۳ مرحله برای یک قهرمان | تعبیرستان
۳ مرحله برای یک قهرمانپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

۳ مرحله برای یک قهرمان

جنین شناسان، دوره بارداری را به ۳ مرحله تقسیم می کنند. در این ۳ مرحله، عملیات بسیار پیچیده و آشکاری در زندگی جنین روی می دهد.
این ۳ مرحله
۳ مرحله برای یک قهرمان به ترتیب عبارتند از:
۱) مرحله نطفه ای،
۲) شبه جنینی یا رویانی
۳) جنینی.
اولین مرحله یعنی مرحله نطفه ای از لحاظ انعقاد نطفه تا پایان هفته دوم طول می کشد. از ویژگی های این مرحله، رشد تخم بارور شده و ایجاد ارتباط بین او و مادر است. چند ساعت بعد از انعقاد نطفه، رشد از طریق تقسیم سلولی آغاز می شود و تخم بارور شده به حرکت ۴ روزه خود در طول لوله رحم و به طرف رحم ادامه می دهد. در حدود ۲ یا ۳ روز تخم بارورشده در داخل حفره رحم رهاست و پس از ۶ یا ۷ روز با پرده جنین تماس پیدا می کند و پرده جنین به رحم می چسبد. پرده جنین چاق تر شده و در نتیجه تغذیه خونی بهتر انجام می شود. این کار به جنین امکان می دهد که جا باز کرده و به تدریج و به طور کامل زیر پوشش پرده قرار گیرد. کم کم شبه جنین در دیواره رحم رشد می کند. مستقر شدن تخم در دیوار رحم پایان مرحله نطفه ای است. در این مرحله بزرگی تخم به اندازه سر سوزن است. دومین مرحله بارداری، مرحله شبه جنینی یا مرحله رویانی است و از پایان هفته دوم تا پایان هفته هشتم طول می کشد. ویژگی این دوره، رشد سریع، برقراری رابطه جفتی با مادر و ظهور ساخت های اولیه همه اعضای اصلی است. در طول این مرحله، شبه جنین دوره رشد استثنایی را پشت سر می گذارد.
در طول این مرحله اعضای مختلف شکل می گیرند. این مرحله از رشد، شبه جنین را بیشتر از هر لحظه دوره بارداری به آثار عوامل خارجی حساس می کند، بنابراین دوره سرنوشت سازی است. علاوه بر اعضای مختلفی که در این مرحله شکل می گیرند، کیسه جنین، بند ناف و جفت هم رشد می کنند. جفت ارتباط بین شبه جنین و مادر را ممکن می کند. مواد غذایی، اکسیژن و هورمون ها به داخل جنین می روند و گاز کربنیک و مواد زاید از آن خارج می شوند. جفت از پرده ای تشکیل می شود که نفوذپذیری خاصی دارد و اجازه نمی دهد سلول های خونی بین دو ارگانیسم جریان پیدا کند و خون مادر با خون جنین مخلوط شود. اگر این حالت پیش آید، بدن مادر به همان صورت که یک جسم خارجی را رد می کند، جنین را نیز رد خواهد کرد. در پایان هشتمین هفته، شبه جنین کاملاً به انسان شباهت پیدا می کند.
بدن او کامل می شود، چهره، بازوها، پاها، انگشت ها، گوش ها، تنه اولیه و اعضای درونی این موجود از این لحظه به بعد جنین نامیده می شود. آخرین مرحله زندگی درون رحمی یعنی مرحله جنینی، از نهمین هفته بارداری شروع می شود و با زایمان پایان پیدا می کند. در این دوره، دستگاه ها و اعضای اصلی به شکل گیری خود ادامه می دهند و نقش خود را ایفا می کنند. هرچند که در مرحله جنینی، میزان رشد به اندازه مرحله شبه جنینی خارق العاده نیست اما دگرگونی های مهمی رخ می دهد. پس از ۱۰ هفته، چهره جنین حالت چهره انسان کامل را به خود می گیرد. در طول سومین ماه، ساخت های استخوانی و عصبی رشد می کند و موجب حرکات خودبه خودی بازوها، پاها و انگشتان می شود. در چهارمین ماه، تحریک سطوح بدنی جنین، حرکات بازتابی متفاوتی ایجاد می کند. نزدیک به آغاز ماه پنجم، جنین حرکات خودبه خودی انجام می دهد و این حرکات به وسیله مادر احساس می شود.
در ۶ ماهگی، ابروها و مژه ها به خوبی ترسیم می شود. بدن کوچک است اما تناسب های بدن انسان کامل را دارد. در ماه هفتم، جنین تقریبا یک کیلوگرم وزن و ۳۸ سانتی متر طول دارد. پوست او سرخ، چین خورده و پوشیده از روغن است. از این لحظه به بعد، اگر کودک نارس هم به دنیا بیاید، می تواند زنده بماند. در ۸ ماهگی، بافت چربی زیر پوست را می پوشاند. جنین یک کیلوگرم دیگر افزایش وزن پیدا می کند و فعالیت عصبی ـ ماهیچه ای او بیشتر می شود. در ۹ ماهگی، پوست سرخ می شود، اعضا گرد می شوند و ناخن های انگشتان پا و دست به خوبی شکل می گیرند. در پایان بارداری، حوالی سی وهشتمین هفته، بدن تپل شده است و همه اعضای لازم برای زندگی مستقل، به کار خود مشغول است. حالا دیگر جنین آماده است تا پا به دنیای خاکی بگذارد.شهرزاد عبدیه
روزنامه تهران امروز

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
درمان کولیت زخمی با طب سنتی (استاد ضیایی )
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند