فعالیت های بدنی مناسب برای خردسالان | تعبیرستان
فعالیت های بدنی مناسب برای خردسالانپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

فعالیت های بدنی مناسب برای خردسالان

هر واژه، کلمه و یا عبارتی را که به کار می بریم اثر و معنای خاص خود را بر جای می گذارد و اغلب اوقات طرز نگرش ما را در
فعالیت های بدنی مناسب برای خردسالان ارتباط با آن مفهوم بیان می کند. بدون شک کودکان به دلیل موقعیت ویژه رشد و تکامل خود بیشتر در معرض تأثیر معانی کلمات می باشند.
کلمات مثبت و مؤثر دارای بار احساسی سازنده و کلمات و عبارات منفی تأثیرات غیر سازنده و کلمات و عبارات منفی تأثیرات غیر سازنده برجای می گذارند. یکی از عبارات نامناسبی که به خصوص در این ایام از آن استفاده می شود ”سه ماه تعطیلی“ می باشد. به کارگیری این عبارت که از سال ها قبل در محاورات جاری ما جای گرفته، اثرات مخربی بر آینده فردی و اجتماعی کودکان و حتی بزرگسالان می گذارد.
استفاده از عنوان ”سه ماه تعطیلی“ برای نامیدن سه ماه تابستان خود به خود و به طور غیر مستقیم ۹ ماه باقی مانده سال را برای کودک ایامی کسالت بار و خسته کننده همراه با رنجش تصویر می کند که چون هرگونه تفریح، استراحت، پرداختن به خود و استفاده آزادانه از وقت، به سه ماه تعطیلی موکول می گردد کودک آرزو می کند هرچه زودتر از ایام به اصطلاح تلاش و زحمت، خلاصی یابد و به سرعت به دامان این سه ماه پناه بیاورد. از آنجا که پاسخی در خور و شایسته برای تفاوت قایل شدن ایام قبل با این ۳ ماه نداریم با رها کردن کودک پس از ۹ ماه تلاش در فضائی همانند خلأ، فرصت لذت بردن را از او می گیریم و نهایتاً وی را که نتوانسته انتظارات خود را در این ایام برآورده ببیند خسته تر از قبل و بدون انرژی روانه ۹ ماه تلاش طاقت فرسای! دیگر می کنیم.
در چنین فضائی استفاده از کلاس های مختلف آن هم در ۳ ماه تعطیل! یک تناقض آزار دهنده برای کودک تلقی شده و فرصت شادابی و لذت بردن را از او می گیرد. بنابراین به نظر می رسد به طور کلی حذف این واژه مقدم تر و واجب تر از برنامه ریزی برای این ایام است. برنامه ریزی، پس از تغییر نگرش محتوائی نسبت به مفهوم وقت و استفاده صحیح از آن معنا می یابد.
چنانچه کودک این گونه تصور کند که کلیه فعالیت ها و تلاش او بدون استراحت در ۹ ماه جمع می شود و تفریح و استراحت بدون هرگونه حرکت نیز در زمان دیگر، بدون شک از درک معنای واقعی کار و استراحت غافل می ماند و ارزش هر دو برایش مخدوش می گردد. بر این اساس کار و تلاش امری رنج آور و کسالت بار و استراحت، بدون هدف معرفی شود و این چنین است که بیرون کردن چنین نگرشی از فرهنگ آنان حتی در بزرگسالی امری سخت و دشوار می گردد.
شایسته است در تمام اوقات سال بدون نام گذاری و تفکیک محتوائی ایام سال به این شکل موجود، زمینه را برای لذت بردن دائمی کودک از تمامی روزهای زندگی خود همراه با تمامی آنچه در آن است؛ شامل تلاش، تحصیل، استراحت تفریح و غیره را فراهم کنیم و این مفاهیم را در زمان خاص متراکم نکنیم. همراه کردن تفریح و نشاط و شادابی همزمان با ایام تحصیل و متعادل کردن فعالیت ها سبب می شود صحیح و متعادل در امور آشنا شده و از هرگونه نگرش افراطی در زندگی آینده خود پرهیز نماید. ایامی خوش و سازنده همراه با یاد گیری برایتان آرزو می کنیم.
البته نه فقط در تابستان!....
محدود کردن نوزادان و کودکان خردسال در محیط های کوچک و فضاهای بسته برای ساعت های متوالی موجب تأخیر در رشد حرکتی و حتی رشد شناختی آنان می شود. علاوه بر آن این گونه محدود کردن ها می تواند در نهایت موجب چاقی و ازدیاد وزن آنها در دوران کودکی و نوجوانی نیز بشود.
کودکان را باید از همان دوران نوزادی و خردسالی برای داشتن فعالیت های جسمانی تشویق نمود بدین منظور می توان از حرکاتی که کودکان برای تسلط بیشتر بر اندام های بدنی خود نیاز دارند شروع کرد؛ مثل حرکت دادن دست ها و پاها (برای تقویت ماهیچه های بزرگ بدن) و دادن عروسک و یا اسباب بازی به دست کودک (برای تقویت ماهیچه های کوچک دست). پژوهش های مختلفی نشان می دهند، نوزادانی که به تحرک و فعالیت برانگیخته شده اند، در سال های بعد دوران کودکی نیز، بچه هائی فعال پویا و پرجنب و جوش شده اند.
حرکت ها و فعالیت های بدنی مناسب برای نوزادان
▪ تولد تا یک ماهگی
هنگام عوض کردن کهنه و یا پوشک نوزاد، پاهای او را ملایم خم و راست کنید تا او زودتر بتواند پاهای خود را صاف نگه دارد.
▪ ۳ ـ ۲ ماهگی
۱) یک شیء رنگی را روی جلوی چشمان نوزاد به طرف بالا و پائین حرکت دهید تا او سعی کند با حرکت دادن سر و گردن خود آن را دنبال کند.
۲) نوزاد را دمر بخوابانید و یک اسباب بازی رنگی جلوی او قرار دهید تا او سعی کند خودش را کمی به جلو بکشد و برای دیدن شیء سرش را بلند نگه دارد.
۳) نوزاد را به پشت بخوابانید و اسباب بازی یا عروسکی را نزدیک دید او نگه دارید تا تشویق شود و دستش را دراز کند و آن را بگیرد.
▪ ۴ ـ ۳ ماهگی
۱) کودک را به پشت بخوابانید و مچ دست های او را در دست بگیرید تا او خود را نیم خیز کند و سعی کند سرش را بلند کند. این کار موجب تقویت عضلات گردن او می شود.
۲) اطراف کودک بالش بگذارید و او را برای مدت کوتاهی نیم خیز بنشانید.
▪ ۶ ـ ۵ ماهگی
۱) کودک را به پشت بخوابانید و برای تقویت عضلات گردن او، عروسکی را از سمت راست او تا سمت چپش حرکت دهید تا حدی که او مجبور باشد برای دیدن عروسک سر، گردن و تنه اش را بچرخاند.
۲) پتو یا تشکچه ای روی زمین پهن کنید، چند عروسک و اسباب بازی رنگی روی آن قرار دهید و کودک را دمر را روی پتو بگذارید تا او سعی کند با فشار آوردن بر پاهای خود سینه خیز رود. برای کمک به او شما می توانید کف پاهای او را در دست نگه دارید و کمی به جلو هل دهید.
▪ ۸ ـ ۷ ماهگی
۱) کودک را به پشت بخوابانید و یک اسباب بازی رنگی بالای سر او حرکت دهید تا او سعی کند سرش را بلند کند و آن را بگیرد.
۲) زیر بازوهای کودک را بگیرید و او در حالت ایستاده نگه دارید. کودک را تشویق کنید تا چند ثانیه روی پاهای خود بایستد. این کار موجب می شود که کودک با قوی کردن ماهیچه های پاهایش، بتواند وزنش را به تدریج تحمل کند.
۳) در ۸ ماهگی کودک قادر است برای چند دقیقه بنشیند و به راست و جلو خم شود.
۴) کودک را در حالت نشسته روی پتو و یا تشکچه قرار دهید و اسباب بازی های او را کمی دورتر از او روی تشکچه قرار دهید تا او سعی کند خودش را حرکت دهید و به حالت چهار دست و پا به سمت آنها برود.
▪ ۱۰ ـ ۹ ماهگی
۱) کودک قادر است در حالت نشسته خودش را جلو بکشد.
۲) کودک را در حالت ایستاده کنار مبل و یا صندلی نگه دارید و به او کمک کنید تا چند ثانیه بایستد.
۳) زیر بغل کودک را بگیرد و او را چند قدمی راه ببرید.
▪ ۱۲ ـ ۱۱
۱) کودک را تشویق کنید تا از حالت چهار دست و پا و یا نشسته، سعی کند با گرفتن صندلی و یا میز بایستد.
۲) مبل ها و صندلی های اتاق را طوری بچینید که کودک بتواند با دست گرفتن به آنها دور اتاق راه برود.
۳) یک کالسکه عروسکی و یا چرخ دستی کوچک کودک را تشویق به راه رفتن بیشتر می کند.
۴) برای تشویق کودک به راه رفتن مستقل، وسط اتاق بنشینید و از او بخواهید که گوشه میز و یا صندلی را رها کند و خودش را به شما برساند (ابتدا فاصله تان از کودک کم باشد و پس از مدتی فاصله را بیشتر کنید تا کودک مجبور شود چند قدم بیشتر بردارد).
▪ ۱۸ ـ ۱۳ ماهگی
۱) گاری و یا کامیونی کوچک که کودک بتواند عروسک هایش را در آن بریزد و با کشیدن نخ آن، کامیون را دور اتاق بکشاند، برای او تهیه کنید. این کار کودک را به تحرک بیشتر وا می دارد و موجب تقویت مهارت های حرکتی او و ورزیدگی ماهیچه هایش می شود.
۲) توپ پشمالو و سبکی را به طرف او بیاندازد و او را تشویق کنید که آن را با پا شوت کند.
۳) عقب عقب پائین آمدن از پله را به کودک یاد بدهید.
۴) ترانه های شاد برای کودک پخش کنید و او را تشویق نمائید تا با انجام حرکات موزون، دست و پایش را هماهنگ باز و بسته کند.
۵) برای تقویت ماهیچه پای کودک، سه چرخه های کوچکی که کودک با فشار دادن پایش آن را جلو ببرد، وسیله ای مناسب هستند.
توجه داشته باشید، در تمامی مراحل رشد حرکتی کودک، فعالیت هائی برای او در نظر بگیرید که، متناسب با توان و رشد جسمی او باشد و در ضمن، مدت آن نیز محدود باشد.علی محمدباقر
[email]Koodak-sardabir@yahoo.com[/email]
ماهنامه کودک

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
آمیزش زن باردار درسته؟ (خانوم مرضیه بخشنده)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند