دختر می خواهیدیا پسر؟ فقط یک راه وجود دارد | تعبیرستان
دختر می خواهیدیا پسر؟ فقط یک راه وجود داردپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

دختر می خواهیدیا پسر؟ فقط یک راه وجود دارد

<پسره یا دختره؟> این اگر اولین سئوالی نباشد که پدر بچه از پرستار خوش خبر می پرسد، قطعا دومین سوال است. بحث تعیین جنسیت جنین در میان مردم و متخصصان،
دختر می خواهیدیا پسر؟ فقط یک راه وجود دارد بحث داغی است. دکتر ملک منصور اقصی به پرسش های ما در همین زمینه پاسخ می دهد.
▪ آقای دکتر، از گذشته های دور بسیاری از مردم، آرزو داشته اند که بتوانند جنسیت فرزندشان را خودشان تعیین کنند. برای همین از رژیم های غذایی و کارهای سنتی خاص مثل بستن سنگ های ویژه به شکم استفاده می کردند. آیا به نظر شما این قبیل کارها در پسر یا دختر شدن نوزاد می تواند تاثیر داشته باشد؟
همان طور که شما گفتید این یک آرزوی دیرینه جامعه بشری و بسیاری از انسان ها بوده است. زن و شوهرهایی هستند که مثلا ۷ تا دختر دارند و همیشه در انتظار یک پسر هستند. اینها معمولا همه این کارها را تجربه کرده اند، اما باید گفت که هیچ کدام از این کارها مبنای علمی ندارد و به نظر نمی رسد که موفقیتی را در پی داشته باشد.
به طور کلی برای پسر یا دختر شدن کودک نمی توان غذا یا روش خاصی را پیشنهاد کرد و در اصل این کارها هیچ کمکی نمی کنند. حتی بعضی ها با همین روش ها ادعا می کردند که به موفقیت دست یافته اند و اعدادی هم ارائه می کردند اما علم آمار ثابت کرد که این آمارهای گزارش شده غیرواقعی هستند.
و بعضی ها در مورد تاثیر زمان مقاربت می گویند...
نه، واقعیت این است که اینها اکثرا خرافات هستند. زمان مقاربت هم نمی تواند تاثیر چندانی در جنسیت نوزاد داشته باشد. حداقل از نظر علمی تا حالا چنین چیزی ثابت نشده است.
پس به نظر شما هیچ کاری نمی شود برای افرادی که تمایل دارند فرزندشان پسر یا دختر باشد انجام داد؟
چرا، در حال حاضر در دنیا کارهای خاصی می توان انجام داد و پیشرفت های خوبی انجام شده است.
▪ مثلا چه کاری؟
مثلا باروری آزمایشگاهی یا آی.وی.اف، از نظر علمی کاملا شدنی است و ما هم در ایران امکان انجام این کار را داریم. ما در این روش زن را تحریک می کنیم تا با استفاده از برخی داروها چندین بار تخمک گذاری کند. بعد از آمیزش، این تخمک ها بارور می شوند. ما پس از گذشت مدتی می رویم و نمونه هایی از سلول های این چند جنین را بر می داریم و با تکنیک های آزمایشگاهی خاصی ، کروموزوم های آنها را مورد بررسی قرار می دهیم. هر کدام از آن چند جنین را که جنسیت مورد نظر را داشته باشند برمی داریم و بقیه را کنار می گذاریم . بدین ترتیب جنسیت نوزادی که به دنیا خواهد آمد همانی است که مطلوب پدر و مادر است.
▪ خب این به شرطی است که چند تخمک و چند جنین باشد. اگر یکی بود چطور؟
البته این دیگر شانس مریض است که این یک تخمک همان جنسی را که او می خواهد داشته باشد یا خیر. مثلا من همین امروز یک مریضی داشتم که فقط یک تخمک داشت. حالا این دیگر بستگی به شانس آن پدر و مادر دارد که آیا این جنین همان جنسیت مطلوب آنها را داشته باشد یا خیر.
▪ یعنی در حال حاضر تنها راه موجود آی.وی.اف است؟
در حال حاضر بله، اما یک تکنیک دیگر هم هست که طی سال های اخیر دارند روی آن کار می کنند و فکر می کنم که ۵ تا ۶ سال دیگر بتوان از آن هم استفاده کرد و آن تکنیک فلوسیتومتری است. در این تکنیک می آیند اسپرم های X و y را از هم جدا می کنند و بدین ترتیب می توانند انتخاب کنند که در هنگام انجام آی.وی.اف کدام جنس اسپرم را تزریق کنند. به هر حال این تکنیک هم محدودیت ها و مشکلات خاصی به همراه دارد. مثلا اینکه ما می گوییم اسپرم های x و y را از هم جدا می کنیم، ۰۰۱ در صد نیست. شاید تعداد اسپرم هایی که بتوانیم جدا کنیم به میزان کافی نباشد و مشکلات به طور کلی زیاد است، اما به هر حال امید می رود که طی چند سال آینده این روش هم بتواند به ما کمک کند.
▪ آی.وی.اف را ما به طور کلی به عنوان یک روش درمانی ناباروری می شناسیم.آیا به نظر شما درست است خانمی را که می تواند یک باروری عادی و طبیعی داشته باشد، تنها جهت تعیین جنسیت تحت آی.وی.اف قرار داد؟
در این مورد حرف و حدیث ها زیاد است. اساسا این سوال مطرح است که آیا درست است که ما جنسیت نوزاد را تعیین بکنیم؟ باید به این سوال این طور پاسخ داد که با تعیین جنسیت می توانیم جلوی ابتلا به بیماری هایی نظیر هموفیلی را بگیریم. اما اگر یک نفر بدون هیچ بیماری خاصی و تنها به علت تمایل شخصی بخواهد که جنسیت فرزندش را تعیین کند زیر سوال است. ما با یکی از دانشگاه های انگلستان در حال انجام یک طرح تحقیقاتی مشترک هستیم.
تا ببینیم که دیدگاه مردم نسبت به این مسئله چیست و در جوامعی مثل ایران و انگلستان که از نظر فرهنگی با یکدیگر تفاوت های قابل توجهی دارند، نظر مردم عادی نسبت به این مسائل چطور است.البته تاکنون در کشورهایی مثل آلمان، ایتالیا و آمریکا مطالعات مشابهی انجام شده است. اما هیچکدام مطالعات درست و کاملی نبوده اند و برای همین ما یک مطالعه دقیق طراحی کرده ایم که مشکلات و نقایص مطالعات قبلی را نداشته باشد.
▪ به نظر خود شما این کار درست است یا غلط؟
ببینید این کار یک سری موافقان و مخالفانی دارد. مخالفان این روش می گویند که این کار ممکن است تعادل جنسیتی را در جامعه به هم بزند. اما جواب آن این است که این کار نمی تواند تعادل جنسیتی جامعه را به هم بزند چون ما برای انجام این کار مجبوریم که آی.وی.اف انجام بدهیم و تنها تعداد معدودی از زوج ها هستند که به انجام آی.وی.اف برای تعیین جنسیت نوزاد تن درمی دهند که این تعداد اندک تاثیری در تعادل جنسیتی جامعه نخواهد گذاشت.
به طور کلی داوطلبان این روش کم است و در مقیاس ۶ میلیارد جمعیت دنیا خطری نخواهد داشت و بالانس و تعادل را به هم نمی زند. نه الان بلکه ۰۵ سال دیگر هم این خطر را نخواهد داشت.مسئله دیگری که مطرح می کنند این است که این کار نوعی تبعیض است. یک جنسی را انتخاب می کنی چون آن را بیشتر دوست داری و این باعث می شود که تبعیض جنسیتی ایجاد شود.
▪ در مورد موافقان این روش چیزی نگفتید.
بله. موافقان می گویند که این نوعی روش کنترل جمعیت است. مثلا در نظر بگیرید که یک خانواده تمایل دارد که یک پسر داشته باشد و یک دختر. حالا فرزند اول پسر می شود اگر فرزند دوم دختر نشود باز اقدام به بارداری سوم می کند که شاید سومی دختر شود.
اگر سومی هم نشود این کار را ادامه می دهد و همین باعث افزایش جمعیت می شود. حالا اگر شما در همان بارداری دوم بتوانید جنسیت را انتخاب کنید و دختر برای آنها ایجاد کنید، مشکلات حل می شود و از چند بارداری ناخواسته و نامطلوب دیگر جلوگیری می کنید. به هر حال بحث این دو گروه هنوز ادامه دارد و به نتیجه مشخصی نرسیده است. برای همین در بعضی کشورها اگر آی.وی.اف صرفا به این دلیل انجام شود، غیرقانونی محسوب می شود.
▪ در کشور ما چطور؟
ما در کشور خودمان در این زمینه قانون خاصی نداریم.
نه، ما تا حالا عارضه خاصی از این کار ندیده ایم. البته آی.وی.اف به هرحال مشکلا ت خاص خودش را دارد.
▪ پس آیا شما انجام آن را به خانواده هایی که این مشکل را دارند توصیه می کنید؟
ببینید مریض های زیادی با این مشکل به ما مراجعه می کنند. من خودم شخصا نگاه می کنم و می بینم که مسئله در خانواده آنها چقدر حاد است.
به طور کلی این کار را نمی توان به همه توصیه کرد و اصولا کار درستی به نظر نمی رسد و به همه هم تاکید می کنم که کار خوبی نیست. اما گاهی اوقات این مشکل خیلی جدی است و مثلا ثبات زندگی به آن بستگی دارد. مثلا با گفتگو نمی توان فکر زن و شوهر را عوض کرد. در این مواقع که بسیار نادر هم هستند گاهی اوقات این کار را می کنیم. اما به طور معمول افرادی را که با این مشکل مراجعه می کنند با گفتگو مجاب می کنیم و می گوییم که واقعا پسر یا دختر شدن مهم نیست.
اما اگر واقعا مشکل اساسی باشد و حتی گاهی در مورد آن بیماری های ژنتیکی که گفتم اگر لازم باشد به طور نادر این کار را انجام می دهیم. گاهی اوقات زندگی فرد در حال از هم پاشیدن است و در این موارد ما سعی می کنیم که حداقل با این کار جلوی این اتفاق را بگیریم.
▪ در کل چه زمانی می توان جنسیت کودک را تعیین کرد؟
در حال حاضر با استفاده از تکنیک های سونوگرافی می توان از حوالی هفته ۴۱ بارداری جنسیت کودک را تعیین کرد.
▪ قبل از آن این امکان وجود ندارد؟
چرا، اما دیگر کار سخت تر می شود. مثلا باید از تکنیک های آمنیوسنتز استفاده کرد که با یک سوزن وارد مایع کیسه آب می شوند و از آن نمونه برداری می کنند که کار سختی است. تکنیک های سونوگرافی راحت هستند اما قبل از هفته ۴۱ معمولا قادر به تعیین جنسیت نیستند.
▪ آیا اگر جنسیت مطلوب والدین نبود ممکن است والدین کودک را سقط کنند؟
به هیچ وجه! این کار اصلا درست نیست. در کشور ما که از نظر قانونی این کار ممنوع است و به طور کلی از نظر شرعی و اخلاقی اصلا کار درستی نیست. در کشورهای دیگر که این کار ممنوع نیست هم پزشکان این کار را توصیه نمی کنند، چون از نظر علمی کار درستی نیست. خطر بروز عوارض به دنبال سقط جنین زیاد است و مخصوصا جنینی که به سن ۴۱ هفتگی رسیده است خطر سقط آن بسیار زیاد است و می تواند با عوارض ناخوشایندی همراه باشد.
خطر زیادی مادر را تهدید می کند، حالا هر روشی که می خواهد به کار رود فرقی ندارد اما به هر حال خطر زیادی مادر را تهدید می کند. مثلا در بعضی کشورها حتی متخصصان سونوگرافی را از تعیین جنسیت منع کرده اند تا مادران را از خطر این سقط های تحریک شده به علت جنسیت نامطلوب نجات دهند.
▪ گاهی اوقات می بینیم که سونوگرافی جنسیت را مذکر گزارش کرده اما نوزاد دختر می شود، این خطا ها ناشی از چیست؟
ببینید این خطا ها معمولا ناشی از خطای دستگاه نیستند. چون دستگاه ها در حال حاضر دقت بسیار بالایی دارند. اما معمولا خطا از کسی است که سونوگرافی را انجام داده است و بنابراین بهترین راه این است که سونوگرافی وتعیین جنسیت توسط سونوگرافیست با تجربه ای انجام شود.به نقل از هفته نامه سلامت
دکتر علی غلا مرضا نژاد
تارنمای ایرانیان استرالیا

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
هویج زردک چیه؟ (استاد میرغضنفری)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند