیقه پس از بلع) مقدور خواهد بود. در مواردی که مواد حاجب وریدی نقش چندانی در نمایاندن پاتولوژی های احتمالی نداشته و یا به دلیل مسایلی مانند اختلالات کلیوی، امکان تجویز ماده حاجب وریدی وجود ندارد، استفاده از مواد حاجب خوراکی مفید خواهد بود. در عین حال در حضور اختلالاتی مانند پولیپوز روده باریک و یا شک به وجود ضایعه انسدادی داخل لومن (که موجب انسداد نسبی روده شده) کاربرد مواد حاجب خوراکی با ایجاد دانسیته ای بالاتر به همراه اتساع مناسب در لومن، قادر خواهند بود حساسیت تشخیصی را به میزان قابل توجهی بالاتر ببرند.
تکنیک سی تی انتروگرافی
تکنیک به کار گرفته شده در این روش پایه، بهره گیری از حداکثر قدرت تفکیک فضایی، بیشترین میزان Enhancement در دیواره روده با استفاده از ماده حاجب وریدی، حداقل میزان اشعه تابیده شده و سرانجام، ارزیابی
multi-planar تصاویر می باشد. در شرایطی که دستگاه های سی تی اسکن اولیه که به منظور سی تی انتروگرافی مورد استفاده واقع می شد، ضخامت مقاطع در حد ۵ میلی متر بود، امروزه با بهره گیری از دستگاه های MDCT، این میزان بین یک تا سه میلی متر متغیر می باشد. در صورت استفاده از ضخامت مقطع یک میلی متر، هیچ گونه روی هم افتادنی (overlap) بین مقاطع مشهود نخواهد بود، در حالی که در شرایط کاربرد ضخامت مقطع سه میلی متر، حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصد بین مقاطع روی هم افتادن (overlap) وجود خواهد داشت.دکتر شادی کلاهدوزان
هفته نامه سپید

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
اتاق وزیر (حجت الاسلام قرائتی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند