مد ، کفش پاشنه بلند و سلامتی | تعبیرستان
مد ، کفش پاشنه بلند و سلامتیپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

مد ، کفش پاشنه بلند و سلامتی

این روزها هرچه موی آقایان ژولیده تر می شود، کفش خانم ها نوک تیزتر می شود. وقتی علتش را جویا می شوی همه تقصیرها گردن واژه ای می افتد به
مد ، کفش پاشنه بلند و سلامتی نام مد. البته کفش آقایان هم دست کمی از کفش خانم ها ندارد و رفته رفته شبیه منقار پرندگان می شود. گویا این مد است که باید شیوه لباس پوشیدن مردان و زنان را تعیین کند.
اما از بد ماجرا طراحان مد اصلا به فکر سلامت مصرف کنندگان نیستند و این مصرف کننده است که باید تاوان مدهای ناسالم را بپردازد.
کفش های نوک باریک
به هر دلیل این روزها درمیان خانم ها ونیز آقایان، پوشیدن کفش هایی که نوک باریک دارند، مد شده است. کفش هایی که در کوچه و خیابان پای خیلی ها می بینی اولین چیزی که به خاطر می آ ورد این است که پای بیچاره این همه فشار را چگونه تحمل می کند؟
استدلال برخی افرادی که از این گونه کفش ها استفاده می کنند این است که پس این همه آدم چگونه این کفش ها را می پوشند و بیمار نمی شوند در حالی که اگر از خود این افراد بپرسید خاطرات تلخ زیادی برای گفتن دارند.
مثلا یکی از این خاطرات چنین است:< تازه از این کفش های نوک باریک مد شده بود. من هم رفتم و یکی از آنها را خریدم و تمام روز پوشیدم و پز دادم. فردای آن روز وقتی خواستم دوباره کفشم را بپوشم، متوجه درد شدیدی در شستم شدم.اول خیلی به آن اعتنا نکردم، ولی دیدم قابل تحمل نیست. انگشتم را که نگاه کردم دیدم قرمز شده و مجبور شدم با دمپایی بروم دکتر. دکتر گفت ناخنت داخل گوشت انگشت فرو رفته و بایدآن را بیرون بیاورم.
فرو رفتن ناخن به داخل گوشت، یکی از عوارض پوشیدن کفش های تنگ و نوک باریک و ضایعه شایعی است که بیشتر برای شست پا پیش می آید. در این بیماری به دلیل فشار فیزیکی، معمولا بافت حاشیه ناخن شست پا به سمت ناخن فشرده می شود و در نهایت ناخن به داخل بافت کناری فرو می رود. این عارضه معمولا دردناک است و کم کم عفونت هم به آن اضافه می شود. برای پیشگیری از این عارضه باید ناخن ها را به طرز درستی کوتاه کرد و کفش تنگ و نوک باریک نپوشید.
فرو رفتن ناخن به گوشت تنها عارضه دردناک کفش های نوک باریک نیست و بسیاری از کسانی که به پوشیدن این کفش های خطرناک عادت دارند، دچار عارضه ای می شوند که به مراتب پر دردسرتر از قبلی است.
این عارضه که در واقع انحراف دائمی انگشت شست پا به سمت انگشت دوم است <هالوس والگوس> نام دارد. گفته می شود، اصلا شیوع این بیماری با ظهور کفش در جوامع بشری آغاز شده است.
نتایج مطالعات دانشمندان عربستان سعودی حاکی است، هیچ هالوس والگوسی در میان زنان وجود ندارد که بر اثر پوشیدن کفش نوک باریک ایجاد نشده باشد. به عبارتی صددرصد زنان دچار این بیماری در این کشور کفش های نوک باریک می پوشند.
البته شاید بگویید مگر چند نفر از کسانی که کفش نوک باریک می پوشند، دچار هالوس والگوس می شوند که این همه در باره آن سر و صدا به پا شده است؟
در پاسخ به این سوال دکتر عبدالوهاب، استاد دانشگاه ملک سعود ریاض، می گوید: <حدود ۸۱ درصد کسانی که مدت طولانی کفش نوک باریک می پوشند، درنهایت دچار هالوس والگوس می شوند.>
غیر از دو عارضه فوق، کفش های نوک باریک عوارض متعدد دیگری نیز به همراه دارند که از آن میان می توان به پینه، میخچه و کج شدن و خمیدگی انگشتان اشاره کرد. در نهایت می توان به جرات گفت پوشیدن کفش های نوک باریک، صرف نظر از مد بودنشان اصلا به صلاح پاهای شما نیست.
کفش های پاشنه بلند
پوشیدن کفش پاشنه بلند برای بسیاری از دختر بچه ها یک آرزوست. البته بیشتر صدای پاشنه این کفش هاست که دختر بچه ها را شیفته خود می کند اما در بزرگسالی این آرزو گاه به مد تبدیل می شود که اغلب دردسرساز است.
خانم ۳۳ ساله ای که دچار یکی از این دردسرها شده بود، مدتی کفش پاشنه بلند پوشیده واستخوان پای راستش بر اثر پیچ خوردن مچ پا شکسته بود. طول پاشنه کفشی که دیگر نمی توانست با آن راه برود،۱۰ سانتی متر بود.
خودش می گفت: ( همش به خاطر این کفش های پاشنه بلنده! نمی دونم چی شد که پام پیچ خورد و خوردم زمین. ) ولی گویا لذت پوشیدن این کفش های پاشنه بلند بیشتر از درد شکستگی استخوان است. چون وقتی همین خانم ۶ هفته بعد برای باز کردن گچ پایش آمد، می گفت: ( بازم دلم می خواد کفش پاشنه بلند بپوشم، چون به من احساس اعتماد به نفس میده و قدم رو بلندتر می کنه)!
شاید بعضی خانم ها گمان کنند، زمین نخوردن با پاشنه ۱۰ سانتی متری عرضه می خواهد که لابد این خانم ۳۳ ساله نداشته است.
اما پیچ خوردگی و شکستگی مچ پا تنها عارضه کفش های پاشنه بلند نیست. بلکه حتی اگر تمام عمر روی پاشنه ۱۰ یا ۱۵ سانتی متر راه بروید و زمین هم نخورید، سایر عوارض آن شما را گرفتار می کند.
یکی از این عوارض کوتاه شدن طول عضلات پشت ساق پاست. یعنی اگر خانمی بیش از ۶ ماه به طور مداوم کفش پاشنه بلند بپوشد، طول عضلات پشت ساق پایش کوتاه می شود.
نتیجه این عارضه کج و کوله شدن پا و کوتاه شدن قد نیست که برخی پاشنه بلند پوش ها بگویند، عضلات پای ما که کوتاه نشد.
بلکه محصول این پدیده از بین رفتن قوس کف پاست. البته معمولا خود فرد متوجه کف پای صافش نمی شود، ولی حتما کمر دردهای ناشی از آن آزارش خواهد داد .
یکی دیگر از عوارض کفش پاشنه بلند، فشار بیشتر به زانوهاست. بر اساس نتایج تحقیقات دانشمندان دانشگاه هاروارد، کفش های دارای پاشنه بلند و پهن، ۲۶ درصد میزان فشار روی زانوی فرد را افزایش می دهند.
همچنین کفش های با پاشنه بلند و نازک، ۲۲ درصد فشار روی زانو را افزایش می دهند. از طرفی سلامت غضروف بین استخوان های مفصل زانو، به مایع مفصلی زانو بستگی دارد. چرا که تغذیه این غضروف از طریق همین مایع صورت می گیرد.
وقتی فشار روی مفصل زیاد شود، هم غضروف فشار بیشتری را تحمل می کند و هم تغذیه آن از مایع مفصلی دچار اشکال می شود، به مرور زمان این پدیده باعث بروز آرتروز مفصل زانو می شود.
لباس های تنگ
در گذر زمان و با تغییر نسل ها، گویا یک پدیده اجتناب ناپذیر است و آن کوچک شدن همه چیز است. خانه های نقلی، ماشین های کوچک، شلوارهای کوتاه و تنگ، مانتوهای چسبان و پیراهن های تنگ. این موارد آخر در ذهن تداعی می کند که خیاط همیشه پارچه کم می آورد.
اما این لباس های تنگ اگر محصول جبر زمانه نباشند حاصل مد که هستند. اما این مد همبرای سلامت خطرناک است. شایع ترین خطر و عارضه لباس تنگ چیزی است که شاید بسیاری تجربه کرده باشند، ولی به روی خود نیاورند یا ندانند که علت آن چه بوده است.
لباس تنگ عروق پوست را تحت تا‡ثیر قرار داده و در قسمت هایی مانع گردش صحیح خون می شود به خصوص اگر تنگی لباس در ناحیه لگن، زانو، سینه و حلقه آستین ها باشد.
همین اختلال جریان خون باعث همان عارضه شایع لباس های تنگ می شود، یعنی کوفتکی و خستگی. البته گاهی این تنگی به حدی زیاد می شود که قسمت هایی از پوست کبود می شود. یکی دیگر از مشکلات لباس های تنگ مشکلات گوارشی است.
در واقع لباس تنگ حرکات دودی (حرکات کرم گونه) دستگاه گوارش را مختل می کند و موجب تجمع گاز در معده و نفخ شکم می شود که معمولا با درد شکم همراه است.
همچنین پوشیدن لباس زیر تنگ و بدون تبادل هوا باعث افزایش احتمال ابتلا به عفونت مثانه در زنان می شود.
یکی دیگر از عوارض لباس های تنگ نوعی کهیر به نام کهیر فشاری است. این نوع کهیر در اثر فشار موضعی بر بدن مثل پوشیدن لباس های تنگ ایجاد می شود.
معمولا ۴ تا ۶ ساعت پس از پوشیدن لباس تنگ یک تورم عمقی همراه با خارش، سوزش و درد ایجاد می شود که پس از ۸ تا ۷۲ ساعت از بین می رود. گاهی تب ولرز، ضعف و خستگی و سردرد هم در کنار این عارضه وجود دارد.سایت هشت

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
بعد از حجامت چی نخوریم؟؟ (حجت الاسلام ضیایی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند