مرارت های عاقل شدن! | تعبیرستان
مرارت های عاقل شدن!پزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

مرارت های عاقل شدن!

تعداد دندان ها را در کتاب علوم پنجم دبستان ۳۲ دندان ذکر کرده اند. اما شاید اگر جلوی آینه بایستید و آنها را در دهان خودتان بشمارید، نهایتا به عدد
مرارت های عاقل شدن! ۲۸ برسید. پس بقیه دندان ها کجا هستند؟عدم حضور چهار دندان باقی مانده اگر کمتر از ۲۰ بهار از عمرتان گذشته باشد چندان غیر معمول نیست؛ اما به مجرد اینکه به دهه سوم زندگی پا گذاشتید و هیچ نشانه ای از آنها در دهان خود ندیدید باید کمی در مورد سرنوشت آنها نگران شوید.
۴ دندان مذکور «دندان های عقل» نامیده می شوند. آخرین دندان های دائمی شما که چون در دوره بلوغ فکری در دهان ظاهر می شوند، به این نام شناخته می شوند. جایگاه دندان های عقل در انتهای قوس های دندانی است. در حدود سن ۹ تا ۱۰ سالگی در داخل استخوان فک تشکیل می شوند. تاج آنها در سن ۱۴ سالگی کامل می شود؛ اما آغاز رویش آنها منوط به تشکیل دست کم نیمی از طول ریشه است. بعد از ۱۶ سالگی می توان در انتظار جوانه زدن آنها بود. اگرچه این اتفاق می تواند تا چند سال به تاخیر بیفتد یا حتی هیچ گاه اتفاق نیفتد!
چرا دندان عقل داریم؟
حقیقت اینجاست که کاربری اصلی دندان عقل مربوط به تمدن های گذشته است، انسان هایی که جیره غذایی شان گوشت حیوانات و غذاهای سفت و سختی بود که آرواره های بزرگ تر و دندان های بیشتری را ایجاب می کرد اما گذر قرن ها و تغییر جیره غذایی انسان ها به سمت غذاهای پخته و نرم تر، لزوم داشتن این دندان ها را منتفی کرده است. به همین دلیل است که در سیر تکامل نوع بشر، آرواره ها کوچک تر شدند و به همین دلیل است که در دهان بیشتر افراد فضای کافی برای رویش دندان ها وجود ندارد؛ پس دندان ها داخل استخوان یا بافت نرم فک ها نهفته می مانند یا به صورت نیمه نهفته در دهان ظاهر می شوند.
چرا باید دندان عقل را کشید؟
طبق یک قاعده کلی هر دندان عقلی که در عمل جویدن کاربرد نداشته باشد باید کشیده شود. چه آنها که نهفته یا نیمه نهفته مانده اند یا در مسیر درستی رویش نکرده اند، یا دندانی در فک مقابل خود ندارند. این دندان ها باید از دهان خارج شوند، چراکه نه تنها کارکردی در دهان شما ندارند، می توانند در آینده دور یا نزدیک مشکلاتی برای شما ایجاد کنند که شایع ترین آنها عبارتند از:
۱) صدمه به دندان مجاور:
دندان نهفته با فشار به ریشه دندان مجاور ممکن است موجب تحلیل ریشه آن شود. اگر دندان به صورت نادرست رویش کرده باشد نیز می تواند با ایجاد گیر غذایی، موجب پوسیدگی آن شود.
۲) عامل دردهای ناشناخته:
دندان عقل می تواند دردهایی با علت نامشخص و منتشر به نواحی سر و گردن ایجاد کند.
۳) حرکت دندانی:
فشار ناشی از دندان های نهفته ممکن است سبب بی نظمی در ردیف دندان ها شود و دندان های دیگر را از نظم خود خارج کند.
۴) عفونت لثه:
لثه پوشاننده دندان نهفته اگر به محیط دهان باز شده باشد، به علت گیر غذایی و نفوذ میکروب ها، می تواند دچار عفونت و التهاب دردناک شود.
۵) ایجاد کیست توموری:
کیسه رویشی که دندان عقل را در بر گرفته، در صورت باقی ماندن دندان نهفته ممکن است ایجاد کیست کند.
چرا نباید دندان عقل را کشید؟
اگر فضای کافی برای رویش دندان های عقل در آرواره وجود داشته باشد و این دندان ها در مسیر درستی رویش کنند، هیچ لزومی برای کشیدن دندان ها نیست چراکه این دندان ها می توانند بدون هیچ مشکلی در قوس دندانی قرار بگیرند و به انجام وظیفه بپردازند. ضمن اینکه در صورت از دست رفتن احتمالی دندان های جلوتر، می توانند با درمان ارتودنسی جایگزین آنها شوند.
بهترین زمان برای کشیدن دندان عقل
دندان های عقل تا جایی که قادر به رویش باشند، به طرف سطح حرکت می کنند و معمولا در سطح پشتی دندان های آسیای دوم گیر می افتند و جلوتر نمی روند. این اتفاق معمولاً در سنین ۱۶ تا ۱۷ سالگی می افتد و این سن بهترین زمان برای کشیدن آنهاست. در این سن به دلیل وجود کیسه رویشی بزرگی که تاج دندان را در بر گرفته و همچنین علت عدم رویش کامل ریشه، کشیدن آنها آسان تر است. جراحی دندان عقل در سنین بالاتر ممکن است با عوارضی همراه باشد.
قطور شدن ریشه های دندان، فک جوش شدن ریشه ها و احتمال شکستگی استخوان فک (به دلیل شروع روند پوکی استخوان) خارج کردن دندان های عقل را با مشکل مواجه می کند. ضمن اینکه روند التیام جای دندان دیرتر و مشکل تر می شود. دندان پزشکان به افراد بزرگسالی که دندان های عقلشان نهفته باقی مانده، پیشنهاد عمل جراحی و خارج کردن آنها را نمی دهند، مگر اینکه در بررسی های رادیوگرافیک دوره ای، تشکیل یک کیست توموری در اطراف دندان را تشخیص دهند.دکتر چنگیز صبوریان
دندانپزشک
روزنامه تهران امروز

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
تنبلی تخمدان خانومها (دکتر شکری)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند