پشت درهای تخصص | تعبیرستان
پشت درهای تخصصپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

پشت درهای تخصص

ماهیت آزمون دستیاری شاید از نظر بسیاری از شرکت کنندگان مشابه آزمون پره انترنی به نظر برسد، چون محتوای آنها از مجموعه ای از کتاب های مشابه است، حجم مواد
پشت درهای تخصص امتحانی مشابه است و شاید خواندن این مطالب نیز مشابه هم باشد. اما این دو آ زمون یک تفاوت اساسی با یکدیگر دارند که موجب می شود همه چیز آنها با یکدیگر متفاوت باشد. اما به ظاهر این تفاوت تا به حال خیلی مدنظر نبوده است. آزمون پره انترنی یا آزمون های نهایی دوره پزشکی (مانند آزمون بورد تخصصی)، ملاک- محور هستند. وقتی بحث این آزمون ها مطرح است، تاکید ویژه ای بر پوشش محتوایی آزمون ها می شود. علی القاعده، آن مواردی که در چنین آزمون هایی سنجیده می شوند، باید براساس بایدهای علمی و شغلی استوار باشند و زمانی که آزمون طراحی می شود، تعیین آستانه قبولی ورودی در آن، به وسیله گروهی از خبرگان آن رشته و براساس سنجیدن حداقل توانمندی ها در فارغ التحصیلان انجام می گیرد، چون هدف آزمون های پره انترنی، آن است که شکل گیری توانمندی ها را در پزشکان بسنجد.آزمون دستیاری به هیچ وجه چنین شکل و شمایلی ندارد. در آزمون دستیاری هدف آن نیست که ببینیم پزشک در دوره پزشکی عمومی خود چه مسایلی را فراگرفته است، بلکه آزمون دستیاری یک آزمون رقابتی و مسابقه ای است (درست مانند کنکور سراسری). برخلاف آزمون پره انترنی که همه می توانند در آن قبول شوند و این موضوع برای آموزش پزشکی خوشایند خواهد بود، در آزمون رقابتی دستیاری هیچ گاه همه نمی توانند قبول شوند و هیچ وقت نمی توانیم آستانه قبولی ورودی برای آن تعیین کنیم، چون ظرفیت محدودی داریم که باید از سوی داوطلبان پر شود. به همین لحاظ، جنس سوالات آزمون دستیاری و پره انترنی متفاوت از یکدیگر هستند. به عنوان مثال، شما در آزمون پره انترنی اصرار دارید که «بایدهای دانشی» محور اصلی سوالات باشند و اگر سوالی از مطالب «شایسته دانشی» طرح شده باشد، می توانیم مقولاتی که بخش شایسته های دانشی را نیز دربرمی گیرند، مورد سوال قرار دهیم. این به همان موضوع رقابتی بودن آزمون دستیاری بازمی گردد. در آزمون دستیاری، الزامی برای پوشش محتوایی مطالب وجود ندارد. در آزمون های ملا ک -محور مانند پره انترنی، به لحاظ پاسخ گویی اجتماعی، وزارت بهداشت و درمان باید از کیفیت مطلوب فارغ التحصیلان پزشکی و احاطه آنان بر حوزه های گوناگون علم پزشکی اطمینان حاصل کند. اما در آزمون رقابتی و دستیاری وجود پوشش الزامی نیست. پس دیدیم که جنس این دو آزمون کاملا متفاوت از یکدیگر است.
جدول لیگ دستیاری
هدف از برگزاری امتحان دستیاری ایجاد یک جدول لیگ برای درجه بندی داوطلبان است تا هر کس بتواند در این جدول رقابتی، رتبه و جایگاه خود را پیدا کند و براساس جایگاه خودش در این جدول مسابقه بتواند اولویت انتخاب داشته باشد. یک سوال اساسی که در اینجا شکل می گیرد، این است که آیا جدول لیگ دستیاری در حال حاضر به بهترین شکل تشکیل می شود؟ آیا از طریق دیگری و با سهولت بیشتری می توانستیم این جدول را داشته باشیم؟
به طور قطع ایجاد جدول لیگ رتبه بندی داوطلبان برای آزمون دستیاری به شکل کنونی آن راحت ترین شیوه نیست. به عنوان مثال، می توانیم به جای آنکه عملکرد یک پزشک را در یک آزمون یک مرحله ای و چند ساعته بسنجیم، عملکرد هفت ساله وی را مورد نقد و ارزیابی قرار دهیم. این کار مزایا و معایبی دارد. مزیتش آن است که فرد نمی تواند بهانه بیاورد که در هفته منتهی به امتحان حال خوبی نداشتم یا فلان مشکل برای من پیش آمد. عیب آن این است که ورودی های گوناگون، دوره های متعدد و دانشگاه های متفاوت را با یکدیگر مقایسه نمی کند. چون دانشگاه های گوناگون، ورودی های متفاوت و دوره های متعدد ممکن است در شرایط متفاوت، نُرم های گوناگونی داشته باشند. به عنوان مثال، دانشجویان دانشگاه الف در حالی که بی سوادتر از دانشجویان دانشگاه ب هستند، می توانند نمرات بالاتری داشته باشند. چون یک آزمون استاندارد سراسری از آنها اخذ نشده است. می توان برای شکل دهی این جدول لیگ از جمع زدن نمرات آزمون پره انترنی و آزمون علوم پایه سود جست. این شیوه نیز نقاط ضعف و قوت خاص خود را دارد. مزیتی که برگزاری امتحان یک باره رزیدنتی دارد، استاندارد سازی آن از نظر طراحی سوالات است. به فرض آنکه سوالات استاندارد باشد، همه دانشجویان دانشگاه های مختلف و از دوره های مختلف با یکدیگر سنجیده می شود. این مزیتی است که ممکن است روش های دیگر نداشته باشند. پس مزیت عمده امتحان دستیاری کنونی ایجاد فرصتی برای مقایسه فارغ التحصیلان دوره های متعدد از دانشگاه های گوناگون است.
از آنجا که براساس نتیجه آزمون دستیاری تصمیم مهم و سرنوشت سازی اتخاذ می شود، پزشکان اهمیت زیادی برای آن قائل هستند. دانشجویانی که می توانند به طور مستقیم بعد از فارغ التحصیلی در این آزمون شرکت کنند، در عمل فرصتی برای فعالیت عملی در حوزه انترنی اختصاص نمی دهند و فاقد تجربه کافی خواهند بود. گروهی که بعد از اتمام طرح یا سربازی خود به سراغ این آزمون می روند، به دلیل آنکه میان دوران تحصیل و زمان شرکت در آزمون آنها فاصله افتاده، دچار مشکلات خاص خود هستند. یکی از بحث هایی که اکنون مطرح شده، «گسترش بازه» دانشجویانی است که می توانند به صورت مستقیم در آزمون رزیدنتی شرکت کنند. این امر موجب می شود تا دانشجویان برای کسب نمره مطلوب در آزمون دستیاری از حضور در بخش های انترنی سر باز زنند، خرید و فروش کشیک به یک امر معمول تبدیل شود و انترن ها به بهانه شرکت در امتحان، حضور غیر فعالی در بخش ها داشته باشند.
سنجش عملکرد
بحث دیگری که مطرح است آن است که آیا می توانیم در کنار عملکرد تحصیلی افراد، به شکلی عملکرد طبابت افراد را نیز بسنجیم؟ (مشابه آن چیزی که در مرحله سوم آزمون usmle برگزار می شود.) به طور قطع می شود گفت که با بضاعت فعلی کشورمان این کار عملی نیست. چرا که آزمون های عملی رقابتی که اکنون در رده های متعدد برگزار می شود، به طور معمول دارای استاندارد مناسبی نیستند و اغلب توانمندی ها را نمی سنجند. به طور قطع زمانی که ابعاد این آزمون را گسترش دهیم، اشکالات و نقایص آنها بیشتر بارز خواهد شد. به نظر می رسد که آزمون رزیدنتی اگر بخواهد مبنایی برای تشکیل جدول لیگ رقابتی میان داوطلبان این آزمون باشد، ایراداتی به آن وارد است. اول آنکه زمان این آزمون به زمان فارغ التحصیلی افراد بسیار نزدیک است و این موضوع به تحصیل افراد لطمه خواهد زد. یکی از پیشنهادهایی که داده شده و می شود به آن فکر کرد، آن است که به جای آزمون رزیدنتی، از میانگین نمره امتحان علوم پایه و نمره امتحان پره انترنی استفاده کنیم. مزیت این پیشنهاد آن است که وضعیت فرد پیش از پایان دوره تحصیل مشخص شده است و دانشجویان می توانند از دوره انترنی خود نهایت استفاده را ببرند. پیشنهاد دیگری که داده شده آن است که نمرات و معدل دوران تحصیل دانشجویان براساس سطح علمی دانشگاه ها و سطح ورودی های متفاوت تعدیل شود و در قبولی افراد در آزمون دستیاری لحاظ شود. برای تعدیل سطح علمی دانشگاه ها و میزان واقعی بودن نمرات آنان می شود به ارتباط میان معدل دانشجویان و نمرات پره انترنی پرداخت. معدل هفت ساله در این روش اهمیت پیدا می کند، اما باید توجه کنیم که دانشگاه ها در این شرایط به سمت سهل انگاری در امتحانات و دادن نمرات جهت افزایش سهمیه خود در آزمون دستیاری پیش نروند. باید فکر کنیم که امتحان دستیاری در ایده آل ترین حالت، باید ارزش پیشگویی کننده خوبی از عملکرد رزیدنتی افراد داشته باشد. در وضعیت فعلی که ما یک امتحان می گیریم و سوالات ضریب ثابتی دارد، در امتحان رزیدنتی بدون توجه به آنکه افراد چه رشته ای را انتخاب می کنند ضریب همه سوالات یکسان است. اگر شما بخواهید ارولوژیست شوید، اهمیت سوالات ارولوژی برای شما با کسی که می خواهد رشته چشم پزشکی را برای ادامه تحصیل انتخاب کند یکسان خواهد بود.
یک جدول تنها با هزینه زیاد
پس امتحان فعلی دستیاری به شکلی است که روایی پیشگویی کننده خوبی ندارد. برخلاف نمره و رتبه کنکور و معدل پیش دانشگاهی که روی میزان ارزش پیشگویی کننده آن بررسی های فراوانی انجام شده است، تاکنون بررسی جامعی در رابطه با روایی پیشگویی کننده نمره امتحان رزیدنتی و عملکرد شغلی دستیاران انجام نشده است. هر چند که به نظر نمی رسد که روایی پیشگویی کننده خوبی هم داشته باشد. پس به نظر می آید که تنها کارکردی که امتحان رزیدنتی در شرایط کنونی دارد، ایجاد یک جدول لیگ با صرف هزینه بسیار زیاد است. با در نظر گرفتن هزینه بالایی که این آزمون دارد، استرس زیادی که به پزشکان وارد می کند و لطماتی که با افزایش گستره تعداد افرادی که به طور مستقیم بعد از فارغ التحصیلی در آزمون دستیاری شرکت می کنند، به بخش های درمانی وارد می شود، به نظر می رسد لازم است در این شیوه تجدیدنظر شود. پیشنهادهای قابل بررسی فراوانی برای جایگزینی درجدول لیگ ارایه شده است. یکی از آنها استفاده از نمره امتحان پره انترنی، امتحان جامع علوم پایه و معدل کل دوره پزشکی است که می شود به آن فکر کرد و راهکارهای دیگری برای عملی شدن آن پیدا کرد.هفته نامه سپید

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
حیای حضرت زینب (حجت الاسلام عالی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند